Резюме за космическата окупация в начална училищна възраст. Резюме на урока: „Това мистериозно пространство. Игри на тема "Космос" за деца

Тема: За деца за звездите и планетите

Цел: обогатяване на представите за заобикалящия свят.

задачи: да запознае учениците с близките планети;

развиват познавателна активност, обогатяват речника;

да култивира способността да виждаш и разбираш красивото.

Оборудване: геометрични фигури (за всеки ученик), портрет на Ю.А. Гагарин, снимки на планетите: Земя, Луна, Марс, Венера, илюстрации от книгата "Светът и човекът".

Ход на урока

аз ... Org. момент

Корекционно-развиващо упражнение за развитие на въобразителното мислене.

Днес трябва да направим необичайно пътуване. Ще полетим. За да летим, имаме нужда от космически кораб. Нека използваме рисунките, които Dunno направи.

Незнайката изобрети междупланетен кораб,

Рисува рисунки в тайна обстановка;

Така че Cog и Shpuntik да не знаят тайната.

Нарисувам отделни листовевсички подробности.

И вие разглеждате всички негови рисунки

И добавете пълния чертеж от частите.

Всичко трябва да се отбележи, всичко трябва да се вземе предвид,

Може би има ненужни, излишни?

Децата са поканени да направят ракети от геометрични фигури по модел.

II ... Главна част

1) Въведение в темата.

Да се ​​стремиш към непознати разстояния,

За да подчини космоса,

Трябва да работите усилено и да научите много,

Трябва да живеем честно и съвестно.

Всеки иска, приятели,

По-близо до изгряващите днес звезди

И в райските земи

Запознайте се със старата дама Луна!

Не забравяйте едно нещо

Отражение върху звездната карта

Какъв космически път

Започва в училище на бюро!

Тези стихотворения са посветени на космонавта номер едно - Юрий Алексеевич Гагарин.

Знаете ли кога е извършен първият му космически полет?

2) Нощно небе (предварително наблюдение на звездите и луната).

Ти и аз гледахме нощното небе.

Кажете ни какво успяхте да видите, забележете?

Каква беше луната?

В древни времена пътешествениците и моряците са използвали звездите, за да намерят пътя си до родния си бряг. В това им помогна най-важната звезда, която се нарича Полярна.

3) Нашите близки съседи са Луната, Марс, Венера.

Нашият космически кораб каца на Луната. Това е най-близкото небесно тяло до Земята. Луната се нарича още многостранна, тъй като тя бавно променя външния си вид през цялото време. Луната се върти около Слънцето, а Луната около Земята – тя е естествен спътник на Земята. На луната има морета, но в тях няма вода. Там няма въздух.

Нашият кораб се насочва към красивата Венера. Нарича се още „Утринната звезда“, защото се вижда на разсъмване. Това е най-близката планета до нас.

Последната планета по пътя ни ще бъде Марс. Той е почти наполовина по-малък от Земята. Цялата тази планета е покрита с червен пясък. На Марс духат много силни ветрове. Учените са изследвали Марс и дори са се спуснали на повърхността му. На тази планета има планини и дори клисури, но не можете да живеете на Марс заради газа, който го заобикаля.

Нашето пътуване приключи, но като истински астронавти имаме още една работа. Всички астронавти записват и снимат всичко, което са видели и забелязали. И ние ще рисуваме с вас.

4) Звезден калейдоскоп (рисуване чрез наблюдение).

III ... В крайна сметка. Изложба на детски рисунки.

Хората от Исилкул свято помнят, че историята на Великата отечествена война е история на подвига на народа. 11 600 души бяха мобилизирани на фронта от нашия край, не всички се върнаха. 5883 души загинаха на бойните полета. От тях 2515 души са в неизвестност.

Резюме игрова дейностна английски език с деца в предучилищна възраст (младши ученици) на тема "Ден на космонавтиката"


Крикунова Ирина Генадиевна, учител по английски език в детския център "Сема", Бугуруслан, Оренбургска област
Описание на материала:Предлагам обобщение на урок по игра за деца от старша предучилищна и начална училищна възраст. Този синопсис може да бъде полезен както за учители, работещи с деца в предучилищна възраст, така и за учители, които преподават английски език начално училище... В клас, децата в игрова формазапознайте се с Деня на космонавтиката, имената на съветските космонавти, повторете броенето от 1 до 10 и обратно от 10 до 1, цветове. По-голямата част от урока се провежда на английски език, като се практикува методът на потапяне в езиковата среда.
Целта на урока:запознаване с Деня на космонавтиката, с Международния ден на полета на човека в космоса.
задачи:
Образователни:активирайте предварително проучените лексикални и граматически структури в речта на децата, по-специално използвайте Имам нужда ..., повторете формулите за поздрав и запознанства, броене от 1 до 10 и отброяване от 10 до 1, цветове.
Разработване:да развива познавателната активност на децата; развиват ухо за музика, памет, фини двигателни умения.
Образователни:насърчавайте гордостта във вашата страна, патриотични чувства, упорита работа, точност.
Оборудване: 2 плюшени играчки - кучета, интерактивни и с джоб за подаръци с ключалка, ябълки (по една ябълка на дете), хематоген (за всяко дете), стикери за украса на ракети, раздатки - числа от 1 до 10 изписани с пунктирани линии на лист формат А4, цветна хартия, ножица, лепило, TCO (компютър или лаптоп за възпроизвеждане на бек на песен).
Етапи

Въведение. Поздравления. Въведение. Поздравления.

учител:Здравейте, деца! Радвам се да те видя! Вижте, имаме двама гости. Кои са те?
ученици:Те са кучета.


учител:Да, прав си. Но те са необичайни кучета! Да ги срещнем, да ги попитаме какви са и как се казват!
Белка:Здравейте. Как се казваш?
Ученик 1:Здравейте. Аз съм Лера. Как се казваш?
Белка:Аз съм Белка.
Ученик 2:Какво си ти?
Белка:Аз съм космонавт!
Стрелка:Здравейте. Как се казваш?
Ученик 3:Здравейте. Аз съм Саша. Как се казваш?
Стрелка:Казвам се Стрелка. И аз съм космонавт!
(Децата се представят и научават имената на гостите, повтаряйки формулите за поздрав и запознанство. Космонавтите Белка и Стрелка присъстват през целия урок.)

II. Ден на космонавтиката. Ден на космонавтиката. Въвеждане на нови лексикални единици чрез договор.

учител:Деца, погледнете нашия календар със страници за оцветяване. Каква дата е днес?
Ученик 1: 12 април е.
(Отговорите на децата са възможни и на руски език. Те вече са запознати с календара за оцветяване, в продължение на 4 месеца колективно го рисуват, като постепенно запомнят имената на сезоните, месеците, дните от седмицата.)


учител:Ти си прав! А 12 април е Ден на космонавтиката. Това е и Международен ден на човешкия космически полет. Юрий Алексеевич Гагарин беше първият човек в космоса. Космическият му кораб се казва Восток 1. Той обиколи земното кълбо за 108 минути и кацна близо до река Волга на 12 април 1961 г. Всички руски хора се гордеят със съветските космонавти, като Ю. Гагарин, А. Леонов, В. Терешкова и други.
(Учителят говори за Деня на космонавтиката, за полета на Ю. А. Гагарин, за известните космонавти на руски.)
Космос - открито пространство, пространство,
Стрелката и Белка знаят.
Първият космонавт е Гагарин.
Космонавтите летят в космоса.
(Автор: Крикунова И.Г.)
(Децата се запознават Английски съществителни, рецитирайте ги няколко пъти след учителя отделно, след това в стихотворение.)

III. Песента "10 малки ракети". Песента "10 малки ракети".

учител:Момчета и момичета, виждали ли сте космически кораб? Бихте ли искали да станете космонавти, когато пораснете?
(Разговор на родния им език за това дали децата биха искали да станат астронавти или космически пътешественици.)

1) Представяне на песента от Белка, Стрелка и Учител. (Слушане на песента "10 Little Rockets")

Белка и Стрелка:Знаем една хубава песен за ракетите. Искате ли да го слушате, момчета и момичета? Ще го изпеем за вас! Слушам!

(Белка и Стрелка пеят песента „10 Little Rockets” на английски, а децата слушат.)

2) Изписване на числа (Окръжете числа от 1 до 10)

учител:Деца, сега проследете числата. Използвайте любимите си цветове. Белка, какъв цвят ти трябва?
Белка:Имам нужда от розово.
учител:Заповядайте. Проследете числата, моля. Стрелка, какъв цвят ти трябва?
Стрелка:Трябва ми портокал.
учител:Заповядайте.
(Децата проследяват числата по пунктираните линии с многоцветни флумастери, като същевременно казват на учителя на английски какъв цвят им трябва. За точно разбиране на задачата учителят първо показва пример с Белка и Стрелка.)

3) Правене на хартиени ракети. (Правете хартиени ракети)

учител:Можем да си правим собствени ракети. Виж! Това е моята ракета. Вчера го направих сам.
Белка и Стрелка:И това са нашите ракети. Искате ли да правите такива ракети? Да опитаме! Просто гледайте и правете същото!
учител:Каква хартия ти трябва, Андрю?
Андрю:Трябва ми синя хартия.
учител:Заповядайте. И каква хартия ти трябва, Максим?
Максим:Трябва ми черна хартия.
учител:Заповядайте. Погледни ме и направи същото.


Всички деца избират цветна хартия, използвайки фразата, от която се нуждая. След това Учителят показва как се прави ракета. (Децата избират цветна хартия, след което повторете действията на учителя и направете свои собствени хартиени ракети. В процеса на работа върху ракети децата многократно слушат песента „10 Little Rockets“ на английски. Така те неволно го помнят. Правене на ракети според майсторския клас „Да направим ракети сами, да летим над облаците“ Корнеева Светлана Генадиевна.)
учител:Нашите малки ракети са готови! Ура!

4) Пейте заедно! (Нека пеем заедно!)

учител:Нека изпеем заедно песента „10 Little Rockets“!
Едно малко, две малки,
Три малки ракети.
Четири малки, пет малки,
Шест малки ракети.
Седем малки, осем малки,
Девет малки ракети,
Десет малки ракети летят високо.

Десет малки, девет малки,
Осем малки ракети.
Седем малки, шест малки,
Пет малки ракети.
Четири малки, три малки,
Две малки ракети,
Една малка ракета, летяща високо.
(Има различни версии на тази песен - „10 Little Aeroplanes“, „10 Little Happy Children“, „10 Little Snowmen“ и други, в нашия случай ракетите са подходящи - „10 Little Rockets“)

5) Игра „Най-добрият космонавт“

Белка:Деца, обичате ли да играете игри?
деца:Да!
Стрелка:Да играем тогава!
учител:Кой иска да бъде най-добрият космонавт, момчета и момичета? Трябва да летите с ракетата си на голямо разстояние. Хлапето, чиято ракета лети занай-дългото разстояние ще спечели играта и ще получи награда! Имате 3 опита. Три, четири, започвайте!


(Децата „изстрелват ракети в космоса“, всяко има по три опита. Победител е този, чиято ракета лети по-далеч. Наградите са стикери за украса на ракетите.)
учител:Белка и Стрелка ви дават тези хубави стикери, за да украсите вашите ракети.

6) Изложбата на космическите ракети. (Изложба на космически ракети)

учител:Деца, нека изложим нашите космически ракети и да ги снимаме. Матви, натиснете този бутон. Страхотен! Сега ти, Андрю! Можете да станете добри фотографи, момчета! Ами момичетата? Би ли искал да опиташ?
(Ракетите, направени в урока, се поставят на рафта в един ред, децата, под ръководството на учителя, снимат „космодрума“, един друг с ракети, с Белка и Стрелка. В следващия урок вие може да направи фотоколаж заедно от разработените снимки на деца или учителят може да го подреди самостоятелно и да го покаже на децата, като окачи на видно място.)

IV. Сутрешни упражнения "Силни като космонавти". Физическо възпитание "Силни като космонавти!"

учител:Момчета и момичета, Белка и Стрелка знаят как да бъдат здрави. Те са много силни. Нека се вслушаме в техните съвети.
Белка:Деца, за да сте здрави, трябва да правите упражнения всяка сутрин.
Стрелка:За да сте здрави, трябва да ядете повече здравословна храна – плодове и зеленчуци.
учител:Белка и Стрелка са прави. Нека следваме съветите им. Първо ще направим сутрешни упражнения.
Стани!
Ръцете горе!
Завийте наляво!
Наведете се надясно!
Сложете усмивка на лицето си!
Сега, добре дошли, заемете мястото си!

Изправете се още веднъж.
Направете реверанс, хей, хей!
Пуснете реверанс 10 пъти:
Едно две три четири пет шест седем осем девет десет!
Ще бъдете здрави по всяко време!


Ако тичаш и скачаш.
Ще бъдете силни като космонавти
Ако вдишвате и издишвате.
(Автор: Крикунова И.Г.)

V. Здрави като космонавти! Една ябълка на ден държи доктора далеч от мен. Рефлексия „Здрави като астронавти! По една ябълка на ден и няма да имате нужда от лекар!"


учител:Деца, британците казват: „Една ябълка на ден държи доктора далеч“. Това означава, че ябълките са много полезни, съдържат витамини. Да ядем ябълка!
Ядем ябълки! Какво ядем, деца?
ученици:Ябълки!
учител:Какво ядеш, Кирил?
Ученик 1:Ябълка.
учител:Какво ядеш, Елина?
Ученик 2:Ябълка!
(Учителят кани децата да изядат по една ябълка, като не забравя да спомене ползите от зеленчуците и плодовете. Докато децата ядат ябълки, учителят установява, че децата си спомнят какво им е харесало – не им е харесало в клас. )

V. Домашна задача. Домашна работа.

учител:Скъпи момчета и момичета, вкъщи трябва да изпеете песента „10 малки ракети“, да научите стихотворението за космоса и да направите голяма хартиена ракета с цвят, който желаете.
(Като домашна работа децата са поканени да направят ракета по-голям размери научете песента "10 Little Rockets", както и стихотворение за космоса.)

Сизоненко Елена
"Междупланетно пътуване". Резюме на развиващите часове за Деня на космонавтиката за малки деца

Цел: разширяване на знанията деца за космоса.

Материал: играчки (куче, папагал, мече, жираф); момче, изрязано от картон; хартиени панталони, яке и каска; двойна лента; още три момчета, боядисани в дрехи (синьо, жълто, зелено, червено); четири хартиени ракети (червено, синьо, жълто и зелено); парчета хартия, памучна вата, чаши с питейна вода и сламки; 2 парчета от хартия; две парчета плат с пришити големи копчета.

Групата е разделена на четири зони. Звучи музика.

възпитател. Днес ще отидем на пътуване, но не просто, но междупланетна... Ще посетим различни планети. Какво мислиш, че ще отиде пътуване до друга планетакакво ни трябва за това? (отговори деца)

Под веселата музика се появява куче.

куче. Аз не съм просто куче

V Вече бях в космоса.

Преди човека

Ракета полетя с кучето.

Здравейте в пространствоотивате и не знаете какво да вземете? Е, първо ви трябва костюм.

възпитател. Точно! Нека момчета направим летен костюм.

Играта „Облечи се астронавт» Предварително се приготвя изображение на момче и се прикрепя двойна лента към необходимите части на тялото, части от дрехите се изрязват (яко, панталони, каска, ботуши)... Децата прикрепват дрехи към момчето (дрехите на момчето са в същия цвят).

възпитател. Толкова добре се справихме, костюмът е готов. Браво момчета! Сега какво ни трябва?

куче. Сега имате нужда от ракета, за да летите.

възпитател. Ракета? Е, имаме дори не една, а много ракети, но коя е подходяща за нас?

Играта "Избери по цвят"Пред децата са подредени ракети от четири цвята (червено, синьо, зелено и жълто)и четири фигури астронавтив скафандри в червено, синьо, жълто и зелено. Първо питаме децасортирайте ракетите по цвят, след това засадете нашите астронавти в дясната ракета... Децата работят активно

възпитател. Много добре! И ние го направихме! Благодаря ти, куче. Е, сега летим!

Под музика децата заедно с учителя обикалят груповата стая и спират в една от зоните.

възпитател. Сега кацнахме на планетата на папагалите. А ето и нейния представител.

Папагал. Аз съм интересна птица, красив мъж и бърборец.

Но тази планета е моят дом за мен.

Здравейте, добре, че пристигнахте!

възпитател. Папагале, защо си толкова тъжен?

Папагал. Никой не си играе с мен, така че съм тъжен. Ех, само да си играеше с мен.

възпитател. Момчета, хайде да играем с папагала!

Играта "Повтаряй след мен".

Под весела музика децата повтарят за "папагал"различни действия: пляскат, вдигат ръце, усмихват се, намръщват се.

възпитател. Е, това е, папагале, поиграхме си с теб и е време да тръгваме, ще летим на следващата планета. Сбогом, папагале!

Децата и учителят се сбогуват с папагала и се преместват в друга част от групата под музиката. Появява се мече.

Плюшено мече. Аз съм най-големият в света

Имам опашка, уши.

Обичам да ям малини,

И подремни в бърлогата.

възпитател. Кои са тези момчета? Точно така, плюшено мече. Така че това е меча планета.

Плюшено мече. Колко прекрасно, че имам гости! Някой ще ми помогне, иначе просто не мога да се справя. Не мога да духам, както и да се опитвам, не мога. И трябва да изчистя отломките от следите.

възпитател. Момчета, нека помогнем на мечката да почисти следите за боклук и да го научим как да духа.

Играта "Удар"Тази игра ще изисква няколко атрибути: 2 пътеки хартия, парчета хартия или памучна вата, както и тръбички и чаши с вода. Поставете парчета хартия на една писта (памучна вата), и попитайте децата издухат.

Плюшено мече. Благодаря ви момчета. Сега знам как да духам!

възпитател. Това е страхотно, а сега мечката ще ни научи как да духаме в тръба!

Под музиката мечката показва на децата как да духат през тръба в чаша с питейна вода и ги моли да го повторят.

възпитател. Ето колко е забавно! Но е време да летим нататък. Сбогом, плюшено мече!

Децата и учителката се сбогуват с мечката и продължават полета си под музиката. Появява се жираф.

Жираф. В света няма такъв растеж,

И вече ме няма.

Мога да ям листа от дърветата,

Без да напрягате врата си.

Здравейте, колко се радвам, че дойде при мен!

възпитател. Здравей жирафе, и ние сме щастливи.

Жираф. Наистина имам нужда от вашата помощ. Не закопчах правилно копчетата на блузата си, а сега просто не мога да ги отворя, за да ги оправя, помогнете ми!

възпитател. Добре, жирафе, ние ще ти помогнем. Ще ви помогнем ли, момчета?

(отговори деца)

Играта "Разкопчайте копчетата"Децата се редуват да разкопчават (или копчене).

Жираф. Благодаря ти много.

възпитател. Това е страхотно! И трябва да отидем на нашата планета. Отлетяхме обратно към нашата планета – у дома.

Децата седят на килима под музика.

възпитател. Е, върнахме се. Какви планети посетихме днес? (отговори деца) с кого се запознахте? Точно така, посетихме планетата на папагалите, слоновете и жирафите и им помогнахме на всички. Хареса ли ви нашите пътуване?

(отговори деца)

възпитател. Е, сега можете да играете с любимите си играчки и да им кажете къде сте били, какво сте видели и с кого сте се срещали.

Свързани публикации:

Резюме на корекционния и развиващ урок "Пътуване до вълшебната земя" с деца на 5 годиниОбщинско предучилищно заведение образователна институциядетска градина от общоразвиващ тип с приоритетно изпълнение на познавателно-речево.

Резюме на корекционни и развиващи занимания с деца ОПР "Пътешествието на Колобок"Първа година на обучение Учител-дефектолог Н. В. Гранченко Корекционно-развиващ урок „Пътешествието на Колобок. Цел: Да се ​​обобщи и систематизира.

Резюме на игров урок за деца от 1-ва младша група на детската градина (3-та година от живота), тема: "Космос"

цели:

Да даде на децата елементарни представи за пространството.
Активирайте речника по тази тема.
Продължете да формирате устойчиви представи за формата, размера, количеството, цвета, геометричните форми, положението на обектите в пространството.
Научете децата да извършват прости експерименти с пясък и вода.
Подобряване на уменията за рисуване, лепене, моделиране.
Развийте мисленето, фините двигателни умения, координацията на движенията.

Оборудване:

Глобус.
Многоцветни копчета, силуетно изображение на летяща чиния с залепени кръгове, съответстващи на бутоните по цветове и размери.
Картина на извънземни и техните планети под формата на геометрични фигури.
Картина-диаграма, изобразяваща ракета от геометрични фигури, геометрични фигури, изрязани от картон.
Картината, изобразяваща астронавти в три размера, скафандри в три размера, изрязани от бял картон.
Конус, залепен от дебела хартия. Стикери под формата на кръгове, червена салфетка.
Ракета, космонавт на връв, големи и малки планети, залепени за черния картон.
Лепило, пясък, лист хартия с кръгъл шаблон, прикрепен върху него.
Контейнер с пясък. Пипета. Чаша вода.
Многоцветни щипки за пране, силуетни изображения на динозаври, изработени от дебел картон.
Фонов лист с изображение на три планети с различни размери, лепило, цветни силуетни снимки на динозаври с три размера.
Лист хартия с кръгъл шаблон, прикрепен отгоре, тампон от пяна, синя боя.
Планарни изображения на китове в три размера.
Картина с изображението на планетата Земя и сенките от камъните различни форми, камъни. Силуетно изображение на ракета.
Лист черен картон, жълт и оранжев пластилин, боя, печати с мехурче.
Оборудване за динамична пауза: пейка, корекционна писта, тунел.
Малки метли и лъжици.
Аудиозаписи: „Песен на младите космонавти“.

Ход на урока:

Живеем на планетата "Земя". Ето как изглежда. (Глобус шоу).

През деня, когато е светло, виждаме Слънцето на небето. А през нощта, когато е тъмно, много звезди светват на небето. Хората гледаха небето и мечтаеха да летят там, в космоса. Научихме се да строим ракети и полетяхме в космоса. Сега те мечтаят да летят до други планети, където живеят извънземни. Не можем да летим в космоса с истинска ракета. И можем да играем космически приключения. Сега да започнем.

Но извънземни от други планети долетяха до нас на летяща чиния. Как да ги поздравим? какво да кажем? Здравей здрасти!

Игра с бутони за летяща чиния

Поставете бутоните с правилния размер и цвят върху кръговете.

Дидактическа игра "Върнете извънземните на родните им планети"

На какво геометрична формаизглежда ли това извънземно? Прилича на кръг. Значи той дойде от кръгла планета. И каква геометрична фигура изглежда това извънземно? На овала. Значи той е от овалната планета. Върнете всички извънземни на родните им планети.

Време е да полетим в космоса. Трябва да построим ракета.

Дидактическо упражнение "Сгънете ракетата"

Вземете правоъгълника и намерете неговото място на изображението на ракетата. Сега очертайте квадрата и триъгълника. Имаме една от тези фигури. Колко кръга? Два кръга. Поставете ги като илюминатори. Сега пребройте овалите. Колко овала има? Три. Намерете място за тях.

Дидактическа игра "Избери костюм по размер"

Преди вие сте астронавтите. Покажи най-високия, най-ниския. Сега съчетайте костюма за тях.


Хартиена конструкция "Ракета"

Децата залепват кръгове-илюминатори върху конус от дебела хартия, мачкат червена салфетка и вмъкват „огън“ в кухата част на конуса.

Преди полета астронавтите трябва да тренират.

Динамична пауза "Обучение на космонавти"

Децата пълзят на пейка, пълзят в тунел, вървят по коригираща пътека. На музика "Песен на млади космонавти".

И сега, когато имаме всичко готово, нека летим!

Дидактическо упражнение "В открито пространство"

Поставете астронавта в ракетата. Време е да излезем от ракетата в космоса. Ето един астронавт, кацнал на голяма планета. Сега обратно на ракетата. Той отново излезе и облетя ракетата. След това кацна на малка планета.

Планета от пясък

Ръчен труд "Планетата на пясъка"


Залепете кръга вътре в шаблона и го поръсете с пясък.

Пясъчно преживяване "Сухо или мокро"

Пред вас има пясък. Почувствай го. Пясъкът е мокър или сух? Суха. Как да намокрим пясъка? Налейте водата. Изсипете вода в пясъка с помощта на пипети. Какъв е пясъкът от водата? Мокра.

Планета динозавър

Игра за въртене "Динозаври"

Прикрепете тръни към гърбовете на динозаврите, за да могат да се защитават от врагове.

Приложение "Динозаври"

Залепете големия динозавър на голямата планета и малкия динозавър на малката планета.

Планета на водата

Рисуване с пяна гумени тампони "Планетата на водата"

Шаблон се наслагва върху лист хартия, фиксиран с кламери.
Тампон от пяна със синьо мастило оставя отпечатъци, които запълват цялото пространство вътре в шаблона.
Кой мислите, че може да живее на планетата вода? Риби, китове.

Динамична пауза "Пътуване на китове"

На пода е положено плоско изображение на кит, децата са поканени да седят върху него, за да плуват на планетата на водата.
Китът не е много голям, тясно ни е на него. И ето още един кит доплува до нас. Повече ли е от нашето или по-малко? Този кит е по-голям от нашия. Да преминем към този кит. Което е по-голямо. Сега не ни е тясно. Ние сме просторни.

Планета от камъни

Дидактическа игра "Намери сянка от камък"

Поставете камъни с подходяща форма върху черни сенки.

Дидактическо упражнение "Наведете ракетата през метеорния поток"

Вземете ракета и я поставете на планетата Земя. Сега ракетата е на път. Помогнете на ракетата да прелети през метеоритния дъжд и да избегне блъскането в скали.

Упражнение „Съберете камъните“

Има много камъни, разпръснати по тази планета. Трябва да ги съберете, но не можете да докосвате камъните с ръце. Ще събираме камъни с метли и лопати. Като този.

Моделиране на "Звезда и комета"

Децата рисуват звезда и комета върху лист черна хартия.
Звезда: направете топка чрез кръгово търкаляне, поставете я върху картона и натиснете надолу, издърпайте пластилина отстрани с пръст - направете "лъчи".
Комета: направете топка в кръгово търкаляне, поставете я върху картона и натиснете надолу, изтеглете "опашката" на кометата с пръст.

Рисуване с щампи с мехурчета "Планети".

Потопете печата в боя и го поставете върху тъмен лист хартия, за да направите планета.

Време е да се върнем у дома на нашата планета Земя.

Обобщаващо образователна професияНа тема "Космос"опитахме се да научим на децата познат материал за космоса и нов в необичайна форма на пътуване, комбинирайки го с кръгова работа със солено тесто.

В урока си те си поставят следните цели:

  1. Насърчаване на натрупването на знания на децата за космоса; въвеждат нови планети (Марс, Юпитер, Сатурн)
  2. Корекция на вниманието, въображението, паметта на деца с увреждания.
  3. Възпитавайте приятелско отношение в екипа.
  1. Продължете да разширявате знанията за съзвездията.
  2. Да възпитава уважение към професията и труда на космонавтите.
  3. Събудете интерес към открития космос.
  4. Събудете интерес към театралната дейност.
  5. Развийте въображението, произволното внимание, способността да се концентрирате колкото е възможно повече върху случващото се.
  6. Развийте речта, когато отговаряте на въпроси, способността да изразявате свободно и ясно мислите си.
  7. Създайте положително отношение, усещане за успех.

Забавление с родителите - играйте — Щастлив случай!

цели:затвърдете знанията на децата за литературни произведения, за формиране на интерес към руските народни приказки.

  • Развийте мисловни умения, памет, внимание. Разширете хоризонтите и речника си.
  • Да култивира любов и уважение към близки хора, приятелско отношение към другарите, чувство за взаимопомощ.

задачи:Допринесете за формирането на единен приятелски екип, създайте радостно настроение у децата и родителите от играта.

  • Продължете да развивате творческо въображение. Допринесе за създаването на образи в приказка, водещи в движенията, израженията на лицето на техните герои.

"Добро забавление"

Комичен спектакъл за ученици от 1-5 клас по любимите им приказки. Ако проявите креативност с него, ще бъде забавно. Всеки изпълнител създава свой собствен образ, показвайки собственото си въображение. Сестри, мащеха, Пепеляшка, страница, фея могат да бъдат подобни на известни приказни герои, но могат и да се различават от тях. Например Пепеляшка - с мини пола плюс токчета и грим ... Гатанки, състезания - по преценка на изпълнителите, те лесно се намират и взимат сами. Според сценария състезанието включва няколко отбора. По време на избрания маршрут те получават думи, които трябва да доведат до финалната линия и да съберат поговорка. Освен това на пистата ги очакват всякакви тестове. Колкото повече играчи, толкова по-добре. Действието се развива в цялото училище. Започна в актовата зала, където присъстват всички отбори и фенове.

Изтегли:


Визуализация:

Г. Воркута

РЕЗУЛТАТ ОТ УРОКА

С пластмасови елементи за тесто

Тема: "Пътуване в космоса!"

Педагози: Сичева Ю.С.

Чапаева Н.А.

2012 година

Тема на урока: "Пътуване в космоса!"

Цели на урока:

  1. Насърчаване на натрупването на знания на децата за космоса; въвеждат нови планети (Марс, Юпитер, Сатурн)
  2. Корекция на вниманието, въображението, паметта на деца с увреждания.
  3. Възпитавайте приятелско отношение в екипа.

Цели на урока:

  1. Продължете да разширявате знанията за съзвездията.
  2. Да възпитава уважение към професията и труда на космонавтите.
  3. Събудете интерес към открития космос.
  4. Събудете интерес към театралната дейност.
  5. Развийте въображението, произволното внимание, способността да се концентрирате колкото е възможно повече върху случващото се.
  6. Развийте речта, когато отговаряте на въпроси, способността да изразявате свободно и ясно мислите си.
  7. Създайте положително отношение, усещане за успех.

Местоположение: iso - студио.

Продължителност на урока: 40 минути

Материално-техническо осигуряване на урока: художественото студио е украсено с рисунки на комети, планети, звезди на въдица са прикрепени към тавана; лаптоп, високоговорители, космически музикални плочи; обемни меки модули; предварително подготвени фигури солено тесто: звезди, планети, комета, космически кораб, тъмен фон за работа; цветни моливи, синя хартия; камъчета и памучна вата за задачата "Определете чрез докосване"

Методическа и дидактическа подкрепа на урока:листовки за задачата „Съберете думата“; снимки, изобразяващи съзвездия, комети, планети; изображение на храната на астронавтите и различни продукти; гатанки за съзвездия; героят е извънземен.

вид професия: Комплексен урок с елементи от тестена пластмаса.

ход на урока:

Създаване позитивно отношениеда работиш. " Ако има добър приятел"

Цел: Развийте способността да си сътрудничите с възрастни, приятели, да проявявате грижа и внимание един към друг.

(Децата повтарят движения според текста)

Настроението падна (спуснете ръцете си)

Бизнесът да изпадне от контрол ... (ръкува се)

Но не всичко е изчезнало, (свиват рамене)

Ако има добър приятел (обърнете лицата си един към друг)

Ще се справим със случая заедно, (ръкуваме се)

Вдишайте с облекчение (вдишайте дълбоко и издишайте)

Повдигнете настроението (наведете се и бавно се изправете)

И се отърси от праха! (разклатете себе си и съседа си)

Възпитател: П вижте колко необичайно красиво е декорирана нашата зала. Над почти всеки от вас блести звезда, като истински звезден свод.

Дихателни упражнения.(Хванете звезда, духайте, задръжте дъха си)

Нека си представим нощното небе ... (Звучи спокойна музика)

1 . Задача "Идентифициране чрез докосване"

Вземете ръцете си назад, затворете очи и се пригответе да усетите и опишете какво ще сложа в ръцете ви.

Представете си мразовита зимна нощ и тогава изглежда, че звездите са такива (слагам студен камък в ръката си)

Как се чувстваш, разкажи ни за чувствата си?

  1. твърдо
  2. студ
  3. гладка

Това са звездите в една мразовита зимна нощ. Те са студени и блестят с блясъка си, а самите са като големи сребърни снежинки.

И в топла лятна нощ звездите са такива (слагам памук в ръката си)

Какво чувстваш? Какви усещания, кажи ми.

  1. топло
  2. мека
  3. пухкав

През лятото звездите са топли и големи. Изглеждат по-големи, отколкото през зимата.

възпитател: Момчета, какъв празник, свързан с небето и звездите, празнувахме наскоро? (12 април - Ден на космонавтиката)

Отговорете, всеки, който ме чуе. Моят космически кораб претърпя бедствие и се приближава с голяма скорост към някаква непозната планета. Той е голям, кръгъл, син и жив. И кой живее на него и как се казва, не знам!

Момчета, знаете ли за коя планета говорят?

Защо е този цвят?

Каква форма?

Защо е жива?

Появява се извънземно.

Казвам се ТОП. Летях от планетата САТУРН.

възпитател: Скъпи Тор, на нашата земя е обичайно да те поздравяваме, когато идваш на гости.

Извънземно: Какво означава да кажеш здравей?

Момчета, нека покажем как хората ни поздравяват на земята.

ПОЗДРАВ (в кръг)

Извънземно : Разбирам, поздравяват ни така... (долага ръка до гърдите и челото на съседа)

възпитател: Нека кажем здравей, както правят на Сатурн.

Извънземно: Момчета, моля, помогнете ми да се върна на моята планета. Но моят кораб се развали.

възпитател: Имаме космически кораб. Но трябва да се събере, има само изтеглена проба.

2. Сглобяване по проба

(Децата сглобяват ракета от меки модули)

възпитател : Ракетата е готова, но какво е необходимо за подсилване на силите на дълъг път?

Разбира се, храна, каква храна е необходима в космоса?

3. Обяд на астронавта

(Снимки, изобразяващи ястия и продукти, децата избират това, от което се нуждаят).

Извънземно: Само грамотни и подготвени деца могат да отидат в космоса.

възпитател : Седнете по-удобно, TOR е вашето място. Да се ​​преструваме, че сме в космическа ракета.

Аз чета:

Очаква ни нова ракета

За разходка из планетите

Която искаме

До коя ще летим

Има само една тайна

Няма място за некадърни хора!

Внимание! Пригответе се да изстреляте ракетата си. Отброяваме от 10. СТАРТ. Нашата ракета върви високо - високо! Бъди внимателен! Наблюдаваме през прозорците!

4. Задача "Направете маршрут на полет"

(ориентация върху лист хартия)

Извънземно: За да летите, трябва правилно да начертаете маршрут на полета.

Имате сини чаршафи - това е небето.

Внимание! Вземете моливите си и се захващайте за работа:

В долния ляв ъгъл еЗемята (маркирайте го със син кръг).

В горния ляв ъгъл виждаме планетатаМарс (маркирайте го с червен кръг).

В долния десен ъгъл елуна ( маркирайте го с жълт кръг)

В горния десен ъгъл на планетатаСатурн , отиваме натам (маркирайте го със зелен кръг)

В центъра еСлънцето (маркирайте го с оранжев кръг)

възпитател: Вече имаме карта на полета! Със сигурност ще летим до нашата дестинация.

възпитател: За да бъдеш астронавт, трябва да знаеш много. И преди всичко, бъдете добре запознати със звездите. Сега ще се опитаме да отгатнем гатанките на добре познатите съзвездия. В крайна сметка звездите на небето не са разпръснати в безпорядък. Те образуват комбинации, наречени съзвездия. Всички съзвездия имат свои собствени имена. И имената са измислени за тях в древна Гърция. Гърците са били отлични навигатори и са определяли пътя по небесните съзвездия, когато са плавали на кораб.

физически минута "Начертайте съзвездие"

Застанете в кръг, вие и аз ще изобразим съзвездията, които ще чета.

(Четем гатанки, демонстрираме рисунки или диаграми на планети и съзвездия)

Чистото небе е красиво

има много басни за него.

няма да ти позволят да лъжеш,

сякаш там живеят животни.

В Русия има хищен звяр,

Вижте - той е в небето сега

свети в ясна нощ

Голямата мечка).

И мечката - с детето,

Мило, славно мече.

До мама свети

Малка мечка)

***

Недалеч Драконът утихна.
Той поглежда накриво към мечките,
Дъвче краищата на мустаците.
И орелът гледа дълго време,
Като кльощав Вълк се скита някъде
И заобиколен отстрани
Съзвездие на кучетата.

***

Небесният лъв спеше спокойно,
Разкриване на вашия страховит Snapdragon
(Не се шегувайте с лъвовете!)
Китът доплува до Андромеда,
Пегас галопира бързо,
И гордо Лебедът полетя
По Млечния път.

***
И близо до Млечния път,
Където и да отидете или отидете
Има огромен Рак.
Лежи в космически прах
Леко движи ноктите си
И всичко гледа Hydroy

***
Тук Гарванът размаха криле,
Феникс възкръсна от пепелта,
Паун размаха опашката си,
Тук змията се изви,
Лисичките тичаха, веселейки се,
И рисът седеше, криейки се,
Делфин спаси певицата

***

Жирафът ходеше като Бог
Ето заека, ето еднорога,
Кран, хамелеон.
А гълъбът с гущера е...
Не, явно не мога да броя
Всички тези приказни същества
Кой е обитаваното пространство.

възпитател : Момчета, изглежда, че сме в нулева гравитация и важните думи са объркани.

5. Задача "Съберете думата"

На всеки се дава дума или няколко думи, според нивото на трудност.

Думи: Гагарин, Королев, Терешкова, 12 април, Белка, Стрелка, Скафандр, Восток. След като изпълнят задачата, децата трябва накратко да обяснят какво означават тези думи.

възпитател : Много да знаете, това не е всичко. Космонавтът трябва да е в добро здраве, да е приятел със спорта и да прави сутрешна гимнастика всеки ден.

Но сега ще проверим колко сръчни и сръчни са момчетата. Внимание, внимание, обявявам конкурс!

Игра на открито "Ракетите в началото!"

възпитател: Погледнете през прозорците, за да видите какво е:

Извивайки огнената си опашка, нещо се втурва между звездите!

(Комета, покажи снимка)

Alien: Вижте, ние сме приближава планетатаМарс ... На цвят е червено-оранжев, няма вода и вечна замръзване, по него има угаснали вулкани, планини като на луната, много железен прах и никакъв въздух.

Следващият Юпитер - счита се за най-голям. Планетата е магнит, привлича много спътници към себе си, това са ивиците, видими за окото върху нея.

И моята планета е Сатурн ... Със сигурност ще го разпознаете с поглед - той е заобиколен от голям пръстен. Не е твърдо, от различни ивици: имало едно време там е замръзнала вода, а пръстените на Сатурн са направени от сняг и лед.

Ето ме вкъщи! благодаря ви момчета и като подарък за вас изображение на моята планета Сатурн. Довиждане!

възпитател Пригответе се, връщаме се! Броим обратно от 10.

Кацаме тук и у дома! Наслаждавахте ли се на пътуването? Какво най-много хареса всеки от вас? За какви нови планети научихте? Нека да изложим нашето пътуване с приготвени фигурки от осолено тесто!

Екипна работа от тестена пластмаса "Пътуване в космоса!"

Визуализация:

Държавно бюджетно специално (поправително) образователно заведение за студенти, ученици с увреждания« Специално (поправително) общообразователно училище-интернат No 7 от VIII тип»

Воркута

"Добро забавление"

РЕЗЮМЕ

КОНКУРСНА ПРОГРАМА ЗА ПО-МЛАДА ЛИНК.

Педагози: Сичева Ю.С.

Чапаева Н.А.

2011 г

"Добро забавление"

състезателна програма за юноши.

Комичен спектакъл за ученици от 1-5 клас по любимите им приказки. Ако проявите креативност с него, ще бъде забавно. Всеки изпълнител създава свой собствен образ, показвайки собственото си въображение. Сестри, мащеха, Пепеляшка, страница, фея могат да бъдат подобни на известни приказни герои, но могат и да се различават от тях. Например Пепеляшка - с мини пола плюс токчета и грим ... Гатанки, състезания - по преценка на изпълнителите, те лесно се намират и взимат сами.

По сценарий в състезанието участват няколко отбора. По време на избрания маршрут те получават думи, които трябва да доведат до финала и да съберат поговорка. Освен това на пистата ги очакват всякакви тестове. Колкото повече играчи, толкова по-добре.

Действието се развива в цялото училище. Започна в актовата зала, където присъстват всички отбори и фенове.

РАЗКАЗЧИК: Три моми до прозореца

Вечерта седяхме.

Семената се счупиха

Да, тананикаха тихо.

(Момичетата пеят песента „Ой мраз, мраз.“)

1-ва СЕСТРА: Само да бях богат...

РАЗКАЗАЧ : Прозяване сладко,

Неизмити от сутринта

Сестрата заговори първа.

1-ва СЕСТРА: Бих направил такива неща!

Бих купил за начало

Аз съм билет за отвъдморската земя.

Казват, че Египет е рай

2-РА СЕСТРА: Все още не съм дошъл.

Само ако можех да напомпам,

Правете културизъм,

Мускулите са като при селекцията,

Добре сгънати в шаблон.

Вероятно щях да съм сам

Тя донесе два трупа.

(Втората сестра изпълнява упражнения с дъмбели или щанга по музиката на Любенската група „Дуся-агрегат”.)

РАЗКАЗЧИК: Е, третата сестра,

Самата най-малко момиче,

Всичко щеше да се погледне в огледалото.

3-та СЕСТРА (гледайки се в огледалото): Два трупа? Е, исках!

И намерих за какво да мечтая.

Ако можех да стана къдрава

Уморен от маши.

2-РА СЕСТРА: Отиди при бръснаря,

Обръснат череп.

3-та СЕСТРА : Не ставайте смехотворни, сестро, хора.

1-ва СЕСТРА: И след това - всяка перука ...

Ето, последният моден вик...

(1-ва сестра вади перука и я дава на 3-та сестра.)

3-та СЕСТРА (пробвам перука): Супер! Можеш и да се бръснеш...

Дай, сестро, очерни,

Красота, просто ужас!

Само малко горещо в него.

(Влиза мащехата.)

МАЩЕХА: Малките ми ставайте

Довършете кафето си бързо

Да отидем на разходка с теб,

Ние берем кокичета там,

Пролетта е в календара.

2-РА СЕСТРА: Само, мамо, къде е тя?

3-та СЕСТРА: Днес март вече е на двора,

А слана е като през януари.

1-ва СЕСТРА: И снегът изобщо не се топи.

3-та СЕСТРА : Колко топло ми липсва.

Вижда се, мамо, пролет

По пътя се изгубих.

2-РА СЕСТРА: Тя промени ли решението си?

3-та СЕСТРА: Или нещо й се е случило?

1-ва СЕСТРА: Трябва да се обадя на Пепеляшка

Изпратете я за пролетта.

(Сестрите се обаждат на Пепеляшка.)

МАЩЕХА: Здравей Пепеляшка моя светлина

Вижте, няма пролет.

ПЕпелЯЛКА : Ами аз какво съм виновен?

Вие, сестри, още е рано

Искаха да си свалят кожените палта.

СЕСТРИ (в хор): Не искаме да знаем нищо!

Ти, върви, намери пролетта,

Донесете ги в нашето село.

Вижте, опитайте!

Не се връщайте без пролетта.

(Сестрите бягат.)

пепеляшка: Какво трябва да направя, как трябва да бъда?

Необходимо е да попитате децата, можете ли да помогнете за намирането на пролетта!? (деца: ДА!)

Решихте да търсите пролетта, добре, щастливо пътуване,

Страниците ще ви покажат къде да отидете!

Страниците излизат - придружавайки броя на отборите, дайте на екипа им пътен лист със задача, указваща маршрута. Всеки отбор трябва да премине през всички задачи последователно, като последната се изпълнява от всички заедно.

задачи за отбори №1

1-ви ЯПОНСКИ:

"Саша, Танечки и Вали -

Всички заедно вдигнаха ръце.

Всички Владики, Коля, Оли -

Те крещяха силно!

Лена, Света и Серьожа -

Всички пляскаме с ръце.

2-ри ЯПОНСКИ:

Павликс не трябва да стои

Тупваме с всичките си крака.

Дима, Юра и Лариса-

Приятелски, те подсвирнаха силно!

Наташа, Надя и Оксана-

Бързо, всички седнаха!

1-ви ЯПОНСКИ:

Катя, Даша и Настя-

Е, мяу!

Игори, всички Алексей-

Е, всички мрънкат!

ВСИЧКИ СКОКОВЕ:

За когото не казахме,

И днес мълчаха

Като едно семейство

Приятелски, силно викнете: "Аз".

Здравейте, добри хора! И така, часът на „Добро забавление“ дойде! Добри хора и червени девойки, елате, побързайте! Каним ви да участвате в нашето забавление. И така, приятели, започваме!

1-ви ЯПОНСКИ:

Тогава имаме голямо предлагане,

И всички те, приятели, са за вас!

И сега, без отлагане

Да започнем състезанието!

2-ри ЯПОНСКИ:

Нека, приятели, да започнем

От състезанието - бягане заедно.

Ще плетем краката сръчно за двойки,

И да започнем по пътя!

Първият, който дойде на опашката

Той ще вземе този подарък.

Състезанието „Бягам нататък три крака» ... Участниците са разделени по двойки. Десният крак на единия и левият крак на другия са вързани с въже. При сигнал двойките тичат към финалната линия.

1-ви ЯПОНСКИ:

Започваме снежен дуел

Кой ще удари целта със снежни топки?

Този ще бъде главният победител.

Кой го иска първи? Излез.

2-ри ЯПОНСКИ:

Законът на играта е следният -

Направете десет снежни топки

Сега ще хвърляш,

Провежда се състезание „Снежен дуел”.

1-ви ЯПОНСКИ:

Смел, бърз,

Момчетата са сръчни.

Покажете ни скоростта на краката си

Да, танцувайте, танцувайте.

Провежда се състезанието „Ботуши на бързоходците“.Участниците покриват разстоянието от „старт“ до „край“.

Буфоните дават на всеки отбор част от буквите за поговорката.

задачи за екипи№2

БАБА ЯГА (вади покер): Чакай, минувач, кой идва?

Зареждаме картечницата...

придружаваща страница: Здравей, баба Яга.

Къде видя врага?

БАБА ЯГА : И къде отиваме всички заедно в такъв ранен час?

Придружаващ : Ще търсим пролетта.

БАБА-ЯГА: Нещо няма да те разбера.

придружаващ : Защо не разбирам?

Отиваме да търсим пролетта.

Къде е пролетта, Ягуся, знаеш ли?

Говорете, стига да не стреляте.

БАБА-ЯГА: Иж, каква работа.

Веднага се вижда от Русия.

Да кажем, че знам това с пролетта.

придружаващ : Е, кажи ни една тайна.

БАБА-ЯГА: Не, първо вие момчета

Ще отгатнете гатанките.

1 ставане рано сутрин

Заедно с румените слънца,

Сама пълня креватчето

Правя го бързо ... (Упражнение).

2. Не обиден, а напомпан.

Водят го през полето.

И ще ударят - изобщо

Не мога да се справя с ... (Топка).

3. Има вик на ледената пързалка,

Един ученик се втурва към портата

Всички викат: Мияч! Стик за хокей! Удари!

Забавна игра ... (хокей).

4. Не чувствам крака от радост,

Летя надолу по снежния хълм.

Спортът ми стана по-скъп и по-близък.

Кой ми помогна с това? (ски).

5. Кой на леда ще ме настигне?

Тичаме в състезание.

И не конете ме носят,

И блестящи ... (кънки).

6. Взех две дъбови пръчки,

Два железни плъзгача.

Напълних решетките на решетките,

Дай сняг. Готови ... (шейна).

Музикално зареждане

БАБА ЯГА : О, да умни момчета,

Те са отгатнали всички гатанки.

Обещах - ще помогна,

Познай баба Яга.

Отиди точно там,

Тихо, не събуждай Blizzard.

Бях бесен цяла седмица

Заспа за минута...

Баба Яга дава на всеки отбор част от буквите за поговорката.

придружаващ (прегръщайки Яга):

Е, благодаря ти, Ягуша,

Смок, шмек, скъпа!

Деца (викайки високо): Сбогом, Яга!

задачи за екипи№ 3

СНЕЖНА буря (събуждане): Blizzard започва.

(Blizzard танцува (тича в кръг) на музика „Полетът на пчелата“.)

СНЕЖНА буря (много ядосан): Няма да намерите пролет.

придружаваща страница: Чудя се защо?

снежна буря: Защо? Реших!

Първо ще тествам силата ти.

Състезание - игра: "Интересен снежен човек"

игра "Свали капачка на магданоза"

игра "Вържете шал на топка"

игра Blizzard: излезте на поляната, станете всички в кръг

който попадне под виелица ще се прибере сега!

Бягай кой - дето виелицата трябва да те застигне!

Blizzard дава на всеки отбор част от буквите за поговорката.

Придружаваща страница:Забавихме се изцяло, време е да тръгваме!

задачи за отбори номер 4

последната задача, където всички отбори се събират.

(Идват до огъня, където горските музиканти пеят на мелодията „Казват, че сме бяки, буки“.)

Песента на горските музиканти

Ние сме горски скъпоценни камъни.

Обичаме да пеем и танцуваме.

Пеем, викаме

Не даваме почивка на всички.

Чукаме, дрънкаме

Ех ма!

1-ви МУЗИКАТОР: Къде отиваш?

пепеляшка: Искаме да намерим пролетта

Вече обиколиха цялата страна,

А Весна изчезна дори и следа.

Могат ли картите да дават съвет?

2-ри МУЗИКАТОР: Ние не плашим минувачите

Никога никога.

Ако трябва, ще гадаем

Вие сте на картите, господа.

Изпълнете „задачата – гадаене“, запомнете и подредете по модел

Игра Познай по ухо

последна задача: Съберете поговорката за пролетта от писмата, донесени от всеки отбор.

Горските музиканти показват пътя къде е пролетта.

Последното действие се провежда във фитнеса, там се събират всички отбори и герои.

(Пепеляшка и Пажът идват на поляна, където зимата и виелицата от едната страна и пролетта от другата дърпат въже.)

ЗИМА: Аз съм мразовита зима, виелица,

Приятелски с ледените ветрове.

ПРОЛЕТ: И аз - пролетта е топла, нежна,

Не е ли време за теб, снежна сестро,

Да отидеш на далечния север?

ЗИМА: Не тръгвам, нека се състезаваме.

СТРАНИЦА: Пепеляшка, сега ми стана ясно

Че не сме дошли напразно.

Трябва да се направи нещо

Прогони лютата зима.

1-ви МУЗИКАТОР: О, ти, Зимушка-зима,

Как да не видиш себе си

Крайно време е да си тръгваме.

Скат, измамник, от двора!

ЗИМА: Ще си тръгна, но не сега.

Може ли някой от вас

Ще изпее ли песен на зимата?

2-ри МУЗИКАТОР : Е, трябва да се потрудиш.

Хей момчета излезте.

Забавлявайте се със зимата!

Пее се песен за зимата.

(зимата се радва, пее заедно.)

1-ви МУЗИКАНТ : И Зима все още не се предава.

Нищо за правене, трябва

Трябва да помогнем на пролетта малко.

Който желае, всичко на мен!

(Кани всички зрители да застанат на страната на Spring, всеки помага на Spring да дръпне въжето.)

ПРОЛЕТ: Това е всичко - краят на зимата!

Приятели, вие ми помогнахте.

Знам, че ме чакат навсякъде, всеки по света има нужда от мен

Нося радост на хората, а името ми е пролет!

Станете бързо на хоро, весели мои хора!

Децата изпълняват хоровод: "Като нашите на портите"

страница: И сега децата са рускиниигра - хоровод: "Гори гори ясно!"

пепеляшка: Пролетна плитка, децата ще се забавляват по цял ден!

Играта с плетеница

пролет : Руменото слънце изгрява на небето, а пролетното поточе пее весело!

Играта "Поток"

Всички герои: Пролетта да е червена, да ни носи топлина, няма да прекратим веселбата си, ще почерпим всички с палачинки!

Визуализация:

Държавно бюджетно специално (поправително) учебно заведение за ученици, ученици с увреждания "Специално (поправително) общообразователно училище-интернат № 7 VIII тип"

Г. Воркута

— Щастлив случай!

Педагози: Сичева Ю.С.

Чапаева Н.А.

2011 г

Забавление с родителите - игра

— Щастлив случай!

цели: да се затвърдят знанията на децата за литературни произведения, да се формира интерес към руските народни приказки.

  1. Развийте мисловни умения, памет, внимание. Разширете хоризонтите и речника си.
  2. Да култивира любов и уважение към близки хора, приятелско отношение към другарите, чувство за взаимопомощ.

задачи: Допринесете за формирането на единен приятелски екип, създайте радостно настроение у децата и родителите от играта.

  1. Продължете да развивате творческо въображение. Допринесе за създаването на образи в приказка, водещи в движенията, израженията на лицето на техните герои.

Оборудване:

Името на играта от отделни букви "Lucky Accident"

Хронометър

Пясъчен часовник - Game Cube (описание в текста)

6 разноцветни бъчви или капсули "Kinder Surprise" с номера на въпроси

Карти с въпроси

Награди за участници и победители

Медали за победители и участници

Записване на музикално парче

Продължителност на играта: 35-40 минути

Между игрите звучи музика от телевизионната игра „Lucky Chance“, залата е украсена с топки и звезди.

Въпроси за първата игра:

1. Кой слон няма хобот? (на шаха).

2. Кой спаси зайци по време на наводнението? (дядо Мазай).
3. Как свършват денят и нощта? (мек знак).
4. В коя приказка момиче ходи за цветя през зимата? ("Дванайсет месеца").
5. Домашен Дядо Коледа. (Хладилник).
6. Кои са двете нотки, които растат в градината? (боб).
7. Назовете автора: „Бог изпрати някъде парче сирене на врана“? (Крилов).
8. Тя самата е пъстра, яде зелено, дава бяло? (крава).
9. Какво представлява детската хумористична кинохроника. ("Йералаш").
10. Какъв страшен звяр е алчен за малини? (мечка).
11. Какъв бръмбар е кръстен на месеца, в който е роден? (Може).
12. Кои птици не могат да летят? (пингвини и щрауси).
13. Продукт, който се получава от цвекло и тръстика? (захар).
14. Под земята Железопътна линия? (под земята).

Въпроси за втората игра:

1. Използване на този елемент главният геройприказките намериха неговото щастие - мъдра съпруга, която беше омагьосана. (Стрелка).
2. Тя дойде при нас от приказката на Андерсен. Името й означава мярка за дължина, равна само на 2,5 см. Как се казва? (Палечка).
3. В коя приказка действат съживените плодове и зеленчуци? („Приключенията на Чиполино).
4. Как се казваха главните герои в приказката “ Снежната кралица„5. С помощта на този предмет можете да направите най-прекрасните неща или дори да убиете ужасния герой от руските приказки. (Игла).
6. От какво е направена каретата за Пепеляшка. 7. В колко часа беше необходимо Пепеляшка да напусне бала. 8. Избройте неуспешните ухажори на Палечка. 9. Какво попадна в очите на Кай в приказката „Снежната кралица“

3 игра "Dark Horse" за публиката.

Водещият разделя залата на 2 отбора и обяснява, че е замислил едно известно произведение. И за да го познае, той ще му даде подсказки. Ще има пет такива съвета. Ако някой отбор разпознае работата след първия намек, тогава той ще получи 5 точки, след втория намек вече 4 точки и така нататък в низходящ ред. Командата, която вдига ръката си по-бързо, започва да реагира. Топката отива при определения отбор.

Съвети:

  1. Главният герой на това произведение изведнъж стана богат.
    2. Тя направи много приятели, за които започнаха да се устройват приеми.
    3. Опитали се да я отвлекат, но изведнъж се появил млад смелчак и я спасил.
    4. Аферата приключи със сватба.
    5. Най-ценният актив на главния герой беше самовар.
    Отговор: (Fly-Tsokotukha).

Светлината изгасва. Премахване на атрибути.

Изпълнение на деца откъс от произведението "Муха - Цокотуха"

Fly Out - Цокотухи.

Fly - Цокотуха играе игра с публиката.

Игра с публиката: „Кажи ми една дума“

Вместо шапка в движение

Той сложи на ... (тиган).

И той дойде при кучето страж на Айболит:

„Едно пиле ме кълна в ... (нос).

Флай отиде на базара

И аз купих ... (самовар).

Мечките яздеха

На ... (велосипед).

Слипове и риза

Лежи в пясъка

Никой не плува

Покрай опасната ... (река).

Погледни във ваната

И там ще видите ... (жаба).

Котката не е свикнала да се търкаля -

Преобърнат ... (камион).

Жабите дотичаха

Полива се от (вана).

(обобщавайки)

4 игра "Ти на мен, аз на теб"

Екипите си задават въпроси, подготвени вкъщи. Родителите четат.

Въпроси към екип №1

1. Лисицата спътница ли е на котката на Базилио? (Алиса.)

2. Домът на Баба Яга? (Хижа на пилешки бутчета.)

3. Коя от обитателите на блатата стана съпруга на принца? (жаба.)

4. Устройството, на което лети Баба Яга? (Хосан.)

5. Кого даде малкият разбойник, за да помогне на Герда? (Елен.)

Въпроси към отбор №2

1. Весело малко човече лук? (Чиполино.)

2. Мелачът на органи, който е направил Пинокио? (Папа Карло.)

3. Старишки плъх Шапокляк? (Лариска.)

4. Кой загуби кристалния чехъл? (Пепеляшка.)

5. В кого се превърна грозното патенце? (Лебед.)

(Музикална пауза)

Въпроси към първия отбор:

1. Крава като дете? - Телец.
2. Къща за кола? - Гараж.
3. "Измери седем пъти, веднъж ..." - Отсече.
4. Костюм на астронавт? - Скафандр.
5. Северната столица на Русия? - Санкт Петербург.
6. Кой град лети? - Орел.
7. Кой сняг се топи по-бързо: чист или мръсен? - Мръсно.
8. Кола, която брои парите на други хора? - Такси.
9. Момче с дървен нос? - Пинокио.
10. Вълшебна покривка, върху която се появява самата храна? - Самосглобяване.
11. Бащата на дървеното момче? - Папа Карло.
12. Парцел за отглеждане на зеленчуци? - Зеленчукова градина.
13. Водата в газообразно състояние ли е? - пара.
14. В кого се превърна грозното патенце? - В лебед.
15. . Плодът, с който е отровена принцесата? - Ябълка.
16. Боксов корт? - Боксов ринг
17. Какво прави таралежът през зимата? - Заспали.

18. Има ли оранжево море в света? - Не

19. Какъв размер носеше чичо Стьопа? - 45-та.

20. На италиански "tartufel", а на руски ...? - Картофи.

Въпроси към втория отбор:

1. Натруфен човечец, обрасъл с игли? - Таралеж.
2. Кучешка къща? - Развъдник.
3. Коя е първата книга на ученика? - Грунд.
4. Личен транспорт на Баба Яга? - Ступа / Помело.
5. Бебе коза? - Хлапе.
6. Кой каза вълшебните думи: „Сим, Сим, отвори!“? - Али Баба ..
7.. Сладолед с шоколад? - Ескимос.
8. Какво става без да се движиш? - Време.
9. Показва пътя на корабите през нощта? - Фар.
10. Какъв ключ получи Пинокио ​​от костенурката Тортила? - Злато.
11. Правоъгълник с равни страни се нарича ... - Квадрат.
12. Какъв празник се празнува на 7 януари? - Коледа.
13. Коя от нотите не е необходима за компота? - Сол.
14. Кон символ на късмет? - Подкова.

15. Място за представление в цирк? - Арена.
16. Говореща птица? - Папагал.
17. Кой може да лежи на дъската за нокти? - Йоги.
18. Появява ли се върху ютията поради влага? - Ръжда.
19. Емблемата на държавата? - ГЕРБ.
20. Името на кой зеленчук идва от латинската дума "капут"? - Зеле.

(Музикална пауза с публиката)

Обобщавайки. Награждаване на екипи.


Прочетете също: