Prvá hodina logopéda v MŠ. Zhrnutie jednotlivých logopedických hodín, osnova plánu na danú tému. Rozbor logopedickej hodiny

Synopsa skupinovej logopedickej hodiny o korekcii ústnej reči.
Téma: Párové znelé a neznelé spoluhlásky

Meshcheryakova Svetlana Gennadievna, učiteľka-logopédka špeciálnej (nápravnej) školy typu VIII v Gremyachinsku
Popis: Osvojiť si správne označenie párových znelých a neznelých spoluhlások v slovách nie je ľahká úloha. Efektívnosť jeho riešenia závisí od mnohých faktorov, vrátane formovania foneticko-grafických zručností žiakov. Tieto zahŕňajú: 1) schopnosť správne korelovať zvuk a písmeno; 2) schopnosť dôsledne rozlišovať medzi párovými znejúcimi a neznenými spoluhláskami (počas nápravných prác sa vykonáva hmatová a vibračná kontrola, používajú sa piktogramy); 3) schopnosť určiť polohu (polohu) zvuku v slove a kvalitu zvuku (hlas alebo hluchý) v rôznych polohách. Materiál bude užitočný pre logopédov, učiteľov ročníky základných škôl, rodičia.
Cieľ: Upevnenie programovej témy: „Znelé a neznelé spoluhlásky“;
Úlohy:
Vzdelávacie:

1. Formovať schopnosť analyzovať zvuky podľa plánu;
2. Aktivizovať a obohatiť slovnú zásobu detí prostredníctvom odpovedí na položené otázky;
3. Formovať zručnosti nezávislého, prepojeného výroku.

Nápravné:
1. Podporovať rozvoj sluchovej pozornosti a vizuálna pamäť.
2. Rozvoj fonematického sluchu.
3. Vývoj hlasu
4. Rozvoj všeobecných pohybových schopností

Vzdelávacie:
1. Formovanie sebakontroly nad rečou detí.
2. Rozvoj schopnosti vyjadrovať svoj postoj k povolaniu a životnému prostrediu.
3. Pestovanie úcty k pracujúcim ľuďom.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Organizačný moment.
Logopéd: Ahojte moje drahé deti! Rád ťa spoznávam! Som rád, že vás vidím všetky krásne! Pozrime sa na seba, usmejme sa na seba a začneme lekciu.
Dúfam, že naša dnešná spoločná práca bude úspešná a poteší nás všetkých.
Aby naša reč bola krásna, správna, musíme si veľmi pamätať dôležité pravidlo:
Každý deň, vždy, všade, v triede, v hre,
Pravda, hovoríme jasne, nikdy sa nikam neponáhľame.
Všetci spolu nahlas opakujeme pravidlo. (snímka 1)

2. Oznámenie témy vyučovacej hodiny. Stanovenie cieľov.

Logopéd: Pozrite sa pozorne na tabuľku, hádajte, na akej téme budeme pracovať. Čo viete o tejto téme? (Vypočujú sa všetky odpovede študentov.) (snímka 2)
Logopéd: Témou hodiny je „Párové znelé a neznelé spoluhlásky“. (snímka 3)
Naša hodina bude slávnostná, zaujímavá formou jarmoku.
Petržlen (bábika po ruke):
Vážení páni! Vitajte tu všetci!
Ľudia sa schádzajú, jarmok sa otvára!
Petruška má na hlave čiapku, ja som elegantne oblečený, poď a ty si nasadíš čiapky. (snímka 4)
Na stole máte karty. Čítame ich nahlas. (Prvé tri karty čítame jednotlivo, štvrtú kartu čítame spolu.)

1. Naučíme sa rozlišovať a správne vyslovovať znelé a neznelé spoluhlásky. (snímka 5
2. Budeme hovoriť správne a krásne. (snímka 6)
3. Dozvieme sa veľa zaujímavého o jarmoku. (snímka 7)
Budeme o tom hovoriť v lekcii a urobíme malé objavy.
4. Zložíme malú básničku o jarmoku. (snímka 8)

3. Artikulačná gymnastika.

Logopéd: Aby bola naša reč expresívna, budeme správne viesť artikulačnú gymnastiku. "Príbeh veselého jazyka"
V jeho dome bol raz jeden veselý jazýček. Pery sú prvé dvere v dome. Zuby sú druhé dvere do domu. (snímka 9)
Vykonávame cvičenie: "Úsmev a plot"
A v tomto dome je strop, nazýva sa to nebo. (snímka 10)
"Daj jazyk hore, nájdi strop."
Keď jeme a rozprávame, potrebujeme jazyk. A Hlas nám pomáha počuť naše slová. Aj on býva v dome. Tento dom je v hrdle. Malý hlások môže a nemusí spať. Keď malý hlások spí, potichu papká, takto: "ššššš", "šššššš". A keď sa zobudí, spieva piesne. A robí to tak nahlas, že to všetci počujú, takto: „z-z-z-z“, „zh-zh-zh“! A steny domu Hlasov sa začínajú triasť. Dlaňou sa dotkneme krku. (snímka 11)

4. Práca s izolovanými zvukmi podľa plánu.

Logopéd: Petržlen, chceš vedieť, čo sú to spoluhlásky?
Spoluhlásky sú hlasité a hluché. Znelé a neznelé spoluhlásky tvoria dvojice.
Zadanie: skúsme vysloviť zvuky v pároch a určiť, prečo sa spoluhlásky nazývajú párové? Zvuk, pri ktorom potichu vyslovíme prázdny štvorec a pri ktorom nahlas vyslovíme zvonček a hneď pomenujeme, ktoré cvičenie naše rečové orgány vykonávajú.
Každý študent má svoju vlastnú kartu úloh. Deti striedavo čítajú karty nahlas. Posledný stĺpec čítame spolu s logopédom: keď vyslovujeme spoluhlásky ...
(snímky 12, 13, 14, 15, 16, 17 sa postupne premietajú na plátno)
Logopéd: Chlapci, správne ste si zapamätali znelé a neznelé spoluhlásky a určili ste, aké sú ich podobnosti a rozdiely.
Urobili sme teda prvý dôležitý objav: „Páry znelých a neznelých spoluhlások majú určitú identickú artikuláciu. Ich hlavným rozdielom je práca hlasového aparátu. (snímka 18)

5. Komunikácia nového materiálu.

(Snímka 19 sa premieta na obrazovku)
Logopéd: Predtým sa v Rusku konali každoročné ľudové trhy.
Uskutočňovalo sa veľké vyjednávanie so zábavou a zábavou. (snímka 20)
Veľtrh bol rušný, hlučný a predstavoval obrovský dav ľudí, ktorí predávali a kupovali ľudí. Niet divu, že hovoria: "Hluk je ako na jarmoku!" (snímka 21) Na veľtrhoch sa konali bábkové predstavenia, ktorých hlavnou postavou bola veselá Petruška. (snímka 22, 23) Jarmok je vždy skutočný sviatok, zábava, smiech, radosť. (snímka 24)
Chlapci, čo je podľa vás fér? (Odpovede študentov)
Urobili sme to druhé malý objav:
Fair je sviatok, zábava, smiech, radosť! (čítame spolu nahlas) (snímka 25)

6. Rozvoj fonematického sluchu.

(snímka 26)
Logopéd: Aká je zábava na veľtrhu bez hudby, súhlasíš Petruška?! Navštívime trh na jarmoku. Nech si každý z vás vyberie hudobný nástroj, ktorý sa mu páči, a Petruška bude predajcom.
Petržlen: Ach áno tovar, oh áno krása,
Neslýchaný zázrak, nevídaný zázrak!
Deti si vyberú hudobný nástroj a sadnú si k nemu. Uveďte, kto čo vybral, a určte, či je v slove párová spoluhláska, znená alebo neznelá? Ako pomenovať jedným slovom akordeón, tamburínu, hrkálku, fajku, bubon, zvonček?
Cvičenie 1: Zoberte nástroj, ktorého meno sa začína na neznelú spoluhlásku, na znelú spoluhlásku? Úlohu ste dokončili správne.
Úloha 2: Na stoloch máte karty so spárovanými neznělými a znenými spoluhláskami. Každý má jednu spoluhlásku. Musíte medzi ostatnými nájsť pár svojich spoluhlások, ísť spolu von, správne pomenovať pár spoluhlások a určiť, ktorá spoluhláska je znená a ktorá je neznelá. Ostatní skontrolujú, či ste úlohu dokončili správne. (snímka 27)

7. Fyzické minúty.

Logopéd: Zorganizujme malé predstavenie s hudobnými nástrojmi.
Budeme sa s vami baviť a tancovať.
Znie veselá hudba.
Vykonávame rečovú fyzickú minútu s pohybom so slovami:
Balalajka, Balalajka,
Lyžičkou, hrajte!
Bubn, bubnuj!
Rozložte strany akordeónu!
Dvíhame fajky k nebu
Hlasno, hlasno fúka do potrubia.
Búchame do tamburíny, brnkáme, fajčíme,
Bubon a trúbka!

8. Rozlišovanie hlások v slabikách, čítanie slabík podľa tabuľky.

(snímka 28, 29)
Logopéd: Chlapci, ako zneli naše hudobné nástroje? (hlasno). Vyslovujte slabiky v pároch a zmeňte tak silu a výšku svojho hlasu. Niektoré slabiky vyslovíme nahlas, iné tichšie, namiesto schémy vložíme požadovanú chýbajúcu slabiku. Čítanie kariet jednotlivo a zborovo.

9. Uverejnite ďalší nový materiál

Logopéd: Chlapci, sú teraz nejaké veľtrhy? (Odpovede detí) (snímka 30)
A teraz sa v Rusku konajú veľtrhy. Remeselníci prinášajú na jarmok množstvo ručných prác; Na jarmok sa nosí aj iný tovar: med, jesenná úroda a mnoho iného. Sú tiež hlučné, slávnostné, zábavné a zaujímavé! Vďaka remeselníkom takéto sviatky vznikajú. (snímky 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42) Som si istý, že sú medzi vami takí, ktorí radi kreslia, vyrezávajú, vyšívajú a vyrábajú. Vieš ako?
Výpovede detí sa počúvajú.

10. Tvorivá úloha, reflexia.

Logopéd: Všetci spolu zložíme podľa schémy malú básničku na tému: „JARMO“. (snímka 43)
FÉR
- hlučný, zábavný, jasný!
Fandí, robí hluk, obchoduje,
Prináša radosť do domu.
Spravodlivé - práca ľudí oslavuje!
Výslednú báseň prečítame nahlas. (snímka 44)
Petržlen: Aby neboli také nejasné prípady,
A neboli žiadne zlé odpovede.
Počúvajte zvuk spoluhlások,
Aby nedošlo k zámene hlasových a hluchých!
Logopéd:Čo ste sa dnes naučili? Čo ste sa naučili nové a čo by ste ešte chceli vedieť?
1. Dnes sme sa učili upevňovať, správne vyslovovať znelé a neznelé spoluhlásky. Našli odpovede na všetky otázky a urobili malé objavy.
Otváram: „Páry znelých a neznelých spoluhlások majú určitú identickú artikuláciu. Ich hlavným rozdielom je práca hlasového aparátu.
Vernisáž II: "Veľtrh - sviatok, zábava, smiech, radosť!" (snímka 45)
2. Hodnotenie práce detí v triede.
3. Hodnotenie aktivity deťmi.
Vy chlapci dobrá nálada! Aj ja mám skvelú náladu!
Chcem, aby váš veľtrh pokračoval aj dnes vo vašej triede s priateľmi pri šálke čaju s bagetami a aby ste sa o svoje dojmy z tohto veľtrhu podelili s ľuďmi okolo vás.
Ďakujem. Zbohom!

Kurzy logopédie- časť so súhrnmi skupinových, frontálnych, individuálnych logopedických a logorytmických tried, ako aj integrovaných tried, majstrovských kurzov o netradičných vyučovacích metódach. Sme si istí, že tu zverejnené materiály budú zaujímavé a poučné nielen pre odborníkov na deti vzdelávacie inštitúcie ale aj rodičom, ktorí prejavia úprimný záujem o rozvoj svojho dieťaťa.

Skúsení špecialisti sa tu delia o svoje poznatky a prezentované poznámky pomôžu začínajúcim logopédom správne a zábavne si naplánovať hodiny.

Triedy s logopédom. Materiály a poznámky.

Obsiahnuté v sekciách:
Zahŕňa sekcie:
  • Zvuky. Diferenciácia a automatizácia zvukov. Oprava zvukovej výslovnosti
Podľa skupín:

Zobrazujú sa publikácie 1 – 10 z 7309.
Všetky sekcie | Kurzy logopédie

Cieľ: Rozvoj súvislej reči. Nápravno – výchovné úlohy: Rozšírenie a spresnenie predstáv o knižnici, o profesii knihovníka. Rozšírenie a aktivizácia slovnej zásoby na danú tému (knižnica, knihovník, čitáreň, predplatné, regál, tlačivo, úschovňa kníh ...

Synopsa logopedickej hodiny „Špajza prírody. Práca ľudí na jeseň" Abstraktné logopedické hodiny na danú tému„Špajza prírody. Práca ľudí na jeseň" Cieľ: oboznámenie detí s pojmom zelenina, huby, bobule, práca ľudí na jeseň. Úlohy: opravné - vzdelávacie: - naučiť deti tvoriť podstatné mená s deminutívom - láskavý ...

Logopedické hodiny - Súhrn logopedických hodín na tému "Neskorá jeseň"

Abstrakt z logopedickej hodiny Téma: „Neskorá jeseň“ (frontálna logopedická hodina o formovaní lexikálnych a gramatických prostriedkov jazyka) Výchovno-vzdelávacie účely: - upevniť a objasniť vedomosti detí o jesenných, jesenných zmenách v prírode; - rozšíriť a zintenzívniť ...

Knižnica obrázkov "MAAM-pictures"

Synopsa logopedickej hodiny „Oblečenie. Topánky. Klobúky" Zhrnutie logopedickej hodiny na tému „Oblečenie. Topánky. Klobúky". Cieľ: „Vytvoriť lexikálnu a gramatickú štruktúru reči na tému“ Oblečenie. Topánky. Klobúky"". 1. Nápravná výchovná: - cvičenie v koordinácii podstatných mien s prídavnými menami; - cvičenie v...

Zhrnutie lekcie „Oblečenie“ v seniorskej logopedickej skupine Téma: Seniorská skupina „Oblečenie“ (logopédia) Nápravno-výchovné ciele: Rozšíriť a aktivizovať slovnú zásobu k danej téme. Zlepšiť gramatickú štruktúru reči, naučiť sa tvoriť kvalitné prídavné mená; naučiť sa zosúladiť podstatné mená v rode, čísle, ...

Abstrakt GCD na logu "Potraviny""Jedlo". Zhrnutie GCD on logo rytmika Kurz GCD: Logopéd: Dobrý deň, deti. Dnes sa s vami porozprávame o potravinárskych výrobkoch. Ale čo radi jete, teraz pomenujete. Didaktická hra „Chyť a pomenuj“ Logopéd: Ako to nazvať jedným slovom? Deti: Produkty...

Logopedické hodiny - Súhrn logopedických hodín s využitím IKT technológií "Ovocie, zelenina, bobule"

"Ovocie, zelenina, bobule" Obrys. Účel: upevniť vedomosti detí o ovocí, zelenine, bobuliach. Úlohy: - rozširovať, obohacovať a aktivizovať slovnú zásobu k danej téme; - upevniť schopnosť tvoriť pomnožné podstatné mená; - vypracovať vzdelanie príbuzných ...


Cieľ: Vychovávať deti k úcte a úcte k chlebu a ľuďom, ktorí ho vychovali; - Rozšíriť vedomosti detí o význame chleba v ľudskom živote; - Zoznámiť deti s procesom pestovania chleba; - Predstavte si, ako sa chlieb dostal na náš stôl; Invertovať...

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny o rozvoji súvislej reči „Jeseň v parku“ Téma: Jeseň v parku. Ciele: Nápravné a vzdelávacie: Rozšíriť predstavy dieťaťa o jesenných premenách prírody. Spresniť, obohatiť, aktivovať slovník na danú tému. Zlepšiť syntaktickú stránku reči (skladanie zložitých viet; porozumenie ...

Štruktúra logopedickej hodiny o formovaní lexikálnej a gramatickej štruktúry rečiŠtruktúra logopedickej hodiny o formovaní lexikálnej a gramatickej štruktúry reči. Celková nevyvinutosť reči je porucha, pri ktorej sú u dieťaťa s normálnym sluchom a pôvodne zachovanou inteligenciou neformované všetky zložky rečového systému: fonetika, ...

Logopéd je veľmi kreatívne povolanie. Každý odborník má svoje skúsenosti, zaujímavé zistenia, osobitný prístup k triedam. Logopédi používajú rôzne techniky na korekciu výslovnosti a formovanie reči dieťaťa.

Veľa detí predtým školského veku potrebuje pomoc logopéda. Nekomplikované chyby výslovnosti sa úspešne korigujú v logopedických centrách v materských školách a na súkromných hodinách u logopéda. Existujú však komplexné poruchy reči - alália, koktanie, dyzartria, celková nevyvinutosť reči, ktorých náprava si vyžaduje veľmi dlhú a usilovnú prácu logopéda, vychovávateľov a rodičov dieťaťa. Pre deti s ťažkými poruchami reči existujú špecializované predškolských zariadení alebo logopedické skupiny v bežných škôlkach. Pre takéto deti je dôležitá nielen správna výslovnosť, ale aj formovanie lexikálnej a gramatickej štruktúry jazyka, rozvoj reči a príprava na nácvik gramotnosti. Od toho závisí úspešnosť ďalšieho vzdelávania v škole, socializácia v spoločnosti. Rodičia by mali dôsledne dodržiavať všetky odporúčania logopéda, robiť s dieťaťom domáce úlohy a cvičenia a každý deň si upevňovať zručnosti a vedomosti získané v triede. Iba spoločné úsilie rodičov a všetkých odborníkov pracujúcich s dieťaťom pomôže prekonať ťažkosti, naučiť ho správne a krásne hovoriť a úspešne študovať v škole.

  • Aby bol váš materiál zahrnutý do tejto sekcie, zverejniť záznam vo svojom osobnom blogu na stránke a pridajte slová „Rečová terapia“ (bez úvodzoviek) do spodného poľa „Nadpisy“.

Vysvetľujúca poznámka.

Metodická téma vyučovacej hodiny: knižnica logopedických hier.

Téma hodiny pre deti: príprava herných súťaží, ktoré spája lexikálna téma „Škola“.

Účel použitia herných technológií: vzbudzovanie záujmu o logopedické hodiny v škole.

Prednášková sála: 2-3 triedy základnej školy.

Miesto zamestnania v nápravný program: vykonaná na začiatku školský rok ako prvá lekcia alebo počas mimoškolské aktivity ako mimoškolská aktivita.

Použité technológie:

Zdravie šetriaci.

Vybavenie: počítač: plátno, projektor, signálne karty, gule na výzdobu triedy, sladké ceny pre všetkých účastníkov.

Odhadované korekčné a vývojové výsledky:

rozvoj fonematického sluchu;

rozšírenie aktívnej slovnej zásoby;

rozvoj myslenia, pamäti, pozornosti;

rozvoj motivácie k učeniu.

Referencie.

Ozhegovov výkladový slovník.

Marshak S.Ya. "Takto duchom neprítomný"

Rusi ľudové príslovia, výroky, hádanky.

Hádanky a šarády o škole.

Tréneri pre oči.

Zhrnutie otvorenej hodiny „Knižnica logopedických hier“ pre žiakov 2.-3

Priebeh lekcie:

1. Úvod.

Logopéd: Dobrý deň, milí chlapci! Dnes sme našu hodinu nazvali knižnica logopedických hier. Celou lekciou nás bude sprevádzať veselý, neúnavný, šibalský ... (objaví sa šmykľavka s obrázkom Dunna, deti ho volajú) Dunno. Je veľmi rád, že nás spoznáva a chce, aby sme sa pozdravili oboma rukami naraz (deti hovoria ahoj pravá rukaľavou rukou priateľa a ľavou - pravou; krížovo). Výborne!

Všetci sa naozaj radi hráme. Dnes nás teda čakajú rôzne vzrušujúce, zaujímavé úlohy, v ktorých sa môže vyjadriť každý. Za každú správnu odpoveď budete odmenení farebným žetónom a na konci hodiny určíme nášho víťaza. Tak ideme na to!

2) Logopéd:

Raz hrali písmenká

V slove stáli mimo poradia,

Ale ako môžu nájsť miesto?

Slová sa vôbec nedajú pochopiť.

A písmená spolu nahlas plačú:

Kto nás zariadi tak, ako potrebujeme?

(Na snímke sa objavia slová:

SENIO jeseň)

LASHKO (škola)

BYATARE (chalani)

ZHBADRU (priateľstvo)

RASTÚŤ (radosť)

Logopéd: Vidíte, chlapci, aké úžasné slová máme. Aké dôležité je, aby každé písmeno v slove stálo na svojom mieste.

3) Logopéd: Chlapci, dostali sme urgentný list. Kto je jej autorom? To rýchlo zistíme, ak uhádneme prvé písmená názvov obrázkov. (Na snímke sa postupne objavujú obrázky: Nos, mýval, hviezda, nota, melón, jogurt, kôň, bocian). Myslím, že ste to uhádli. Jasné že je…. (Neviem) Správne, toto je náš nezbedník a vynálezca Dunno. čo píše? Ničomu nerozumieš! Ešte raz, neviem všetko zmiatol:

To je ale deň? Idem na druhý vtip! Chcel by som sa čo najskôr dostať k tigríčatám, v škole majú ťažké odpovede!

Výborne! Vidíte, musíte použiť slová správny význam... Všetko sa razom vyjasní.

4) Súťaž hádaniek z neznáma:

Nasledovala lekcia a on bol ticho...

Zrejme čakal zmenu.

Lekcia práve skončila

Hlasne sa rozliehal…. (hovor)

Napíšeme celú lekciu,

Bude nám to užitočné ... ... (notebook)

Odpracoval celú hodinu,

Od námahy to zaškrípalo.

Ľahol som si k odpočinku na dosku.

No, samozrejme, že je .... (krieda)

Všetky kresby budú o chvíľu vymazané,

Ak sa používa. (elastický)

Žije v učebnici

Nájde stránky, ktoré potrebuje,

A očividne vie vopred,

Akou témou prechádzame. (Záložka).

Logopéd: Chlapci, akú tému si vybrali naše hádanky Dunno? (o škole)

Dunno chce, ako ty, študovať v škole a stať sa vzorným študentom. pravda?

5) Fyzické minúty.

Logopéd: Spolu s Dunnom nám dnes pomáha náš počítačový kamarát. A teraz pomôže našim očiam oddýchnuť si. (pošmyknúť sa s očným trénerom pri hudbe)

6) Logopéd: A aby sme zvýšili vitalitu, Dunno a ja sme pre vás pripravili vtipné básne. Musíte byť veľmi opatrní a odpovedať áno alebo nie. pripravený? (Áno!) (Hra všímavosti)

Do rýmu daj mi odpoveď

Slovo „áno“ alebo slovo „nie“.

Len vy si doprajte čas

Nespadni na hák!

Má škola pracovné vyučovanie? (Áno)

Je boršč zdravé jedlo? (Áno)

Po raňajkách, obede? (Áno)

Majú rakety kolesá? (nie)

Ideme do ordinácie s úsmevom k zubárovi? (nie)

Potrebujeme večer svetlo? (Áno)

Jesť benzínový bicykel? (nie)

Si vždy vtipný? (Áno!)

Logopéd: A teraz je čas

Hádajte nás, deti,

Hádanky, šarády,

Aby sme boli všetci šťastní! (Snímka s hádankami o škole)

Riešenie šarád a hádaniek je zaujímavá hra! Trénujú myseľ, pamäť a pozornosť! Teraz sa staneme dvoma tímami a každý tím dostane svoju úlohu. (Logopéd urobí 3 šarády, rebus pre každý tím)

Potom nájdeš moju prvú slabiku

Keď je v kotli

voda vrie,

TA je druhá slabika,

Ale vo všeobecnosti -

váš školský stôl (školská lavica)

Začiatok sa nazýva strom,

Koniec sú moji čitatelia,

Tu v knihe je celok,

A sú v každom riadku. (písmená)

Prvá predložka,

Druhý je letný dom,

A niekedy aj celé

vyriešené s ťažkosťami. (úloha)

S K som na stene v škole,

Hory, rieky sú na mne.

Nebudem sa pred tebou skrývať -

Aj ja stojím v škole. (kartový pult)

Nemôžem ísť do rozvetveného lesa -

Rohy mám zaseknuté v konároch

Ale vymeň ma L za S -

A všetky listy lesa uschnú (Jelen-jeseň)

Som v zápisníku

Šikmé a rovné.

A nakoniec, niekedy

zoradím ťa. (Pravítko)

8) Logopéd. Náš Dunno, ktorý vidí, ako skvele ste uhádli všetky jeho hádanky, poradil si s náročnými hádankami a šarádami, sa chce stať rovnako inteligentným a informovaným. Dajme mu to teraz užitočné rady... A samozrejme nám pomôžu ruské príslovia.

Ďalšou hrou je súťaž o znalosti ruských prísloví Doplňte príslovie (snímka so začiatkom prísloví o učení)

Učenie je svetlo a nevedomosť je tma.

Učenie sa vždy príde vhod.

To, čo som sa pevne naučil, si pamätám ešte dlho.

Hádanie je dobré, ale vedomosti sú lepšie.

Kto miluje vedu, nepozná nudu.

Učiť znamená zbystriť myseľ.

Logopéd: Škola .. Akú úlohu zohráva v našom živote? (V škole sa učíme čítať a písať, získavame nové vedomosti). Myslím si, že príslovia o úlohe vedomostí v ľudskom živote budú užitočné nielen pre Dunna, ale aj pre vás.

8) Zhrnutie výsledkov hodiny.

Logopéd: Dnes sme sa na hodine veľa rozprávali o škole. Dokonca aj Dunno k nám chcel prísť a študovať s nami. Knižnica logopedických hier nás prinútila veľa premýšľať. Zamyslime sa nad tým, o akých dôležitých veciach sa dnes hovorilo?

(Všetky písmená by mali byť v slove na svojom mieste, nemali by sa zamieňať; musíte používať slová v správnom význame, potom vám bude každý rozumieť;

Stať sa gramotným si vyžaduje veľa práce)

A teraz vyjadrime svoje myšlienky a pocity o knižnici logopedických hier (knižnica logopedických hier je ... Deti vymýšľajú slová, ktorými by chceli vyjadriť svoje emócie z hodiny: zaujímavé, cool, vzrušujúce atď.)

Logopéd: Kto je dnes víťazom našej knižnice logopedických hier? (Žetóny sa spočítajú a víťaz dostane medailu)

Dnes je víťazov oveľa viac, toto je Dunno, ktorý chcel ísť do školy, a všetci chalani, ktorí sa aktívne zúčastnili našej akcie. Výborne! (rozdávajú sa sladké ceny)

Rozvoj krásnej a kompetentnej reči u predškolákov nie je len spôsob, ako sa zbaviť rečových chýb, ale aj príležitosť, aby sa dieťa cítilo istejšie pri komunikácii s rovesníkmi a dospelými. Vedieť, ako správne vyjadriť a vyjadriť svoje pocity, vytvoriť zručnosti ústnej konverzácie, predškolák pochopí, čo sám hovorí, čo chce povedať. Pedagóg a logopéd, ktorý vedie skupinové a individuálne rečnícke hodiny s deťmi, pomáha predškolákom prekonávať ťažkosti pri osvojovaní si rodného jazyka a ústnom vyjadrovaní myšlienok.

Teoretické aspekty logopedických tried v materskej škole

Ciele pre logopedické hodiny sú zvyčajne bežné:

  • Rozvoj artikulačnej motoriky.
  • Formovanie zručností zvukovej výslovnosti (závisí od fázy práce na konkrétnom zvuku).
  • Rozvoj fonematického vnímania.
  • Rozvoj schopností analýzy zvuku.
  • Zdokonaľovanie lexikálnych a gramatických štruktúr.
  • rozvoj dobré motorové zručnosti ruky na prípravu na písanie.

Ovládanie materinského jazyka je najdôležitejším osvojením si dieťaťa v predškolskom veku

Navyše detská reč, ktorá je sama o sebe krásna, má vedeckú hodnotu, pretože jej štúdiom objavujeme bizarné zákony detského myslenia.

K. I. Čukovskij

Metodickým cieľom otvorenej logopedickej hodiny je demonštrovať, aké metódy a techniky výučby učiteľ používa, ako je materiál prístupným spôsobom prezentovaný. Ak sa lekcia koná na konci šiestich mesiacov, môžete vidieť, aké pokroky deti počas školenia dosiahli.

Úlohy pre rôzne vekové skupiny

Pre každú vyučovaciu hodinu je stanovený jeden konkrétny cieľ a niekoľko hlavných úloh, ktoré sa budú riešiť v procese výchovno-vzdelávacej činnosti.

Úlohy pre žiakov mladších skupín predškolských zariadení:

  • Rozšírenie slovníka.
  • Rozvoj sluchovej a zrakovej pozornosti.
  • Učenie sa správnej zvukovej výslovnosti.
  • Rozvoj schopnosti rozlišovať medzi predmetmi a opísať ich vonkajšie znaky pre schopnosť robiť súvislé opisy.

V strednej skupine triedy logopédie riešia množstvo problémov:

  • Aktivácia rečovej aktivity.
  • Formovanie správneho dýchania pri hovorení.
  • Rozvoj artikulácie a rečového sluchu.
  • Rozvoj asociatívneho myslenia (pomáha vytvárať spojenia medzi rôznymi pojmami, prispieva k formovaniu gramotnej reči, logickej stavbe viet).

V komunikácii s dospelými a rovesníkmi sa dieťa učí pravidlám ľudskej reči, učí sa nové slová

Pre predškolákov staršej skupiny budú relevantné tieto úlohy:

  • Rozvoj schopností prideľovať zvukom vlastnosti (dlhé, krátke, ako sa vyslovujú, v ktorých slovách sa vyskytujú).
  • Vytváranie predstáv o nepočujúcich a hlasových zvukoch.
  • Rozvoj dialogickej reči.

Príklady úloh pre žiakov prípravná skupina:

  • Zlepšenie presnosti mimiky a gest pri hovorení.
  • Zlepšenie schopnosti presne a jasne odpovedať na otázky.
  • Rozvoj zrozumiteľnej gramotnej reči.
  • Formovanie zručnosti správneho dýchania reči.

Pri štúdiu so žiakmi predškolskej vzdelávacej inštitúcie vedie karty logopéd vývin reči každé dieťa

Rodné slovo je pokladom každého duševný vývoj a pokladnica všetkého poznania.

K. D. Ušinskij

Tabuľka: logopedické techniky pri práci s predškolákmi

Názov metódyPopisČo je užitočnéRelevantnosť použitia v otvorenej lekciiPríklady hier
"Hry s pieskom"Výber hier závisí od veku predškolákov. Na implementáciu takýchto techník musí mať učiteľ niekoľko krabíc naplnených tretinou piesku, sady malých hračiek (muži, vozidlá, rastliny, zvieratá) a môžete získať sadu písmen z dreva alebo plastu na skladanie hier. slová.
Hru s pieskom je dobré využiť pri predstavovaní zvukov a učení detí správnemu pravopisu slov.
V procese hry si deti lepšie zapamätajú vzdelávací materiál, učia sa samostatne opisovať predmety z pamäte a rozvíjajú jemné motorické zručnosti, aby pripravili svoje ruky na písanie. Práca s pieskom navyše odbúrava zbytočný stres a zvyšuje emocionálne zázemie detí.Hrové aktivity pomáhajú deťom rozptyľovať sa a relaxovať, pretože niektoré z nich sa môžu v prítomnosti cudzích ľudí v triede cítiť nepríjemne. Na druhej strane je dobrý spôsob nechať deti prejaviť sa, ukázať svoju nezávislosť a fantáziu. Pedagóg môže byť kreatívny aj tým, že kolegom ukáže rôzne typy vzdelávacích hier, ktoré sú pre predškolákov zaujímavé.
  • „Mesto s jedným zvukom“.
    Logopéd vyzve deti, aby si vybrali figúrky, ktorých mená obsahujú určitý zvuk, a postavili mesto v piesku len s týmito figúrkami. V jednej hre môžu deti vytvoriť niekoľko miest, čím si lepšie zapamätajú zvuky a slová, ktorými sa vyslovujú.
  • "Poklad" (je lepšie stráviť so staršími deťmi).
    Dieťa schová figúrku do piesku. Potom ostatným vysvetlí, koľko slabík je v názve predmetu a pomenuje niekoľko hlások z tohto slova. Potom, čo deti uhádnu, čo to je, budú musieť nájsť figúrku podľa pokynov od ukrývajúcej sa osoby („doľava“, „doprava“, „kopať hlbšie“ atď.).
  • Analóg hry "Magic Bag".
    Učiteľ ukryje do piesku niekoľko rôznych písmen. Deti musia cítiť písmená a pomenovať ich, potom môžete uviesť slová, ktoré začínajú alebo končia nájdeným písmenom.
Mimické cvičeniaRecepcia je vhodná pre všetkých žiakov vekových skupín... Tieto cvičenia pomáhajú rozvíjať pohyblivosť svalov tváre, umožňujú vám v budúcnosti rozvíjať jasné artikulačné pohyby.Cvičenia ovplyvňujú ďalší rozvoj artikulácie, pomáhajú dieťaťu kontrolovať mimiku pri rozhovore, aby sa mu ľahšie vysvetlilo, čo cíti.Pomocou tejto techniky môžete začať lekciu pripojením hostí. Napríklad požiadajte deti s určitými emóciami, aby rozprávali hosťom príbeh, čo pomôže žiakom necítiť sa nepríjemne v prítomnosti cudzích ľudí a rozveselí ich. Čím viac emócií dokáže učiteľ pri svojej práci použiť, tým lepšie. Je tu možnosť predviesť kolegom zozbieraný materiál, ktorý môžu v budúcnosti aj využiť (obrázky s emóciami, obrázky rôznych zvieratiek, „mraky nálady“, kartičky s úlohami a pod.).Na prvých lekciách sa všetko začína jednoduchými cvičeniami - mračenie, otváranie a zatváranie očí postupne, postupne sa budú pohyby komplikovať (spolu nadvihnúť obočie a postupne sa doširoka usmievať, robiť pery úklonom, krútiť nosom atď.). ).
Je potrebné rozvíjať u detí prchavosť pohybov a kontrolu mimiky. Najlepšie je požiadať predškolákov, aby zobrazili určité emócie - radosť, smútok, prekvapenie, strach, hnev, šťastie, veselosť, radosť, únavu atď. Aby deti, najmä mladší predškoláci, nestratili záujem o lekciu, vizuálny materiál s používajú sa obrazy emócií („Zopakuj, čo je na obrázku“) alebo emočné stavy zvierat, ktoré sa dajú pomenovať (líška prefíkaná, nahnevaný vlk, milý medveď).
Dychové cvičeniaAplikuje sa vo všetkých vekových skupinách na každej lekcii.
Rytmické hlučné dýchanie pomáha nasýtiť telo kyslíkom, dostať sa zo stresujúceho stavu.
Pomáha rozvíjať správne dýchanie pri hovorení, upokojuje deti a nastavuje ich na učenie.Stojí za to začať lekciu s takouto gymnastikou, aby bolo pre deti ľahšie udržať pozornosť a kladný postojďalej. Zvyčajná aktivita upokojuje žiakov, napriek prítomnosti cudzích ľudí.
  • "Lokomotíva".
    Nasajte vzduch hlučne nosom, zadržte dych na 1 až 2 sekundy, nahlas vydýchnite ústami, pery zložte do hadičky a vydajte zvuk „y“. Nádych by mal byť ostrý a krátky a výdych plynulý a dlhý.
  • "Let lietadla".
    Dieťa, zobrazujúce lietadlo, „lieta“ po miestnosti a vydáva zvuk „y“. Keď žiak „letí“, zvuk by mal byť vyšší, smerovaný do hlavy, pri „pristátí“ sa zvuk stáva nižším, vychádza z tela. Cvičenie pomáha regulovať krvný tlak, učí dýchať daným tempom.
Masážna loptičkaVhodné pre predškolákov všetkých vekových kategórií. Takéto loptičky sa používajú na masáž dlaní a prstov, čím prispievajú k rozvoju jemnej motoriky a príprave detských rúk na písanie, čím sa zvyšuje výkon každej ruky.Rozvíja jemnú motoriku, pripravuje ruku na písanie. Ak už deti pracujú s receptami, masážna loptička sa môže použiť na začiatku hodiny na zahriatie alebo uprostred na zmiernenie únavy.Ukážka učiteľom rôznych cvičení pre deti, ukazovanie správnych metodických pokynov v triede.Je možné použiť loptičky rôzne veľkosti na masáž nielen celej ruky, ale aj jednotlivých prstov, ktorými bude dieťa neskôr držať písacie potreby.
"Vytvorenie úspešnej situácie"Táto technika je vhodná pre deti, ktoré robia preskriptívne úlohy. Dieťa píše do pracovného zošita len ceruzkou a učiteľ neopravuje chyby, iba si robí poznámky na okraje. To umožní dieťaťu vymazať to, čo urobilo zle, opraviť prácu samo. Táto technika pomáha zvýšiť sebaúctu študenta, čo mu dodá ďalšiu túžbu študovať.Pomáha dieťaťu veriť vo vlastné sily, núti ho pracovať lepšie, snažiť sa plniť úlohy bez chýb a samo nachádzať nedostatky v práci.Táto technika je relatívne nová, čo umožňuje učiteľovi jasne ukázať, prečo sa neoplatí samostatne opravovať chyby za dieťa a nadávať mu v prípade zlyhania.
"Nájsť obrázok"Obrázky na kartičky treba vyberať podľa veku detí a ich slovnej zásoby.
Každé dieťa dostane kartu s rôznymi obrázkami (predmety, zvieratá, rastliny). Musíte nájsť obrázky podľa princípu, ktorý určí učiteľ.
Rozvíja pozornosť, pamäť, pomáha lepšie asimilovať materiál.Existuje veľa možností pre úlohy pre deti, aby preukázali vedomosti, ktoré už majú, aby odhalili tému hodiny. Učiteľ nazbieraný materiál (obrázky môžu byť tematické, delené počtom slabík, písmen a pod.) a úlohy predvádza kartami vypracovanými pre rôzne vekové skupiny.Predškoláci môžu robiť množstvo rôznych kartových aktivít. Napríklad vyberte obrázky s písmenom „r“ v názve, vyberte obrázky, ktorých názvy začínajú na určitú slabiku, vyberte obrázky končiace na určité písmeno.
Netradičné cvičenie s využitím zdraviu prospešných technológiíVhodné pre žiakov akéhokoľvek veku. Séria cvičení, ktoré dajú do poriadku fyzický a psychický stav žiakov, uvoľnia svalové napätie a nabijú pozitívnou energiou.Cvičenia vám umožňujú naučiť deti techniky udržiavania zdravia, obnovy sily, rozvoja pozornosti, odbúravania stresu, stimulácie pracovnej kapacity a myslenia.Cvičenia vám umožňujú rýchlo obnoviť pracovnú kapacitu predškolákov, predchádzať únave, čo znamená, že deti budú aktívne pracovať počas celej hodiny.
  • Body Travel je zameraný na uvoľnenie svalového napätia.
  • Vizuálna gymnastika.
  • Relaxačné cvičenie „Zvedavý barbar“.
Herné trikyVhodné pre predškolákov všetkých vekových kategórií. Vedúcou činnosťou detí predškolského veku je hra. V herná formaťažké a únavné úlohy deti vnímajú so záujmom a vykonávajú ich s radosťou.Prispieť k udržaniu záujmu detí o hodinu, formovaniu pozitívnej motivácie a kognitívneho záujmu.Formou hry je podporovaná motivácia žiakov k plneniu úloh.
  • "Kúzelná truhlica".
    Opisné príbehy sú pre deti náročné. A naozaj ich nemajú radi. Tu môžete použiť "Magic Chest" - krabicu, ktorá obsahuje masky. Jedno dieťa sedí na vysokej stoličke oproti iným deťom, logopéd si nasadí masku, ktorú vyberie z kúzelnej truhlice (masky na lexikálne témy: zvieratká, vtáky a pod.). Deti začnú pri otázkach alebo plánoch opisovať, kto alebo čo je maskované dieťa, maskované dieťa háda.
  • Hra "Korálky". Používa sa pri výučbe analýzy zvuku. Obrázky sú nalepené na korálkových kruhoch. Deti zbierajú korálky prichytávaním korálok podľa poslednej hlásky predchádzajúceho slova. Napríklad: mačka-koláč-tekvica-žralok.

Motivačný začiatok hodiny

Organizačnú úvodnú fázu si treba dobre premyslieť, pretože môže ovplyvniť celkový úspech sedenia. Logopéd potrebuje uviesť deti do témy, od prvých minút, aby zaujal a udržal pozitívnu motiváciu k práci až do konca hodiny. Na to existujú rôzne metódy motivácia a povzbudenie.

Začiatkom roka môže logopéd viesť pre každého žiaka denník o svojich úspechoch, kde za každú úspešne splnenú úlohu pribudne krásna nálepka označujúca úspechy predškoláka. Tento spôsob je vhodnejší pre deti starších a prípravných skupín, aby sa záujem o vyučovanie zachoval počas celého školského roka.

Samotný výsledok akcie do značnej miery závisí od motivácie žiakov na začiatku hodiny.

Pre deti mladší vek na začiatku hodiny je dobré použiť bábky na zápästie, ktoré „prišli skontrolovať“, či sú deti na hodinu pripravené, akú majú náladu. Učiteľka si napríklad oblečie bábiky medvedíkov a zajačikov, ktoré deťom kladú otázky („Ste pripravení začať hodinu?“, „Zobrali ste si so sebou dobrú náladu?“, „Sedíte pekne?“ atď. ).

V ktorejkoľvek vekovej skupine môže hodina začať hádankami na hlavné témy, aby deti samé uhádli, čo sa dnes budú učiť. To im pomôže okamžite sa zapojiť do diania, začať premýšľať a motivovať ich k správnej odpovedi.

S stredná skupina využíva sa úvodné cvičenie „urob celok z častí“. Deťom sa ukáže obrázok so zápletkou zo známej rozprávky a potom majú povedať, o akú rozprávku ide, akí hrdinovia sú tu, čo robia, kde sú, slová, ktoré písmená majú najviac tento obrázok. Čím jasnejšie a plnšie budú ilustrácie, tým väčší záujem budú mať deti.

Žiakov starších a prípravných skupín je možné ihneď prizvať na dialóg, napríklad začať rozhovor o tom, čo videli na prechádzke alebo cestou do škôlky, aké bolo počasie, ročné obdobie, či videli zvieratá a rastliny, čo si najviac pamätajú. To povzbudzuje deti, aby sa okamžite zapojili do diskusie, naučili sa správne prerozprávať to, čo videli, a jasne zostaviť vety.

Nová zaujímavá hra bude priťahovať pozornosť predškolákov na dlhú dobu

Na začiatku otvorená trieda pre deti rôzneho veku môžete využiť organizačnú chvíľu za účasti prítomných dospelých. Učiteľka pozýva predškolákov, aby pozdravili hostí, ale je to nezvyčajné. Každé dieťa dostane tvár vystrihnutú z kartónu s obrázkom určitej emócie. Deti pozdravia s intonáciou, ktorá najlepšie vyhovuje ich obrázkom. Žiakov vyššieho a stredného predškolského veku je možné požiadať o zostavenie poviedky o sebe alebo priateľovi, aby ste sa predstavili hosťom. Malým deťom by mal pomáhať vychovávateľ. Môže požiadať deti, aby povedali hosťom, kde v skupine sú predmety začínajúce na určité písmeno alebo na daný počet slabík.

Tabuľka: príklady motivačného nástupu do triedy v rôznych vekových skupinách

Veková skupinaTéma lekcieÚčel lekciePríklad motivujúceho začiatku hodinyRelevantnosť prijatia
Najmladší"Na dedine u starej mamy"Rozšírte vedomosti detí o domácich miláčikoch.Prekvapivý moment v úvodnej fáze. Logopéd ukazuje deťom veľkú zdobenú škatuľu a ponúka hádať, čo v nej je. Potom vytiahne zo škatule hračkársku lokomotívu a povie, že deti odvezie k babke do dediny, kde sa stretnú s domácimi zvieratkami. Kým deti „jazdia“ na lokomotíve, robia rečové cvičenia, napodobňujú zvuky jazdy (čukh-čukh, tu-tu).Tento začiatok hodiny umožňuje okamžite prepojiť dychové cvičenia a imitačné cvičenia, ktoré deťom pomôžu lepšie pracovať počas celej hodiny.
Priemerná"Hľadanie rozprávok"Posilniť v deťoch predstavy o číslach, dennej dobe, priestore.Prekvapivý moment. Učiteľka ukazuje deťom knihu rozprávok, v ktorej sú úplne prázdne strany. Po zistení straty musíte pozvať deti, aby išli hľadať rozprávky vo vlaku do knižnice. Učiteľ hovorí, že deti pôjdu na lístky, a preto musia rýchlo nájsť lístky, ktoré zodpovedajú farbe vozňov vlaku (didaktická hra, na ktorú si treba vopred pripraviť materiály: lístky z farebného papiera a vláčik z kartónové prívesy).Hra rozvíja pozornosť, logiku, umožňuje vám hravým spôsobom upevňovať názvy farieb, čím zvyšuje záujem detí o lekciu a ďalšie úlohy.
Starší"zima-zima"Zhrnúť a systematizovať vedomosti detí o zime.Organizácia času. Každé dieťa stojí vedľa svojej stoličky. Logopéd vyzve deti, aby sa zahrali hru. Bude skladať hádanky o zime, na ktoré sa deti v predškolskom veku striedajú. Ten, kto odpovedal správne, sedí na stoličke. Hra pomáha deťom zapojiť sa so záujmom do hodiny, je potrebné sa vopred pripraviť veľký počet hádanky.Úloha všímavosti, rozvoj sluchovej pozornosti. Od prvých minút sa deti zapájajú do procesu, začínajú uvažovať o téme hodiny, snažia sa dávať správne odpovede, posilňujú správnu výslovnosť známych slov.
Prípravné„Nakresli príbeh o svojom obľúbenom hrdinovi z rozprávky“Rozvíjať logické myslenie a kompetentný prejav.Organizácia času. Tabuľa obsahuje obrázky s obrázkami rozprávkových postavičiek. Učiteľ hovorí, že postavy si nepamätajú, ako vyzerajú, a preto zavolá mená postáv a deti, bez toho, aby ukázali prstom na obrázok, by mali popísať vlastnými slovami vzhľad charakter.Deti sa učia skladať popisné príbehy, reprodukovať to, čo vidia v ústnej reči, a správne zostavovať vety. Úloha rozvíja pozornosť, pozorovanie.

Ako pripraviť a viesť otvorenú hodinu logopedie v predškolskej vzdelávacej inštitúcii

Otvorená hodina sa od bežnej líši tým, že je vypracovaná a vedená podľa špeciálne pripravenej formy organizácie, kde učiteľ môže kolegom predviesť svoje metódy a techniky práce, ktoré úspešne využíva na dosahovanie kvalitných výsledkov. Pre žiakov ide o bežné povolanie, ktoré sa nelíši od množstva iných, s výnimkou prítomnosti cudzích ľudí.

Na vedenie logopedických kurzov budete potrebovať sadu zrkadiel, aby deti mohli samostatne kontrolovať správnosť cvičení

Predškolský vek je obdobím intenzívneho osvojovania si materinského jazyka dieťaťa, rýchleho rozširovania slovnej zásoby, ako aj porozumenia rôznym rečovým odtieňom a intonáciám.

Pri príprave otvorenej hodiny sa logopéd spolieha na technologická mapa, vrátane popisu cieľa, cieľov, každej fázy lekcie. Na základe výsledkov akcie sa do dokumentu zapisujú informácie o získaných výsledkoch a hodnotení práce detí v triede.

Technologická mapa pomôže pri príprave otvorenej hodiny av budúcnosti pri analýze výsledkov.

Súbor témy

Každá téma obsahuje nové slová, ktoré by mali rozšíriť slovnú zásobu vášho dieťaťa. V triede sa študujú podstatné mená, slovesá, znaky predmetov (ročné obdobia, počasie, zvieratá, ľudia atď.), príslovky, predložky. Zoznam tém, ktoré môže logopéd realizovať počas celého roka:

  • jeseň. Stromy.
  • Les. Huby a bobule.
  • Záhrada. Zelenina.
  • Ovocie. Záhrada.
  • Jeseň (zovšeobecnené poznatky o jeseni, jej počasí, mesiacoch, správaní zvierat a vtákov v tomto ročnom období).
  • Ľudské telo.
  • Divoké zvieratá.
  • Zvieratá studených a horúcich krajín.
  • Domáce zvieratá.
  • Vtáky sú sťahovavé a zimujú.
  • Oblečenie, obuv, klobúky.
  • Novoročná oslava.
  • Zima.
  • Dom. Budovanie.
  • Apartmán. Nábytok.
  • Stolový riad. Produkty.
  • Jar.
  • rodina.
  • Domáce rastliny.
  • Profesie.
  • Ryby. Svet oceánov.
  • Doprava.
  • priestor.
  • Naše mesto.
  • Naša krajina.
  • kvety.
  • Hmyz.

Pre individuálne otvorené hodiny logopédie so žiakmi môžete využiť príslušnú kartotéku.

Fotogaléria: didaktické hry a schémy pre triedy

Vtipné obrázky pomôžu predškolákom zapamätať si správne používanie predložiek Hra „Pokračuj v rade“ rozvíja logické myslenie predškolákov Didaktická hra„Pozri a pomenuj" rozvíja klasifikačné schopnosti, schopnosť zovšeobecňovať. Referenčný diagram pomôže dieťaťu zostaviť príbeh o sebe. Starší predškoláci sa učia skladať popisné a porovnávacie príbehy z obrázkov. Touto hrou si dieťa upevňuje vedomosti o spôsoboch o pohybe zvierat.Hra „Compose Word“ trénuje znalosť písmen a zvukov Táto schéma pomôže upevniť vedomosti detí v predškolskom veku o povolaniach.

Časový plán vyučovacej hodiny

Ako každá iná, aj logopedická hodina v materská škola pozostáva z niekoľkých fáz:

  1. Organizácia času.
  2. Vysvetlenie témy lekcie.
  3. Popis a charakteristiky zvuku, ktorý sa má študovať.
  4. Výslovnosť potrebných hlások v slabikách, slovách, vetách.
  5. Telesná výchova.
  6. Pracujte na výslovnosti.
  7. Použitie zvuku v súvislej reči, dialógu, príbehu.
  8. Výsledok lekcie.

V rôznych vekových skupinách je dĺžka vyučovania rôzna (od 10 do 30 minút), aby sa deti neunavili, nestratili záujem o vzdelávacie aktivity. takze juniorské skupiny predškoláci by mali študovať maximálne 10 (prvý najmladší) alebo 15 (druhý najmladší) minút, stredný - maximálne 20 minút, staršie skupiny - 25, v prípravnej skupine hodiny trvajú do pol hodiny. Rovnaké požiadavky platia aj pre vedenie otvorených tried.

Tabuľka: príklady časového plánu tried v rôznych vekových skupinách

Veková skupinaÚvodná fáza, motivačný štartDidaktické hryTelesná výchova alebo hra vonkuRečové cvičeniaZhrnutie
Najmladší2 minúty.3 minúty.2 minúty.7 minút (hravou formou).1 minúta.
Priemerná3 minúty.3 minúty.3 minúty.10 minút.2 minúty.
Starší3 minúty.4 minúty.3-5 minút.
  • Cvičenie na zvuk a výslovnosť - 5 minút.
  • Písanie úloh, práca s popisovačmi - 5 minút.
2 minúty.
Prípravné
  • Úvodná fáza - 3 minúty.
  • Rozhovor - 5 minút.
5 minút.5 minút.
  • Práca s ústnym prejavom - 5 minút.
  • Práca s receptami - 7 minút.
2-3 minúty.

Žiaci prípravnej skupiny už veľa vedia a vedia sa sústrediť, preto sa v triede aktívne využíva metóda rozhovoru.

Príklady súhrnov otvorených logopedických hodín

Nižšie sú uvedené možnosti logopedických kurzov pre rôzne vekové skupiny. Každá fáza je podrobná, sú uvedené ciele a ciele lekcie. Existujú príklady hier literárnych diel, potrebné vybavenie a materiály. Ukazuje sa, ako zhrnúť výsledky hodiny, aké metódy a techniky môže učiteľ použiť.

(Bogateliya I.N.) je takmer kompletne vytvorená v poetickej forme, čo môže zvýšiť záujem detí o plnenie zadaní a mať vplyv na estetický vývoj (vzbudiť túžbu skladať samy poéziu, študovať fikcia spolu s rodičmi a opatrovateľom).

Video: lekcia logopéda v seniorskej skupine

Video: otvorená hodina logopedie v prípravnej skupine do školy

Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek znalosti budú užitočné iba pri neustálom používaní v praxi. Preto je potrebné rozvíjať reč predškolákov nielen v špeciálnych triedach, ale aj v každodennom živote, povzbudzovať ich, aby si zapamätali a rozprávali čo najviac, študovali beletriu, ponúkali zaujímavé témy na hry, výlety, prázdninové scenáre... V tomto prípade bude mať každé dieťa možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti a komunikovať s ostatnými.

Nechajte deti komunikovať s ľuďmi. Kultivovať schopnosť počúvať a počuť učiteľa. Aktivovať aktívnu a pasívnu slovnú zásobu na lexikálnu tému: "Domáce zvieratá". Schopnosť rozpoznať a pomenovať zvieratá podľa obrázkov.
Formovať holistické vnímanie predmetov (obrázkov zvierat).
Rozvoj rečového dýchania, všeobecnej a jemnej motoriky. Rozvoj zrakovej, sluchovej pozornosti. Rozvoj myslenia. Zlepšenie gramatickej stavby reči. Rozvoj koherentnej reči. Úlohy sa realizujú prostredníctvom herných situácií.

Zhrnutie hodiny na tému „Diferenciácia T-D“ je prezentované v rámci modernej logopedickej hodiny. V priebehu práce sa používajú prvky projektové aktivity: schopnosť riadiť sa pokynmi, porovnať výsledok s tým, čo bolo potrebné urobiť; zaradenie jednotlivých úloh v závislosti od zóny proximálneho vývoja každého dieťaťa. Vývoj bude užitočný logopédov práca v škole.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému „List Santa Clausovi“ je prezentované s prvkami mozgovej gymnastiky. Počas pracovnej doby sa navodí atmosféra záujmu-tajomstva. Prebieha oboznámenie sa s pravidlami písania listu, ako aj pozornosť je venovaná Ozhegovovmu slovníku. Deti sú aktívnymi partnermi učiteľa počas celej nápravy. Tento prístup spĺňa moderné požiadavky.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému „Diferenciácia znie J-Z"prezentované s využitím podporných techník metódami motorickej korekcie. Zabezpečenie súhry pravej a ľavej hemisféry je základom intelektuálneho rozvoja. Počas hodiny deti tvoria tému hodiny, prijímajú a ukladajú výchovnú úlohu, hľadajú pre potrebné informácie.Formovať sebaúctu na základe úspešnej činnosti.

Cieľová skupina: pre logopéda

Synopsa individuálnej lekcie o diferenciácii zvukov zh-sh. Určené pre deti stredoškolského veku. Farebná prezentácia pomáha udržať vaše dieťa zaujaté a sústredené počas celej relácie. Na hodine má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Cieľová skupina: pre logopéda

NÁVRH PODSKUPINOVÉ LOGOPEDICKÉ LEKCIE o náprave porušení hláskovej výslovnosti
Téma: rozlišovanie hlások [p] a [p '] v slovách.
Lexikálna téma: cesta do mesta povolaní.
Technológie: hra (cestovanie), informácie a komunikácia.
Účel: rozvíjať schopnosť rozlišovať medzi zvukmi [p] a [p '] na materiáli slov.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- trénovať rozlišovanie medzi zvukmi [p] a [p '] v slovách;
- rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematickú analýzu, syntézu a reprezentácie;
- aktualizovať a objasniť význam slov na lexikálnu tému „Profesie“;
- rozvíjať zručnosť tvorenia slov príponovým spôsobom;
Nápravné a vývojové:
- rozvíjať logické myslenie, komunikačné zručnosti a schopnosti;
Vzdelávacie:
- podporovať zvedavosť, kognitívnu aktivitu a záujem o vzdelávacie aktivity vo všeobecnosti.

Cieľová skupina: pre 4. ročník

Synopsa individuálnej lekcie o automatizácii zvuku Ш v strede slova. Určené pre deti staršieho predškolského a základného školského veku.Túžba pomáhať a liečiť Stepshku mrkvičkou udržiava záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny.Špeciálne zadania pre školákov trénujú čítanie a písanie.

Prečítajte si tiež: