Experimentálne triedy na stredných školách. Lekcia z experimentálnej činnosti v skupine senior logopédie „V laboratóriu v Carlson's. Materiály a vybavenie

Abstrakt otvorenej hodiny v stredná skupina o zoznámení sa s vonkajším svetom „Neviditeľný vzduch“

Cieľ: Rozšírte znalosti o vzduchu.
Integrácia vzdelávacie oblasti: „Sociálny a komunikačný rozvoj“, „kognícia“, „rozvoj reči“, „ telesný vývoj"," Umelecký a estetický vývoj. "
Učebné úlohy:
Pozorovanie cvičenia pre životné prostredie.
Posilnite predstavy detí o vzduchu, jeho vlastnostiach.
Naučte sa vytvárať hypotézy o znakoch a vlastnostiach vzduchu.
Pokračujte v upevňovaní schopností vykonávať experimenty.
Vývojové úlohy:
Rozvíjajte schopnosť samostatne vyvodzovať závery na základe praktických skúseností.
Vytvorte podmienky pre rozvoj imaginatívneho myslenia, vynaliezavosti, pozornosti.
Prispieť k formovaniu mentálnych operácií, rozvoju reči, schopnosti argumentovať svojimi vyhláseniami.
Vzdelávacie úlohy:
Pestovať láskavosť, pohotovosť, rešpekt voči svojim kamarátom.
Podporovať nezávislosť, schopnosť porozumieť vzdelávacej úlohe a vykonávať ju nezávisle.
Pestujte záujem o experimentovanie, pestúnsku starostlivosť pri práci s vodou
Metodické techniky: konverzácia-dialóg, herná situácia, telesná výchova, skúsenosti, experiment, produktívna aktivita detí, analýza, zhrnutie, otázky, individuálne odpovede detí).
Hypotézy:
- vzduch nás neustále obklopuje;
- spôsob detekcie vzduchu - „uzamknúť“ vzduch, „chytiť“ do škrupiny;
- vzduch je ľahší ako voda;
- vo vnútri ľudí je vzduch;
- život je nemožný bez vzduchu.
Vybavenie: plastové vrecká (podľa počtu detí); nádoba s vodou, nádoba, jednorazové poháre s vodou a hráškom, koktailové skúmavky; kvaš; kefy; Lampáš.
Priebeh hodiny:
Pedagóg: Chlapci, zahrejme sa navzájom svojimi úsmevmi! Ak to chcete urobiť, položte si ruky na opasok a povedzte slová: „Vľavo - vpravo, otočte sa a usmejte sa na seba.“
Vychovávateľ: Chlapi, čo nás ešte zahrieva a zlepšuje náladu?
Deti: Slnko!
Pedagóg: Správny! Predstavme si, že naše ruky sú slnečné lúče. Dotýkajme sa jeden druhého a odovzdajme teplo svojim priateľom (deti stoja v kruhu, natiahnu ruky, dotknú sa jeden druhého a povedia slová:

Slniečko, slniečko
Sme vaše lúče.
Buďte dobrými ľuďmi
Ty nás učíš)

Pedagóg:
Chlapci, dnes vám navrhujem, aby ste sa zmenili na skutočných vedcov a urobili si výlet do laboratória, kde môžete robiť výskum. Chceš?
Deti:Áno!
Pedagóg: Potom si čoskoro nasaďte čiapky!
A tu je to, čo budeme skúmať, zistíte vyriešením mojej hádanky:

Prechádza nosom do hrudníka,

A návrat je na ceste.
Je neviditeľný, ale predsa
Bez toho nemôžeme žiť.
Potrebujeme, aby dýchal
Na nafúknutie balónika.
Každá hodina je vedľa nás
Ale pre nás je neviditeľný!

Deti: Vzduch!
Pedagóg: Povedzte mi, chlapci, vidíte vzduch okolo nás?
Deti: Nie, nevidíme.
Pedagóg: Keď to nevidíme, tak aký vzduch?
Deti: Vzduch je priehľadný, bezfarebný, neviditeľný!
Pedagóg: A aby sme našli vzduch, ideme do nášho laboratória (deti k stolu 1). Ak chcete vidieť vzduch, musíte ho chytiť. Chcete, aby som vás naučil, ako dýchať vzduch?
Deti:Áno.

Skúsenosť 1.„Chyťte neviditeľnosť“ (S plastovým vreckom a baterkou).

Pedagóg: Vezmite si plastové vrecko. Čo je v tom?
Deti: Je prázdny
Pedagóg: Dá sa zložiť niekoľkokrát. Pozrite sa, aké je tenké, a teraz chytajme vzduch vo vrecku. Výborne, aký si rýchly! Teraz to roztočíme. Taška je plná vzduchu, vyzerá ako vankúš. Vzduch zabral všetok priestor v balíku. Čo keby sme ho rozviazali? Čo sa bude diať?
Deti: Ak vak rozviažeme a vypustíme z neho vzduch, vrecko opäť schudne.
Pedagóg: Záver: Aby ste videli vzduch, musíte ho chytiť. A dokázali sme to! Zachytili sme vzduch, zavreli ho do tašky a potom ho vypustili. Akej farby je vzduch?
(odpovede detí). Na stoloch mám baterku. Kúzelníci, teraz sa budem venovať balíku. Čo si videl?
Deti: Cez tašku prechádza svetlo baterky.
Pedagóg: Svetlo prechádza vrecom vzduchu, pretože vzduch nemá farbu, to znamená, že je priehľadný. Tu je prvá vlastnosť vzduchu - transparentná, bezfarebná.
Pedagóg: Chlapci, urobili sme takú vážnu skúsenosť!

Hľadali sme s vami vzduch
A chytili ho do tašky!
Pozreli sme sa, zažiarili
A pustili zadarmo!

Teraz si trochu oddýchneme a hráme. Pamätajte si, čo bol balík. Kedy sme v ňom zachytili vzduch? Ktorý potom. Kedy sme vypustili vzduch?
(Artikulačná gymnastika) Balón„- nafúknite si líca, ako je to možné, vydržte 5 sekúnd,“ loptička praskla “- vtiahnite líce, vydržte 5 sekúnd.)
Pedagóg: A zaujímalo by ma, či je vo vnútri ľudí vzduch? Čo si myslíte, chlapci? Skontrolujme to.

Skúsenosť 2. „Vzduch v človeku“.
Na stoloch má každé dieťa pohár vody s hráškom v spodnej časti a koktailové tyčinky.
Pedagóg:Čo vidíte v pohároch? Aký druh vody? Jemne cítite prsty. Čo robí hrach? (ležte na dne pohára). Chcete oživiť hrach? Navrhnite, ako môžete hrach oživiť. Čo nám môže pomôcť? Presne tak, vzduch. Čo pre to musíme urobiť? (Fúkajte do skúmaviek). Čo sa deje? Objavili sa bubliny - toto je vzduch. Opäť sme ho videli. Čo robí náš hrášok? Pohybujú sa. Čo nám pomohlo hrach oživiť? Áno, samozrejme, vzduch. Našli sme ho nielen, ale aj videli, ako prinútil hrach pohnúť sa. A odkiaľ sa vzal tento vzduch (najskôr ho vdýchli do seba, potom ho vydýchli do trubice). Teraz sme teda presvedčení. Že v človeku je vzduch! Dýchame to! Chlapci, môžete správne dýchať?
Deti: Sme schopní!
Pedagóg:Šou! Dobre! Aby ste však mohli lepšie dýchať, musíte poznať niekoľko pravidiel: dýchajte nosom, pri nádychu nezdvíhajte ramená, žalúdok by sa mal na dýchaní aktívne podieľať.

Telesná výchova:

Keďže máme do činenia s vodou, (ukáž - nalievame vodu z jednej vačky do druhej)
Odvážne si vyhrňte rukávy. (vyhrnime si rukávy)
Rozliata voda - na tom nezáleží (ruky na páse, pokrútiť hlavou)
Handra je vždy po ruke (ukazuje dlane spojené okrajom navzájom)
Zástera je priateľ. Pomohol nám (prejsť dlaňami od krku po kolená)
A nikto tu nezmokol (ruky na páse, otáčanie hlavy do strán)
Dokončil si svoju prácu? Dať všetko na svoje miesto? (krok na mieste).

Vychovávateľ: Chlapci, sadnite si prosím k stolom.

Skúsenosť 3. „Čo je ľahšie: voda alebo vzduch?„Učiteľ navrhuje, aby deti išli k stolu. Na stole je nádoba s vodou a prázdna nádoba.

Vychovávateľ
:Ako si myslíte, že. Chlapi. Je vzduch ľahký alebo ťažký? Ako to môžeme zistiť (odpovede detí). Pokúsme sa na túto otázku odpovedať vykonaním nasledujúceho experimentu. Myslíte si, že je v nádobe vzduch? (Existuje). Vies to dokazat? Aby sme to urobili, musíme nádobu spustiť do vody, po krk a zistiť, čo sa stane. Ak ho budete držať narovnaný, voda sa do neho nedostane. Čo udržuje vodu mimo nádoby? Teraz nádobu mierne nakloňte a trochu ju vyberte z vody. Čo sa objavilo? (Bubliny). Prečo si myslíte, že sa objavili? Voda vytlačila vzduch z plechovky, zaujala svoje miesto a vzduch vyšiel vo forme bublín. Teraz sme presvedčení. Táto voda je ťažšia ako vzduch a môže ju vytlačiť.

Test 4.Vyhoďte kvapku do vzduchu (kreslite vzduchom).

Pedagóg: chceš kresliť? A dnes budeme kresliť neobvyklým spôsobom!

Vzduch dokáže veľa!
Pomôže nám kresliť!
Vyfúkneme do skúmaviek
Nafúkneme kvapôčky!

Na list papiera dajte niekoľko kvapiek tekutej farby (kvaš) a vezmite koktailové skúmavky. Spodný koniec trubice nasmerujeme do stredu škvrny a potom s námahou fúkneme do trubice a nafúkneme škvrnu od stredu v rôznych smeroch. Pozrite sa, ako sa bloty pohybujú v rôznych smeroch „nôh“. Ako to vyzerá, priatelia? Páči sa vám to? Keď sú listy suché, doplníte chýbajúce detaily a zaistíme vám výstavu vašich kresieb!

Deti: Skvelé!
Vychovávateľ: Chlapci, ste vynikajúce detektory vzduchu! V dôsledku našich hľadaní sme zistili (deti zhrnú experimentálne a výskumné činnosti v triede):

Že vzduch je priehľadný, bezfarebný;
- že nás vzduch neustále obklopuje;
- ten vzduch je neviditeľný, ale dá sa nájsť rôznymi spôsobmi;
- že vzduch je ľahší ako voda;
- že ty a ja dýchame vzduch;
- že vo vnútri ľudí je vzduch.

Chlapci, čo si myslíte, prečo to potrebujeme a je dôležité poznať vlastnosti vzduchu? (odpovede: vzduch je potrebný pre všetky živé veci)

Dekorácia výstavy výtvarných prác.

Maryam Miroshnichenko (Khanapieva)
Otvorená trieda-experimentovanie v strednej skupine „Čarodejnica-voda“

Otvorená trieda-experimentovanie v stredná skupina« Čarodejnica Voda»

Úlohy:

1. Vytvorte holistický pohľad na vodu ako prírodný jav;

2. Oboznámiť sa s vlastnosťami vody;

3. Ujasnite si dôležitosť vody v ľudskom živote, v prírode;

4. Pestovať rešpekt k vode;

5. Obohatiť a oživiť slovnú zásobu;

6. Rozvíjajte duševnú aktivitu a nezávisle vyvodzujte závery;

7. Rozvíjajte schopnosť spolupracovať.

Mŕtvica triedy: (Formovanie pozitívnej motivácie)

Vychovávateľ:

Dobré ráno! Hovorím Ti.

Dobré ráno! Milujem vás všetkých!

Želám vám dobrú prax!

Počúvajte pozorne, buďte múdri!

- Dnes máme chlapci, pozdravte nás.

Deti: Dobré ráno!

Dnes nám prišla lekcia Droplet Pozrite sa, ako je smutná a smutná.

Vypočujte si jej príbeh: Kvapôčka sa narodila nedávno a nevie o sebe vôbec nič. To ju veľmi mrzí, pretože nevedieť o sebe nič nie je vôbec zábavné. A tak sa rozhodla obrátiť sa o pomoc na vás, pretože ste šikovní chlapi a pravdepodobne o nej niečo viete.

Chlapci, myslíte si, že by sme o nej mohli niečo povedať Dropletovi?

Samozrejme, ach! Začnime teda hneď teraz.

Z čoho pozostáva kvapôčka? (Mimo vody)... A kde býva? Vo vode.

Dobre, kde môžeme nájsť vodu? (v rieke, mori, žeriave atď.)

V.: Chlapi, a Kapelka sa pýta, či viete, kto potrebuje vodu?

(Zobrazenie a prezeranie fotografií)

Áno! Stromy, vtáky, ľudia, zvieratá, rastliny. Potrebujeme v materskej škole vodu?

A za čo?

Umyte, utrite podlahu, varte jedlá, umývajte, perte hračky, polievajte kvety.

Áno, chlapci, bez vody zomrie celý život na svete. Voda je život!

V.: Výborne, chlapci! Povedal si všetko správny: rastliny potrebujú vodu

a treba ich polievať - ​​inak umrú.

Vodu pijú aj zvieratá a niektoré v nej žijú (ryby)... Voda pre ľudí

je jednoducho nevyhnutné: piť, pripraviť jedlo, umyť, temperovať, odpočívať v blízkosti vody.

Žiadny živý tvor nemôže žiť bez vody.

Počuli ste už o vode?

Hovorí sa, že je všade!

V kaluži, v mori, v oceáne

A na faucet.

Zamrzne ako cencúľ

Plazí sa do lesa s hmlou.

Náš sporák vrie.

Trajekt z kotlíka zasyčí

Bez nej si nemôžeme umyť tvár

Neurážajte sa, neopíjajte sa!

Dovolím si sa k vám hlásiť:

Bez vody nemôžeme žiť!

V.: Deti, poznáte tú vodu mágia... Môžete sa s ňou hrať, míňať

rôzne triky, skúsenosti. Chcete sa hrať s vodou?

Potom sa pýtam na stoly!

V.: Chlapi, pozri, mám na stole dva poháre. Zistite, v ktorom pohári je voda (show pre deti) .

V.: Ako si uhádol? Ako sme zistili, čo nám pomohlo?

D: Voda je čistá, ale mlieko nie.

V.: Pozrime sa, či je to pravda alebo nie?

Skúsenosť číslo 1: „Stanovenie priehľadnosti vody“

V.: Položme kamienky do pohára vody. Vidíte ich?

D: Áno

V.: A teraz dáme rovnaké kamene do pohára mlieka. Vidíte ich?

D: Nie

V.: Sme tu s vami a ubezpečili sme sa, že voda je skutočne priehľadná.

Povedzte mi, chlapci, akej farby je voda?

Skúsenosť číslo 2 "Určenie farby vody"

V.: Pozrime sa na to s vami. Mám viacfarebné viečka. Tieto viečka po jednom ponorím do vody a uvidíte, ktorá farba viečka sa zhoduje s farbou vody. (Kontroluje farbu vody pomocou farebných uzáverov) Chlapci, hodila sa nejaká farba na obal?

D: Nie.

V.: Aký záver teda môžeme s vami vyvodiť? Má voda farbu? Nie Voda je teda bezfarebná.

Pozri, Droplet sa trochu usmial. Už sa o sebe niečo dozvedela a bola potešená a my si trochu oddýchneme.

Telesná výchova.

Rýchlo sme zostúpili k rieke

Prehnuté a umyté

1,2,3,4. Takto slávne osviežené

A teraz sa plavili spoločne

Musíte to urobiť rukami

Spoločné časy sú podprsenky

Jedným z ďalších je plazenie.

Vyšiel na breh strmý

A išli domov.

No pokračujme.

Skúsenosť číslo 3: „Určiť chuť vody“

Teraz zistíme, či má voda chuť? Vezmite slamky a ochutnajte šťavu. Je šťava lahodná? Aký je jeho vkus?

D: Lahodné, sladké.

V.: Správne, šťava je sladká. Teraz vyskúšajte vodu. Ako chutí voda? (dovoľte mi ochutnať vodu)... Má chuť? Voda je sladká, kyslá atď. Nie. A

aká voda?

D: Voda je bez chuti!

V.: Teraz sa pozrite, čo sa stane, ak do čistej vody pridám citrón.

Skúste teraz vodu. Aký druh vody sa stal?

D: Kyslé.

V.: Správne, voda zkysla. Čistá voda je bez chuti a ak do nej pridáte nejakú látku, voda potom prevezme chuť toho, čo do nej vložíte.

Chlapci, prosím, povedzte mi, voní voda ako niečo? Cítime vôňu vody a zistíme, či voda zapácha alebo nie.

Skúsenosť číslo 4: „Určiť zápach vody“

D: Nie.

V.: Voda nevonia správne. Teraz zacítite citrónovú vodu. Je tam zápach?

D: Existuje.

V.: Prečo vonia citrónová voda?

D: Pretože citrón vonia.

V.: Áno, pretože citrón má vôňu. Čo teda môžeme uzavrieť?

Čistá voda je bez zápachu, ale ak do nej pridáte látku s pachom, potom

Dobrá práca, vidím, že toho o vode veľa vieš. Pripomeňme Dropletovi, že sme

Učil sa? A že voda je čistá, bezfarebná, bez chuti a bez zápachu. Pozri,

aká kvapka sa stala veselou a radostnou. Na pamiatku chce

dajte mi moje priateľky - „kvapôčky“.

Priateľte sa s nimi a starajte sa o nich!

Súvisiace publikácie:

Plán „Čarodejnica - voda“: 1. Rozhovor o vode. 2. Príbeh pedagóga o hodnote vody. 3. Vonkajšia hra „Droplets and Clouds“. 4. Skúsenosti.

Komplexná lekcia o kognitívnom vývoji v seniorskej skupine „Čarodejnica-voda“Účel hodiny: Objasniť a rozšíriť znalosti detí o vode, úlohe v ľudskom živote a živých organizmoch, o formách a druhoch vôd (pramene, rieky,.

Obsah programu: 1. Konsolidovať vlastnosti vody s deťmi v procese výskumných aktivít. Ujasnite si jeho význam pre všetky živé veci.

Zhrnutie lekcie experimentálnych - experimentálnych aktivít v strednej skupine „Čarodejnícka voda“ Synopsa hodiny experimentálnych - experimentálnych aktivít v strednej skupine „Čarodejnícka voda“ Trusova Lyudmila Anatolyevna Téma hodiny:.

Experimentálne hry na hodiny logopédie sa používajú na zvýšenie účinnosti nápravné práce.

"Povedz mi to a ja zabudnem."
Ukáž mi to a ja si to zapamätám
Skúste to - a ja to pochopím “
/ Čínske príslovie /

Na zvýšenie účinnosti nápravných prác na hodine logopédie v materskej škole sa spolu s inými druhmi práce používajú experimentálne hry.

Dieťa najplnejšie a najzřetelnejšie vníma a pamätá si to, čo ho zaujímalo. Psychológovia dokázali, že poučenia bez záujmu, nie sú zafarbené ich vlastným pozitívnym prístupom, emóciami, sa nestanú užitočnými.

Dieťa na hodinách odpovedá na otázky, ale táto práca neovplyvňuje jeho myšlienky, nevzbudzuje záujem, je pasívna. Samozrejme, že sa niečo naučí, ale pasívne vnímanie a asimilácia nemôže byť základom solídnych znalostí. Deti si zle pamätajú, pretože učenie ich nezachytáva.

Na hodinách logopédie sa deti môžu nielen niečo naučiť, ale skúšať a experimentovať samy, získavajú znalosti.

Učte sa hraním, experimentovaním! Čo je hra, experiment?

Hra Je to didaktický a spoločensky dôležitý druh činnosti, ktorá podporuje schopnosť kolektívne reagovať a konať spoločne.

Je to hra, ktorá každému dieťaťu umožňuje cítiť sa ako subjekt, prejavovať a rozvíjať svoju osobnosť.

V.A. Sukhomlinsky napísal:

"Na svete nie sú ľudia vážnejší ako deti." Pri hraní sa nielen smejú, ale aj hlboko prežívajú, niekedy aj trpia. “

A experiment je „skúška, skúsenosť, pokus niečo dosiahnuť“

Prostredníctvom hier a experimentov na hodinách logopédie sa implementujú nasledujúce úlohy:

  1. rozšírenie a prehĺbenie informácií o svete okolo, formovanie myšlienkového systému na tomto základe;
  2. rozvoj mentálnych operácií u detí - analýza, syntéza, porovnávanie, generalizácia;
  3. rozvoj reči detí, učenie ich opytovacej forme rečovej interakcie;
  4. formovanie potreby organizácie kognitívnej komunikácie s dospelým;
  5. vývoj abstraktných a logické myslenie deti.

Príklady experimentálnych hier

Uvediem príklady hier-experimentov používaných na hodinách logopédie v skupine kompenzačnej orientácie pre deti s postihnutím (porucha reči-OHP).

V prvom rade sa snažíme prepojiť experimentálne činnosti detí so študovanou lexikálnou témou.

Čo to robí?

  • Upevňujú sa lexikálne a gramatické prostriedky jazyka,
  • Rozvíja sa koherentná reč,
  • Logické myslenie.
  • A čo je najdôležitejšie, deti sa naučia položiť otázku, analyzovať, nájsť správnu odpoveď a vyvodiť záver.

I. Téma „Ovocie“.

Prinesú sa dva taniere pokryté obrúskami (dve jablká: jedno zelené, druhé červené)

Hádanka, ktorá vám pomôže pochopiť, čo je na tanieroch:

Okrúhle, červené,
Rastem na konári.
Dospelí ma milujú
A malé deti. (Apple)

Zovšeobecnenie (čo je to zelenina alebo ovocie?)

Farba, tvar.

Čo môžeš variť? Ako to hovoris ty?

Otázka: bez toho, aby ste sa snažili ochutnať, určte, ktoré z týchto jabĺk je sladké a ktoré kyslé?

Odpovede detí. Ochutnávame, nachádzame správnu odpoveď, vyvodzujeme závery.

2 možnosti:

Zelené jablko je sladké, červené jablko je kyslé,

Zelené aj červené jablká sú sladké.

II. Téma „Hračky“

„Čo je ťažšie?“

Dva hračkárske kohútiky, rovnako veľké, ale jeden z hliny, druhý z plastu.

Otázka: Ktorá hračka je ťažšia?

Odpovede detí. Snažíme sa, vyvodzujeme závery: hlinená hračkaťažšie.

Experimentálne hry s loptou.

Loptová hádanka:

Okrúhle, hladké a s bruškom -
Chlapi mu ublížili.
Prečo je chudák zbitý?
Pretože je nafúknutý.

Z akého materiálu môže byť lopta vyrobená, ako sa bude volať?
Čo dokáže lopta? (skok, hod, môžete ho hodiť atď.)

Aká lopta? (slovné znaky).

Možnosti experimentu:

a) vezmite dve guličky rovnakej veľkosti, iba jednu vyrobenú z gumy, druhú z plastu.

Otázka: ktorá z loptičiek sa odrazí pri dopade na podlahu?

Odpovede detí.

Deti striedavo odpaľujú loptu na podlahu a vyvodzujú závery.

b) Dve loptičky rovnakej veľkosti a obe gumené. Nedotýkame sa jednej gule, do druhej urobíme dieru, čo sa stane?

Odpovede detí.

Bude taká lopta schopná skákať, odrážať sa? Odpovede detí.

Teraz to skontrolujeme. Deti vyzývajú, aby klopali na podlahu najskôr vypustenou loptičkou, potom pravidelnou.

Existuje nejaký rozdiel, aký je dôvod?

Záver: čím viac vzduchu v lopte je, tým lepšie skáče.

c) Normálne utopte vypustenú loptu vo vode.

Otázka je položená,

Odpovede detí,

Pomocou ukážky potvrdzujeme správnu odpoveď.

Vyvodzujeme závery.

„Čo pláva, čo sa topí? "

Dve lyžice: jedna je kovová a druhá drevená.

Ktorá z týchto lyžíc klesne a ktorá nie? Prečo?

Deti vyvodzujú závery: drevené predmety sa nepotápajú, železné sa potápajú.

Experimentálne hry na piesku.

Trávime vonku v pieskovisku zameranom na rozvoj hmatovej citlivosti a dobré motorové zručnosti ruky.

1) „Veľkonočné koláče“

Jedna časť pieskoviska so suchým pieskom, druhú zalejte vodou.

Aký piesok je možné použiť na výrobu „veľkonočných koláčov“ zo suchého alebo mokrého?

2) „Choďte“ s dlaňami po povrchu piesku a vykonávajte rôzne pohyby.

Otázka: Na ktorej polovici pieskoviska sú stopy viditeľnejšie, kde je suchý piesok alebo mokrý?

Odpovede detí.

„Koľkými spôsobmi sa môže človek pohybovať? "

Účel: rozvoj všeobecných pohybových schopností, aktivácia slovného slovníka v reči detí.

  • je človek živý alebo neživý?
  • podľa akých znakov je možné vedieť, že žije?

Zadanie: Vymyslite rôzne spôsoby, ako sa dostať okolo a dostať sa k bowlingu.

Identifikujeme, kto prišiel s viacerými spôsobmi cestovania, vyvodia sa závery, že človek môže použiť obrovské množstvo rôzne cesty pohyb.

Približné možnosti: vyskočiť na jednu (dve) nohy, kráčať, plaziť sa po bruchu, chrbte, po štyroch, tancovať, kotúľať sa atď.

„Koľkými spôsobmi sa môžeš opiť?“

Cieľ: rozvíjať myslenie detí.

Približné možnosti sú piť z hrnčeka, vychutnať si tanier, piť slamku.

„Koľkými spôsobmi môžete jesť chlieb?“

Účel: rozvíjať myslenie detí, aktivovať v reči detí prídavné mená a slovný slovník. Materiály a vybavenie pre každé dieťa, to všetko musí byť čisté a hygienické.

Otázka: aký druh chleba je (biely, čierny, sladký, kyslý, čerstvý, chutný atď.)

Vymyslite rôzne spôsoby, ako jesť chlieb.

Približné možnosti: odrezať, odlomiť, odhryznúť, odštipnúť, vziať perami, niekoho nakŕmiť.

Výsledky sú zhrnuté, ukazuje sa, kto prišiel s viacerými spôsobmi, ako jesť chlieb.

Vyvodzujú sa závery: človek môže použiť veľké množstvo rôznych spôsobov, ako jesť chlieb.

V procese nápravných a vývojových prác, vrátane nových techník a metód, najmä hier - experimentov, sa vytvárajú priaznivé podmienky na nápravu nedostatkov v rozvoj reči, v osobnej, kognitívnej, emocionálnej a vôľovej sfére.

Pimkina I.N.,
učiteľ logopéd

Pripravil a vedie učiteľ strednej skupiny č. 4 "Rastishki" Natalia Burtseva

November 2014

CIEĽ:

zoznámenie detí s vlastnosťami mydla, jeho odrodami a účelom.

ÚLOHY:

  1. výskumnými aktivitami rozšíriť porozumenie vlastností mydla u detí.
  2. aktivovať slovnú zásobu detí na základe znalosti mydla a vody.
  3. upevniť bezpečnostné pravidlá pri práci s mydlom.
  4. vzdelávať kultúrne a hygienické zručnosti.
  5. rozvíjať schopnosť analyzovať a vyvodzovať závery na základe skúseností.

MATERIÁLY A VYBAVENIE:

  1. Misky pre každé dieťa;
  2. Misa pre učiteľa;
  3. Koktejlové tuby;
  4. Mydlo rôzne tvary, farba, veľkosť (na výstavu);
  5. Tyčinky mydla podľa počtu detí;
  6. Corolla;
  7. Obrúsky na ruky;
  8. Zástery;

ÚVODNÁ ČASŤ.

1. Zdravím hostí:

Chlapci, dnes k nám do triedy prišli hostia. Pozdravme ich:

„Dobré ráno slnku a vtákom!

Dobré ráno usmievavým tváram! "

2. List.

Teraz, chlapci, pozornosť! Do našej materskej školy prišiel list. Na obálke je napísané: "Pre deti zo skupiny" Rastishki " .

Pozrite sa na obálku a hádajte, od koho je list.

Prečítajme si to.

Dobrý deň, milí chlapci!

Náš obľúbený sviatok už čoskoro bude - Nový rok, a moja továreň na darčeky sa skončila bublina... Ale deti na celom svete ich tak milujú!

Chcel som sa spýtať Moidodyra, ako ich vyrobiť, ale ako vždy je zaneprázdnený - na dovolenku perie všetky špinavé veci.

Viem, že ste múdre a zvedavé deti, preto vás prosím - pomôžte mi!

Vopred ďakujem,

tvoj Santa Claus.

Chlapci, môžeme pomôcť Santa Clausovi?

Skúsme si vyrobiť mydlové bubliny sami?

Z čoho si myslíte, že sú vyrobené?

Preto sa najskôr musíme s mydlom dobre zoznámiť, študovať jeho druhy a vlastnosti.

3. Rozhovor o mydle.

1 časť:

Chlapci, na čo je mydlo?

Nie je možné umyť si ruky a tvár obyčajnou vodou?

Je to tak, mydlo zmýva špinu, ničí choroboplodné zárodky a nepríjemný zápach... „Z jednoduchej vody a mydla

Mikróby strácajú silu “

Časť 2:

Chlapci, v našej skupine máme zbierku mydiel. Pozrime sa na to bližšie.

Aký je tvar mydla?

Aká je farba mydla?

Aká je veľkosť mydla?

Aký je zápach mydla?

Aký druh mydla je vo fľaši?

(tekutý, tuhý, toaleta - pre každého, dieťa - pre deti, domácnosť - na umývanie)

HLAVNÁ ČASŤ.

1. Úvod.

A teraz vás všetkých pozývam do nášho laboratória. Laboratórium je miesto, kde sa vykonávajú rôzne experimenty a výskumy. Je vždy čistý, ľahký, teplý a hlavne tichý, pretože každý pracuje na svojom vlastnom objave.

A budeme vykonávať experimenty s mydlom, aby sme vytvorili mydlové bubliny.

2. Bezpečnostné pravidlá.

- Najprv si zopakujme bezpečnostné pravidlá pri práci s mydlom:

  • nedávajte si do úst mydlo alebo penové prsty

Zabráňte vniknutiu mydla do očí.

A ak áno, čo treba urobiť?

3. Ošetrenie mydla.

- Vezmite kúsok mydla do rúk, dotknite sa ho.

Aké to je? (tvrdý, hladký)

4. Prvá skúsenosť:

Chlapci, čo si myslíte, že bude z mydla, keď ho dáte do vody?

Pozrime sa na to.

Cítiť vodu. Aká je? (transparentný, teplý)

Namočte mydlo do vody, dotknite sa ho rukami. Čo sa to stalo? (klzký)

5. Druhá skúsenosť:

Teraz chlapi, vezmeme špongiu, namočíme ju a potrieme mydlom.

Ponorte špongiu do vody a vytlačte ju.

Čo sa deje? (voda sa zakalila, objavila sa pena)

Čo je to pena? (veľa mydlových bublín)

Teraz si osušíme ruky a oddýchneme si.

FIZMINUTKA

Jeden dva tri štyri päť,
Vyfukujme bubliny!
Ticho poďme fúkať do trubice,
Budú lietať ľahko.

Jeden dva tri štyri päť,
Nesnažte sa ich chytiť!
Trochu sa dotknite rukou
Tlieskajte! ... A nad vami prázdno!

6. Experimentujte so slamkou.

Vezmite slamky do rúk, jeden koniec namočte do mydlovej vody a fúkajte do nich. - Čo sa deje? (objavia sa veľké bubliny)

"Ak budeš silnejšie fúkať,
Bude veľa bublín! “

Teraz vezmite bublinkovú slučku a pomaly do nej fúkajte. Existujú mydlové bubliny? Nie

Potom skúsme nie tuhé mydlo, ale tekuté mydlo (intenzívne šľahať).

Poďte ku mne a znova pomaly fúkajte na slučku. Existujú mydlové bubliny? Nie

Teraz skúsme toto mydlo. Kto vie, na čo je toto mydlo určené? Na riad (intenzívne šľahať).

Poďte ku mne a znova pomaly fúkajte na slučku. Existujú mydlové bubliny? Áno

Zvládli sme prácu? Áno

SUMMARIZÁCIA.

Aký druh mydla existuje? - tekutý, pevný, veľký, malý, inú farbu, rôznych tvarov, s vôňou

Čo je suché mydlo? - hladký

A ako sa dostane do vody? - hladkáme, ale aj klzko

Čo sa stane, ak špongiu napeníte a vyžmýkate? - objaví sa pena

Čo sa objaví, keď sa vzduch dostane do mydlovej vody? - bubliny

Na čo slúži mydlo? - zabíjať choroboplodné zárodky

Všetky zárodky a bacily
Boja sa mydla ako oheň.
Musíte si umyť ruky mydlom,
Byť zdravý.

Deti vedia všetko okolo -
Mydlo je náš spoľahlivý priateľ!

Chlapci, čo sa vám na hodine najviac páčilo?

Mne a myslím si, že aj našim hosťom, sa páčila vaša tvrdá práca, vytrvalosť a túžba pomôcť.

Správne ste odpovedali na otázky, robili ste experimenty a hlavne ste naozaj chceli pomôcť Santa Clausovi a urobili ste to.

Dobre chlapci! Som na teba hrdý!

Som si istý, že sa vám poďakuje, keď dostane balíček a daruje zaujímavé darčeky na Nový rok.

Teraz sa rozlúčte s našimi hosťami.

Ako aktívnejšie dieťa chápe tajomstvá sveta okolo seba, čím širší je okruh jeho záujmov a čím ďalej tým viac nových otázok vzniká: „Prečo?“, „Za akých podmienok sa to stane?“, „Čo sa stane, ak ...?“ , „Ako sa bude objekt správať, keď ...?“ U detí vo veku 4–5 rokov nadobúda experimentovanie vlastnosti výskumu dospelých: žiaci sa naučia samostatne formulovať otázky, predkladať hypotézy, ktoré budú testované v experimentoch. Deti sa zoznámia so základnými vedeckými pojmami a získajú väčšiu dôveru v praktické činnosti.

Experimentálne a experimentálne činnosti v strednej skupine: ciele, ciele, metodika organizácie

V strednom predškolskom veku zažili deti tri roky starú krízu: naučili sa prejavovať nezávislosť, počúvať rady a pokyny dospelých a pokúšať sa ich plniť čo najpresnejšie. Mladí experimentátori vo veku 4 až 5 rokov robia prvé pokusy o definovanie problematiky nadchádzajúceho výskumu, robia predpoklady o tom, ako skontrolovať takú alebo onú kvalitu objektu alebo simulovať fyzikálny jav.

Pri organizovaní tried pre experimentálne činnosti učiteľ berie do úvahy vekové vlastnosti strední predškoláci, úroveň mentálny vývoj a premýšľať:

  • Vysoká miera zvedavosti. Pre 4-5 ročné dieťa je ľahké nechať sa uniesť akýmkoľvek predmetom alebo procesom, a preto sa znalosti neponúkajú na zapamätanie, ale povzbudzujú ich k získaniu.
  • Vnímanie sa stáva zmysluplným, účelným a analyzujúcim. Strední predškoláci vedome experimentujú, aby zistili konečný výsledok experimentálnej akcie. V tomto veku sa deti pokúšajú nezávisle analyzovať štúdiu a formulovať závery.
  • Snaha o aktívnu komunikáciu. Deti majú túžbu nielen klásť otázky, ale aj vyjadrovať svoje vlastné predpoklady. V seniorskom období predškolský vek budú mať vyvinutú schopnosť formulovať hypotézy. Na formovanie tejto zručnosti v strednej skupine je dôležité zlepšiť zručnosti ústnej reči, viesť podrobné rozhovory o kognitívnej orientácii.
  • Dostatočný rozvoj jemnej motoriky. Strední predškoláci vynikajúco používajú rôzne nástroje, zariadenia a drobnosti. Na zlepšenie práce rúk oboch rúk a koordinácie pohybov by sa na experimentálne účely mali používať rôzne materiály (piesok vrátane kinetických, ílovitých, kamienkových atď.) A nástroje (lupy, pipety, naberačky atď.) a experimentálne činnosti.

Strední predškoláci používajú na experimentovanie rôzne zariadenia.

Ciele a ciele experimentovania v strednej skupine

Realizácia experimentov a experimentov umožňuje praktickým spôsobom formovať a rozširovať chápanie vlastností predmetov v okolitom svete u študentov. Cieľom organizácie experimentálnych aktivít v strednej skupine je rozvoj výskumného typu myslenia u detí prostredníctvom podnecovania k praktickým činnostiam s predmetmi a pozorovania fyzikálnych procesov. Témy experimentovania sa vyberajú v súlade so schváleným vzdelávacím programom, na každej hodine je zaistená bezpečnosť každého štúdia.

Praktickými akciami s predmetmi si žiaci vytvárajú predstavy o fyzických objektoch a ich vlastnostiach

Organizácia experimentovania so žiakmi strednej skupiny prispieva k riešeniu komplexu pedagogických problémov:

1. Vzdelávacie ciele:

  • vytvorenie systému základných vedeckých koncepcií (fyzikálnych, chemických, environmentálnych);
  • rozvoj výskumného typu myslenia;
  • školenie o kompetentnej výstavbe plánu výskumu.

2. Vývojové úlohy:

  • zlepšenie jemnej motoriky rúk;
  • rozvoj dlhodobej pamäte;
  • rozvoj schopností myslenia (schopnosť formulovať otázky, porovnávať objekty, zovšeobecňovať a systematizovať, vyvodzovať závery);
  • rozvoj logického myslenia (v strednom predškolskom veku deti začínajú vytvárať príčinné vzťahy medzi predmetmi a javmi);
  • zlepšenie schopnosti pozorovať priebeh experimentu, dlhodobo koncentrovať pozornosť.

3. Vzdelávacie úlohy:

  • posilnenie schopnosti počúvať a riadiť sa pokynmi dospelého;
  • podpora vytrvalosti a presnosti, zodpovednosti za poriadok na pracovisku;
  • vytváranie priaznivého emočného prostredia v tíme;
  • vzbudenie záujmu o kolektívne aktivity, posilnenie priateľstiev v rámci skupiny;
  • rozvoj empatie, zmyslu pre vzájomnú pomoc.

Deti vo veku 4-5 rokov zlepšujú schopnosť počúvať pokyny učiteľa a snažia sa ich čo najpresnejšie dodržiavať

Experimentálne činnosti

Príroda kognitívne činnostižiakov možno rozdeliť na tri typy experimentovania s deťmi.

  1. Ilustračné experimentovanie. Deti poznajú výsledok nejakého procesu alebo akcie na objekte a skúsenosti potvrdzujú známe skutočnosti. Deti napríklad vedia, že veľkonočné koláče sa najlepšie vyrábajú z mokrého piesku. Túto skutočnosť ilustrujú experimenty so schopnosťou piesku absorbovať vodu a udržať si tvar.

    Experimenty na pieskovisku ilustrujú znalosti chlapcov o tom, že mokrý piesok najlepšie drží tvar.

  2. Prieskumné experimentovanie. Výsledok týchto akcií na objekty nie je známy, navrhuje sa získať ho empiricky. Deti vedia, že rastliny pijú vodu, ale nevedia, ako sa tekutina pohybuje po stonke a listoch. Na objasnenie tohto problému sa vykonáva experiment s tónovanou vodou a listami čínskej kapusty: listy sa nechajú cez noc v pohároch a ráno uvidia, že získali farbu tekutiny, ktorú v noci „vypili“. Chlapi dospejú k záveru, že voda spotrebovaná koreňom alebo rezom sa v rastlinách pohybuje zdola nahor.

    Deti vopred nepoznajú výsledok experimentovania s vyhľadávaním, a tak je radosť z objavovania informácií poskytovaná

  3. Kognitívne experimentovanie. V triede sú vytvorené také vzdelávacie podmienky, za ktorých si žiaci vyberajú metódy výskumu, aby našli odpovede. Tento typ experimentovania je praktickou súčasťou vyučovacej metódy na riešenie kognitívnych problémov. Príkladom je experimentálna hra „Oslobodenie korálikov od zajatia na ľade“: rozprávková hrdinka sa ponáhľala na návštevu a chytila ​​korálky na vetvu stromu, niť sa pretrhla, korálky sa rozptýlili a pokryli vrstvou ľadu. Chlapci majú za úlohu pomôcť hrdinke uvoľnením korálikov z ľadu. Deti si vyberajú, ako topiť kocky ľadu (teplými prstami a dlaňami, dýchať, v blízkosti radiátora, v horúcej vode, na slnečnom parapete), čím sa učia o zahrievaní a odovzdávaní tepla.

    Deti sa pokúšajú vyriešiť problémovú situáciu (oslobodenie korálikov od kociek ľadu), skúšajú rôzne spôsoby topenia ľadu

Formy organizácie experimentálnych aktivít

Experimentovaniu možno venovať rôzne režimové momenty v materskej škole: hodiny GCD, čas na prechádzky, tematické voľnočasové aktivity, prázdniny, samostatné aktivity detí v centrách kognitívnej činnosti. Okrem toho je možné do hodín hudby začleniť prvky praktického výskumu („Prečo zvony znejú inak? - Pretože sú vyrobené z rôzne materiály: drevo, keramika, kov, plast “.) a telesná výchova („ Ktorá loptička je viac poskakujúca: koža, guma, pena alebo plast? Skontrolovať. “). Experimentovanie je možné vykonávať v spoločných aktivitách s rodinou: počas konzultácií učiteľ dáva pokyny a popisy rôznych experimentov doma a na ulici.

Pri chôdzi môžete prakticky študovať vlastnosti predmetov.

Pretože hlavnými činnosťami predškolských detí je výskum a hra, experimentálne činnosti by mali kombinovať ich prvky:

  • didaktické hry a experimentálne hry. Herná aktivita detí vo veku 4 - 5 rokov nadobúda dejový charakter, účastníci rozdávajú jednoduché úlohy, vymýšľajú príbeh. Predvádzaním vzrušujúcich scén deti uspokojujú svoju potrebu komunikácie, zdieľajú svoje skúsenosti. Experimentálne hodiny v strednej skupine môžu byť úplne štruktúrované v herná forma: vymyslená postava požiada chlapcov o pomoc alebo vytvorí problémovú situáciu, vysloví úlohy, usmerní priebeh uvažovania, vyvodí závery atď .;

    Hra s vodou rozširuje porozumenie vlastnostiam kvapaliny a vytvára dobrú náladu

  • modelovanie. Deti simulujú také prírodné úkazy, ako sú polárna žiara, vodopád, víchrica, tornádo, sopečná erupcia. Modelovanie umožňuje deťom pochopiť, že rozsiahle prírodné javy sú založené na jednoduchých fyzikálnych zákonoch;

    Študenti pracujú na modelovaní sopky

  • skúsenosti a experimenty. Praktický výskum predmetov okolitého sveta vzbudzuje v deťoch skutočný záujem. Závery urobené po nezávisle vykonaných skúsenostiach sa dlho pamätajú. Tému experimentov vyberie učiteľ v súlade s plánovanie na vzdelávacie aktivity: v teplom období deti študujú vlastnosti rastlín, vody, vzduchu, v zime skúmajú sneh a ľad. Učiteľ vedie bezpečnostné brífingy, ak sú plánované experimenty s magnetmi a magnetickými drvinami, malými časťami, chemikáliami (brilantná zeleň, manganistan draselný, farbivá).

    Pred pokusmi s látkami (vrátane farieb) deti zopakujú bezpečnostné pravidlá

Individualizácia zadaní v experimentálnej triede

Organizácia experimentálnych činností sa vykonáva v rámci osobného prístupu k výučbe a výchove. Implementácia tohto prístupu je možná počas hodiny GCD, keď deti dostávajú úlohy rôznej náročnosti na vykonanie experimentu. Napríklad v lekcii „Viacfarebné ľadové kryhy“ môžu byť deti rozdelené do troch podskupín: prvá podskupina dostane za úlohu - rozpustiť žlté, modré, biele, červené farby v pohároch vody, naliať ich do foriem a vložiť do zmraziť; druhá podskupina je rozpustiť modré, červené a purpurové farby v pohároch vody, potom vyrobiť vodu jemnejších odtieňov pridaním bielej farby, naliať do foriem, zmraziť; tretia podskupina má nezávisle premýšľať o tom, ktoré farby by sa mali miešať v pohároch s vodou, aby sa získali ružové, zelené, lila a oranžové farby, naliať a zmraziť.

Úlohy je možné individualizovať výberom materiálov v produktívnych činnostiach. Pre stredných predškolákov sú to úlohy pre návrh a výzdobu vytvorených diel. Aby deti ozdobili viacfarebné ľadové kryhy z predtým diskutovanej hodiny, môžu do tónovanej vody pridať doplnky podľa svojho vkusu: korálky, korálky, iskry, konfety z fólie, zrná, sušené okvetné lístky atď. Úlohy, ktoré poskytujú možnosť voľby, rozvíjajú predstavivosť dieťaťa , odhodlanie, estetický vkus ...

Na uskutočnenie experimentov môže byť skupina rozdelená tak, že najúspešnejší žiaci budú vykonávať praktickú časť v individuálnej forme, ostatné deti - v podskupinách po 3 - 4 osoby, s zaostávaním učiteľ zorganizuje samostatnú podskupinu kde deti budú experimentovať v spoločných aktivitách s učiteľom.

Vyberte si farbu laku podľa svojho vkusu na uskutočnenie experimentu - úlohy v rámci osobného prístupu k vzdelávaniu

Motivačný štart do triedy

Deti vo veku 4-5 rokov majú vizuálno-obrazový typ myslenia. To znamená, že strední predškoláci môžu lepšie vnímať pokyny a vysvetlenia, ktoré si predstavujú. K verbálno-logickému mysleniu dôjde vo veku 6-7 rokov, ale vizualizácia zostane hlavnou metódou pritiahnutia záujmu o vzdelávacie aktivity a Základná škola... Produktívna je aj práca založená na herných prvkoch - tematických alebo dejových. Aktivita dieťaťa počas priameho experimentovania, výsledky pri riešení problému a miera motivácie pre praktický výskum v budúcnosti závisia od toho, ako veľmi sa dieťa zaujíma o položenú otázku a tému výskumu na začiatku hodiny. Učiteľ organizuje začiatok hodín v rôznych formách, predpovedá pozitívny vzťah k metódam používaným u detí.

Aktivita a výsledok ich praktických činností závisí od toho, ako sa deti zaujímajú o nadchádzajúci experiment.

Varianty motivujúcich začiatkov - tabuľka

TémaMotivačný štart do triedy
„Ako vyčistiť vodu“Prekvapivý moment.
Ozve sa klopanie na dvere, kvapôčka menom Kapitoshka (žiak prípravná skupina v obleku alebo maske).
Didaktická hra.
Kapitoshka pozdravuje chlapcov a hovorí, že prišiel k chlapcom hľadať svoje kvapkové sestry. Chlapi ukazujú Kapitoshke miesta, kde v skupine žije voda (učiteľ na tieto miesta lepí kvapôčkové nálepky): faucet v umývadle, rýchlovarná kanvica, kanva a rozprašovač v zelenom rohu, váza s kvetmi, vedro na čistenie podláh a pod.
Vytvorenie problematickej situácie.
Učiteľ sa pýta Kapitoshky, prečo sa stratili jeho sestry. Odpovedá, že žili v jazere, kde bola čistá voda (položí na predvádzací stôl nádobu s čistou vodou), ale niečo sa stalo a voda sa nedávno zmenila (položila nádobu so zakalenou vodou). Potom kvapôčky začali utekať z jazera. Kapitoshka je smutná a prosí chlapcov o pomoc pri čistení vody v jazere.
„Kľúče princeznej Nesmeyany“Vytvorenie hernej situácie.
Do skupiny prichádza video list od princeznej Nesmeyany. Hovorí, že zlá čarodejnica očarila vodu v lesnom potoku, voda zomrela, nemôžete sa jej ani piť, ani sa jej dotýkať. Včera ráno Nesmeyana kráčala lesom, keď prešla mostom cez očarovaný potok, zväzok kľúčov jej vypadol z pásu a spadol do vody, kľúče klesli na dno. Princezná plače - ako môže získať kľúče od kráľovstva bez toho, aby si namočila ruky v mŕtvej vode? Nesmeyana nazýva magické slová, ktoré chalani opakujú v zbore a do ktorých sú prenesení Far Far Away Kingdom... Nasleduje herný experiment na chytanie kľúčov zo spodnej časti nádoby s vodou: pomocou siete a rybárskych prútov s háčikom nie je možné získať kľúče - sú ploché, je ťažké ich vybrať ich zdola; Ukazuje sa, že priťahuje kľúče magnetmi pripevnenými na palice alebo rybárske prúty.
„Plávať, plávať, čln“Zábavný prvok.
Riešenie hádaniek: o lodi, vetre.
Počúvanie a učenie sa piesne „Spievaj nám pieseň, veselý vietor!“
Vedenie telesného školenia „Lode sa plavili po mori“.
Zaradenie do hernej situácie.
Chlapi sú rozdelení do dvoch podskupín, každá dostane drevený čln s plachtou. Chlapci volajú lode (napríklad „Víťazstvo“ a „Perla“), spustia ich do vody oproti sebe vo veľkom kontajneri, v strede ktorého je natiahnutá šnúra s vlajkami. Na signál tútora začnú účastníci oboch tímov simulovať poryvy vetra (fúkanie, usmerňovanie pohybu lode), vyhráva podskupina, ktorej loď ako prvá dosiahne vlajky.

Žiaci nájdu v skupine miesta, kde žije voda

Príklady organizovania experimentov v strednej skupine

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s možnosťami experimentálnych aktivít v triede s deťmi vo veku 4-5 rokov.

Experimentálna a experimentálna lekcia „Vlastnosti piesku“ - video

Kognitívne a výskumné trávenie voľného času „Čo vieme o vode?“ - video

Experimentálna aktivita „Magické premeny v prírode“ - video

Experimentovanie s vodou v strednej skupine - video

Lekcia „Sneh nie je na pamlsok - sneh je na zábavu“ - video

Experimentálna hodina v materskej škole

Experimentálna relácia v strednej skupine netrvá dlhšie ako 20 minút. Pri rozvíjaní osnovy hodiny musí učiteľ zvoliť rôzne formy aktivít, pričom vezme do úvahy vek a individuálne vlastnosti strážcov. Aby sa predišlo prepracovaniu, striedajú sa úlohy zo vzdelávacích oblastí: hra (didaktické a dejové hry), motorická (telesná výchova, hry v prírode, tanečné prestávky), estetická (počúvanie hudobných fragmentov a literárnych textov, prezeranie ilustrácií v knihách a minivýstavy), reč (vedenie kognitívnych a didaktických rozhovorov), kognitívne (vedenie experimentov a experimentov, pozorovanie procesov, skúmanie vzoriek a modelov).

Experimentálna lekcia v strednej skupine má približnú štruktúru:

  • organizačný moment - 1 minúta;
  • motivačný začiatok hodiny - 4 minúty;
  • rečové alebo kognitívne úlohy - 2-3 minúty;
  • hra alebo fyzická aktivita - 4-5 minút;
  • praktická aktivita - 5-6 minút;
  • zhrnutie - 1 minúta.

Pracovné úlohy vykonávajú žiaci pred pokusmi (prineste si nástroje a materiály pomenované učiteľom) a na konci hodiny (dajte do poriadku pracoviská a demonštračnú tabuľku, úhľadne zložte rukávy a plášte).

Fáza reflexie po zhrnutí výsledkov experimentu je povinná: deti zdieľajú svoje emócie z procesu objavovania, podávajú správy o tom, čo sa im na hodine páčilo, o vlastnostiach ktorých predmetov by chceli študovať na ďalších hodinách.

O poriadok a čistotu na pracovisku sa žiaci starajú samostatne

Kartový index experimentov a experimentov v strednej skupine - tabuľka

Témy praktického výskumuObsah experimentov a experimentov
"Voda"
  • Rozšírenie chápania vlastností vody: sledovanie stupňa vztlaku predmetov v sladkej a slanej vode, štúdium procesu odparovania vody, štúdium procesu pohybu molekúl v studenej a horúcej vode (rozpustením kryštálov manganistanu draselného alebo potravinárske farby);
  • hry-experimenty s vodou: nalievanie kvapaliny rýchlosťou, akcie s hračkami do vody (mlyn, postrekovače).
"Sneh a ľad"
  • Experimentovanie so snehom pri chôdzi: sledovanie, ako sa sneh mení za kúskom fólie a čierneho plátna za slnečného dňa;
  • experimenty na určenie podmienok prechodu z tuhého do kvapalného stavu a naopak;
  • experimenty s hrami na vytváranie budov a figúrok zo snehu a ľadu.
"Vzduch"
  • Rozšírenie myšlienok o vlastnostiach vzduchu: odkiaľ pochádza, ako ho človek používa, či má tvar, farbu a vôňu;
  • hry-experimenty na identifikáciu sily a smeru prúdenia vzduchu.
„Piesok, hlina, pôda“
  • Rozšírenie chápania rôznych typov pôd;
  • experimentovanie hravou formou: kreslenie a modelovanie z hliny a piesku, hra na pieskovisku;
  • experimentovanie so „živým“ pieskom.
"Svetlo a tieň"
  • Experimenty s rôznymi zdrojmi svetla: slnko, mesačný svit v zime na večernej prechádzke, lampa alebo baterka, sviečka;
  • experimenty na rozdelení svetla na spektrálne farby, modelovanie dúhy;
  • experimenty s hrami v rámci tieňového divadla.
"Zvuk"
  • Skúsená aktivita pri vytváraní predstavy o príčinách výskytu zvuku (vibrácie predmetu);
  • experimenty s hrami: „Hádajte, ako to znie?“, „Ako môžete tento zvuk simulovať?“
"Živá príroda"
  • Experimentovanie s klíčením semien;
  • experimenty na pozorovaní zmien v prírodných objektoch pod vplyvom vody (šišky, konáre s púčikmi, stonky s púčikmi).
"Magnet"
  • Experimenty s hrami s magnetom: priťahovanie kovových predmetov rôznymi materiálmi (list papiera, lepenka, tkanina, list dreva), pohyb kovovým predmetom na povrchu stola, pod ktorým je poháňaný magnet, priťahovanie predmetov v spodnej časti nádoba s vodou;
  • experimentovanie s magnetickými hoblinami (činnosť z opačného smeru: pomocou kovového predmetu sa zbierajú rozptýlené hobliny).
"Farby"
  • Formovanie myšlienok o vlastnostiach rôznych typov farieb: akvarely, kvaš, akrylové a olejové farby;
  • experimentovanie s miešaním farieb, získavanie nových odtieňov a farieb;
  • experimentovanie s kreslením na rôzne materiály: suchý a mokrý papier, sneh, tkanina.
"Vesmír"
  • Experimentálne činnosti na štúdium pomeru veľkosti planét, výskytu elektrických výbojov, zmeny dňa a noci a ročných období, vzniku oblakov v atmosfére;
  • experimenty s hrami: „Rotácia planét“, „Zatmenie Slnka“, „Svetlo vzdialených hviezd“.

Štúdium vlastností vody na rozpúšťanie látok (cukor, farby) prebieha zábavnou formou

Otvorená lekcia „Domáca limonáda“ - stôl

Ciele
  • Zlepšiť znalosti detí o význame vody v ľudskom živote, o vlastnostiach vody (kvapalná, priehľadná, bez zápachu a bez farby, rozpúšťadlo).
  • Vytvárať predstavy o spôsoboch varenia (technológia výroby limonády).
ÚlohyVzdelávacie:
  • zoznámiť sa s významom vody pre voľne žijúce zvieratá (vrátane ľudí), jej vlastnosťami,
  • obohatiť a aktivovať slovník (výber definícií pre podstatné mená, číslovky - jedna, dve, polovica), zlepšiť gramatickú stavbu reči.

Vývoj:

  • motivovať deti, aby si samy pripravovali jedlo (nápoje),
  • rozvíjať schopnosť učiť sa nové veci, schopnosť analyzovať, vyvodzovať závery a závery,
  • rozvoj všeobecnej a jemnej motoriky.

Vzdelávacie:

  • rozvíjať pozitívny prístup k práci, chuť pracovať,
  • rozvíjať schopnosti presnosti, nezávislosti, túžby dotiahnuť veci do konca,
  • rozvíjať schopnosti spolupráce, benevolencie,
  • vytvoriť dialógovú komunikáciu medzi učiteľom a deťmi.
Materiály a vybavenie
  • voda (obyčajná teplá, sýtená oxidom uhličitým),
  • riad (priehľadné poháre, podšálky, čajové lyžičky, priehľadná karafa 1 liter),
  • výrobky (granulovaný cukor, citrón),
  • ilustrácie kvetov vo váze, suchých kvetov, pitná vodaľudia, zvieratá, vtáky, hmyz.
Metódy a techniky na zlepšenie kognitívnej aktivity
  • vizuálne,
  • experimentovanie,
  • pozorovanie,
  • Demonštračná metóda algoritmu.
Priebeh hodiny1 ČASŤ:
Učiteľ: Chlapci, dnes ráno sme polievali izbové rastliny kto si pamätá, koľko vody naše rastliny vypili?
Odpovede detí: 2 kanvy
Pedagóg: Myslíte si, že všetky rastliny pijú vodu?
Odpovede detí: áno
Pedagóg: Správne, všetky rastliny potrebujú vodu. Čo si myslíte, že sa stane s kvetom, ak zostane bez vody? (ukazuje diapozitívy zo sušených kvetov)
OD: Vyschnúť, vädnúť, zomrieť
Učiteľ: Kto iný rád pije vodu?
OD: Ľudia, zvieratá atď.
Učiteľ: Správne, chlapci, je dôležité piť vodu pre všetky živé organizmy, dokonca aj pre hmyz! (ukazuje diapozitívy zvierat pitnej vody, vtákov, hmyzu a ľudí)
Učiteľ: Chlapci, kto z vás najradšej pije?
OD: Šťava, čaj, mlieko atď.
Učiteľ: A kto z vás rád pije limonádu? Z čoho je to vyrobené?
OD s pomocou učiteľa: Z vody, citrónu, cukru.
Učiteľ: Dnes vám navrhujem pripraviť tento lahodný nápoj!
ČASŤ 2:
Učiteľov apel na deti, pričom ukazuje:
  1. Chlapci, vezmite si každý hrnček vody, podšálku a čajovú lyžičku.
  2. Dajte si malý dúšok vody (nepite ju celú), vyskúšajte, akú vodu.

Aký druh vody?

podľa teploty: teplá,
podľa vzhľadu: priehľadný,
podľa chuti: čerstvé.

  1. V teplej vode rozpustíme trochu cukru.

Učiteľ a dieťa vezmú misky s cukrom, vezmú polovicu čajovej lyžičky cukru, vložia ho do hrnčeka a potom ho odovzdajú priateľom, aby si každý mohol vziať trochu cukru. Zamiešajte (jemne, bez toho, aby ste lyžičkou klepali o okraj hrnčeka) a skúste.
Aký druh vody sa stal?
Odpovede detí s pomocou učiteľa:

vo vzhľade: mierne zakalený
podľa chuti: stal sa sladkým.
Učiteľ: Voda je dobré rozpúšťadlo; rozpúšťa látky a získava ich vlastnosti. Vzala cukor z cukru.
Telesná výchova.

  1. Každý si vezmeme koliesko citrónu (ako sme to urobili predtým s cukrom) a dáme citrón do hrnčeka. Citrón roztlačte na lyžicu, zvyšok dajte na tanier. Skúsme, čím sa stala voda?

Odpovede detí s pomocou učiteľa:
podľa teploty: zostal teplý,
podľa vzhľadu: má žltkastý odtieň
podľa chuti: stal sa sladkokyslým.
Učiteľ: Keď sme do sladkej vody pridali kyslú citrónovú šťavu, získali sme sladkokyslú chuť.

  1. Domáca limonáda je pripravená.

ČASŤ 3
Chlapci, z čoho sme vyrobili takú vynikajúcu sladkokyslú limonádu?
Odpovede detí s pomocou učiteľky: z cukru, citrónu a vody.
Učiteľ: Chlapci, dnes k nám prišli hostia. A necháme ich bez limonády? Dovoľte mi urobiť limonádu pre hostí a vy mi pripomeniete, z čoho sme ju vyrobili.

  1. Naberám teplú vodu
  2. Akú prvú vec musíte pridať do vody (cukor OD)? Koľko cukru potrebujete? Stačí na takú veľkú karafu pol lyžice? (OD: Nie!)

Pedagóg: Pridajte dve čajové lyžičky.

  1. Čo teraz pridávame? Stačí malý koliesko citrónu? (OD: Nie!)

Pedagóg: Pridáme polovicu citrónu.
Všetko dôkladne premiešajte.
Takže domáca limonáda je pripravená pre hostí (nalievanie do plastové poháre pre hostí sú ošetrené deti).
Učiteľ: Teraz, chlapci, prajem vám dobrú chuť! Pite domácu limonádu pre zdravie, je pre naše telo veľmi užitočná, obsahuje veľa vitamínov.
Po dokončení nápoja by ste na kuchynský stôl mali položiť poháre, podšálky, lyžice. A, samozrejme, skúste si dnes večer doma s rodičmi vyrobiť limonádu!

Praktické činnosti vykonávajú žiaci sami, po vypočutí pokynov učiteľa

Vedenie otvorenej hodiny v strednej skupine

Otvorená hodina, ako každá lekcia vo vzdelávacom procese, si vyžaduje dôkladnú prípravu a štúdium. Rozdiel medzi otvorenou formou je v demonštrácii akéhokoľvek metodologického cieľa vonkajším pozorovateľom. Tejto hodiny sa môžu zúčastniť metodici, pedagógovia a administratíva. materská škola, kolegovia z iných predškolských vzdelávacích inštitúcií, rodičia žiakov.

Ako metodický cieľ je zvolená ukážka inovatívneho rozvoja pedagóga: nekonvenčná forma prezentácie materiálu alebo tried, využitie informačných a počítačových technológií:

  • podpora environmentálnej zodpovednosti prostredníctvom experimentálnej hry: praktickou časťou hodiny je „vyčistenie“ rybníka, deti chytajú odpadky z vody tak, že ich priťahujú rybárskymi prútmi s magnetmi;
  • integrácia oblastí „Poznanie“ a „Umelecko-estetické“: experimenty s hrami na extrakciu zvukov z rôznych predmetov (riad, pokrčené listy papiera, fajky atď.) a vytvorenie veselého orchestra;
  • aktivita vo forme úlohy: plnenie úloh vrátane experimentov s dôležitým herným cieľom, napríklad zlý čarodejník zavrel chlapcov do skupiny a spôsob, ako sa dostať von, je splniť úlohu;
  • zahrnutie kreslených postavičiek, ktoré milujú moderné deti, do herného prvku hodiny: fixky, Kotya a Katya, Sam -Sam, Barboskins - hrdinovia zdieľajú svoje skúsenosti, pozvite ich, aby sa pripojili k svojim dobrodružstvám;
  • použitie projektora: pre deti vo veku 4–5 rokov sú relevantné 1) premietanie animovaných videí so vzdelávacím obsahom, 2) prezentácia ako symbol miesta akcie (džungľa, severný pól, morské dno, rozprávkové kráľovstvo), 3) sledovanie videa s zaujímavá skúsenosť s cieľom vyvolať túžbu splniť si ju v materskej škole.

Otvorená lekcia experimentovania sa uskutočňuje v súlade s požiadavkami na vzdelávací proces. Štruktúra hodiny by mala byť jasná, riaďte sa algoritmom vyvinutým učiteľom. Žiaci by sa nemali cítiť nepríjemne ani v strese, ak sú prítomní pozorovatelia. Učiteľ vypočíta úroveň kognitívnej aktivity detí a zabráni im v prepracovanosti. Ak sú deti unavené, zmení druh činnosti.

Učiteľ musí vedieť improvizovať. Ak počas otvorenej hodiny spravidla spozoruje známky únavy u detí, je to spôsobené tým, že vzdelávacie ciele boli stanovené nesprávne. V žiadnom prípade nie je dovolené utláčať emocionálny a fyzický stav detí kvôli dosiahnutiu metodického cieľa. Na odbúranie stresu učiteľ zahŕňa deti v hre alebo motorickej aktivite. Na experimentálnej hodine môžu byť tieto cvičenia:

  • hra „Nájdi predmet z ...“: učiteľ pokračuje vo fráze s názvom materiálu (z dreva, plastu, železa, látky), deti by mali stáť v blízkosti predmetov z nej;
  • motorické napodobeniny hudby: deti kráčajú v kruhu, učiteľ pomenuje predmet, ktorého pohyby sa deti začínajú reprodukovať z pamäte (mačka, vták, kobylka, veterný mlyn, žeriav, bubeník);
  • pohybová hra „Tichý film“: deti stoja v kruhu, učiteľ rozpráva príbeh, deti ticho napodobňujú činy („Boli kedysi husi, raz odleteli na juh, tam pristáli na jazere a plávali. V r. jazero husi lovili, čistili si perie ... “);
  • hra „Čarovná taška“: deti striedavo spúšťajú ruku do tašky, cítia predmet, ktorý našli a hádajú ho, potom ho vytiahnu a vrátia do experimentálneho rohu na správne miesto. Rada pre pedagógov: odporúča sa mať vždy takú tašku pripravenú, vymeniť položky, ktoré v nej ležia. Deti milujú hádanie hry znova a znova.

Keď je lekcia dokončená a žiaci prejdú k ďalšiemu režimu, začne sa analytická fáza otvorenej hodiny. Učiteľ komunikuje ním stanovený metodický cieľ a spôsoby jeho implementácie, vyvodzuje závery: či bol cieľ dosiahnutý, ktoré body vyžadujú zlepšenie alebo opravu, načrtáva smer ďalšieho vývoja. Potom nasleduje výmena názorov s kolegami a metodikmi, ktorí boli na hodine prítomní.

Pozorovatelia sledujú priebeh hodiny, hodnotia efektívnosť práce učiteľa a zaznamenávajú inovatívny vývoj

Voľný čas na experimentálne činnosti

Voľný čas je kompenzujúcim typom činnosti detí: zábava a kultúrna rekreácia sú v rozpore s rutinnými činnosťami. Aktivity vo voľnom čase majú jasné emocionálne zameranie, v tíme sa vytvára pozitívna atmosféra a posilňujú sa priateľské vzťahy. Voľný čas pri experimentálnych aktivitách má kognitívnu orientáciu: žiaci sa nielen zabávajú a hrajú, ale pri plnení praktických úloh si rozširujú svoje znalosti a zdokonaľujú výskumné schopnosti.

Na túto tému je možné zorganizovať popoludňajšie voľnočasové aktivity v skupine, oslavu pre viacerých vekové skupiny, zábava spoločne s rodičmi žiakov.

V strednej skupine trvanie voľného času nie je dlhšie ako 30 minút.

Organizácia predmetovo-priestorového prostredia v rámci rozvoja praktických zručností predškolákov má v priestoroch skupiny vytvoriť experimentálne centrum alebo minilaboratórium. V tomto vzdelávacom kútiku sú materiály na nezávislý výskum uložené v podpísaných boxoch:

  • prírodné a odpadové materiály: vetvičky, škrupiny, semená, vrchnáky fixiek, obaly;
  • neštruktúrované materiály: piesok, soľ, sóda, múka, cukor;
  • ostatné materiály: vzorky plastov, tkanín, papiera, gumy;
  • prístroje: magnety, farebné šošovky, lupy, pravítka, váhy, žiarovky a baterky, mikroskop, pracovný ďalekohľad, ďalekohľad;
  • nádoby: poháre, misky, poháre, kadičky, plastové fľaše, bubliny;
  • zdravotnícky materiál: gumené rukavice, injekčné striekačky bez ihiel, vatové tampóny a tyčinky, obväz, Aktívne uhlie, manganistan draselný;
  • zástery, šatky, volániky, okuliare.

Prístup k hmotnej základni rohu je otvorený pre každého žiaka. K dispozícii je stôl a stoličky pre mladých výskumníkov. Je však dovolené skúmať látky zo sekcie „Lekárske materiály“ iba v prítomnosti učiteľa, keď žiaci zopakujú bezpečnostné pravidlá.

V centre experimentu je rozlíšená zóna piesku a vody: deti tu experimentujú, hrajú sa a len tak relaxujú.

Výskumný kútik zdobia fotografie detských experimentov, výstava modelov vytvorených žiakmi, plagáty a nástenné noviny.

Kognitívne centrum môže mať vtipný názov: „hosťujúci profesor Znayka“, „mesto vedy“, „vstup pre vedcov“, „zoznámte sa“ atď.

V centre experimentovania pre predškolákov sa otvára široký priestor pre experimentálne a kognitívne aktivity

Učiteľ zostaví pas experimentálneho centra, kde uvedie jeho vybavenie a účel fungovania a podrobne popíše možné experimenty. Žiaci v rohu by mali mať k dispozícii album alebo kartotéku s názvami týchto experimentov, fotografiami / obrázkami alebo symbolickými schémami správania. Ak dieťa zaujíma nejaký zážitok z albumu, snaží sa nájsť pre neho potrebné látky / zariadenia a experimentuje v pracovnej oblasti.

Moderný systém predškolské vzdelávanie zamerané na podporu všestrannej osobnosti dieťaťa. Experimentálne činnosti robia deti sebavedomými pri kladení otázok a riešení problémové situácie... U detí zvedavosť neutícha, získavanie znalostí prostredníctvom skúseností umožňuje cítiť sa ako priekopníci. Predškoláci chcú vedieť všetko o svete okolo seba a múdro aplikovať cenné znalosti.

Prečítajte si tiež: