Prechodný vek. Rozhovory so stredoškolákmi - Evgeny Avdeenko. Synopsa vzdelávacej hodiny s dospievajúcimi na tému „pochopte, ako vyrastáte“ Témy morálnych rozhovorov s dospievajúcimi

Zhrnutie rozhovoru so študentmi "Morálne a nemorálne správanie."

Problematika morálneho správania medzi dospievajúcimi je problematickou oblasťou modernej spoločnosti, preto by sa morálnej výchove detí mala venovať osobitná pozornosť nielen v rodine, ale aj v škole. Jednou z foriem formovania morálky môže byť spočiatku etické rozhovory učiteľ a psychológ so žiakmi. Mali by sa viesť v príjemnej, benevolentnej atmosfére, bez nútenia. Jednou z možností takéhoto rozhovoru môže byť aj nižšie uvedená úvodná prednáška – rozhovor.
Cieľ: prispievať k formovaniu mravnej kultúry žiakov.
Úlohy:
1. Oboznámiť a zovšeobecniť pojmy morálka, nemorálnosť, priestupok;
2. Vytvárať podmienky pre pochopenie kvalít mravnej a nemorálnej osobnosti u žiakov piateho ročníka;
3. Podporovať sebapoznanie žiakov v problematike mravnej kultúry.

Priebeh rozhovoru.

psychológ. Dnes chcem náš rozhovor začať slovami Roberta Roždestvenského: „Vyberáme si vlastnú cestu.“ Roždestvensky píše: „Každý človek má slobodu voľby. A táto voľba musí byť rozumná. Voľba existuje denne, momentálne. Rovnaké v závažnosti, nerovnaké v dôsledkoch. Vykročiť či nestúpiť? Ticho alebo odpoveď? Vydržať či nevydržať? Prekonať alebo ustúpiť? Áno alebo nie? Kam ísť študovať? Ako žiť? Čo robiť?" je to tak. Každý deň a každú minútu sa rozhodujeme: čo byť: čestný alebo podvodný, odvážny alebo zbabelý, lenivý alebo pracovitý? A čo si vyberáme, to aj žneme.
Chlapci, ako ste pochopili: „konajte morálne“, „konajte nemorálne“. Aké správanie považujete za morálne a čo za nemorálne? Odpovede študentov. Nemorálny - porušovanie zásad morálky, morálky; v rozpore s pravidlami morálky.
psychológ. Osobitné miesto v morálke zaujímajú takzvané univerzálne zásady, ako napríklad: „Cti svojho otca a matku“, „Nezabiješ“, ​​„Nekradnúť“, „Nesvedčať o krivej prísahe“. Medzi univerzálnymi princípmi vyniká svojím významom“ Zlaté pravidlo morálka“, ktorá hovorí: „Správaj sa k tomu druhému tak, ako keby si chcel, aby sa on správal k tebe.
Morálka je harmonickou kombináciou u ľudí takých vlastností, ako je čestnosť, láska, úprimnosť, úprimnosť, láskavosť a dobrotivosť, nezáujem, milosrdenstvo, pracovitosť, láska k prírode a deťom, úcta k ženám a staroba.
Čo môžeme na základe toho nazvať všeobecnými morálnymi normami? Odpovede žiakov: čestnosť, pravdovravnosť, angažovanosť, úprimnosť, lojalita, lojalita, spoľahlivosť, benevolencia, benevolencia, neubližovanie iným ľuďom, neubližovanie súkromnému alebo verejnému majetku, benevolencia, svedomitosť, slušnosť, vďačnosť, zodpovednosť, spravodlivosť, tolerancia, spolupráca.
A čo môže byť opakom morálky? Odpovede študentov: klamstvo, nenávisť, rezervovanosť, pokrytectvo, chamtivosť, zlomyseľnosť, chamtivosť, krutosť, pragmatický vzťah k prírode a jej zdrojom, ľahostajnosť k deťom, ignorovanie žien a staroby, egocentrizmus, ako vyvyšovanie záujmov svojich „ Ja“ na verejnosti a...
psychológ. Dobre, prišli sme na pojmy morálka a nemorálnosť. Ďalej by som chcel povedať pár slov o porušovaní morálnych alebo etických noriem. Často si nemyslíme, že niektoré z našich činov môžu ublížiť inej osobe – či už ide o vtip, žart alebo len túžbu vyzerať lepšie alebo sa chrániť – napriek tomu to môže mať nenapraviteľné následky. Žiaľ, niektorí členovia spoločnosti porušujú morálne normy a páchajú nemorálne činy. Príklady detí. Tým, že sa človek raz dopustí nemorálneho konania (prečinu), bez toho, aby si to uvedomil, bez toho, aby sa napravil, môže spáchať závažnejší čin - priestupok. Čo je toto? Trestný čin je protispoločenský čin spôsobujúci ujmu spoločnosti, ktorý je zákonom zakázaný a je potrestaný. Človek niekedy nevie, nemyslí si, že sa dopúšťa priestupku, ale každý vie, že neznalosť zákona nezbavuje zodpovednosti za jeho porušenie. Napríklad, aby sa chlapec vyhol testu, rozhodol sa žartovať - ​​zavolal do školy a povedal, že v škole bola nastražená bomba. Na oznámenie o teroristickom útoku, samozrejme, okamžite zareagovala polícia a do školy dorazila aj vyšetrovateľsko-operačná skupina s kynológom a pátracím psom. Pribehli hasiči, sanitka a skupina ministerstva pre mimoriadne situácie. A pravdepodobne, keď to všetko vidí, samotný chlapec už ľutuje svoj hlúpy čin. Oh, keby si mohol všetko vrátiť späť. Ale nie, zločin bol spáchaný a budete sa zaň musieť zodpovedať.
Čo je toto? Bol to vtip alebo urážka? Ide o priestupok, paragraf Trestného zákona. Tento chlapec sa bude musieť zodpovedať podľa zákona.
psychológ. Považujete sa za morálnych ľudí? Teraz určíme, akú úroveň morálnej kultúry má každý z vás.
DOTAZNÍK-TEST "MORÁLNA KULTÚRA"
1. Prežívaš ako svoju bolesť, smútok, slzy akéhokoľvek človeka, bez ohľadu na to, či ho poznáš alebo nie?
2. Tešíte sa z úspechu iného človeka ako z vlastného?
3. Nežiadajú vás o pomoc, ale keď ju potrebujú, poskytujete im ju bez toho, aby ste očakávali nejakú pochvalu alebo vďaku?
4. Prežívate neúspechy, trápenie iných ako svoje?
5. Keď vás požiadajú o pomoc, ste ochotný pomôcť?
6. Ochotne, s veľkou radosťou poskytujete službu, pomoc, podporu tým, ktorí to potrebujú?
7. Všímaš si smútok, bolesť iného človeka a ponúkaš pomoc, aby si bol známy ako láskavý človek?
8. Väčšinou nevnímaš ťažký stav iných a ak požiadaš o pomoc, neodmietneš?
9. Všímaš si pocit alebo náladu toho druhého, no neprekáža ti to?
10. Žiadajú vás o pomoc, no odmietate s odvolaním sa na nedostatok času, preťaženosť, nedostatok financií?
11. Povedali ste niekedy: „Slúži mu správne. Zaslúžil si svoje "?
Výsledky. Odpovede-výroky od 1 do 5 naznačujú vysokú úroveň morálnej kultúry; od 6 do 8 - o adaptívnej úrovni; od 8 do 11 - o nízkej úrovni morálnej kultúry.
Diskusia o výsledkoch.
psychológ.Čo by sme mali robiť, aby sme sa nedopustili vážneho nesprávneho konania alebo dokonca nesprávneho konania?
Navrhoval by som dodržiavať etický kódex, ktorý pozostáva len zo 4 bodov
1. Láska – (láskavosť, dobrotivosť, milosrdenstvo, súcit atď.).
2. Tolerancia – (odpustenie, veľkorysosť, zdržanlivosť, poddajnosť, blahosklonnosť atď.)
3. Skromnosť
4. Svedomie - (sebakritika, čestnosť, svedomitosť, schopnosť pokánia a pod.).
A čo je najdôležitejšie, predtým, ako urobíte niečo vo vzťahu k druhému človeku - postavte sa na jeho miesto a premýšľajte o tom, ako sa bude cítiť, aké to pre neho bude. A ešte raz by som rád zopakoval zlaté pravidlo morálky „Správaj sa k druhému človeku, ako keby si chcel, aby sa správal k tebe“.

1. Večné univerzálne ľudské hodnoty

2. Pravda je absolútna a relatívna

3. Svedomie je morálnym štandardom človeka

4. Lekcie svedomia

5. Vlastnosti spravodlivého správania: Povinnosť a vďačnosť

6.Spolupráca

7.Disciplína

8 výstrelov sebapoznania

9. Učitelia a žiaci – hľadači a nositelia Svetla

10. Vedomosti, ktoré si ponesiem celým životom

11. Krása ľudskej duše

12. O vnímavosti a ľahostajnosti

13. Srdce dané deťom (o úlohe S. A. Nazarbajevovej pri výchove detí)

14 svet, s ktorým sa priatelím

15. Mierové vzťahy

16 sme tvorcami pokoja

17 Ja, ty, on, ona - spolu Priateľská rodina

18. Zákony úcty

19. Verní priatelia

20. Útek duše (o slobode voľby)

21. Sloboda a zodpovednosť

22 slobody a šťastia

23. Aký krásny je tento svet, keď je v ňom láska!

24. Nech je vždy slnko v tvojej duši!

25 Chráňte svoju planétu!

26. Láska v porozumení je nenásilie

27 praktikovanie nenásilia

28 Vysoký duch vodcovstva (vodcov, ktorí praktizujú nenásilie)

29. Zdroje zdravia a harmónie

30. Hodnoty kvitnú v zdravom tele

31. Sme za zdravý imidžživot!

32. Ďakujem (tvorivá práca - Ďakovné listy rodičia)

33. Choď, priateľ môj, vždy choď cestou dobra!

34. Ďakujem, človeče!

35. Život je neoceniteľný dar

36. Rodina – začiatok začiatkov

37. Harmónia života v morálke

38. Kazachstan je slobodný vták, ktorý ľuďom prináša svetlo a radosť!

39. Rodná zem - potešenie pre srdce!

40. Vlasť v mojej duši

41. Čo je dobré, čo zlé?

42. Zem je môj domov

43. Milý skutok

44. História sviatku

45. Tradície oslavovania Nového roka v iných krajinách

46 stretnúť Nový rok! (rodinné tradície)

47.Duchovné tradície rôznych národov

48. Náš jednotný šanyrak

49. Začiatok života je pravda

50 Cesta k pravde

51. Zákon večného šťastia je Pravda

52. Ľahké myšlienky, Pekné slová a dobré skutky (spravodlivé správanie)

53. Spravodlivé správanie je základom života

54. Vzájomné porozumenie v rodine

55. Som priatelia (mier, pokoj v duši)

56. Som najšťastnejší

57. Dosiahnutie krásy sveta

58. Čarovná sila nezištnej lásky

59. Naučte sa prejavovať múdrosť a milosrdenstvo

60. V zrkadle priateľstva a porozumenia

61. Srdce zo zlata (venované Sarah Alpysovne)

62. Robte dobro

63. Ďakujem za dnešok!

64. Tvoj osud, človek! (Nenásilie)

65. Cesta k zdraviu

66. Hrana, kde s tebou žijeme

67. Rodinné tradície (pravda)

68. Rodinný zdravý životný štýl

69. Postarajte sa o svoju rodinu. Čo môže byť drahšie?

70. Toto je nádherný DEŇ ŽIEN! (spravodlivé správanie)

71. Svetlý sviatok - deň matiek

72. Matkina láska

73. Ráno mojej vlasti (mier, pokoj v duši)


74. Vlasť – zdroj inšpirácie

75. Sme tvoje deti, Kazachstan!

76. Spevy stepí (venované Nauryzovi)

77. Dobré pocity sa rodia v rodine (láska)

78. Súlad s vonkajším svetom

79. Milujem tento svet

80. Pôvod úcty (pravdy)

81. Pozerám sa na svet ako na zázrak!

82. Váž si svoj čas

83. Ľudské šťastie (spravodlivé správanie)

84. Život podľa zákonov krásy ...

85. Spojenie generácií

86. V harmónii so sebou samým (mier)

87. Zvuky prírody poskytujú pokoj

88. Príspevok každého k rozkvetu vlasti

89. Kazachstan je náš spoločný domov (nenásilie)

90. Svet je svet!

91. Ako byť šťastný?

92. Nezmenšujúca sa sila múdrosti (pravdy)

93. Životodarné sily prírody v jej čistote a nezištnej službe!

94. Dobré meno sa spája s dobré skutky

95. Vďaka za dnešok! Žite v okamihu!

"Rozhovor o morálke"

Cieľ : rozšíriť porozumenie morálna výchova v rodine.

Úlohy:

    Formujte rešpektujúce vnímanie vášho domova, rodiny.

    Prispieť k formovaniu morálkyosobnostné rysy.

    Pestovať túžbu starať sa o druhých.

Forma vykonávania: spätná väzba;

Smer: „Duchovná výchova v rodine“;

Vybavenie: obrazový materiál, šablóny;

Vychovávateľ: prvá kvalifikačná kategória Saenko Elena Igorevna;

Použité knihy : klassnye-chasy.ru

Priebeh lekcie:

Organizácia času.

Ahojte chlapci, v našej dnešnej lekcii sa s vami porozprávame o spiritualite, jej význame pre blaho rodín, výchove detí. A našu lekciu chcem začať príbehom.

1. Konverzácia: "Pôvod morálky":

Muž kráčal po brehu a zrazu uvidel chlapca, ktorý niečo dvíhal z piesku a hádzal to do mora. Muž prišiel bližšie a videl, že chlapec zbiera hviezdice z piesku. Obkľúčili ho zo všetkých strán. Zdalo sa, že na piesku sú milióny hviezdic, pobrežie nimi bolo doslova obsypané na dlhé kilometre.

- Prečo hádžeš tieto hviezdice do vody? spýtal sa muž a pristúpil bližšie.

- Bola búrka a hviezdy boli vyplavené na breh. Ak zostanú na brehu až do zajtrajšieho rána, keď začne príliv, zomrú, “odpovedal chlapec bez toho, aby zastavil svoje zamestnanie.

- Ale toto je len hlúposť! skríkol muž. - Pozri sa okolo! Hviezdice sú tu milióny, pobrežie je nimi jednoducho posiate. Vaše pokusy nič nezmenia!

Chlapec vychoval ďalšieho hviezdica, na chvíľu sa zamyslel, hodil ju do mora a povedal:

- Nie, moje pokusy zmenia veľa... Pre túto hviezdu.

Dá sa tento chlapec nazvať vysoko morálnym, duchovným človekom?

čo je morálka? (odpovede detí);

Čo je to spiritualita? (odpovede detí).

V Ozhegovovom vysvetľujúcom slovníku: Morálka je osobnostné črty, ktoré určujú ľudské správanie.

Aké vlastnosti človeka poznáš?(láskavosť, pracovitosť, odvaha, pravdovravnosť, zodpovednosť, ústretovosť, starostlivosť, lojalita, prívetivosť, zdvorilosť, vďačnosť, šetrnosť, nesebeckosť, pohostinnosť, zvedavosť, múdrosť, skromnosť, súcit, citlivosť, štedrosť).

Uviedli sme niektoré veľmi dobré osobnostné črty, ktoré určujú ľudské správanie. Existujú povahové vlastnosti, ktoré sú opačné k týmto vlastnostiam. Pomenujte ich (hnev, lenivosť, nevraživosť, hrubosť, nezodpovednosť, hlúposť, chamtivosť).

2. Rozbor príbehu: „Čriepky láskavosti:

Vypočujte si príbeh „Čriepky láskavosti“ od neznámeho autora.

Rodina trávila deň voľna na pláži. Deti sa kúpali v mori a stavali hrady na piesku. Zrazu sa v diaľke objavila malá starenka. jej šedé vlasy vlajúce vo vetre, oblečenie bolo špinavé a roztrhané. Niečo si pre seba zamrmlala, pozbierala nejaké predmety z piesku a dala ich do tašky. Rodičia zavolali deti a povedali im, aby sa držali ďalej od starenky. Keď prechádzala okolo, každú chvíľu sa zohla, aby niečo zdvihla, usmiala sa na rodinu, ale nikto jej na pozdrav neodpovedal. O mnoho týždňov neskôr sa dozvedeli, že malá starenka zasvätila celý život zbieraniu črepov skla z pláže, ktorými si deti mohli porezať nohy.

Ako sa cítite, čo cítite po prečítaní príbehu? (odpovede detí);

Prečo si myslíte, že stará žena zasvätila celý svoj život tomuto povolaniu? (odpovede detí);

Čo myslíte, keby ľudia vedeli, čo tá stará pani vlastne robí, čo by robili? (odpovede detí).

Boli vo vašom živote chvíle, keď ste najprv nemali radi človeka, pretože nebol ako ostatní, a neskôr ste sa o tomto človeku dozvedeli niečo dobré? (odpovede detí).

3. Cvičenie: "Kúzelné ruky":

Teraz urobme cvičenie. Krúžte dlaňou alebo použite šablónu. Na každý prst svojej dlane napíšte morálne vlastnosti, ktoré vlastníte.

Zhrnutie výsledkov lekcie:

Chlapci, povedzte mi, čo je morálka? (odpovede detí);

Aké osobnostné črty možno nazvať morálnymi a aké nemorálne? (odpovede detí);

Ako má človek v sebe pestovať duchovné a mravné vlastnosti? (odpovede detí);

Čo by sa stalo so svetom, keby v ňom nebola láskavosť? (odpovede detí);

Uveďte všetkých, ktorých láskavosť vám pomáha rásť (odpovede detí).

Týmto sa naša lekcia končí. Zbohom.

láskavosť tvrdá prácahnevodvaha pravdivosť múdrosť zodpovednosť vnímavosť starostlivosť lojalitalenivé nepriateľstvo

prívetivosť zdvorilosť vďačnosť šetrnosť nezištnosť pohostinnosť

hrubosťzvedavosť

skromnosťsúcitnezodpovednosť

citlivosť štedrosťhlúposť chamtivosť

Morálka sú osobnostné črty, ktoré určujú ľudské správanie

Dobré popoludnie, milí rodičia. je založená na odovzdávaní životných skúseností a cenných informácií z rodiča na dieťa. Ak v nízky vek rodičia sa môžu obmedziť na systém stimulov a trestov, aby dieťa nasmerovali smerom, ktorý je preňho výhodný, potom sa s dospievaním situácia mierne mení. Témy rozhovorov s v našom materiáli.

Deti rastú a mení sa spôsob, akým ovplyvňujú ich správanie. Adolescenti ešte nie sú dospelí, no zároveň s nimi nefungujú pedagogické metódy, ktoré sa používali pred pubertou.

Hlavným spôsobom, ako sprostredkovať tínedžerovi informácie, ktoré potrebuje, je rozhovor. Ak totiž stredoškoláka niečo životne dôležité nenaučíte, tak sa to zrejme naučí neskôr, ale až po prejdení cesty ťažkých a niekedy nenapraviteľných chýb.

O akých témach by ste sa určite mali porozprávať a o čom sa musíte porozprávať s tínedžermi, prečítajte si nižšie. Takže témy na rozhovory s tínedžermi. Ako postupovať - ​​prečítajte si odkaz.

Zdravý životný štýl

Je nevyhnutné naučiť dieťa starať sa o zdravie svojho tela už od raného detstva. Deti v tomto období si len začínajú vytvárať návyky a je lepšie ich urobiť užitočnými.

Je dôležité vzdelávať študenta o výhodách správnej výživy, zdravej rekreácie a pohybu.

Tínedžeri potrebujú príklady, aby boli presvedčivé, a na to môžete použiť dobré stránky biografie populárnych hviezdnych idolov medzi mladými ľuďmi.

Škody spôsobené fajčením, alkoholom a drogami

Opäť je to v období dospievania, kedy si väčšina fajčiarov začne vytvárať svoje vlastné závislosť... Vzhľadom na to, že dospievanie je ideálnym obdobím na vytvorenie návyku, práve tie zlozvyky sa udiali v tejto životnej etape a neskôr mladých ľudí prenasledujú.

Mnoho stredoškolákov ani netuší, k čomu môže viesť systematické alebo drogové zneužívanie. Dôležité sú v tom témy rozhovorov s tínedžermi a pre názornosť opäť použite príklady alebo dokumentárne filmy dostupné na internete.

Väčšina filmov a videí, ktoré ukazujú pravdu o drogách a alkohole, je šokujúca, no deťom sa kvôli tomu neoplatí ukazovať. Práve naopak, práve v tom spočíva vplyv.

Vzťah s opačným pohlavím

Ak nevediete rozhovory s dospievajúcimi v určitom veku na tému vzťahov s opačným pohlavím, potom v dôsledku nedostatku skúseností môžu nielen urobiť veľa chýb, čo im umožní neodpustiteľné veci.

Tiež kvôli nedostatku vedomostí si môžu osvojiť spôsoby správania sa vo vzťahoch, ktoré sú im dostupné z filmov a života, a to ich urobí nešťastnými.

Ak plánujete viesť skupinový rozhovor s chlapcami a dievčatami o vzťahoch s opačným pohlavím, potom je vhodné rozdeliť skupiny podľa pohlavia. Je to dôležité, pretože dievčatá, budúce ženy potrebujú vedieť jednu informáciu a chlapci inú.

Nejde vôbec o fyziologické rozdiely, o tom je potrebný samostatný rozhovor, ktorý by sa mal uskutočniť v ranom dospievaní, keď sa dieťa ešte nezačalo snažiť pochopiť túto tému samo, prostredníctvom vlastnej skúsenosti.

Sebaúcta dospievajúcich

Mnoho dospievajúcich sa stretáva s problémom sebahodnotenia. Sebaúcta tínedžera je buď silne podceňovaná, alebo naopak preceňovaná, no oboje nezodpovedá realite.

Deti v puberte tiež trpia hodnotovými úsudkami ľudí okolo nich a často je to na cudzom hodnotení, kde sa buduje ich osobná sebaúcta. To všetko môže v prípade preceňovaného sebavedomia viesť k problémom v budúcnosti, ale aj k ťažkému sklamaniu a depresii.

Preto je dôležité včas sa porozprávať s dospievajúcimi o tom, ako správne posúdiť seba a svoje okolie.

Dôležitá je aj pomoc stredoškolákom pri formovaní psychickej obrany proti hodnotovým úsudkom iných, aby to neovplyvnilo vnímanie seba samého u adolescenta.

Voľba povolania

Toto sú veľmi dôležité témy v rozhovoroch so staršími tínedžermi. Výber budúceho povolania je jedným z najzodpovednejších krokov v živote, preto je účel rozhovoru významný. Budúci život dieťaťa závisí od výberu povolania.

Je dôležité poskytnúť komplexné informácie o existujúcich oblastiach činnosti a konverzáciu môžete doplniť aj konkrétnymi príkladmi. Je vhodné hovoriť nielen o výhodách povolaní, ale aj o negatívnych stránkach.

Dôležité je tiež ujasniť si, že každé povolanie si okrem prípravy vo vzdelávacej inštitúcii vyžaduje aj určité vrodené schopnosti a dispozície človeka.

Štúdium a význam vzdelania

Niektorí mladí ľudia v dospievaní strácajú záujem o učenie, v dôsledku toho majú slabé známky a medzery vo vedomostiach, čo následne negatívne ovplyvní výsledky prijímacích skúšok na prijatie. vzdelávacia inštitúcia získať povolanie.

Študentovi nestačí vedieť, že študovať je jednoducho potrebné a proti tomu nemožno nič namietať. To sa dá povedať o sedemročnom dieťati, odpovedajúcom na otázku: "prečo chodiť do školy." Stredoškolák potrebuje ospravedlnenie.

To je dôležité sprostredkovať stredoškolákovi, pretože už má kopu argumentov, ktoré nemusia byť v prospech štúdia.

Schopnosť ovládať svoje emócie

Zvláštnosťou dospievania je neustále sa meniace hormonálne pozadie, ktoré sa stáva dôvodom takejto zvýšenej emocionality. Na prahu dospelý život je veľmi dôležité naučiť sa obmedzovať sa a kontrolovať prejav svojich vlastných emócií.

Stredoškoláka je dôležité poučiť a ukázať konkrétne príklady ako zvládať emócie ako hnev, podráždenie, zlosť, odpor. Hlavným zámerom tejto témy rozhovorov s dospievajúcimi je, aby pochopil, že nie emócie mu dominujú a riadia jeho život, ale je nad nimi.

Depresia tínedžerov

Bez ohľadu na to, aký je človek veselý, odvážny a odhodlaný, každý má situácie, s ktorými si nevie poradiť sám. Obdobie dospievania je obdobím, kedy sa dieťa stretáva každý deň s novými a neznámymi vecami, problémami, pojmami.

Toto všetko je súbor ťažkostí, ktoré deň čo deň unavujú ovplyvniteľného tínedžera viac a viac, a to môže viesť až k depresii.

Dôležité je nedopustiť, aby sa to stalo, porozprávať sa so starším žiakom o depresii, ako jej predchádzať, liečiť ju a tiež ponúknuť pomoc v rozhovore pri kontakte s ťažkosťami a problémami.

Ako sa vysporiadať s problémami

Niektorí rodičia sa sťažujú na nesamostatnosť a infantilnosť svojich dospelých potomkov. Dospelé deti sa zároveň sťažujú na prehnanú ochranu zo strany rodičov, ktorá im neumožnila riadne sa pripraviť na vstup do samostatného života, ktorý sa hemží neustálymi problémami.

Je dôležité dať teenagerovi cenné rady a naučte ho, aby sa pred svojimi problémami neskrýval, ale aby ich čo najskôr vyriešil, v prípade potreby sa uchýlil k pomoci blízkych.

Sme zodpovední za tých, ktorých sme si skrotili

Stredoškolák, ako deti mladší vek, čiastočne spoznáva sféru vzťahov počnúc rodinou, domácimi zvieratami, blízkymi priateľmi. Je dôležité hovoriť s teenagerom o zodpovednosti za život domácich miláčikov, o zodpovednosti za ľudí, ktorí sú okolo.

Táto téma je obzvlášť dôležitá pre moderných dospievajúcich, ktorí sú zvyknutí žiť pre svoje vlastné potešenie a nemyslia na pocity ľudí okolo nich.

Sebeckosť, sebestrednosť, sebaobdiv a vychvaľovanie sú charakteristické znaky súčasnej generácie chlapcov a dievčat. Túto generáciu treba naučiť, že najvyššou hodnotou je ľudský život a my sme zaň zodpovední.

Aký je účel rozhovoru s teenagerom

  • Učte vzťahy s ľuďmi okolo vás.
  • Oboznámiť sa so základnými princípmi štruktúry okolitého sveta.
  • Oboznámiť sa so zvláštnosťami našej vnútornej, mentálnej a emocionálnej štruktúry.
  • Orientovať sa pri výbere druhu činnosti.
  • Naučiť vás starať sa o seba a ostatných.
  • Naučte sa správne vnímať seba a ľudí okolo seba.

Preberali sme témy rozhovorov s tínedžermi. Rozhovory so stredoškolákmi nie sú strateným časom.

Prejde ešte nejaké obdobie a všetky tie dobré semená, ktoré boli zasiate ako výsledok rozhovorov, vyklíčia a prinesú dobré ovocie.

A, už sme vám povedali, prečítajte si to.

Prečítajte si tiež: