Първият урок на логопед в детската градина. Резюме на индивидуалните логопедични уроци, начертаен план по темата. Анализ на логопедичен урок

Резюме на групов логопедичен урок за корекция на устната реч.
Тема: Сдвоени звучни и беззвучни съгласни

Мещерякова Светлана Генадиевна, учител-логопед на специално (поправително) училище от VIII тип в Гремячинск
Описание:Овладяването на правилното обозначаване на сдвоени звучни и беззвучни съгласни в думите не е лесна задача. Ефективността на неговото решаване зависи от много фактори, включително от формирането на фонетико-графичните умения на учениците. Те включват: 1) способност за правилно съотношение на звук и буква; 2) способност за последователно разграничаване между сдвоени звучни и беззвучни съгласни (по време на корекционна работа се извършва тактилен и вибрационен контрол, използват се пиктограми); 3) способността да се определя позицията (позицията) на звука в думата и качеството на звука (гласен или глух) в различни позиции. Материалът ще бъде полезен за логопеди, учители начални класове, родители.
Цел:Затвърдяване на програмната тема: „Гласови и беззвучни съгласни”;
задачи:
Образователни:

1. Формирайте умение за анализиране на звуци по план;
2. Да активира и обогатява речника на децата чрез отговорите на поставените въпроси;
3. Да формират умения за самостоятелно, свързано твърдение.

поправителен:
1. Да насърчава развитието на слухово внимание и зрителна памет.
2. Развитие на фонематичен слух.
3. Развитие на гласа
4. Развитие на общи двигателни умения

Образователни:
1. Формиране на самоконтрол върху речта на децата.
2. Развитие на способността за изразяване на отношението си към професията и околната среда.
3. Възпитаване на уважение към работещите хора.

Ходът на урока.

1. Организационен момент.
Логопед:Здравейте мили мои деца! Радвам се да се запознаем! Радвам се да ви видя всички красиви! Да се ​​погледнем, да се усмихнем и да започнем нашия урок.
Надявам се, че съвместната ни работа днес ще бъде успешна и ще зарадва всички ни.
За да бъде речта ни красива, правилна, трябва да помним много важно правило:
Всеки ден, винаги, навсякъде, в класната стая, в играта,
Вярно, казваме ясно, никога не бързаме.
Всички заедно повтаряме правилото на глас. (слайд 1)

2. Обявяване на темата на урока. Поставяне на цели.

Логопед:Погледнете внимателно таблицата, познайте по каква тема ще работим. Какво знаете по тази тема? (Чуват се всички отговори на учениците.) (слайд 2)
Логопед:Темата на урока е „Сдвоени звучни и беззвучни съгласни“. (слайд 3)
Нашият урок ще бъде празничен, интересен под формата на панаир.
Магданоз (кукла под ръка):
Уважаеми господа! Добре дошли всички тук!
Народът се събира, Панаирът се открива!
Петрушка има шапка на главата, аз съм елегантно облечен, хайде, ти ще сложиш каскетките. (слайд 4)
Имате карти на бюрото си. Четем ги на глас. (Четем първите три карти поотделно, четем четвъртата карта всички заедно.)

1. Ще се научим да различаваме и произнасяме правилно звучни и беззвучни съгласни. (слайд 5
2. Ще говорим правилно и красиво. (слайд 6)
3. Ще научим много интересни неща за панаира. (слайд 7)
Ще говорим за това в урока и ще направим малки открития.
4. Да съставим малко стихотворение за панаира. (слайд 8)

3. Артикулационна гимнастика.

Логопед:За да направим речта си изразителна, ще провеждаме правилно артикулационна гимнастика. "Приказката за веселия език"
Имало едно време в къщата му един весел език. Устните са първите врати в къщата. Зъбите са втората врата на къщата. (слайд 9)
Изпълняваме упражнението: "Усмивка и ограда"
И в тази къща има таван, нарича се небе. (слайд 10)
"Вдигнете езика си, намерете тавана."
Имаме нужда от език, когато ядем и говорим. А Гласът ни помага да чуем думите си. Той също живее в къщата. Тази къща е в гърлото. Малкият глас може или не може да спи. Когато гласчето спи, то тихичко подсмърча, така: „ссшшш“, „шшшшш“. И когато се събуди, той пее песни. И го прави толкова силно, че всички го чуват, ей така: "з-з-з-з", "ж-ж-ж"! И стените на къщата на Гласовете започват да треперят. Докосваме шията с длан. (слайд 11)

4. Работа с изолирани звуци по план.

Логопед:Магданоз, искаш ли да знаеш какви са съгласните?
Съгласните звуци са звучни и глухи. Звуковите и беззвучните съгласни образуват двойки.
Задача: нека се опитаме да произнесем звуци по двойки и да определим защо съгласните се наричат ​​сдвоени? Звук, до който произнасяме тихо празно квадратче, а до който произнасяме силно звънец и веднага назовава упражнението, което изпълняват нашите речеви органи.
Всеки ученик има своя собствена карта със задача. Децата се редуват да четат картите на глас. Четем последната колона заедно с логопед: когато произнасяме съгласни ...
(слайдове 12, 13, 14, 15, 16, 17 се проектират на екрана последователно)
Логопед: Момчета, правилно запомнихте звучните и беззвучните съгласни и определихте какви са техните прилики и разлики.
И така, направихме първото важно откритие: „Двойките звучни и беззвучни съгласни имат определена идентична артикулация. Основната им разлика един от друг е работата на вокалния апарат. (слайд 18)

5. Съобщаване на нов материал.

(Слайд 19 се проектира върху екрана)
Логопед:Преди това в Русия се провеждаха годишни фолклорни събори.
Уреждаше се голям пазарлък със забавления и забавления. (слайд 20)
Панаирът беше оживен, шумен и представляваше огромна тълпа от хора, продаващи и купуващи хора. Нищо чудно, че казват: "Шумът е като на панаир!" (слайд 21)На панаирите се провеждаха куклени спектакли, чийто главен герой беше веселата Петрушка. (слайд 22, 23)Панаирът винаги е истински празник, забавление, смях, радост. (слайд 24)
Момчета, какво е панаир според вас? (Отговори на учениците)
Направихме второто малко откритие:
Панаирът е празник, забавление, смях, радост! (Четем заедно на глас) (слайд 25)

6. Развитие на фонематичен слух.

(слайд 26)
Логопед:Какво е забавлението на панаира без музика, съгласна ли си, Петрушка ?! Ще посетим пазара на панаира. Нека всеки от вас избере музикалния инструмент, който харесва, а Петрушка ще бъде продавачът.
Магданоз: О, да стоки, о, да красота,
Нечувано чудо, невиждано чудо!
Децата избират музикален инструмент и сядат с него. Моля, посочете кой какво е избрал и определете дали има двойна съгласна в думата, звучна или беззвучна? Как да назовем акордеон, дайре, дрънкалка, тръба, барабан, камбана с една дума?
Упражнение 1:Вземете инструмент, чието име започва с беззвучна съгласна, със звучна съгласна? Изпълнихте задачата правилно.
Задача 2:Имате карти на бюрата си със сдвоени беззвучни и звучни съгласни. Всеки има по една съгласна. Трябва да намерите двойка от вашата съгласна сред другите момчета, да излезете заедно, да назовете правилно двойка съгласни и да определите коя съгласна е звучна и коя е беззвучна. Другите момчета ще проверят дали сте изпълнили задачата правилно. (слайд 27)

7. Физически минути.

Логопед:Нека организираме малко шоу с музикални инструменти.
Ще се забавляваме и ще танцуваме с вас.
Звучи весела музика.
Извършваме речева физическа минута с движение с думите:
Балалайка, Балалайка,
Лъжица, играйте!
Барабан, барабан!
Разгънете страните на акордеона!
Вдигаме тръбите си към небето
Силно, силно духане в тръбите.
Бием тамбурата, дрънкаме, свирим,
Барабан и тромпет!

8. Разграничаване на звукове в срички, четене на срички според таблицата.

(слайд 28, 29)
Логопед:Момчета, как звучаха нашите музикални инструменти? (силно). Произнасяйте сричките по двойки, променяйки силата и височината на гласа си. Някои срички ще произнасяме силно, други по-тихо; вместо схемата вмъкнете желаната липсваща сричка. Четене на карти поотделно и в хор.

9. Публикувайте допълнителен нов материал

Логопед:Момчета, сега има ли панаири? (Отговори на деца) (слайд 30)
И сега в Русия се провеждат панаири. Занаятчиите носят много занаяти на панаира; на панаира се носят и други различни стоки: мед, есенна реколта и много други. Освен това са шумни, празнични, забавни и интересни! Благодарение на занаятчиите се създават такива празници. (слайдове 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42)Сигурен съм, че сред вас има такива, които обичат да рисуват, извайват, бродират и изработват. Знаете ли как?
Изслушват се изказванията на децата.

10. Творческа задача, размисъл.

Логопед:Всички заедно ще съставим малко стихотворение на тема: „ПАНАРИМ“ по схемата. (слайд 43)
СПРАВЕН
- шумно, забавно, светло!
Наздраве, вдига шум, търгува,
Носи радост в къщата.
Панаир - делото на хората прославя!
Четем полученото стихотворение на глас. (слайд 44)
Магданоз: За да няма такива неясни случаи,
И нямаше лоши отговори.
Слушайте звука на съгласните,
За да не бъркате гласови и глухи!
Логопед:Какво научихте днес? Какво ново научихте и какво още бихте искали да знаете?
1. Днес се научихме да консолидираме, правилно да произнасяме звучни и беззвучни съгласни. Намери отговори на всички въпроси и направи малки открития.
I отваряне: „Двойките звучни и беззвучни съгласни имат определена идентична артикулация. Основната им разлика един от друг е работата на вокалния апарат.
II откриване: "Панаир - празник, забавление, смях, радост!" (слайд 45)
2. Оценяване на работата на децата в класа.
3. Оценяване на дейността от деца.
Вие момчета добро настроение! И аз съм в страхотно настроение!
Искам вашият панаир да продължи във вашата класна стая днес с приятели на чаша чай с гевреци и да споделите впечатленията си от този панаир с хората около вас.
Благодаря ти. Довиждане!

Часове по логопедия- раздел с конспекти на групови, фронтални, индивидуални логопедични и логоритмични часове, както и интегрирани класове, майсторски класове по нетрадиционни методи на обучение. Сигурни сме, че материалите, публикувани тук, ще бъдат интересни и информативни не само за специалистите в областта на децата образователни институциино и на родителите, които проявяват искрен интерес към развитието на детето си.

Опитни специалисти споделят знанията си тук, а представените бележки ще помогнат на начинаещите логопеди да планират правилно и по забавен начин своите часове.

Класове с логопед. Материали и бележки.

Съдържа се в раздели:
Включва секции:
  • звуци. Диференциране и автоматизация на звуците. Корекция на произношението на звука
По групи:

Показани са публикации 1-10 от 7309.
Всички раздели | Часове по логопедия

Цел: Развитие на съгласувана реч. Поправително – възпитателно задачи: Разширяване и изясняване на представите за библиотеката, за професията библиотекар. Разширяване и активиране на речника по темата (библиотека, библиотекар, читалня, абонамент, стелажи, формуляр, книгохранилище...

Конспект на логопедичния урок „Килерче на природата. Труд на хората през есента"абстрактно логопедични часове по темата„Килерче на природата. Труд на хората през есента" Цел: запознаване на децата с концепцията за зеленчуци, гъби, горски плодове, работата на хората през есента. Задачи: коригиращ - образователен: - учете децата да образуват съществителни с умалително - привързано ...

Уроци по логопедия - Конспект на уроците по логопедия на тема "Късна есен"

Резюме на логопедичния урок Тема: "Късна есен" (фронтален логопедичен урок за формиране на лексикални и граматични средства на езика) Образователни цели: - да се затвърдят и изяснят знанията на децата за есента, есенните промени в природата; - разширяване и засилване...

Библиотека с изображения "MAAM-картинки"

Конспект на урока по логопедия „Дрехи. Обувки. шапки"Конспект на логопедичен урок на тема „Дрехи. Обувки. Шапки". Цел: „Оформяне на лексикалната и граматическата структура на речта по темата“ Дрехи. Обувки. Шапки"". 1. Корекционно възпитателни: - упражнение в съгласуването на съществителните с прилагателните; - упражнявайте в...

Конспект на урока "Дрехи" в старша логопедична групаТема: "Дрехи" старша група (логопедия) Корекционно-образователни цели: Разширяване и активизиране на речника по темата. Подобрете граматическата структура на речта, научете да образувате висококачествени прилагателни; научете се да съгласувате съществителни по род, число, ...

Резюме на GCD върху логото "Храни""Храна". Резюме на GCD върху лого ритмика GCD курс: Логопед: Здравейте, деца. Днес ще говорим с вас за хранителните продукти. Но какво обичате да ядете, сега ще назовете. Дидактическата игра "Хвани и име" Логопед: Как да я наречем с една дума? Деца: Продукти...

Логопедични часове - Конспект на занятията по логопедия по ИКТ технологии "Плодове, зеленчуци, горски плодове"

„Плодове, зеленчуци, горски плодове“ Конспект. Цел: да се затвърдят знанията на децата за плодове, зеленчуци, горски плодове. Задачи: - да разширят, обогатят и активизират речника по темата; - да затвърди умението за образуване на съществителни в множествено число; - развивайте образованието на роднините...


Цел: Да възпитава децата на уважение и уважение към хляба и хората, които са го отгледали; - Да се ​​разширят знанията на децата за значението на хляба в човешкия живот; - Да запознае децата с процеса на отглеждане на хляб; - Дайте представа как хлябът е попаднал на нашата маса; Обърни...

Резюме на индивидуален логопедичен урок за развитието на съгласувана реч "Есен в парка"Тема: Есента в парка. Цели: Корекционно-възпитателна: Разширяване на представите на детето за есенните промени в природата. Прецизиране, обогатяване, активиране на речника по темата. Подобрете синтактичната страна на речта (съставяне на сложни изречения; разбиране ...

Структурата на логопедичния урок за формирането на лексикалната и граматическата структура на речтаСтруктурата на логопедичния урок за формирането на лексикалната и граматическата структура на речта. Общото недоразвитие на речта е нарушение, при което всички компоненти на речевата система са неоформени при дете с нормален слух и първоначално запазена интелигентност: фонетика, ...

Логопедът е много креативна професия.Всеки професионалист има собствен опит, интересни открития, специален подход към класовете. Логопедите използват различни техники за коригиране на произношението и формиране на речта на детето.

Много деца преди училищна възрастсе нуждае от помощта на логопед. Неусложнените дефекти в произношението се коригират успешно в логопедични центрове в детските градини и в процеса на частни уроци с логопед. Но има сложни говорни нарушения - алалия, заекване, дизартрия, общо недоразвитие на речта, чието коригиране изисква много дълга и упорита работа на логопед, възпитатели и родителите на детето. За деца с тежки говорни увреждания има специализирани предучилищни заведенияили логопедични групив обикновените детски градини. За такива деца е важно не само да се коригира произношението, но и да се формира лексикалната и граматическата структура на езика, да се развива речта и да се подготвят за обучение по грамотност. От това зависи успехът на по-нататъшното образование в училище, социализацията в обществото. Родителите трябва внимателно да спазват всички препоръки на логопеда, да правят домашни и упражнения с детето и да затвърждават уменията и знанията, придобити в класната стая всеки ден. Само съвместните усилия на родителите и всички специалисти, работещи с детето, ще помогнат за преодоляване на трудностите, ще го научат да говори правилно и красиво и успешно учи в училище.

  • За да бъде материалът ви включен в този раздел, публикува записав личния си блог на сайта и добавете думите „Логопедия“ (без кавички) в долното поле на „Заглавия“.

Обяснителна бележка.

Методическа тема на урока: библиотека с логопедични игри.

Темата на урока, наречена за деца: развиващи игри състезания, обединени от лексикалната тема "Училище".

Цел на използването на игрови технологии: възпитаване на интерес към логопедичните часове в училище.

Лекционна зала: 2-3 класа на общообразователно училище.

Място на професия в коригираща програма: извършено в началото учебна годинакато първи урок или по време на извънкласни дейностикато извънкласна дейност.

Използвани технологии:

Спасяващи здравето.

Оборудване: компютър: екран, проектор, сигнални карти, топки за украса на класа, сладки награди за всички участници.

Очаквани резултати от корекция и развитие:

развитие на фонематичен слух;

разширяване на активния речник;

развитие на мисленето, паметта, вниманието;

развитие на мотивация за учене.

Препратки.

Тълковен речник на Ожегов.

Маршак С.Я. "Ето колко разсеян"

руснаци народни пословици, поговорки, гатанки.

Пъзели и шаради за училище.

Маратонки за очите.

Конспект на открития урок "Логопедична игрова библиотека" за ученици от 2-3 клас

Ход на урока:

1. Въведение.

Логопед: Здравейте, мили момчета! Днес нарекохме нашия урок библиотека с логопедични игри. През целия урок ще бъдем придружени от весел, неуморен, палав... (появява се слайд с изображението на Незнайка, децата го наричат) Незнайка. Той много се радва да ни срещне и иска да кажем здравей с двете ръце едновременно (децата казват здравей дясна ръкас лявата ръка на приятел, а с лявата - с дясната; напречно). Много добре!

Всички наистина обичаме да играем. Така че днес ни очакват различни вълнуващи, интересни задачи, в които всеки може да изрази себе си. За всеки верен отговор ще бъдете наградени с цветен жетон, а в края на урока ще определим нашия победител. Така че тръгваме!

2) Логопед:

Веднъж буквите заиграха

Те стояха извън ред в думата,

Но как могат да намерят място?

Думите изобщо не могат да бъдат разбрани.

И писмата викат силно, заедно:

Кой ще ни подреди така, както ни трябва?

(На слайда се появяват думи:

SENIO есен)

ЛАШКО (училище)

БЯТАРЕ (момчета)

ZHBADRU (приятелство)

РАСТЯ (радост)

Логопед: Вижте, момчета, какви прекрасни думи имаме. Колко важно е всяка буква в думата да стои на мястото си.

3) Логопед: Момчета, получихме спешно писмо. Кой е неговият автор? Ще разберем бързо, ако познаем първите букви от имената на картинките. (Снимките се появяват на слайда една по една: нос, миеща мечка, звезда, бележка, диня, кисело мляко, кон, щъркел). Мисля, че се досещате. Разбира се, че е…. (Незнам) Точно така, това е нашият палавник и изобретател Незнайно. Какво пише той? Нищо не можеш да разбереш! Отново Незнайката обърка всичко:

Какъв ден? Отивам на втора шега! Бих искал да стигна до тигърчетата възможно най-скоро, в училище те имат трудни отговори!

Много добре! Разбирате ли, трябва да използвате думи правилно значение... Всичко става ясно веднага.

4) Състезание на гатанки от Dunno:

Имаше урок и той мълчеше...

Явно чакаше промяна.

Урокът току-що приключи

Обръща се силно.... (повикване)

Ще напишем целия урок,

Ще ни бъде полезно ... ... (бележник)

Той работи целия урок,

Скърцаше от усилие.

Легнах да си почина на дъската.

Е, разбира се, че е .... (креда)

Всички рисунки ще бъдат изтрити след миг,

Ако се използва. (еластичен)

Тя живее в учебник

Той намира страниците, от които се нуждае,

И той знае, очевидно, предварително,

През коя тема преминаваме. (Отметка).

Логопед: Момчета, на каква тема избрахме нашите загадки за Незнайно? (Относно училище)

Незнайката иска като теб да учи в училище и да стане примерен ученик. Истина?

5) Физически минути.

Логопед: Заедно с Dunno днес ни помага нашия компютърен приятел. И сега той ще помогне на очите ни да си починат. (слайд с очен тренажор към музиката)

6) Логопед: И за да получим бодрост, ние с Незнайката сме ви подготвили забавни стихотворения. Трябва да бъдете много внимателни и да отговорите с да или не. Готов? (Да!) (Игра на внимателност)

В рима дай ми отговор

Думата "да" или думата "не".

Само вие отделяте време

Не падайте на куката!

В училището има ли урок по труд? (да)

Боршът е здравословна храна? (да)

След закуска, обяд? (да)

Ракетите имат ли колела? (Не)

Отиваме ли в кабинета с усмивка при зъболекаря? (Не)

Имаме ли нужда от светлина вечер? (да)

Яжте бензинов мотор? (Не)

Винаги ли си смешен? (Да!)

Логопед: И сега е време

Познайте ни, деца,

Пъзели, шаради,

За да сме щастливи всички! (Слайд с пъзели за училище)

Решаването на шаради и пъзели е интересна игра! Те тренират върху ума, паметта и вниманието! Сега ще станем два отбора и всеки отбор ще получи своята задача. (Логопедът прави 3 шаради, ребуси за всеки отбор)

Тогава ще намерите първата ми сричка

Когато е в котела

водата ври,

TA е втората сричка,

Но като цяло -

вашата училищна маса (училищна маса)

Началото се нарича дърво,

Краят са моите читатели,

Тук в книгата има цяло,

И във всеки ред ги има. (букви)

Първият предлог,

Втората е лятна къща,

А понякога и цялата

решен с трудност. (задача)

С K аз съм на стената в училище,

Планини, реки са върху мен.

няма да се крия от теб -

И аз стоя в училище. (Бюрото за карти)

Не мога да отида в разклонената гора -

Рогата ми са забити в клоните

Но заменете ми L за S -

И листата на гората всички ще изсъхнат (Елен-есен)

Аз съм в тетрадката

Наклонени и прави.

И накрая, понякога

ще те подредя. (Владетел)

8) Логопед. Нашият Незнайка, виждайки колко страхотно сте отгатнали всичките му гатанки, справили се с трудни пъзели и шаради, иска да стане също толкова умен и знаещ. Нека му го дадем сега полезни съвети... И, разбира се, руските поговорки ще ни помогнат.

Следващата игра е състезание за познаване на руските пословици Допълнете поговорката (слайд с началото на поговорките за ученето)

Ученето е светлина, а невежеството е тъмнина.

Ученето винаги ще бъде полезно.

Това, което твърдо научих, се помни дълго време.

Предположението е добро, но знанието е по-добро.

Който обича науката, не познава скуката.

Да преподаваш означава да изостриш ума.

Логопед: Училище .. Каква роля играе то в живота ни? (В училище се учим да четем и пишем, придобиваме нови знания). Мисля, че поговорките за ролята на знанието в човешкия живот ще бъдат полезни не само на Незнайно, но и на вас.

8) Обобщаване на резултатите от урока.

Логопед: Днес в час говорихме много за училище. Дори Незнайката искаше да дойде при нас и да учи с нас. Библиотеката с логопедични игри ни накара да се замислим за много. Нека помислим какви важни неща обсъдихме днес?

(Всички букви трябва да са на мястото си в думата, не трябва да се бъркат; трябва да използвате думите в правилния смисъл, тогава всички ще ви разберат;

Трябва много работа, за да станеш грамотен)

И сега нека да изразим нашите мисли и чувства относно библиотеката с логопедични игри (телефоната за логопедична игра е ... Децата измислят думи, с които биха искали да изразят емоциите си от урока: интересно, готино, вълнуващо и т.н.)

Логопед: Кой е победителят в нашата библиотека с логопедични игри днес? (Жетоните се броят и на победителя се присъжда медал)

Днес има много повече победители, това е Dunno, който искаше да ходи на училище, и всички момчета, които взеха активно участие в нашето събитие. Много добре! (Раздават се сладки награди)

Развитието на красива, компетентна реч при деца в предучилищна възраст е не само начин да се отървете от дефектите на речта, но и възможност да накарате детето да се чувства по-уверено в общуването с връстници и възрастни. Знаейки как правилно да заявяват и предават чувствата си, да формират уменията за устен разговор, предучилищният човек ще разбере какво казва самият той, какво иска да каже. Педагог и логопед, който провежда групови и индивидуални речеви часове с деца, помага на децата в предучилищна възраст да преодолеят трудностите при изучаването на родния си език и устното изразяване на мислите си.

Теоретични аспекти на логопедичните занимания в детската градина

Цели за логопедични часовеобикновено са често срещани:

  • Развитие на артикулационните двигателни умения.
  • Формиране на умения за произношение на звука (зависи от етапа на работа върху конкретен звук).
  • Развитие на фонематично възприятие.
  • Развитие на умения за звуков анализ.
  • Подобряване на лексикалните и граматичните структури.
  • Развитие фини двигателни уменияръце за подготовка за писане.

Овладяването на родния език е най-важното придобиване на детето в предучилищна възраст

Освен това детската реч, която е красива сама по себе си, има научна стойност, тъй като изучавайки я, по този начин откриваме странните закони на детското мислене.

К. И. Чуковски

Методическата цел на отворения логопедичен урок е да демонстрира какви методи и техники на преподаване използва учителят, как материалът е представен по достъпен начин. Ако урокът се проведе в края на шестте месеца, можете да видите какъв напредък са постигнали децата по време на обучението.

Задачи за различни възрастови групи

За всеки урок се поставя една конкретна цел и няколко основни задачи, които ще се решават в процеса на учебната дейност.

Задачи за ученици от по-младите групи на предучилищните образователни институции:

  • Разширяване на речника.
  • Развитие на слухово и зрително внимание.
  • Научаване на правилното произношение на звука.
  • Развитието на способността за разграничаване на обекти и описване на външните им признаци за способността да се правят съгласувани описания.

В средната група часовете по логопедична терапия решават редица проблеми:

  • Активиране на речевата дейност.
  • Формиране на правилно дишане при говорене.
  • Развитие на артикулацията и говорния слух.
  • Развитието на асоциативното мислене (помага за установяване на връзки между различни понятия, допринасяйки за формирането на грамотна реч, логическо изграждане на изречения).

В общуването с възрастни и връстници детето научава правилата на човешката реч, научава нови думи

За деца в предучилищна възраст от по-старата група ще бъдат подходящи следните задачи:

  • Развитието на умения за придаване на характеристики на звуци (дълги, кратки, как се произнасят, в кои думи се срещат).
  • Формиране на представи за глухи и гласови звуци.
  • Развитие на диалогичната реч.

Примери за задачи за ученици подготвителна група:

  • Подобряване на точността на израженията на лицето и жестовете при говорене.
  • Подобряване на способността за точен и ясен отговор на въпроси.
  • Развитие на разбираема грамотна реч.
  • Формиране на умение за правилно речево дишане.

Учейки с учениците на предучилищното образователно заведение, логопедът води картите развитие на речтавсяко дете

Родното слово е богатство на всеки умствено развитиеи съкровищница на всички знания.

К. Д. Ушински

Таблица: логопедични техники при работа с деца в предучилищна възраст

Име на методаОписаниеКакво е полезноУместност на употребата в открит урокПримери за игри
"Игри с пясък"Изборът на игри зависи от възрастта на децата в предучилищна възраст. За да приложи такива техники, учителят трябва да има няколко кутии, пълни с една трета от пясък, набори от малки играчки (мъже, превозни средства, растения, животни) и можете да получите набор от букви, изработени от дърво или пластмаса, за игри за композиране думи.
Играта с пясък е добра за използване при въвеждане на звуци и обучение на децата на правилното изписване на думите.
В процеса на игра децата запомнят по-добре учебния материал, научават се самостоятелно да описват предмети по памет и развиват фини двигателни умения, за да подготвят ръцете си за писане. Освен това работата с пясък облекчава ненужния стрес и повишава емоционалния фон на децата.Игровите дейности помагат на децата да бъдат разсеяни и отпуснати, тъй като някои от тях може да се чувстват неудобно в присъствието на непознати в клас. От друга страна е така добър начиннека децата да се изразяват, да покажат своята независимост и въображение. Възпитателят може да бъде и креативен, като показва на колегите различни видове образователни игри, които са интересни за децата в предучилищна възраст.
  • „Град с един звук“.
    Логопедът кани децата да изберат фигури, чиито имена съдържат определен звук и да изградят град в пясъка само с тези фигури. В една игра децата могат да създадат няколко града, запомняйки по-добре звуците и думите, в които се произнасят.
  • „Съкровище“ (по-добре е да прекарате с по-големи деца).
    Детето крие фигурка в пясъка. След това обяснява на останалите колко срички има в името на предмета и назовава няколко звука от тази дума. След като децата познаят за какво става дума, ще трябва да намерят фигурката според указанията на скриващия се („отляво”, „вдясно”, „да копаят по-дълбоко” и т.н.).
  • Аналог на играта "Вълшебна чанта".
    Учителят крие няколко различни букви в пясъка. Децата трябва да усетят буквите и да ги наименуват, след което можете да изброите думите, които започват или завършват с намерената буква.
Мимически упражненияПриемът е подходящ за всички ученици възрастови групи... Тези упражнения помагат да се развие мобилността на лицевите мускули, позволяват ви да развиете ясни артикулационни движения в бъдеще.Упражненията влияят на по-нататъшното развитие на артикулацията, помагат на детето да контролира израженията на лицето по време на разговор, така че да му е по-лесно да обясни какво чувства.С тази техника можете да започнете урока, като свържете гости. Например, помолете деца с определени емоции да разкажат на гостите история, която ще помогне на учениците да не се чувстват неудобно в присъствието на непознати и ще развесели. Колкото повече емоции може да използва учителят в работата си, толкова по-добре. Има възможност за демонстриране на събрания материал на колеги, който в бъдеще също могат да използват (картинки с емоции, изображения на различни животни, „облаци на настроението“, картички със задачи и др.).В първите уроци всичко започва с прости упражнения - мръщене, отваряне и затваряне на очи на свой ред, постепенно движенията ще стават по-сложни (повдигайте вежди заедно и на свой ред, усмихвайте се широко, правете устни с лък, мърдате носа си и т.н. ).
Необходимо е да се развие при децата непостоянството на движенията и контрола на изражението на лицето. Най-добре е да помолите децата в предучилищна възраст да изобразяват определени емоции - радост, тъга, изненада, страх, гняв, щастие, бодрост, веселие, умора и т.н. За да не губят интерес децата, особено по-малките деца в предучилищна възраст, към урока, визуален материал с Използват се образи на емоции („Повторете това, което е на картинката“) или емоционални състояния на животните, които могат да бъдат наречени (хитра лисица, ядосан вълк, добра мечка).
Дихателни упражненияПрилага се във всички възрастови групи във всеки урок.
Ритмичното шумно дишане помага за насищане на тялото с кислород, за излизане от стресово състояние.
Помага за развитието на правилното дишане при говорене, успокоява децата и ги настройва за учене.Струва си да започнете урок с такава гимнастика, за да е по-лесно за децата да поддържат вниманието и позитивно отношениепо-нататък. Обичайната дейност успокоява зениците, въпреки присъствието на непознати.
  • "Локомотив".
    Поемете шумно въздух през носа, задръжте дъха си за 1 или 2 секунди, издишайте силно през устата си, свивайки устните си в тръба и издавайки звука "у". Вдишването трябва да е рязко и кратко, а издишването да е плавно и продължително.
  • "Полет на самолет".
    Детето, изобразяващо самолет, "лети" из стаята и издава звука "у". Когато зеницата "лети", звукът трябва да е по-висок, насочен към главата, при "кацане" звукът става по-нисък, идва от тялото. Упражнението помага за регулиране на кръвното налягане, учи дишането с определено темпо.
Топка за масажПодходящо за деца в предучилищна възраст от всички възрасти. Такива топки се използват за масаж на дланите и пръстите, като допринасят за развитието на фините двигателни умения и подготовката на детските ръце за писане, повишавайки производителността на всяка ръка.Развива фината моторика, подготвя ръката за писане. Ако децата вече работят с рецепти, тогава масажната топка може да се използва в началото на урока за загряване или в средата за облекчаване на умората.Демонстрация от учителя на различни упражнения за деца, показващи правилните методически указания в класната стая.Могат да се използват топки различни размериза масаж не само на цялата ръка, но и на отделни пръсти, с които детето по-късно ще държи инструменти за писане.
„Създаване на успешна ситуация“Тази техника е подходяща за деца, които изпълняват предписани задачи. Детето пише в работна тетрадка само с молив, а учителят не поправя грешки, а само прави бележки в полетата. Това ще позволи на детето да изтрие онова, което е направил погрешно, да коригира работата сам. Тази техника помага за повишаване на самочувствието на ученика, което ще му даде допълнително желание за учене.Помага на детето да повярва в собствените си сили, кара го да иска да работи по-добре, да се опитва да изпълнява задачи без грешки и сам да намира недостатъци в работата.Тази техника е сравнително нова, което дава възможност на учителя ясно да покаже защо не си струва самостоятелно да коригира грешките за детето и да му се кара в случай на неуспех.
"Намери снимка"Изображенията за картички трябва да се подбират според възрастта на децата и техния речник.
На всяко дете се дава карта с различни изображения (предмети, животни, растения). Трябва да намерите снимки според принципа, посочен от учителя.
Развива вниманието, паметта, помага за по-доброто усвояване на материала.Може да има много варианти за задачи за деца, за да демонстрират знанията, които вече имат, да разкрият темата на урока. Учителят демонстрира събрания от него материал (картинките могат да бъдат тематични, разделени на броя на сричките, буквите и др.) и задачи с карти, разработени за различни възрастови групи.Децата в предучилищна възраст могат да извършват редица различни дейности с карти. Например, изберете снимки с буквата "r" в имената им, изберете снимки, чиито имена започват с определена сричка, изберете снимки, завършващи с определена буква.
Нетрадиционни упражнения с използване на здравословни технологииПодходящо за ученици от всяка възраст. Поредица от упражнения, които ще подредят физическото и психическото състояние на учениците, ще облекчат мускулното напрежение и ще заредят с положителна енергия.Упражненията ви позволяват да научите децата на техниките за поддържане на здравето, възстановяване на силата, развиване на вниманието, облекчаване на стреса, стимулиране на работоспособността и мисленето.Упражненията ви позволяват бързо да възстановите работоспособността на децата в предучилищна възраст, да предотвратите умората, което означава, че децата ще работят активно през целия урок.
  • Body Travel е насочена към облекчаване на мускулното напрежение.
  • Визуална гимнастика.
  • Упражнение за релаксация "Любопитният варварин".
Игрови триковеПодходящо за деца в предучилищна възраст от всички възрасти. Водещата дейност на децата в предучилищна възраст е играта. V игрова форматрудните и досадни задачи се възприемат от децата с интерес и се изпълняват с удоволствие.Допринасят за поддържане на интереса на децата към урока, формиране на положителна мотивация и познавателен интерес.Благодарение на формата на игра се поддържа мотивацията на учениците за изпълнение на задачи.
  • „Вълшебен сандък“.
    Описателните истории са трудни за децата. И наистина не ги харесват. Тук можете да използвате "Вълшебния сандък" - кутия, която съдържа маски. Едно дете сяда на столче за хранене срещу други деца, логопед слага маска, която изважда от вълшебен сандък (маски на лексикални теми: животни, птици и др.). Децата започват да описват кое или какво е маскираното дете по въпроси или планове, предполага маскираното дете.
  • Игра "Мъниста". Използва се при преподаване на звуков анализ. Снимките са залепени върху кръгове от мъниста. Децата събират мъниста, като прикрепват мънистата според последния звук на предишната дума. Например: котка-торта-тиква-акула.

Мотивиращо начало на класа

Организационната въвеждаща фаза трябва да бъде добре обмислена, тъй като може да повлияе на общия успех на сесията. Логопедът трябва да въведе децата в темата, от първите минути, за да заинтересува и поддържа положителна мотивация за работа до края на урока. За това има различни методимотивация и насърчение.

В началото на годината логопедът може да води дневник за постиженията си за всеки ученик, където към всяка успешно изпълнена задача ще бъде добавен красив стикер, показващ успехите на детето в предучилищна възраст. Този метод е по-подходящ за деца в по-големи и подготвителни групи, за да се поддържа интерес към часовете през цялата учебна година.

Резултатът от самото събитие до голяма степен зависи от мотивацията на учениците в началото на урока.

За деца по-млада възраств началото на урока е добре да използвате кукли на китката, които "дойдоха да проверят" дали децата са готови за урока, какво е настроението им. Например учител облича кукли мечки и зайчета, които задават въпроси на децата („Готови ли сте да започнете урока?“, „Взехте ли добро настроение със себе си?“, „Седите ли добре?“ и др. ).

Във всяка възрастова група урокът може да започне с гатанки по основните теми, за да могат самите деца да познаят какво ще учат днес. Това ще им помогне незабавно да се включат в случващото се, да започнат да мислят и да ги мотивира да дадат правилния отговор.

С средна групаизползва се въвеждащото упражнение „направи цяло от части“. На децата се показва картина със сюжет от позната приказка и след това те трябва да кажат каква приказка е, какви герои са тук, какво правят, къде са, думи с кои букви има най-много тази снимка. Колкото по-ярки и по-пълни са илюстрациите, толкова по-голям интерес ще имат децата.

Учениците от старшите и подготвителните групи могат незабавно да бъдат извикани за диалог, например, за да започнат разговор за това, което са видели на разходка или по пътя за детска градина, какво беше времето, времето на годината, дали видя животни и растения, това, което най-много си спомнят. Това насърчава децата незабавно да се включат в дискусията, да се научат да преразказват правилно видяното и ясно да изграждат изречения.

Нова интересна игра ще привлече вниманието на децата в предучилищна възраст за дълго време

В началото открит класза деца различни възрастиможете да използвате организационния момент с участието на присъстващите възрастни. Учителят кани децата в предучилищна възраст да поздравят гостите, но това е необичайно. Всяко дете получава изрязано от картон лице с изображение на определена емоция. Децата поздравяват с интонацията, която най-добре отговаря на техните снимки. Ученици от старша и средна предучилищна възраст могат да бъдат помолени да композират кратки историиза себе си или за приятел, за да се представите на гостите. Малките деца трябва да бъдат подпомагани от възпитател. Той може да помоли децата да кажат на гостите къде в групата има предмети, започващи с определена буква или с определен брой срички.

Таблица: примери за мотивиране на започване на час в различни възрастови групи

Възрастова групаТема на урокаЦел на урокаПример за мотивиращо начало на урокУместност на приема
Най-младият"На село при баба ми"Разширете познанията на децата за домашните любимци.Изненадващ момент на въвеждащия етап. Логопедът показва на децата голяма декорирана кутия и предлага да отгатнат какво има в нея. След това изважда от кутията локомотив играчка и казва, че ще заведе децата при баба им в селото, където ще се срещнат с домашните любимци. Докато децата "возят" локомотива, те изпълняват речеви упражнения, имитират звуците на возене (чух-чух, ту-ту).Това начало на урока ви позволява незабавно да свържете дихателни упражнения и имитиращи упражнения, което ще помогне на децата да работят по-добре през целия урок.
Средно аритметично"В търсене на приказки"Да затвърди у децата представи за числа, време на деня, пространство.Изненадващ момент. Учителят показва на децата книга с приказки, в която има напълно празни страници. След като откриете загубата, трябва да поканите децата да търсят приказки във влака до библиотеката. Учителят казва, че децата ще ходят на билети и затова те трябва бързо да намерят билети, които съответстват на цвета на вагоните на влака (дидактическа игра, материали за която трябва да бъдат подготвени предварително: билети от цветна хартия и влак от картонени ремаркета).Играта развива вниманието, логиката, позволява ви да консолидирате имената на цветовете по игрив начин, повишавайки интереса на децата към урока и по-нататъшните задачи.
По-стари"зима-зима"Обобщете и систематизирайте знанията на децата за зимата.Организиране на времето. Децата застават всяко до своя стол. Логопедът кани децата да играят игра. Той ще прави гатанки за зимата, на които децата в предучилищна възраст се редуват да отговарят. Който е дал правилния отговор, сяда на стол. Играта помага на децата да се ангажират с интерес в урока, необходимо е да се подготвят предварително голям бройгатанки.Задача за внимание, развитие на слухово внимание. От първите минути децата се включват в процеса, започват да разсъждават по темата на урока, опитват се да дадат правилни отговори, да засилят правилното произношение на познати думи.
Подготвителни„Съставяне на история за любимия си герой от приказка“Развийте се логично мисленеи компетентна реч.Организиране на времето. Таблото съдържа картинки с изображения на приказни герои. Учителят казва, че героите не помнят как изглеждат, така че той ще нарече имената на героите, а децата, без да сочат пръст към снимката, трябва да опишат със собствените си думи външен видхарактер.Децата се научават да съставят описателни истории, да възпроизвеждат това, което виждат в устната реч и да изграждат правилно изречения. Задачата развива вниманието, наблюдателността.

Как да подготвим и проведем открит логопедичен урок в предучилищна образователна институция

Откритият урок се различава от обичайния по това, че се разработва и провежда по специално подготвена форма на организация, при която учителят може да демонстрира на колеги своите методи и техники на работа, които успешно използва за постигане на висококачествени резултати. За учениците това е често срещано занимание, което не се различава от редица други, с изключение на присъствието на непознати.

За да провеждате логопедични часове, ще ви е необходим набор от огледала, така че децата да могат самостоятелно да контролират правилността на упражненията

Предучилищната възраст е период на интензивно овладяване на родния език на детето, бързо разширяване на речника, както и разбиране на различни речеви нюанси и интонации.

При подготовката на открит урок логопедът разчита на технологична карта, включително описание на целта, задачите, всеки етап от урока. Въз основа на резултатите от събитието в документа се въвежда информация за получените резултати и оценката на работата на децата в клас.

Технологичната карта ще помогне при подготовката на открит урок, а в бъдеще и при анализа на резултатите.

Тематичен файл

Всяка тема включва нови думи, които трябва да разширят речника на вашето дете. В класната стая се изучават съществителни, глаголи, признаци на предмети (сезони, време, животни, хора и др.), наречия, предлози. Списък с теми, които логопедът може да изпълнява през цялата година:

  • есента. дървета.
  • гора. Гъби и горски плодове.
  • Градина. Зеленчуци.
  • Плодове. Градина.
  • Есен (обобщени знания за есента, нейното време, месеци, поведението на животните и птиците по това време на годината).
  • Човешкото тяло.
  • Диви животни.
  • Животни от студени и горещи страни.
  • Домашни любимци.
  • Птиците са прелетни и зимуващи.
  • Дрехи, обувки, шапки.
  • Новогодишно тържество.
  • зимата.
  • Къща. Сграда.
  • Апартамент. Мебели.
  • Прибори за хранене. продукти.
  • пролет.
  • Семейство.
  • Домашни растения.
  • професии.
  • Риби. Океански свят.
  • Транспорт.
  • Космос.
  • Нашият град.
  • Нашата страна.
  • цветя.
  • насекоми.

За индивидуални отворени логопедични часове с ученици можете да използвате съответната картотека.

Фотогалерия: дидактически игри и схеми за класове

Забавни снимки ще помогнат на децата в предучилищна възраст да запомнят правилното използване на предлозите Играта „Продължете реда“ развива логическото мислене на децата в предучилищна възраст Дидактическа игра„Поглед и име“ развива умения за класифициране, способност за обобщаване. Референтната диаграма ще помогне на детето да състави история за себе си. По-големите деца в предучилищна възраст се научават да съставят описателни и сравнителни истории от картинки. С тази игра детето затвърждава знанията за начините на движението на животните Играта „Съставете дума“ тренира знанието за букви и звуци. Тази схема ще помогне за консолидиране на знанията на децата в предучилищна възраст за професиите.

Времеви план на урока

Както всеки друг, логопедичният урок в детска градинасе състои от няколко етапа:

  1. Организиране на времето.
  2. Обяснение на темата на урока.
  3. Описание и характеристики на звука, който ще се изследва.
  4. Произношение на необходимите звуци в срички, думи, изречения.
  5. Физическо възпитание.
  6. Работете върху произношението.
  7. Използването на звук в съгласувана реч, диалог, история.
  8. Резултатът от урока.

В различните възрастови групи продължителността на часовете е различна (от 10 до 30 минути), така че децата да не се уморяват, да не губят интерес към образователните дейности. Така, младши групидецата в предучилищна възраст трябва да учат не повече от 10 (първи най-малък) или 15 (втори най-малък) минути, средни - не повече от 20 минути, по-големи групи - 25, в подготвителната група, часовете продължават до половин час. Същите изисквания важат и за провеждането на открити занятия.

Таблица: примери за времевия план на занятията в различни възрастови групи

Възрастова групаВъвеждаща фаза, мотивиращо началоДидактически игриФизическо възпитание или игра на откритоРечеви упражненияОбобщавайки
Най-младият2 минути.3 минути.2 минути.7 минути (по закачлив начин).1 минута.
Средно аритметично3 минути.3 минути.3 минути.10 минути.2 минути.
По-стари3 минути.4 минути.3-5 минути.
  • Упражнения за звук и произношение - 5 минути.
  • Задачи за писане, работа с копирни карти – 5 минути.
2 минути.
Подготвителни
  • Въвеждащ етап – 3 минути.
  • Разговор - 5 минути.
5 минути.5 минути.
  • Устна реч – 5 минути.
  • Работа с рецепти - 7 минути.
2-3 минути.

Учениците от подготвителната група вече знаят много и знаят как да се концентрират, следователно методът на разговор се използва активно в класната стая.

Примери за обобщения на отворени логопедични часове

По-долу са вариантите за логопедични часове за различни възрастови групи. Всеки етап е детайлизиран, посочени са целите и задачите на урока. Има примери за игри литературни произведения, необходимото оборудване и материали. Показано е как да се обобщят резултатите от урока, какви методи и техники може да използва учителят.

(Богателия И.Н.) е почти изцяло създадена в поетична форма, което може да повиши интереса на децата към изпълнението на задачи и да окаже влияние върху естетическото развитие (събуди желанието сами да съчиняват поезия, да учат измислицазаедно с родителите и полагащите грижи).

Видео: урок за логопед в старшата група

Видео: открит урок по логопедия в подготвителната група за училище

Важно е да запомните, че всяко знание ще бъде полезно само при постоянна употреба на практика. Ето защо е необходимо да се развива речта на децата в предучилищна възраст не само в специални класове, но и в ежедневния живот, като ги насърчаваме да запомнят и разказват колкото е възможно повече, изучавайки художествена литература, предлагайки интересни темиза игри, екскурзии, ваканционни сценарии... В този случай всяко дете ще има възможност да сподели своя опит и да общува с другите.

Накарайте децата да общуват с хората. Да култивира умението да слушаш и чуеш учителя. Активиране на активния и пасивния речник на лексикалната тема: „Домашни любимци“. Възможност за разпознаване и именуване на животни по снимки.
Да формират цялостно възприятие на предмети (изображения на животни).
Развитие на речево дишане, общи и фини двигателни умения. Развитие на зрително, слухово внимание. Развитие на мисленето. Подобряване на граматичната структура на речта. Развитието на съгласуваната реч. Задачите се реализират чрез игрови ситуации.

Резюмето на урока на тема "Диференциране T-D" е представено в рамките на съвременен логопедичен урок. В хода на работа се използват елементите дейности по проекта: способност за следване на инструкциите, сравняване на резултата с това, което е необходимо да се направи; включване на индивидуални задачи в зависимост от зоната на проксимално развитие на всяко дете. Развитието ще бъде полезно логопедиработа в училище.

Целева аудитория: за логопед

Резюмето на урока на тема "Писмо до Дядо Коледа" е представено с елементи на мозъчната гимнастика. През работното време се въвежда атмосфера на интерес-мистерия. Провежда се запознаване с правилата за писане на писмо, както и се обръща внимание на речника на Ожегов. Децата са активни партньори на учителя през цялата корекция. Този подход отговаря на съвременните изисквания.

Целева аудитория: за логопед

Резюме на урока на тема „Диференциране звучи S-W"представено с използването на поддържащи техники чрез методи за двигателна корекция. Осигуряването на взаимодействието на дясното и лявото полукълбо е в основата на интелектуалното развитие. По време на урока децата формират темата на урока, приемат и запазват образователната задача, търсят за необходимата информация.Формирайте самочувствие на базата на успешна дейност.

Целева аудитория: за логопед

Резюме на индивидуален урок за диференциране на звуци zh-sh. Предназначен за деца от средна училищна възраст. Цветна презентация помага на детето ви да се интересува и фокусира през цялата сесия. В урока детето има възможност да изпълнява самостоятелно задачи на компютъра.

Целева аудитория: за логопед

РЕЗУЛТАТ НА ПОДГРУПАТА ЛОГОПЕДИЧЕН УРОК за коригиране на нарушения на звуковото произношение
Тема: диференциране на звукове [p] и [p '] в думите.
Лексикална тема: пътуване до града на професиите.
Технологии: игра (пътуване-урок), информация и комуникация.
Цел: да се развие способност за разграничаване на звуците [p] и [p ’] върху материала на думите.
задачи:
Образователни:
- тренирайте да различавате звуците [p] и [p '] в думите;
- да развива слухово внимание, фонематичен анализ, синтез и представяне;
- актуализиране и изясняване на значението на думите по лексикалната тема "Професии";
- развиват умението за словообразуване по суфиксен начин;
Корекция и развитие:
- развиват логическото мислене, комуникативните умения и способности;
Образователни:
- да насърчава любопитството, познавателната активност и интереса към образователните дейности като цяло.

Целева аудитория: за 4 клас

Конспект на индивидуален урок по автоматизация на звука Ш в средата на дума. Предназначен за деца от старша предучилищна и начална училищна възраст Желанието да се помогне и почерпи Степшка с моркови поддържа интереса и вниманието на детето през целия урок Специални задачи за учениците тренират уменията за четене и писане.

Прочетете също: