Zoznámenie sa s prostredím v strednej skupine. Abstrakt GCD o zoznámení sa s vonkajším svetom v strednej skupine „Hmyz. III. upevňovací materiál

Nominácia: zhrnutie lekcie o zoznámení sa s ostatnými v stredná skupina.

Zhrnutie hodiny o kognitívnom vývoji v strednej skupine.
Téma:„Zaujímavé objavy“

Cieľ. Osvojenie si metód a prostriedkov predstavivosti na základe riešenia kognitívnych úloh v hre.

Úlohy.

Vzdelávacie. Pokračujte v učení detí, aby vyzdvihli vlastnosti a vlastnosti prírodných materiálov (piesok, hlina).

Rozvíja sa. Rozvíjajte schopnosť uvažovať, podložiť svoje závery na základe výsledkov experimentovania.

Vzdelávacie. Podporujte zvedavosť, kognitívne aktivity.

Zariadenie. Hračkou je dedko Kuzma. Pieskové a hlinené predmety, 2 podnosy. Lyžice podľa počtu detí, piesok a hlina, tégliky s pieskom a hlinou, uzavreté viečkom, do ktorého otvoru je vložená gumová žiarovka. Voda, nádoby. Vlhčené utierky.

Prípravné práce Oboznámenie detí s rôzne materiály, didaktické hry o zoznámení sa s predmetmi z rôznych materiálov.

Priebeh hodiny.

Starý otec Kuzma prišiel navštíviť deti z dediny a priniesol rôzne veci ( presýpacie hodiny, sklenené veci, hlinené hračky, riad ...). Pozýva ich do sveta úžasných objavov.

Deti prídu k stolu, na ktorom sú predmety z piesku a hliny na rôznych táckach, skúmajú ich a pomenujú ich.

Prečo si myslíte, že sú tieto položky na rôznych táckach?

- Na jednom predmety vyrobené z hliny a na druhom - z piesku.

- Čo je to piesok?

- Načo to je?

- Na čo je hlina?

- Na čo je hlina?

- Vyrezávať hračky, riady ...

Deti sedia okolo stola s vybavením na experimentálne činnosti.

- Vezmeme si lyžicu piesku a potom hlinu a uvidíme, ako sa budú sypať.

Deti vykonávajú experiment samy. Učiteľ ich dovedie k záveru, že piesok sa nalieva, to znamená, že je voľne tečúci, ale hlina sa sype málo.

- Čo je lepšie?

- Prečo piesok tečie lepšie?

- Pozrime sa na piesok cez lupu.

Deti skúmajú a diskutujú o tom, čo videli.

- Piesok pozostáva zo zrniek rôznej farby a rovnakej veľkosti.

- Teraz sa pozrime na ďalší prírodný materiál cez lupu - hlinu.

- Hlina pozostáva z hrudiek a prášku. Prášok sú veľmi malé častice, ktoré sa navzájom lepia, takže hlina sa naleje horšie ako piesok. Nájdeme diagram vtipných ľudí, na ktorých je nakreslený piesok (hlina).

Demonštračný zážitok. Ukazujem, čo sa stane s pieskom (hlinkou) v banke, keď na ňu pôsobí prúd vzduchu z hrušky upevnenej v otvore vo veku nádoby.

Deti usudzujú: pohyby pieskom, hlina - veľmi málo.

Telesná výchova „Veľkonočný koláč“.

Deti vykonávajú pohyby s textom.

Lopatovali sme piesok

V diere sa zbierala hlina.

Varené, miesené,

Jemne vyvaľkané.

Vyrobené koláče

Pre seba aj pre hostí.

Deti si sadnú k stolom a pokračujú v experimentovaní s pieskom a hlinou.

Skúste zapichnúť palicu do piesku.

- Ako sa dostala do piesku?

Skúste zapichnúť palicu do hliny.

- Ako sa dostala do hliny?

- Nie je to ľahké.

- Prečo si myslíš?

- Vzhľadom na hrudky sa ťažko lámu.

- Nalijeme vodu do piesku.

- Kam šla?

- Išiel do piesku, namočený. Veľmi dobre sa vpíja do piesku.

- Teraz nalejeme vodu do hliny.

- Kde je voda?

- Na povrchu hliny.

- Ako umožňuje íl prejsť vodou?

- Veľmi zlé, voda ílom prechádza ťažko.

- Prečo si myslíš?

- Pretože je oveľa ťažšie namočiť malé čiastočky prachu, ktoré sú tesne vedľa seba.

- Kde bolo jednoduchšie zasadiť vetvy: do suchého alebo mokrého piesku?

- Vetva ľahko vstúpila do suchého piesku, ale lepšie sa udržuje vo vlhkom piesku.

Rovnaký experiment sa vykonáva so suchou a mokrou hlinkou.

- Do ktorej hliny bolo jednoduchšie zasadiť vetvy: suché alebo mokré?

- Za mokra tam vetva dobre vstúpila.

- Urobili sme správne závery! Výsadba rastlín je jednoduchšia vo vlhkej pôde. Preto je na jar v krajine alebo v záhrade dôležité mať čas zasadiť všetky plodiny do vlhkej pôdy, aby rýchlejšie stúpali a poskytovali dobrú úrodu.

- Navrhujem vyvaliť loptu z mokrého piesku.

- Ktorá lopta sa ukázala: silná alebo nie?

- Lopta sa láme, nie je silná.

- Čo sa s ním stane, keď bude piesok suchý?

- Rozpadne sa.

- Správne, piesková guľa nie je silná.

Deti valcujú loptu z mokrej hliny, vyskúšajte to na silu.

- Ako dopadla hlinená guľa?

- Odolný, nerozbije sa.

- Hlina je samozrejme viskózny materiál a jej častice sú navzájom veľmi tesne spojené. Keď produkt z hliny zaschne, bude ešte silnejší. A pre väčšiu silu sú tieto výrobky sušené v špeciálnych peciach a potom sú natreté. Nie nadarmo sa o hline hovorí: „Ak sa stretneš na ceste, nohy sa ti hneď zaseknú.“

- Takže naše objavy sa skončili. Vysušíme si ruky vlhkými obrúskami.

Deti ďakujú dedkovi Kuzmovi za nové, zaujímavé informácie o známych prírodné materiály... Dedko Kuzma ich dáva vreckové kalendáre a lúči sa.

Nominácia: lekcia zoznámenia sa s vonkajším svetom v strednej skupine.

Pozícia: vychovávateľ najvyššej kvalifikačnej kategórie
Miesto práce: MBDOU DS č. 71 „Pochemuchka“
Poloha: Región Belgorod, mesto Starý Oskol

Victoria Mironova
Súhrn lekcie o vonkajšom svete v strednej skupine materskej školy na tému Zoznámenie sa so svetom.

Zhrnutie lekcie o svete okolo v seniorská skupina materská škola na túto tému

« Zoznámenie sa so svetom profesií»

Obsah softvéru: zoznámiť sa deti s rôznymi druhmi profesií

Cieľ: rozšíriť kognitívny záujem o profesie; rešpektovať a vážiť si každé povolanie; tvar rešpekt k práci dospelých v rôznych profesiách.

Použité materiály: ilustrácie s obrázkami profesií; hádanky, básne.

Priebeh hodiny

Org. moment

Chlapci, dnes si povieme niečo o svete profesií a zistíme, aké profesie existujú.

Profesia je práca, ktorej sa človek venuje celý život. Malo by to človeku priniesť radosť a ľudia okolo.

Viete, kto pracujú vaše matky a otcovia? (odpovede detí)

Deti, aké ďalšie profesie poznáte? (odpovede detí)

Pozrite sa na tabuľu (na tabuli sú obrázky s obrázkami strojníka, vodiča, kuchára, lekára, učiteľa, pedagóga, staviteľa, predavača, hasiča, pilota, kaderníka, policajta, zvážte povolania, ktoré tu vidíte.

Aké profesie existujú? A čo robí každý z nich?

Hádanie hádaniek

Teraz hádajme hádanky:

1. „Číslo alarmu "01"»,

Nezostanete sami.

Ostré sirény bzučia -

Začnite pre hasičov smeny:

Potrebujú sa poponáhľať

Nebezpečné hasenie požiaru (hasiči).

2. Od rána je v našej kuchyni

Varí polievku, kompót a kašu (Kuchár).

3. Ak ucho bolí,

Ak je hrdlo suché.

Neboj sa a neplač -

Koniec koncov, pomôže vám ... (doktor).

4. Majster robí vlasy

Sušič vlasov, kefa a hrebeň,

Bujné kučery sa zvinú

Ofinu rozšľahajte štetcom

Všetko, čo má v rukách, je v plameňoch

Zmení to jeho vzhľad (kaderník).

5. Má horský tovar-

Uhorky a paradajky.

Cuketa, kapusta, med

Všetko predáva ľuďom (predavač).

6. Shŕňa sneh lopatou,

Zametá dvor metlou.

Uhádli ste chlapci?

Koho zaujíma čistota (Čistič ulíc).

7. Pracujeme ako tím

Máme šťastie na piesok, betón.

Je potrebné spolupracovať,

Postaviť nový dom (stavitelia).

Výborne chlapci.

Telesná výchova.

Deti, stojte v kruhu. Tvoj úloha: ak hovorím správne - tleskni do dlaní, ak nie správne - dupaj.

Lekár ošetruje deti.

Domovník zametá dvor.

Kuchár fotografuje.

Kaderník varí.

Práčka perie.

Vodič kreslí.

Učiteľ učí deti.

Umelec polieva kvety.

A teraz si všetci sadnite, budeme sa s vami hrať.

Hra „Kto potrebuje čo k práci“

Ukazujem vám obrázok, na ktorom je nakreslená osoba určitého povolania, a zo všetkého, čo je na stole, nájdete predmety súvisiace s týmto povolaním.

Hra „Kto bude zbierať obrázky rýchlejšie“

(chlapci sú pozvaní zbierať obrázky s profesiami kvôli rýchlosti)

Výsledok triedy

Takže chlapci, dnes ste všetci skvelí. Dozvedeli sme sa veľa o rôznych profesiách ľudí. Všetky profesie sú potrebné - všetky profesie sú dôležité.

Kým by si sa chcel stať? (odpovede detí)

Každý prípad

Vôňa je zvláštna:

Pekáreň vonia

Cesto a pečenie.

Okolo tesárstva

Choďte do dielne, -

Vonia ako hobliny

A čerstvá doska.

Vonia ako maliar

Terpentín a farba.

Vonia ako sklenári

Okenný tmel.

Šoférska bunda

Voní to ako benzín.

Pracovná blúzka -

Strojový olej.

Vonia ako cukrár

Muškátový oriešok.

Doktor v župane -

Príjemný liek.

Voľná ​​zem

Pole a lúka

Sedliak zapácha

Chôdza za pluhom.

Ryby a more

Voní to ako rybár.

Len nečinnosť

Nijako nezapácha.

Bez ohľadu na to, ako veľmi to dusí

Bohatý trapas

Veľmi nedôležité

Voní, chlapci!

Vďaka za trieda!

Súvisiace publikácie:

Zhrnutie lekcie o svete okolo v strednej skupine „Cestovanie do vesmíru“ Vesmírny výlet. Účel: Rozvoj vlastenectva. Socializácia. Ukážte, že sa ľuďom plnia sny (let do vesmíru). Úlohy: 1. Výchovný.

Úlohy: Vzdelávacie - Rozširovanie myšlienok o akvarijných rybách; -formovanie predstáv o sladkovodných rybách, ich vonkajšom vzhľade.

Organizačné informácie Poznámka 1. Celé meno učiteľa Baygildin Filyuza Ildarovna 2. Dominantná vzdelávacia oblasť Kognitívna.

Zanda Naranova
Súhrn lekcie o zoznámení sa s vonkajším svetom v strednej skupine „Čarodejníci z materskej školy“

Úlohy: - rozšíriť a objasniť predstavy detí o zamestnancoch materská škola; pracovné procesy, ktoré vykonáva každý z nich;

Podporovať úctu k práci dospelých;

Rozvinúť logické myslenie, podporovať rozvoj predstavivosti; - identifikovať emocionálnu reakciu detí na dôležitosť akejkoľvek profesie.

Materiály a vybavenie: obrázky zobrazujúce školníka, kuchára, opatrovateľku, práčovňu, hudobníka a ďalšie profesie v materská škola , obrázky predmetov znázorňujúce položky potrebné pre ľudí týchto profesií, lopta.

Prípravné práce: komentované prehliadky priestorov materská škola, ukázať robotníkom prácu materská škola; čítanie básní o materská škola; skúmanie obrázkov; dohľad nad prácou dospelých.

Priebeh hodiny

1. Organizačný moment.

Čítanie básne.

Niekde na svete je záhrada

Som rád, že môžem ísť do tejto záhrady.

Tu v lete aj v zime

Všetci moji priatelia sú so mnou.

Nie sú to čerešne, ktoré tu rastú -

Anechki a Mishenka,

A vetvičky nešustia -

Ira, Dasha, Lenochka.

Náš obľúbený záhradník

Volá každého menom.

Otázky pre deti:

O akej záhrade báseň hovorí? (O Materská škola do ktorého chodia deti).

Čo je Materská škola? Načo to je? (deti sem prichádzajú, hrajú sa tu, učia sa, tancujú, spievajú)

Ako sa volá ten náš Materská škola? A skupina, do ktorej chodíte? (Odpovede detí).

Viete v našom detská dobrá práca v záhrade čarodejníci, robia všetko preto, aby deti v škôlka bola zaujímavá, útulné, aby si o ne rodičia nerobili starosti.

2. Rozprávanie o zamestnancoch materská škola.

Vychovávateľ: Tu v našom skupina má malú čarodejnicu Marinu Anatolyevnu, môj asistent. Aká je jej práca? (odstráni sa v skupina, utiera prach, umýva riad, nosí nám jedlo).

A kto vás stretne každé ráno v materská škola? (Pedagógovia)... Kto sú a čo robia? (Deti hovoria o pedagógoch).

Správny. Učiteľ by mal veľa vedieť a byť schopný urobiť pre vás každý deň zaujímavým, aby ste sa naučili niečo nové, aby ste vždy mali dobrá nálada aby ste vyrastali ako veselé, múdre a milé deti.

Ale to nie je všetko čarodejníci našej materskej školy... Opýtam sa vás na ne hádaniek a vy hádajte.

1. Nosia bielu čiapku

S naberačkou v ruke

Na obed varí

Kaša, kapustová polievka a vinaigrette (Kuchár)

2. Pozerá sa na krk

Podáva očkovanie

Meria teplotu,

Dáva nám vitamíny

Aby boli silní a zdraví

Čoskoro sme išli do školy (zdravotná sestra)

3. Kto hrá a spieva

Volá veselo tancovať

Hrá na akordeón

Učí deti hudbu

(hudobný režisér)

4. Prebudí sa za úsvitu,

Čistí sneh na dvore,

Zametajte všetky cesty

A ľad zasypte pieskom (Čistič ulíc)

5. Všetko sa vymaže, pozrite sa

Mydlo v žľabe pení

A potom nám ušije

Závesy sú len prvotriedne (práčovňa)

(Deti pomenúvajú profesie robotníkov, volajte ich menom a povedzte, aké je ich zamestnanie)

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, všetci čarodejníkov našej materskej školy, ktoré ste pomenovali... Teraz trochu odpočívajme.

3. Fyzické minúty.

Vychovávateľ: A teraz sa trochu pohráme.

4. Vykonáva sa cvičenie na rozvoj logiky.

Deti si prezerajú obrázky na flannelgrafe a určujú, ktoré profesie ľudia tieto položky potrebujú.

Posledné obrázky na flannelgrafe sú kladivo, píla a klinec.

Vychovávateľ: Chlapci, kto potrebuje tieto položky? Kto v našej záhrade používa tieto položky (odpovede detí)

(Ozve sa klopanie na dvere a pracovník vchádza do montérok a drží v rukách nástroje)

S pomocou učiteľa hovorí deťom o svojom povolaní.

Vychovávateľ: Tu, chlapi, koľko v našej materskej škole žijú kúzelníci... Za to im patrí veľká vďaka! Zamyslite sa a koho práca je dôležitejšia? (zdôvodnenie detí)... Všetci zamestnanci sú potrební. Ich práca je dôležitá. Musíme rešpektovať ich prácu a pomáhať im. Po všetkom dieťa záhrada je náš druhý domov, tu trávime celý deň od rána do večera. Nech ste tu dobrí, zábavní a šťastní!

Súvisiace publikácie:

Synopsa komplexnej lekcie o zoznámení sa s vonkajším svetom v prípravnej skupine Téma: „Magická elektrina“ Obsah programu: Vzdelávacie úlohy: - zovšeobecniť znalosti detí o elektrine, - rozšíriť predstavu o tom, kde „žije“.

Zhrnutie GCD na zoznámenie sa s vonkajším svetom v strednej skupine Téma: „Do lesa, pomôž!“Účel: Poskytnúť deťom predstavu o súvislostiach a vzájomnej závislosti ľudí, zvierat a rastlín. Učebné úlohy: Upevniť znalosti.

Zhrnutie GCD na zoznámenie sa s vonkajším svetom v strednej skupine. Téma je „Zoznámenie sa s tradíciami rodnej krajiny“. Synopsa priamej vzdelávacie aktivity o zoznámení sa s vonkajším svetom v strednej skupine. Téma: „Zoznámenie sa s tradíciami.

Abstrakt GCD na zoznámenie sa s vonkajším svetom „Čarovný svet dreva“ v strednej skupine materskej školy 1. Úvodná časť. Úlohy: 1. Rozširovanie detských obzorov o vlastnostiach stromu, vytváranie predstáv o robotníkoch, ktorí vytvárajú krásne.

Abstrakt otvorená trieda v strednej skupine „Cestovanie do krajiny zdravia“ Ciele a ciele: 1. Upevniť znalosti detí o vplyve na zdravie.

Účel: Vzdelávací: konsolidovať verziu názvu Čierneho mora; opraviť názov ryby Čierneho mora; naučiť sa rozlišovať mäkkýše podľa vonkajšieho vzhľadu.

Zhrnutie lekcie na tému „Chráňte zvieratá našej planéty“

Popis: Súhrn GCD je vyvinutý pre deti strednej skupiny. Tento materiál bude zaujímavý predškolskí pedagógovia... Táto práca zoznámi deti s červenou knihou a umožní im dozvedieť sa o existencii Svetový deň ochrana zvierat.
Cieľ: Formovať lásku k prírode.
Úlohy:
- informovať o existencii Svetového dňa ochrany zvierat;
- zoznámiť deti s červenou knihou;
- rozvíjať pozorovanie, pozornosť, pamäť;
- rozvíjať túžbu starať sa o zvieratá.

Učiteľ zhromažďuje deti okolo seba.
Pedagóg: Chodíte radi na výlety?
Deti:Áno.
Pedagóg: Odporúčam ti ísť do lesa. Aby ste sa tam dostali, musíte urobiť nasledovné:
Jeden dva tri štyri päť
Posaďte sa na kolená.
Potom zatvorte oči
A pokiaľ ide o tri, otvorené:
- Jeden dva tri.


Pedagóg: Ocitli sme sa teda v lese. Myslíte si, že sme to len my v lese, alebo sa môžete stretnúť s niekým iným?
Deti: Môžete sa stretnúť s rôznymi zvieratami, vtákmi.
Pedagóg: Aké zvieratá žijúce v lese poznáte?
Deti: medvede, vlky, zajace, líšky.





Pedagóg: To je pravda, chlapci. Teraz vás pozývam hrať (vonkajšia hra „Zajace a vlk“) Všetky vami uvedené zvieratá nájdete v lese. Bojíte sa týchto zvierat?
Deti:Áno, bojíme sa vlka, medveďa.
Pedagóg: Myslíte si, že sa nás boja?
Deti vyjadrujú svoj názor: niekto hovorí, že sa bojí, niekto nie
Pedagóg: Ukazuje sa, chlapci, zvieratá sa tiež veľmi boja ľudí. Prečo si myslíš?
Deti:Ľudia môžu zvieratám ubližovať.
Pedagóg: Skutočne existujú ľudia, ktorí sa k našim malým bratom správajú zle. Zostalo veľmi málo zvierat. Boli uvedené v Červenej knihe. Počul niekto z vás o takejto knihe? (odpovede detí) V Červenej knihe píšu o zvieratách, vtákoch, rastlinách, ktorých je veľmi málo. Chlapci, prečo si myslíte, že sa kniha volala Červená?


Deti:Červená je farba nebezpečenstva.
Pedagóg: Naozaj, chlapci, červená varuje pred nebezpečenstvom. Je to farba opatrnosti, úzkosti, zákazu. Tu je niekoľko zvierat, ktoré sú uvedené v Červenej knihe (leopard snežný, leopard amurský, červený vlk, tiger amurský).





Držané prstová gymnastika"Veveričky" (Jackie Spielberg)
Jeden dva tri štyri päť (počítanie prstov jeden po druhom)
Veveričky si prišli zahrať (natiahnite päť prstov)
Jeden kamsi zmizol (skryť ruky za chrbtom)
Odišli štyri veveričky (vystrčiť štyri prsty)
Teraz sa rýchlo pozrite (skryť držadlo za chrbtom)
Zostali už traja (natiahni tri prsty)
No a dobre, škoda (skryť držadlo za chrbtom)
Zostali nám len dvaja (vystrčiť dva prsty)
Táto správa je taká smutná (skryť držadlo za chrbtom)
Veverička je len jedna (vystrčiť jeden prst)
Kým sme ty a ja rátali
Veveričky nám utiekli (prsty prechádzajú po stole)
Pedagóg:Čo je možné urobiť, aby sa zvieratá nedostali do červenej knihy?
Deti: Na ochranu zvierat.
Pedagóg:Áno, chlapci, zvieratá potrebujú našu ochranu. Preto sa na jeseň (4. októbra) koná Deň zvierat. Čo si myslíte, že robia v tento deň?
Deti: Zabezpečte dovolenku; hovoria, že zvieratá treba chrániť.
Pedagóg: Správny. V tento deň sa veľa hovorí o ochrane zvierat; o tom, ako im môžete pomôcť? Čo môžeme urobiť pre zvieratá a vtáky?
Deti: Vyrábajte a vešajte kŕmidlá pre vtáky, neurážajte domáce zvieratá, milujte ich a starajte sa o ne dobre.
Pedagóg: To je pravda, chlapci. Teraz je však čas vrátiť sa do materskej školy k našim obľúbeným hračkám.
Jeden dva tri štyri päť,
Opäť sme vykročili.
Pevne stisneme oči
Rýchlo sa dostaneme do škôlky.

Pedagóg: Chlapci, povedzme hračkám, kde sme boli.
Deti: Boli sme v lese.
Pedagóg:Čo nové sme sa tam dozvedeli?
Deti: Dozvedeli sme sa, že zvieratá potrebujú našu ochranu.
Pedagóg:Čo je červená kniha?
Deti: Zvieratá, rastliny, vtáky sú zahrnuté v Červenej knihe, ktorá môže úplne zmiznúť.
Pedagóg: Správny. Preto sa musíme o zver voľne starať. Povedzte mi, páčila sa vám exkurzia? (odpovede detí)

Niekoľko rokov pracujem na MBDOU č. 1 „Berezka“ na problém „Výchova k ekokultúre a environmentálnemu povedomiu detí predškolského veku pomocou herných foriem aktivít“.
Vybral som si tento smer, pretože jednou z hlavných úloh výchovy a vzdelávania je formovanie ekologickej kultúry a environmentálneho povedomia, ktorého základom sú spoľahlivé znalosti ekológie a praktické zručnosti zamerané na ochranu prírody.
Na implementáciu tohto problému bol v strednej skupine vypracovaný dlhodobý plán práce na zoznámenie sa s vonkajším svetom, ktorý zahŕňa také sekcie Programu výchovy a vzdelávania v materskej škole / vyd. M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbova, T.S.Komarova, as:

  • Predmetné prostredie. Fenomény verejného života.
  • Prírodné prostredie. Environmentálna výchova.

Dlhodobé plánovanie tried v sekcii „Dieťa a svet“:

Predmetné prostredie. Javy verejný život.
Prírodné prostredie. Environmentálna výchova
v strednej skupine materskej školy

SEPTEMBER

Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Bývame v meste Posilniť a rozšíriť znalosti detí o meste, rozvíjať zvedavosť; pestujte opatrný a starostlivý prístup k svojmu mestu
III týždeň Prechádzka mestom Rozširujte predstavy detí o rozmanitosti prírodných javov, rozvíjajte znalosti detí o doprave. Kultivujte odozvu.
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Poďme na návštevu (moja rodina) Upresnite deťom znalosti rodinných väzieb, rozvíjajte reč, pestujte lásku a úctu k svojim blízkym
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova „Ulica je plná prekvapení“ (Ako sa správať na ulici) Naučiť deti pravidlám správania sa na dvore a na ulici, upevňovať predstavy o sezónnych zmenách v prírode, vzdelávať zručnosti o svojom zdraví.
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo sme my? Naučte deti vidieť znaky podobností a rozdielov; rozvíjať reč, kultivovať pozorný prístup k sebe navzájom
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova „Domáce zvieratá“ (ktorý žije s nami) Posilniť znalosti detí o domácich zvieratách; rozvíjať schopnosť zvýrazňovať znaky podobnosti a odlišnosti, kultivovať ľudský prístup
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo sme my? Naučte deti pomenovať časti tváre, rozvíjajte schopnosť určovať emocionálny stav, vzdelávajte starostlivosť
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Jeseň padá zlato Naučte sa samostatne nachádzať znaky jesene, rozvíjajte znalosti o vzťahoch prírody a príčinných následkov
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Do lesa na huby a bobule Oboznámiť deti s niektorými vlastnosťami dreva; rozšíriť predstavy detí o lesných hubách a lesných plodoch; podporovať rešpekt k prírode
II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ako sa zvieratá pripravujú na zimu? Rozšírte predstavy detí o životnom štýle lesných dverí a sedavých vtákov na jeseň, rozvíjajte reč, rozvíjajte lásku k prírode.
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života A opäť v záhrade Naučte deti klasifikovať predmety podľa typických vlastností, rozvíjať reč, kultivovať zdvorilosť
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Kde je zelenina v obchode Naučte sa rozlišovať zeleninu podľa vzhľadu, rozvíjajte znalosti o zelenine, pestujte dobrú vôľu
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Čo je za čo? (Pomáhame mame variť) Naučte sa rozpoznávať zeleninu a ovocie, rozvíjajte znalosti o jedle, rozvíjajte zvedavosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ovocie na pultoch obchodov Naučte sa rozlišovať medzi ovocím a záhradnými bobuľami podľa vzhľad, rozvíjať znalosti o ovocí a bobule, kultivovať schopnosť reagovať
II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Všetky zamestnania sú dobré (ľudské profesie) Naučiť správne pomenovať povolania ľudí, rozvíjať znalosti detí o profesiách, podporovať rešpekt k ľuďom akejkoľvek profesie
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Odkiaľ pochádza chlieb? Oboznámiť deti s tým, ako sa za starých čias pestoval chlieb; rozvíjať znalosti detí o chlebe, podporovať úctu k chlebu
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Zima v meste Naučte sa samostatne nachádzať známky zimy, analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery, rozvíjať schopnosť pozorovať, pestovať lásku k prírode
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Zima spieva - auket, chlpatý lesný pokoj (výlet do zimný park) Naučiť hovoriť o zimných javoch v živote prírody, rozvíjať reč, vychovávať zvedavosť
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Obyvatelia lesov - šelmy Naučte deti hovoriť o príprave lesných zvierat a vtákov na zimu, analyzovať, vyvodzovať závery, rozvíjať reč, vzdelávať pozorovanie
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Obyvatelia dvora Naučte sa nachádzať podobnosti a rozdiely medzi domácimi zvieratami z dediny a divými zvieratami, rozvíjajte reč, vzdelávajte zvedavosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života O tých, ktorí môžu lietať (vtáky) Naučte sa nachádzať znaky podobností a rozdielov medzi vtákmi; rozvíjať reč, kultivovať starostlivosť
II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Obyvatelia hydinárne Naučte sa nachádzať znaky podobností a rozdielov medzi vtákmi; rozvíjať reč, pestovať starostlivý prístup k prírode
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Obyvatelia vody - ryby Naučte sa hovoriť o rybách, rozvíjajte schopnosť pozorovať a kultivujte schopnosť reagovať
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ideme do zoo Naučiť deti hovoriť o zvieratách našej a inej krajiny; rozvíjať reč, kultivovať kultúru správania
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Deň obrancov vlasti „prázdnin“ Rozprávajte o armáde, rozvíjajte túžbu brániť vlasť a rozvíjajte pocit hrdosti na svoju vlasť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Prázdniny Pokračujte v oboznamovaní sa s sviatkom 8. marca - Medzinárodným dňom žien .. Vzbuďte túžbu potešiť mamičky a staré mamy darčekom. Zvyšujte lásku a starostlivosť o matku a babičku.
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Ako hostiť Naučte deti správať sa na večierku správne, ako prijímať hostí, rozvíjať logické myslenie a podporovať rešpekt k ľuďom.
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Počasie a nálada Naučte deti pozitívnej a podporujúcej komunikácii s rovesníkmi a pomôžte im pochopiť, aká je úloha hostiteľa pri prijímaní hostí.
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Tvoja obľúbená zábava Zistite spolu s deťmi ich preferencie v hrách a aktivitách, porovnávajte zvedavosť, pestujte priateľskosť
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

II týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Cez okno preletela jar Naučiť sa nachádzať charakteristické znaky jari, rozvíjať schopnosť analyzovať, porovnávať, vyvodzovať závery, vychovávať zvedavosť
III týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Ako sa správať pri stole Naučte deti používať zdvorilosť a poďakovať za poskytnutú službu. Rozvíjajte schopnosť dobre sa starať o všetky veci, kultivujte skromnosť
IV týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Budeme chrániť, chrániť prírodu Naučiť sa správať v prírode správne, vytvoriť si predstavu o tom, ktoré činy prírode škodia, kazia ju a ktoré prispievajú k obnove. Vychovať v deťoch environmentálne povedomie detí.
V týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života O tých, ktorí môžu lietať Naučiť hovoriť o vtákoch, aktivovať názvy vtákov v reči, určiť farbu, tvar a veľkosť vtákov. Kultivujte emocionálne pozitívny vzťah k vtákom
Týždeň

Podsekcia programu

Téma

Obsah softvéru

Ja týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Jarné prebúdzanie prírody (Exkurzia v lesoparku) Naučte sa nájsť charakteristické znaky jari; rozvíjať schopnosť pozorovať, opisovať a vytvárať najjednoduchšie vzťahy príčin a následkov; podporovať rešpekt k prírode
II týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Šesťnohé mamičky Rozširovať znalosti detí o charakteristikách, rozvíjať schopnosť vidieť znaky podobností a rozdielov; pestovať rešpekt ku všetkému živému
III týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Ročné obdobia Upevniť predstavy detí o hlavných znakoch všetkých ročných období, rozvíjať schopnosť samostatne ich nájsť a vyjadriť ich rečou, vzdelávať pozornosť.
IV týždeň Predmetné prostredie. Fenomény verejného života Jar v dedine (výsadba rastlín) Rozbaliť predstavy detí o živote domácich zvierat na jar, o práci ľudí v dedine na jar. Pestovať lásku k rodnej krajine
V týždeň Predmetné prostredie. Environmentálna výchova Opakovanie Podporte príbeh vtákov prichádzajúcich na miesto, upevnite znalosti o stromoch. Kultivujte emocionálne pozitívny vzťah k vtákom

Použité knihy:

1. Avdeeva N.N., Knyazeva O.L., Sterkina R.B. Zabezpečenie: Výučba o základoch bezpečnosti detí, živote starších detí predškolský vek/ N.N. Avdeeva R.B., O.L. Knyazeva, R.B. Sterkin. - M.: LLC Vydavateľstvo AST-LTD. - 1998- 160 s.
2. Vakhrushev A.A., Kochemasova E.E., Akimova Yu.A., Belova I.K. Ahoj svet! Svet pre predškolákov. Metodické odporúčania pre pedagógov, učiteľov a rodičov - M.: Balass, 2006. - 304 s ..
3. Knyazeva O. L. Ja, ty, my: Sociálno-emocionálny rozvoj detí od 3 do 6 rokov: Učebno-metodická príručka pre učiteľov predškolských vzdelávacích inštitúcií / O.L. Knyazeva, R.B. Sterkin. - M.: Education, 2004.- 93 s.: Chorý.
4. T.A. Nosková Program. Ekologická výchova detí predškolského veku. Praktická príručka pre pedagógov a metodikov predškolskej vzdelávacej inštitúcie. - Kirov: „LONA -PLUS“ - 2008 - 232 s.

Prečítajte si tiež: