Syntéza otvorenej hodiny „Sezóny“ - osnova hodiny venovanej téme z celého sveta (skupina pre seniorov). Syntéza lekcie „Štyri ročné obdobia“. Prípravná skupina Lekcia podľa sezón prípravnej skupiny

Štátna autonómna škôlka v Petrohrade vzdelávacia inštitúcia

„Materská škola č. 5 Moskovského okresu v Petrohrade“

Otvoriť obrys udalosti

Pomocou moderných

Vzdelávacie technológie:

Informácie a komunikácia,

Zdravie šetriace, hranie

Téma: „SEASONS“

Pedagóg prípravnej skupiny

Kondor Eleny Brunovnej

St. Petersburg

2012 r.

Ročné obdobia

Ciele: Upevňovanie vedomostí o ročných obdobiach, mesiacoch.

Úlohy: Upevniť myšlienku pojmu rok, ročné obdobia, mesiace.

Rozvíjať schopnosť analyzovať, porovnávať, porovnávať a vyvodzovať závery.

Cvičenie v dialogickej reči upevňuje schopnosť odpovedať na otázky.

Podporujte lásku k prírode.

Mŕtvica:

Pedagóg: - Dnes s vami hovoríme o našej prírode, o našej zemi. Robíme výlet do rôznych ročných období a spomíname, čo o nich vieme.

Budeme cestovať neobvyklým rozprávkovým transportom - lietajúcim kobercom. Chlapci, prečo si myslíte, že som si vybral tento konkrétny transport pre našu cestu do prírodného sveta? (lietajúci koberec neznečisťuje prostredie, predovšetkým sú lepšie viditeľné všetky krásy prírody).

Pedagóg: - A na začiatok našej cesty hádajte hádanku:

Dvanásť bratov

Kráčajú jeden za druhým,

Nenájdu sa.

Kto sú oni?

Pedagóg: - A ak je to dvanásť mesiacov, ako by ste to nazvať?

Deti: rok

Pedagóg: - Kto uhádol, kam s vami dnes budeme cestovať?

Deti: podľa ročných období

Pedagóg: - Skôr ako budete kruh, je to celý rok.

Pedagóg: - Koľko je ročných období?

Deti: Štyri: jar, zima, leto, jeseň

Pedagóg: - Ak je krúžok celý rok, tak ktorú časť roku bude tvoriť?

Deti: Jedna štvrtina

Pedagóg: - A aby sme zistili, od ktorého ročného obdobia začíname našu cestu, hádajte hádanku:

Na čistine, pri ceste

Steblá trávy sa predierajú.

Z kopca tečie potok,

A pod stromom je sneh.

Pedagóg: - V našich kruhoch otvárame jednu štvrtú.

Poďme skontrolovať, ktoré písmená vidíme? (MAM)

Kto uhádol, čo znamenajú?

Deti: Toto sú prvé listy jarných mesiacov: marec, apríl, máj

Pedagóg: - Aké jarné prírodné úkazy poznáte?

Deti: Kvapky, sneh sa topí, zem sa otepľuje, objavujú sa prvé kvety a tráva, na stromoch kvitnú puky, slnko sa ohrieva, deň sa predlžuje a noc kratšie.

Pedagóg:

Kto prináša jar na krídlach?

(vtáky.)

Ako sa tieto vtáky volajú?

(migračné.)

A ako sa volajú vtáky, ktoré nelietajú do teplých krajín?

(zimovanie)

Fyzická minúta. Vonkajšia hra „Zimovanie a sťahovanie“.

(hra sa hrá pomocou ilustrácií vtákov)

Pedagóg: - Chlapi, poďme sa hrať, postavme sa do kruhu. Ak zavolám sťahovavého vtáka, „lietaj“ a „mávaj krídlami“. Ak pomenujem zimujúce vtáky, podrepte a tlieskajte rukami.

Deti spievajú: „Chodíme jeden za druhým, spolu, veselo spievame. Musíte si myslieť - nezívajte, len to nazvite správne. ““

Pedagóg:

A jasný a široký

Naša tichá rieka.

Utekajme si zaplávať

Striekajte s rybou.

Slnko ohrievalo Zem, Zem ožila, prebudila sa a prišlo ... (Leto)

Pedagóg: - Koľko ďalších kúskov otvoríme v našom kruhu?

Deti: Jedna štvrtina

Pedagóg: - Koľko častí bolo celkovo otvorených?

Deti: dvaja

Pedagóg: - Akú časť si dostal?

Deti: Jednu sekundu alebo pol roka

Pedagóg: - Hovoríme šesť mesiacov. Aké písmená vidíte? IIA

Pomenujte letné mesiace

Deti: Jún júl august

Pedagóg: - Pripomeňme si, aké leto je v našej krajine?

Deti: Odpovede detí.

Pedagóg: - Poďme sa prejsť na trávnik a obdivovať kvety. A aké kvety uvidíme, sa dozviete, ak zoradíte čísla a zodpovedajúce písmená v správnom poradí.

Rebus:

Deti pracujú.

Pedagóg: - Počúvajte pozorne báseň:

Sedemročná Irinka

Slzy harmančeka a spieva:

Milujem jar s prúdmi

Leto s bujnými kvetmi

Jeseň s jemným dažďom

Zima so šmykľavkou a klziskom.

Pedagóg: - Teraz mi povedz, koľko má Irinka rokov?

Deti: Sedem

Pedagóg: - Skôr ako sa stihli obzrieť späť, preletelo leto a nastala jeseň.

Otvárame ešte jednu časť. Koľko častí je celkovo otvorených?

(Tri štvrtiny).

Pedagóg: - Aké jesenné mesiace poznáš?

Pedagóg: - Čo vieme o jeseni?

Deti: Odpovede.

Didaktická hra „Nádherná taška“.

Pedagóg: - Jeseň nám poslala svoje dary: zrelé plody. Zatvorte oči, predstavte si záhradu plnú ovocia. Klepnite na stôl. Počujete ovocie padajúce zo stromov? Teraz si predstavte zeleninovú záhradu, v ktorej vyrástla zelenina. Ruky sa vám zmenili na lopatky, vykopajte nimi zeleninu.

Pedagóg: - Sady a zeleninové záhrady boli vyprázdnené a všetko ovocie a zelenina boli v „Báječnej taške“. Odhadnite (dotykom), čo je v taške, vyberte ju a popíšte.

Deti: Vytvárajte popisné príbehy o zelenine a ovocí

(jedno dieťa rozpráva, ostatné sa dopĺňa).

Pedagóg: - Čo sa ti na jeseni páči?

(krásna jesenná krajina, zber bohatej úrody)

Pedagóg: - Čo môže jeseň rozladiť?

(zamračené, daždivé počasie)

Vizuálna gymnastika: - Náš list rastie na samom vrchole stromu (iba zdvihli oči), a teraz pomaly padá na zem. Ale vietor otočil náš list a teraz, hladko sa hojdajúc, zo strany na stranu padá na zem.

Pedagóg: - Výborne! Pokračujme v ceste. Sadneme si na lietajúci koberec. Zatvárame oči (hudba P.I. Čajkovského).

Pedagóg: - Takže posledný list spadol zo stromu, prišla zima a prišlo ... Zima.

Poďme si otvoriť ešte jednu časť. Aké sú zimné mesiace (odpovede detí)

Pedagóg: - Čo je najdôležitejšie zimná dovolenka? (odpovede detí)

Mali sme veľa darčekov, možno ešte niečo zostalo?

Pedagóg: - Všetky okolité objekty máme podobné geometrické tvary... Odfoťte obrázok na stole, choďte do skupiny a nájdite zodpovedajúci geometrický tvar.

Didaktická hra: „Vyberte si formu“

Pedagóg: - Spýtajme sa vody, či môže mať také formy?

Deti: Môže, keď zamrzne

Pedagóg: - Zima skončila. Po zime opäť prichádza ... Jar.

Vrátili sme sa na začiatok cesty. Pohybovali sme sa v kruhu. Keď prejdú všetky štyri ročné obdobia, uplynie celý rok.

Aké ďalšie javy v našom živote sa dejú v kruhu?

Pedagóg: - Kedy v roku môžete nazvať ráno - v roku?

Deti: jar

Pedagóg: - Vyberme si vhodné pre každú sezónu, časť dňa bude deň ... (leto)

večer ... (jeseň)

noc - ... (zima)

Pedagóg: - Navštívili sme teda všetky ročné obdobia.

Pamätali sme si mená všetkých dvanástich mesiacov.

Je čas, aby sme sa vrátili späť. Kde je náš prsteň?

(Nájdeme prsteň a pod ním sú malé kalendáre).

Pedagóg: - Chlapi, kde môžeme vidieť všetky mesiace naraz?

Deti: V kalendári

Pedagóg: - Zobraziť kalendáre. Toto je pre vás, aby ste si spomenuli na našu cestu.

Skúmanie kalendárov, hľadanie dvanástich mesiacov.


Zhrnutie lekcie pre deti

Vyšší predškolský vek

Autor: kognitívny vývoj na túto tému

„Ročné obdobia“

Čl. Kuščevskaja

MBDOU d / s OV č. 4

Pedagóg: Arsenyeva E.E.

2014

Vzdelávacia oblasť: poznávacie

Druh činnosti:priamo - vzdelávací

Veková skupina: staršie

Téma: „Ročné obdobia“

účel : na utvorenie primárnej predstavy o objektoch v prostredí svet.

Obsah softvéru

Vzdelávacie úlohy: predstaviť deťom ročné obdobia, mesiace.

Rozvojové úlohy: rozvíjať u detí schopnosť zvýrazňovať znaky každého ročného obdobia, rozvíjať sa logické myslenie, fantázia, schopnosť obnoviť logický vzťah, prostredníctvom hádaniek.

Vzdelávacie úlohy: vychovávať deti k láske k prírode a vidieť jej krásu.

Prípravné práce:čítanie rozprávky S. Marshaka „Dvanásť mesiacov“, hádanky o ročných obdobiach, prezeranie albumov „Ročné obdobia“, „Zimujúce a sťahovavé vtáky“, reprodukcie obrazov, didaktická hra„Užitočné výrobky“, „Zelenina a ovocie“.

Slovníková práca: zimujúce vtáky: sýkorka, hýl, kríženec, ďateľ; sťahovavé vtáky: trasochvost, žltohlavec, škorec, pinka, drozd, škovránok, lastovička, slávik, kukučka, veža; Zdravé jedlá; September, október, november, december, január, február, marec, apríl, máj, jún, júl, august.

Materiály a vybavenie:multimediálna inštalácia, prezentácia

"Ročné obdobia", atrapy: ovocie, zelenina; Balóny, lopta, obrázky sťahovavých a zimujúcich vtákov, model stromu, dva koše, podnosy, odznaky úspechov, soundtrack „Ročné obdobia“,

Postup činnosti.

Pedagóg: Chalani, povedzme si navzájom - pozdravte sa.

Ahoj, obloha je modrá!

Dobrý deň, slnko je zlaté!

Ahoj Matka Zem!

Dobrý deň, moji priatelia!

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, čo je na našej obrazovke?

Deti: hrad

Pedagóg: Kto podľa vás v ňom žije?

Odpovede detí.

Pedagóg: Ďaleko, ďaleko, vysoko, vysoko, v úžasnom vzdušnom paláci žijú - žijú Po celý rok a jeho štyri dcéry (snímka 1). A ako sa volajú, dozviete sa z mojich hádaniek (snímka 2). Ak odpoviete správne, zobrazia sa na obrazovke.

Pedagóg: Maľujem žltou farbou

Pole, les, doliny.

A milujem zvuk dažďa

Zavolaj mi!

Deti: jeseň

Pedagóg: Prečo si myslíte, že je jeseň?

Deti: Pretože na jeseň listy žltnú, prší.

Pedagóg: Máte pravdu, chlapci - je jeseň (snímka 5).

Nachladnutie nastalo.

Voda sa zmenila na ľad.

Zajačik s dlhým uškom, sivý

Premenil sa na bieleho zajaca.

Medveď prestal revať:

Medveď upadol do zimného spánku.

Kto povie, ktovie

Kedy sa to stane?

Deti: V zime

Deti: V zime je zima, voda sa zmenila na ľad, medveď prezimoval, zajac zbelel.

Pedagóg: Dobrá práca. A na obrazovke sa objavil obrázok zimy (snímka 5)

Sneh sa topí, lúka ožila.

Deň sa blíži Kedy sa to stane?

Deti: jar

Pedagóg: Prečo si to myslíte?

Deti: Na jar sa topí sneh, objavujú sa prvé kvety, deň sa predlžuje.

Pedagóg: Máte pravdu, na obrazovke vidíte obrázok pružiny (snímka 5)

Slnečné lúče

Tak pekné, horúce

Na poliach kvitnú kvety

Nezvyčajná krása.

Bobule horia rubínom

Pre chalanov je čas dovolenky.

Kto povie, ktovie

Kedy sa to stane?

Deti: V lete.

Pedagóg: Akí skvelí ľudia, toto je leto (snímka 5). Chlapi, o čom sú tieto hádanky?

Deti: O ročných obdobiach.

Pedagóg: Chceli by ste ísť na rozprávku Okrúhly rok a jeho dcéry?

Deti: Áno

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa, čo mám?

Deti: Balóny.

Pedagóg: Koľko ich je?

Deti: 4 lopty.

Pedagóg: Akej farby sú?

Deti: oranžová, biela, zelená, červená.

Pedagóg: Čo vám pripomínajú tieto gule?

Odpovede detí.

Pedagóg: Urobme si výlet na balónoch. Aby sme mohli ísť do rozprávky, musíme povedať čarovné slová a potom pôjdeme a potom sa vydáme na cestu!

Zvuky hudby. Riasinky idú dole - oči sa zatvárajú,

Cilia sa otvára - začína sa rozprávka.

Pedagóg: Kde sme to skončili? Pravdepodobne do paláca na Okrúhly rok a jeho dcéry.

Odpovede detí.

Pedagóg: A aké ročné obdobie sa hodí k farbe tejto lopty?

Deti: Na jeseň.

Pedagóg: Prečo?

Deti: Pretože listy na stromoch sú žlté, oranžové, červené.

Pedagóg: Máte pravdu, boli sme na návšteve do jesene (snímka 6).

A viete, že každé ročné obdobie má troch synov. Kto sú podľa vás títo synovia?

Deti: mesiace.

Pedagóg: A koľko ich je?

Pedagóg: Vymenujte troch synov jesene.

Deti: september, október, november.

Pedagóg: Správne (snímka 7) A tu sú synovia jesene. A čím nás víta jeseň?

Deti: Jesenné lístie.

Pedagóg: Chlapi, čo je to na jesennej lúke?

Deti: spleť.

Pedagóg: Hovorí, že si s vami chce zahrať hru „Pokračujte vo vete“

Pedagóg: Na jeseň odlietajú vtáky ... (do teplých krajín),

Listy na jeseň ... (žltnú a odpadávajú),

Zvieratá sa pripravujú ... (potreby na zimu),

Ľudia sa zhromažďujú ... (úroda),

Pedagóg: A čo nám dáva jeseň?

Deti: Jeseň nám dáva úrodu zeleniny a ovocia.

Pedagóg: A ako je pre nás zelenina a ovocie užitočné?

Deti: Obsahujú veľa vitamínov.

Pedagóg: Prečo musíte jesť zeleninu a ovocie?

Deti: Aby v zime neochoreli.

Pedagóg: Lopta ponúka ísť na jesennú lúku a zahrať si hru „Užitočné výrobky“. Rozdeľme sa na 2 tímy. Prvý tím vyberie ovocie a zeleninu, z ktorých si môžete pripraviť zdravú vitamínovú šťavu. Druhý tím vyberie produkty, z ktorých si môžete pripraviť vynikajúci, zdravý šalát.

Pedagóg: Aký druh džúsu sa získa z týchto plodov?

Deti: jablko, hruška, ananás, hrozno, pomaranč.

Pedagóg: Aký druh šalátu sa bude z tejto zeleniny získavať?

Deti: Mrkva, kapusta, uhorka, červená repa.

Pedagóg: Dobrá práca, oba tímy sa s úlohou vyrovnali.

Pedagóg: A teraz pokračujeme v ceste na bielej guli. S akým ročným obdobím je táto farba spojená?

Deti: šťastnú zimu.

Pedagóg: Správne. A na obrazovke vidíme ....?

Deti: Zima (šmykľavka 8).

Pedagóg: A ako sa s nami stretáva zima?

Deti: Sneh, snehové vločky.

Pedagóg: Chlapi, zima nás pozýva navštíviť jeho zasneženú lúku. Ach, na čistinke je spleť! Aká je to farba?

Deti: Biele.

Pedagóg: Prečo?

Pedagóg: Chce vám položiť otázky týkajúce sa jeho ročného obdobia.

V zime môže byť silný ... (mráz),

Rieka je pokrytá priehľadným ... (ľadom),

V zime sa deti hrajú ... (snehové gule),

Visí na strechách ... (cencúle).

Pedagóg: Ach, koľko chladných slov si zavolal, dokonca som trochu zamrzol! A ty?

Deti: Áno.

Pedagóg: Navrhujem, aby ste sa trochu zahriali a hrali sa.

„V zime hráme snehové gule, hráme, hráme,

Kráčame snehovými závejmi, kráčame, kráčame,

A na lyžiach bežíme, bežíme, bežíme,

Lietame na korčuliach na ľade, lietame, lietame,

A vyrezávame Snehulienku, vyrezávame, vyrezávame

Ako hosť - milujeme zimu, milujeme, milujeme “.

Pedagóg: No, čo sa ohrievaš? Teraz môžeme menovať synov zimy.

Deti: december, január, február (snímka 9).

Pedagóg: Zoznámte sa, tu sú!

Pedagóg: No, dobre, kto už uhádol, akej farby bude ďalší balón?

Deti: Zelené.

Pedagóg: Prečo?

Deti: Pretože po zime prichádza jar.

Pedagóg: Pozri, na obrazovke sa objavil obrázok jari (snímka 10). Aká farba je na obrázku väčšia?

Deti: Bely.

Pedagóg: Prečo sme si potom vzali zelenú a nie bielu guľu?

Deti: Pretože na obrázku sú biele kvitnúce stromy.

Pedagóg: A kedy kvitnú stromy?

Deti: Na jar.

Pedagóg: Vymenujte mi synov jarných?

Deti: marec, apríl, máj (snímka 11).

Pedagóg: Chlapi, pozrite sa, opäť máme čarovnú guľu! Z akej sezóny je?

Deti: Od jari.

Pedagóg: Naučme ho hrať našu známu hru „Pokračuj vo vete“

Na jar sa objavujú stromy ... (púčiky),

Na jar sa objavujú prvé ... (kvety),

Zelená začína rásť ... (tráva),

Vtáky začínajú stavať ... (hniezda),

Pedagóg: Ako sa volajú vtáky, ktoré lietajú z teplých oblastí?

Deti: Cestovanie.

Pedagóg: Čo sú sťahovavé vtáky?

Deti: žluva, lastovička, škovránok, pinka, kukučka, škorec, trasochvost, slávik.

Pedagóg: A okrem sťahovavých vtákov existuje aj ...?

Deti: zimovanie.

Pedagóg: Čo sú to zimujúce vtáky?

Deti: Sýkorka, hýl, kríženec, ďateľ.

Pedagóg: Aké vtáky môžeme dať do našej jarnej záhrady?

Deti: sťahovavé.

Pedagóg: Navrhujem ísť na jarnú lúku, vybrať si jedného z vtákov a zasadiť ho na strom.

Pedagóg: Ako môžete nazvať tieto vtáky jedným slovom?
Deti: Cestovanie.
Pedagóg: Vypočujte si, ako krásne spievajú vtáky.

Pedagóg: Upozorňujeme, že mám posledný balón... Aká je farba?

Deti: Červené.

Pedagóg: Správne, ale na aké ročné obdobie je najvhodnejšie?

Deti: do leta.

Pedagóg: Prečo si to myslíte?

Deti: V lete svieti červené slnko, je horúco, kvitnú svetlé kvety, opálené tváre detí.
Pedagóg: Je to tak, do leta sme boli na návšteve! (snímka 12) Aké letné mesiace poznáte?

Deti: jún, júl, august (snímka 1)

Pedagóg: Chlapi, tu sa s nami stretáva letná lúka! Ach, medzi kvetmi sa skrýva čarovná guľa. Poďme sa s ním hrať?

Deti: Áno

Pedagóg: Aké je najteplejšie obdobie v roku?

Čo je letný mesiac?

Aké ďalšie letné mesiace poznáš?

Kedy v roku môžete plávať v rieke?

Aký prírodný úkaz podľa vás vyjadruje radosť?

Aký prírodný úkaz podľa vás vyjadruje smútok?

Je možné v lete hrať snehové gule?

Je možné v lete ísť bez pokrývky hlavy? Prečo?

Odpovede detí.

Pedagóg: Na obrazovke sa objaví vzdušný hrad, cesta sa skončila a je čas, aby sme sa vrátili Materská škola... Aby sme to dosiahli, musíme povedať čarovné slová

Riasinky idú dole - oči sa zatvárajú,

Cilia otvorená - objaví sa záhrada.

Pedagóg: Takže naša cesta skončila. Celý rok a jeho dcéry sú veľmi šťastné, že ich takí odborníci navštívili. Rozlúčia sa s nami a čakajú na našu návštevu, každý vo svojom čase.

Pedagóg: Chalani, povedzte mi:

Čo ste sa dnes dozvedeli?

Čo nové ste sa naučili?

Čo ste robili najviac?

Čo bolo najťažšie (zábavné, zaujímavé)?

Koho je možné pochváliť?

Čo si nechcel robiť a prečo?

Pedagóg: Chlapci, pozrite sa na tabuľku s obrázkami úspechov.

Sunny - skúsil som, všetko sa podarilo.

Slnko s mrakom - skúsil som, ale nie všetko vyšlo.

Každý z vás si vyberie obrázok, ktorý mu vyhovuje. Zdvihnite to.

Pedagóg: Dnes ste sa všetci veľmi snažili a ja vám dávam tieto slniečka.

Aby slnko svietilo pre všetkých

Aby nebol smútok

Všetci spojíme ruky

A budeme sa usmievať na našich priateľov.


Olga Sapozhnikova
Syntéza lekcie „Ročné obdobia“ v prípravná skupina

Ciele: upevniť pojem príroda ako celok, živá a neživá príroda; pokračovať v utváraní predstavy o sezónnych javoch v prírode rôznymi spôsobmi sezóna; rozvíjať rečové schopnosti, myslenie, pamäť; podporovať záujem o štúdium pôvodnej prírody.

Vybavenie: interaktívna tabuľa, laptop.

Priebeh hodiny;

Témová správa

Pozri môj drahý priateľ

Čo je v okolí?

Obloha je svetlo modrá

Slnko svieti zlato

Vietor sa hrá s lístím

Na oblohe sa vznáša mrak.

Pole, rieka a tráva,

Hory, vzduch a lístie,

Vtáky, šelmy a lesy.

Hrom, hmla a rosa.

Človek a sezóna

Je to všade naokolo (príroda)

Chlapi, dnes pôjdeme do prírody. Poznáš to slovo „príroda“.

Čo to znamená? (rastliny, vtáky, zvieratá)

A čo sa nedá nazvať prírodou? (čo sa deje ľudskými rukami)

- Dnes si povieme niečo o sezónnych zmenách v prírode ročné obdobia.

Pozorne počúvajte hádanky

1) Vonia po orgováne, obloha je jasná,

Tráva je jemná a zelená.

A v žiarivo červenej letnej šaty

Chôdza po zemi. (Jar).

2) Pozri sa. Aká rozprávka?

Všetko okolo je vo farbách a farbách.

Koľko zlatého svetla!

Samozrejme, že je. (Leto).

3) Po oblohe plávajú sivé mraky.

Klin žeriavov letí na juh.

Vrcholy borovíc stúpali k oblohe.

Smutne blúdi za oknami. (spadnúť).

4) Sneh tancuje a točí sa.

Blizzardová kráľovná preteká

Na saniach a s ňou

Farbenie krásy-. (zima).

Čo majú všetky zodpovedané slová spoločné? (Toto sú štyri ročné obdobia.)

Praktická práca "Prirodzený fenomén".

- V prírode sa neustále vyskytujú zmeny: fúka vietor, prší, sneží, potom sa na oblohe objaví dúha. Na jar listy rastú na stromoch a na jeseň opadávajú. Všetky tieto zmeny v prírode sa nazývajú prírodné javy alebo prírodné javy. So zmenou je spojených veľa prírodných javov ročné obdobia(alebo ročné obdobia, preto sa im hovorí sezónne

- Teraz sa rozdelíme na štyri skupina... Každý Skupina opíšem jednu z ročné obdobia. Skupina musí odhaliť minimálne 5 sezónnych javov.

Napríklad. Jeseň: 1) prší; 2) začína padanie listov; 3) prvý sneh; 4) vtáky odlietajú do teplejších oblastí; 5) chladenie.

Všetci sú vypočutí skupiny... Učiteľ opäť upozorňuje deti na predmety živej a neživej prírody. Práca je zhrnutá skupiny.

K onkursthtetsov.

Deti recitujú básne, ktoré hovoria o znameniach leta, jesene, zimy alebo jari.

Je to smutné obdobie! Glamour! Teší ma vaša rozlúčková krása

Milujem bujné vädnutie prírody, lesy odeté v karmínovej a zlatej farbe.

V ich vchode je hluk a čerstvý dych a nebo je pokryté zvlneným oparom.

A vzácny slnečný lúč a prvé mrazy a hrozby ďalekej šedej zimy.

F i z k u l t m a n u t k a

Deti chodili po lese, (Deti pochodujú na mieste).

Príroda bola sledovaná. (Dlaň sa nanáša na oči).

Pozreli sme sa hore na slnko (zdvihnite hlavy hore a „natiahnite slnko).

A ich lúče sa oteplili.

Motýle lietali.

Zamávali krídlami. (Mávajú krídlami).

Tlieskajte spolu (tlieskajú rukami).

Dupávame nohami! (Stomp ich nohy).

No tak sme sa prešli (Pochod, nádych, výdych).

A trochu unavený! (Deti sedia na svojich miestach).

Hra "Vymenujte mesiace." roku» .

Každý to má ročné obdobia majú svoje mesiace?

Pripomeňme si ich.

(prezentácia)

Viktorina „Fenomény prírody (sezónne javy)».

1) Slnko vychádza na oblohe nie tak vysoko, dni sa skracujú, teplota vzduchu klesá na nulu a menej. Visia husté hmly. Pretrvávajúce dažde, mrholenie. Niekedy sneží mokro. Rieky, jazerá a rybníky sú pokryté ľadom. (Sezóna je neskoro na jeseň.)

2) Vtáky sú nepokojné. Listy na stromoch menia svoju farbu, žltnú, červenú, hnedú a potom opadávajú. Zbierajú zemiaky, mrkvu, cviklu. Na zemi, tráve, strechách sa ráno objaví mráz. (Sezóna - jeseň.)

3) Slnko vychádza nízko. Dni sú kratšie ako noci. Rieky, jazerá, rybníky sú zamrznuté v ľade. Pôda je zamrznutá. Počasie je mrazivé... Celá krajina je pokrytá snehom, fúka studený vietor, časté sú snehové zrážky a fujavice. (Sezóna - zima.)

4) Obloha sa stala modrou, vysokou a plávajú na nej bielo-biele svetelné mraky. Začína sa otepľovať. Sneh sa topí, tečú potoky, na riekach sa unáša ľad, topí sa pôda, padajú zrážky v podobe dažďa. Na stromoch puky napučiavajú a objavujú sa prvosienky. (Sezóna je jarná.)

5) Slnko vychádza vysoko. Počasie je horúce... Celý pozemok je pokrytý zeleným kobercom. Vtáky veselo cvrlikajú a starajú sa o svojich potomkov. Kvety kvitnú, motýle sa trepotajú, včely lietajú. Všetko naokolo sa hýbe, poteší žiarivými farbami. (Sezóna - leto.)

Hra „Veveričky, zajace, myši“.

Všetci účastníci sú rozdelení do troch skupina. Skupiny sú pomenované: "Bielkoviny", „Zajace“, „Myši“... Vyberie sa ovládač. Tri krúžky sú umiestnené vo vzdialenosti 5 metrov od seba. To sú domy „Malé zvieratká“... Moderátor dáva príkaz, povedzme „Veveričky - myši!“.Menovaná skupiny by sa mali meniť„Domy“... Hráč chytený vodičom sa stáva vodičom a pripojí sa k tímu, z ktorého bol chytený. Predkladateľ môže predložiť aj také signál: „Myši, veveričky, zajace!“... Potom musia všetky tri tímy opustiť svoj dom.

Hra „Kedy sa to stane?“

Stromy odhodili svoj outfit

A tí nahí stoja.

Ale aký zázrak? Ako kvet.

Malý na konári. (leták).

(Padanie listov - na jeseň.)

Objavilo sa spod snehu

Videl som kúsok neba.

Úplne prvý, najjemnejší, -

Čisté malé. (snežienka).

(Na jar.)

Veľa snehu prikryté.

Vtáky začali byť hladné.

Vyrobím im krmítko,

Dám im zrniečka, dám im tvarohový koláč.

Poď skoro ku mne

Vrabec tyran.

Poď ku mne, sestra,

Žltoprsé. (sýkorka).

(V zime.)

Toto je dievča Nataša

V horúcej ružovej košeli.

Nad Natašou sa vznáša vták.

Kvitla v poli. (harmanček).

(V lete.)

Hra „Pantomíma“.

V každom ročné obdobiaľudia prišli so zaujímavými aktivity - zábava.

Aké zimné radovánky pre deti poznáte?

Chlapi, ukážte svoju obľúbenú zábavu pomocou výrazov tváre a gest.

Zima - lyžovanie, korčuľovanie, sánkovanie, snehové gule.

Jar - vypúšťanie člnov, hranie klasiky.

Leto - plávanie, hranie futbalu.

Jeseň je zbierka jesenného lístia.

Chlapi, čo je to teraz sezóna? (Jar)

Správny! Poďme spievať vtipná pieseň o tom ročné obdobia.

Pieseň sa spieva „Prišla jar“

Výsledok triedy.

- Na čom novom ste sa dozvedeli povolania?

Na čom sa ti páčilo povolania?

- Čo ročné obdobie, ktoré milujete?

Hodina skončila... Ďakujem všetkým za aktívnu prácu.

Účel. Formovanie koncepcie charakteristické črty ročné obdobia, zoznamovanie sa detí s mesiacmi v roku.

Úlohy. Upresnite. Upevnite si vedomosti o mesiacoch v roku hravými aktivitami.

Na predstavení sa zúčastňuje 16 detí (4 sezóny a 12 mesiacov). Účinkujúci spolu s rodičmi pripravujú kostýmy na túto hodinu.

Používajú sa rekvizity: skutočné alebo domáce listy a kvety, obraz slnka, vyrobené snehové vločky atď.

Sála je vyzdobená prvkami všetkých ročných období v poradí ich výskytu.

Po dokončení fragmentu venovaného určitej ročnej dobe môžete zahrnúť množstvo amatérskych vystúpení (piesne, tance, hra na hudobných nástrojoch atď.). V tomto prípade lekcia hry možno rozšíriť na slávnostnú udalosť.

V lekcii môžete použiť hudbu P.I. Čajkovského z cyklu „Ročné obdobia“ alebo iné melódie venované ročným obdobiam.

Všetky deti v hale sa zúčastňujú vonkajších hier.

Jar je červená!

Zvuky hudby. Do haly vstupujú tri deti v elegantných oblekoch jarných mesiacov. Postávajú v pravidelných intervaloch, spájajú ruky a postupujúc vpred volajú po jari.

Jarné mesiace. Jar je červená! Jar je červená! Jar je červená!

Dievča v jarnom kostýme sa prihlási a každý mesiac chodí v kruhu. Potom sa vráti do stredu a stojí vpredu.

Jar. Dni sú svetlejšie

Jasnejšie a dlhšie

Deti, držiace sa za ruky, zdvíhajúce ich, pozdravujú jar.

Jarné mesiace. Je jar je červená!

Jar. Slnko svieti

A zvieratá nemôžu spať, -

Jarné mesiace. Je jar je červená!

Jar. Obličky praskajú

Listy vyrastú, -

Jarné mesiace. Je jar je červená!

Jar. Vtáky prichádzajú

Hniezda sa krútia, -

Jarné mesiace. Je jar je červená!

Jar. Lopty, švihadlá,

Hry a riekanky, -

Mesiace krúžia okolo jari a opakujú sa:

Jarné mesiace. Je jar je červená! Je jar je červená! Je jar je červená!

Potom sú jarné mesiace a jar preč a dávajú priestor učiteľovi.

Učiteľ kladie otázky deťom sediacim v hale na znamenia a znaky jari. Odpovedajú.

Predstavuje sa choreografické číslo venované tomuto ročnému obdobiu.

Vonkajšia hra "Hniezdo"

Deti sedia v kruhu a držia sa za ruky. Toto je hniezdo. Vo vnútri sedí Vták, ktorý je vybraný počítadlom:

Slnko vyšlo nad zem

A lúče začali hrať.

Bude svietiť slnko

Poletíte ako vták.

Vonku „Vták“ (vedúci) vybraný podľa rovnakého počtu „letí“ a dá povel: „Vták letí!“. Hniezdo sa zároveň „rozpadne“, prvý vták „vyletí“ z hniezda, spolu s ním „lietajú“ všetky deti ako vtáky. Príkazy hostiteľa: „Do hniezda!“ Deti opäť drepujú a spájajú si ruky, napodobňujú hniezdo. Kto si nestihol sadnúť, stáva sa hostiteľom.

Zlaté leto

Zvuky hudby. Do sály vchádzajú tri deti v elegantných kostýmoch Letný mesiac. Stávajú v intervaloch, spájajú ruky a pohybom vpred kývajú Leto.

Letné mesiace. Zlaté leto! Zlaté leto! Zlaté leto!

Dieťa vychádza v kostýme, ktorý predstavuje Summer. V rukách má kyticu poľných kvetov. Tieto kvety rozdáva divákom. Potom, čo Leto vysloví svoje repliky, bude ich hrať príslušným pohybomniyami.

Leto. Teplé počasie,

Celá príroda je v kvetoch, -

Mesiace držia ruky za opaskami a v podrepe, otočením doľava a doprava hovoria svoje čiary.

Letné mesiace. Je leto, zlaté leto!

Leto. Teplá voda

Nesedí doma, -

Letné mesiace. Je leto, zlaté leto!

Leto. Tancujú motýle

Deti ich kreslia, -

Letné mesiace. Je leto, zlaté leto!

Leto. Sme na pochode

Varíme kapustnicu a kašu, -

Letné mesiace. Je leto, zlaté leto!

Leto. Bobule sú zrelé

Ľudia sa chutne najedli, -

Deti stoja okolo leta, chodia v kruhu a hovoria:

Letné mesiace. Je leto, zlaté leto! Je leto, zlaté leto! Je leto, zlaté leto!

Učiteľka sa pýta detí sediacich na chodbe, čo si pamätali o lete. Deti odpovedajú.

Učiteľ sa pýta, či majú deti rady teplý letný dážď, či radi behajú cez mláky? Deti odpovedajú.

Skladba sa prehráva „Dážď“- sl. Zinaida Alexandrova, hudba Alexandra Danshova.

Vykonáva sa choreografická kompozícia „Letný dážď“.

Vonkajšia hra „Motýľ a kvety“

Všetky deti stoja v kruhu, predstavujú Kvetiny. Môžete vysloviť názvy farieb. Pri prvom počítaní je vybraný Butterfly:

Leto, slnko, kvety,

Hraj sa so mnou.

Nerobím si srandu, priateľu,

Vstanem a odletím!

Podľa druhého počítania je vybraný Chlapec so sieťou motýľov, ktorý chytí Motýľa:

Dnes je zaujímavý deň

Mám úžasnú sieť.

Budem potichu kráčať

Chytiť motýľa.

Na príkaz vodiča uteká Motýľ od Chlapca, vyberie si ktorúkoľvek Kvetinu na odpočinok a stojí za Kvetinou. Potom sa Kvetina zmení na Motýľa a utečie od Chlapca so sieťou. Hra končí, keď chlapec chytí motýľa.

Jeseň

Učiteľ pri oslovovaní detí kladie otázku: „Čo vieš o jeseni?“. Deti odpovedajú.

Zvuky hudby. V sále sú tri deti v kostýmoch jesenných mesiacov a jesene.

September. Leto spí v prírode

Takže toto je jeseň, -

Jeseň. Je jeseň.

September. Vyrastali v lese

Huby s čiapkou, -

Jeseň. Je jeseň.

Októbra. Dážď náhle kvapkal

Plakala som dlho, dlho, -

Jeseň. Je jeseň.

Októbra. Vyrezávané listy,

Všetky sú farebné, -

Jeseň. Je jeseň.

Novembra. Fúka často vietor

Tanec s listami, -

Jeseň. Je jeseň.

Novembra. Mávajú „Zbohom!“

Vtáky zbohom, -

Jeseň. Je jeseň.

Jesenné mesiace. Festival úrody,

Oslavujeme prácu

Jeseň. Je jeseň.

Jesenné mesiace. Je jeseň! Je jeseň! Zlatá jeseň!

Jeseň zaobchádza so svojimi bratmi - Mesiac s ovocím.

Hrá sa choreografická skladba venovaná jeseni.

Vonkajšia hra „Slnko a oblak“

Deti sa spoja za ruky a postavia sa do kruhového tanca. Učiteľka hovorí deťom: „Na jeseň k nám každý deň nepríde slnko, pozor! Môže sa náhle objaviť oblak “.

Deti chodia v kruhu, učiteľ hovorí tieto slová:

- Opäť ráno

Nad horou vyšlo slnko.

Iskrené a potom

Osvetlil každý dom.

Zrazu povel „Mrak sa vznáša, dážď bude!“ Znie to. Deti si nájdu úkryt. Ak sú v miestnosti rodičia, môžu sa hrať na „domčeky“ alebo „dáždniky“, kde sa ich deti skrývajú.

Hra sa opakuje 2-3 krát.

Hra môže mať inú možnosť. Účastníci sú rozdelení do dvoch tímov: „Deti“ a „Domy“. Každý člen prvého tímu si pamätá svoj „dom“. „Deti“ sa zhromažďujú vo svojom kruhu, „Domy“ - svoje vlastné. Na príkaz učiteľa sa oba kruhy začnú pohybovať.

Keď povel „Mrak pláva, bude pršať!“ Znie to, deti z kruhu „Malých domčekov“ sa rozutekajú rôznymi smermi. Členovia tímu „Deti“ musia nájsť svoje „domy“.

Zimushka-zima

Zvuky hudby. V hale sú tri deti v kostýmoch na zimné mesiace a zimu.

Skladba sa prehráva „Opatrný sneh“- sl. Vladimír Stepanov, hudobník Alexandra Danshova.

Vykonané „Tanec snehových vločiek“.

Brothers Months zobrazujú tri kone. Cez ich plecia sú prehodené farebné stužky (opraty), ktoré Winter drží v rukách. Zvony zvonia. Improvizovaná trojka jazdí v kruhu a zastaví sa. Zima ide do centra, bratia - vedľa nej, stojte v jednej línii.

Zimné. Príroda spí v snehu

Zmrazte vody, -

December. Toto je zimuška-zima.

Zimné. Slnko zapadá skoro

Noc sa pozrie na okno, -

Januára. Toto je zimuška-zima.

Zimné. Snehové vločky sa točia -

Drobné kúsky ľadu

Februára. Toto je zimuška-zima.

Zimné. Zvieratá v teplých dierach,

Deti sa ponáhľajú z kopca dole, -

December. Toto je zimuška-zima.

Zimné. Nový rok stretnúť,

Spievame piesne, -

Zimné mesiace. Toto je zimuška-zima! Toto je zimuška-zima! Toto je zimuška-zima!

Outdoorová hra "Zimné radovánky"

Na povel hostiteľa „Lyže!“ deti sú lyžiari. Na povel „Korčule“ predstavujú korčuľovanie. Na povel „Sanki“ sa deti stanú pármi. Dieťa vpredu predstavuje sánky a dieťa vzadu zas jazdu na saniach. Druhé dieťa zároveň drží prvé za ruky, utekajú za sebou. Potom si deti zmenia miesto. Na príkaz „Snehové gule“ sa deti hrajú snehové gule. Na povel „Snehuliak!“ vyobrazenie výroby snehuliaka. Príkazy je možné opakovať.

Okrúhly tanec mesiacov

Učiteľ vyzve deti, aby pomenovali znaky a znaky všetkých ročných období a zopakovali postupnosť začiatku 12 mesiacov. Potom pozve všetky deti Mesiaca, aby sa zapojili do okrúhleho tanca. Každý mesiac obsahuje tablet s vlastným poradovým číslom mesiaca v roku. Zvyšku detí prítomných v hale dostanú kartičky s číslami od 1 do 12. Pre určitý počet detí je možné použiť niekoľko sád čísel, aby sa hry mohli zúčastniť všetci, napríklad pre 60 detí musíte mať 5 sád čísel.

Hra „Ročné obdobia“

Deti tancujú na hudbu. Hneď ako zaznie povel na určité ročné obdobie, Mesiace určeného času, ako aj deti, ktoré majú na kartách čísla týchto mesiacov, sa zhromaždia v kruhu.

Tímy rozdávajú deti v kostýmoch ročných období. Znie napríklad príkaz „Zima!“. December, január, február, ako aj deti s kartičkami s číslami 1, 2, 12 sa zhromažďujú okolo Zima.

Hra sa opakuje niekoľkokrát. Na konci znie príkaz „Rok!“. Postavuje sa guľatý tanec alebo niekoľko okrúhlych tancov v závislosti od počtu účastníkov hry, v ktorých je zastúpených 12 mesiacov. Ak by bolo použitých napríklad 5 sád čísel, potom bude 5 okrúhlych tancov.

Na konci hodiny môžete podľa uváženia organizátorov použiť slávnostné špeciálne efekty.

Hostiteľ ďakuje všetkým za aktívnu účasť na podujatí.

Listopadova G.V., Danshova G.Ya.

Svetlana Amelina
Syntéza lekcie „Ročné obdobia“

účel: upevniť vedomosti o ročné obdobia, o živote zvierat a vtákov rôznymi spôsobmi sezóna.

Aktivizovať pozornosť a reč detí.

Rozvíjajte záujem, pestujte lásku a úctu k prírode.

Priebeh hodiny.

Pedagóg: deti, k nám ďalej okupácia prišli naši pedagógovia na návštevu. Pozdravme ich a pozdravme!

Chalani, dnes som prišla do škôlky a na stole mám list. Neviem, kto to poslal. Chceš vedieť? Ach, áno, existuje záhada. Ak uhádneme správne, zistíme, kto to poslal.

Hádanka o koloboku.

Zmiešané s kyslou smotanou,

Okno je chladné.

Okrúhla strana,

Rudá strana

Kto to je? (perníkový muž)

A tu je list:

Drahí chlapci! Stratil som sa v lese a nemôžem si k tebe nájsť cestu materská škola... Pomôžte mi dostať sa k vám.

No, chlapci, môžeme pomôcť koloboku? Poďme teda s vami do lesa. A aby sme sa tam dostali rýchlejšie, pôjdeme vlakom.

Pozri, aké je to tu krásne!

Ahoj les, hlboký les

Plný rozprávok a divov

Otvorte všetko - neskrývajte to, vidíte - sme naši!

Chlapci, pozrite sa na zaujímavé paseky.

Deti, odpočívajme na prvej lúke. Kde je drdol? Nevidíš ho? Potom sa idem pozrieť. Ach, ešte raz list. Čo je v tom?

Prišla taká zasnežená

Zahalená v bielom oblečení

Lesy, polia a ulice.

Buď ticho, potom sa víri vo víchrici. (zima)

Chlapi, aká farba zimy je najviac?

Čo je biele?

Čo snehová pokrývka?

Čo zimné počasie

Čo robí medveď v zime?

Správny. Výborne, navštívili sme zimnú lúku.

A teraz vstaňme a skočme na inú čistinku, a na ktorú sa teraz dozviete.

Poďme hľadať kolobok na inej lúke. Sadneme si na čistinu a pozrime sa, či tu nie je kolobok. Nie. Nevidím. Oh, pozri, čo je toto? Modrá obálka.

Čo je v tom? Je to opäť záhada?

Svitá skoro ráno

Sem tam rozmrazené škvrny.

Potok vydáva šum ako vodopád.

Škorce lietajú do vtáčej búdky

Pod strechami rozvoniavajú kvapky.

Medveď so smrekovou ružou vstal do postele (Jar)

Máte pravdu, dobre! Čo vieš o jari?

Deti: Sneh sa topí, vtáky lietajú, zelené listy kvitnú, objavuje sa zelená tráva. Dni sa otepľujú.

Hra s rampouchom.

Ale ani tu nie je žiadny kolobok. Poďme ho hľadať na inej čistinke (ideme na prsty) ach chlapci, pozrite, čo je toto? Aká krásna kvetina! A kvet nie je jednoduchý, ale s hádankou.

Horúce je počasie,

Slnko vychádza skoro

Cez deň sa otepľuje a pečie,

Rieka nás láka chladom

Do lesa pre potrebovať bobule(Leto)

Čo je leto?

Deti: slnko svieti jasne, veľa kvetov, dozrieva bobule spev vtákov.

Pedagóg: Ale ani tu nie je žiadny kolobok.

Pozri, aký nádherný list. Možno vám povie, kde nájdete kolobok.

A tu je hádanka ... no, čo môžeme hádať?

Listy rýchlo žltli

A letel na zem

Stáva sa to raz ročne

Kedy to nepochopím? (spadnúť)

Čo vieš o jeseni?

Deti: často prší, vtáky odlietajú. Listy žltnú a opadávajú.

Pedagóg: Správny.

Ale ani na jesennej lúke nie je žiadny kolobok. Vráťme sa do lesa. Nie je na lúkach, možno ho nájdeme v lese?

No, chlapci, sme späť v našom čarovnom lese!

Deti, s ktorými sme boli na lúkach ročné obdobia... Spomeňme si ... zima, jar, leto, jeseň.

Počujete?

Niekto žiada o pomoc! (Deti nájdu kolobok.)

Pedagóg: Tak sme ti našli buchtu! Chlapi, pozrite sa, sú tu vetvičky, pravdepodobne ich priniesol vietor. A vetvy nie sú jednoduché, na nich sú malé tuberkulózy púčiky a z púčikov sa objavujú listy. Zoberme tieto vetvičky do škôlky. Stali sme sa lokomotívou a chodíme do škôlky.

Deti, pozrite sa na tento strom. Je to bezlisté a smutné. Ozdobíme stromček listami.

No to je dobre. Aký krásny jarný stromček sa ukázal.

Perník chce niečo povedať, poďme k nemu.

Povedal, že vetvičky s púčikmi musíte dať do vázy.

A dajte ďalšiu vetvičku do vázy bez vody. Chlapi, je čarovná, poďme to zakryť obrúskom a spočítajme ho jeden, dva, tri! Pozri, naša vetvička zmizla, ale zmenila sa na jedlé tyčinky.

Ďakujem vám deti, ďakujem hosťom. Toto je náš lekcia skončila... Zbohom!

Súvisiace publikácie:

„Ročné obdobia. Zbohom, jeseň! “ Zhrnutie lekcie Obsah programu: Formovať všeobecnú predstavu o ročných obdobiach u detí. Objasnite a rozšírite chápanie jesene deťmi.

Zhrnutie lekcie o environmentálnej výchove „Ročné obdobia“ pre deti vo veku 4 až 5 rokovŠtátny rozpočtový predškolský vzdelávací ústav MŠ č. 58 všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou aktivít.

Syntéza integrovanej hodiny v prípravnej skupine „Ročné obdobia“ Plán lekcie: 1. Premeňte skupinovú miestnosť na les. 2. Rozdelenie do spoločností pomocou vyrezaných obrázkov znázorňujúcich ročné obdobia. 3. Úlohy.

Súhrn lekcie logopédie podskupiny „Ročné obdobia“ ORG. MOMENT. Di. „Kedy sa to stane?“ Dážď leje, lístie padá, keď sa to stane? (na jeseň) Mraziče, sneh padá, keď je.

Synopsa lekcie logopéda a psychológa „Cestovanie ročnými obdobiami“ Synopsa lekcie logopéda a psychológa „Cestovanie ročným obdobím“ pre staršie deti predškolského veku.

„Ročné obdobia“. Zhrnutie lekcie o formovaní environmentálnych názorov Zhrnutie lekcie o formovaní environmentálnych myšlienok Téma: „Ročné obdobia“ Účel: Naučiť deti rozlišovať znaky ročného obdobia. Cez.

Prečítajte si tiež: