Konštrukcia kompendia umenia c. Abstrakt lekcie dizajnu. osnova lekcie dizajnu, manuálnej práce (stredná skupina) na danú tému. Fotogaléria: Nápady na navrhovanie škatúľ zápaliek

MESTSKÝ ROZPOČTOVÝ PREDŠKOLSKÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV "MATERSKÁ ŠKOLA № 32" - KOMPENZAČNÝ TYP

MESTSKÁ ČASŤ STERLITAMAK CITY

BAŠKORTOSTANOVÁ REPUBLIKA

Zhrnutie lekcie

o dizajne

"Môj dom, moja ulica"

v skupine číslo 6 (detská mozgová obrna)

(vyšší vek)

Pripravené a realizované:

vychovávateľka

nápravné

Satlyková E.K.

STERLITAMAK-2014

STERLITAMAK-2008


Téma: "Môj dom, moja ulica" (mikročtvrť mesta)

Cieľ: naďalej učiť deti stavať budovy zo stavebného materiálu.

Úlohy:

    nápravnovýchovné- naučiť deti zvýrazniť ich funkčné časti v reálnych objektoch (základ, steny, strecha, strop, okná, dvere) a určiť ich priestorové umiestnenie, postaviť budovu pomocou prekrývajúcich sa dosiek, naučiť deti porovnávať grafický model s hotovou vzorkou , naďalej učiť, ako stavať v určitom poradí, upevňovať názvy častí budovy v reči, vytvárať schopnosť samostatne vyberať časti budovy potrebné na stavbu a stavať podľa výkresového plánu, učiť sa analyzovať svoju prácu a práca vašich súdruhov;

    nápravné a rozvojové- rozvíjať koordináciu oko-ruka, priestorovú orientáciu, pozornosť, zrakovo-obrazové a zrakovo-aktívne myslenie, schopnosť uvažovania, rozvoj všeobecnej motoriky a manipulačnej funkcie rúk;

    nápravnovýchovné- pestovať záujem o hodiny dizajnu, vytrvalosť, schopnosť dotiahnuť začatú prácu do konca, vnímavosť k ťažkostiam iných ľudí, úctu k práci dospelých.

Práca so slovnou zásobou: kocka, tehla, hranol, platňa, základ, pod (hore), medzi.

Materiál a výbava: ilustrácia k rozprávke "Gulliver a liliputáni", list v obálke, modrotlač pre každé dieťa, magnetická tabuľa, sada stavebných materiálov pre každé dieťa, malé hračky na hranie, masáž "su-jok" loptu.

Prípravné práce:čítanie rozprávky „Gulliver a liliputáni“ (alebo sledovanie karikatúry), d / a „Stavba domu“ (zvýraznenie hlavných častí domu), rozhovor „Z čoho sú postavené domy“ (kameň, tehla, drevo, hlina, piesok, voda), rovinné stavanie domov z geometrických tvarov, načrtnutie plánu stavby domu, zapamätanie si slovíčok na cvičenie. "Staviteľ".

Metodické techniky: vytvorenie priaznivej atmosféry v skupine, normalizácia tonusu svalov tela, paží, dýchania, zahrievacie úlohy, moment prekvapenia, riešenie problémová situácia, rozhovor, herné úlohy a cvičenia, pripomenutie, vysvetlenie, rozbor a vyhodnotenie práce.

Priebeh lekcie:

1.Organizačný moment

Pozitívny emocionálny prístup k lekcii

Chlapci, som veľmi rád, že vás opäť vidím.

2.Prípravná fáza

Cvičenie "Sused" (normalizácia dýchania)

Deti sú poučené: „Sadnite si do kruhu. Zdvihnite pravú ruku nahor. Položte ho na rameno svojho suseda napravo. Pamätaj si jeho meno. Nadýchnite sa nosom, zdvihnite ruky po stranách. Nakloňte sa doprava, vydýchnite a zároveň vydýchnite meno svojho suseda." Cvičenie sa vykonáva v kruhu, najskôr v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek.

o zvýšený tón sval

Cvičenie na uvoľnenie rúk

    Poďme sa pozdraviť. Hladké trasenie rúk dieťaťa (dospelý striedavo trasie pravou a potom ľavou rukou dieťaťa od ramena).

    Simulácia pohybov rúk:

- "otrasenie vody";

- "plákanie bielizne";

- "hladkanie mačky".

    Masáž a pasívne pohyby rúk a prstov:

Hnetacie pohyby každého prsta od špičky k základni;

Hladenie a potľapkanie predlaktia chrbtom ruky;

Pohyb supinácie (zdvihnutie rúk s otvorenou dlaňou nahor) a pronácia (spustenie rúk otvorenou dlaňou nadol);

Masáž rúk pomocou lopty "Su-Jok".

So zníženým svalovým tonusom

Aktivácia pasívno-aktívnych a aktívnych cvičení

    masáž rúk a prstov tvrdou kefou;

    stláčanie gumovej gule s hrotmi, rolovanie medzi dlaňami;

    navliekanie kovového pružinového krúžku "Su-Jock" striedavo na každý prst od špičky k základni a naopak;

    kreslenie geometrických tvarov prstom na list brúsny papier rôznych hrúbok.

S hyperkinézou

Použitie závažia (vrecia s pieskom)

3. Hlavná časť. Praktický dizajn

Hra "Hádaj, čo je v taške?"

Vrecko obsahuje viacero geometrických telies (guľa, kocka, kváder (tehla), valec, kužeľ, trojhranný hranol (strieška). Deti ich striedavo identifikujú, pomenúvajú a vyťahujú z vreca. Učiteľ potvrdí správnosť definície alebo vysvetlí. chyba.

Hra "Nájdite správnu postavu"

Korelácia geometrických telies s geometrickými tvarmi) je podobná detailu (guľa-kruh, kocka-štvorec, rovnobežnosten-obdĺžnik, hranol-trojuholník). Každé dieťa striedavo vytvára dvojice.

Hra "Definujte farbu a nájdite svoje miesto"

Dieťa určuje farbu geometrický tvar, hľadajúc stoličku s rovnakou postavou a rovnakou farbou, sadne si na svoje miesto.

Moment prekvapenia

List od malých obyvateľov ďalekej krajiny s prosbou o pomoc pri výstavbe nového domova pre nich.

Pomôžme im? (Áno).

Riešenie problémovej situácie

Myslíte si, že im tento dom bude vyhovovať? (Zobrazuje hotovú vzorku jednoduchého jednoposchodového domu)

Čo robiť, aký dom postaviť, aby sa v ňom mohli usadiť všetci obyvatelia? (viacposchodový, s niekoľkými vchodmi)

Práca s plánom na stavbu domu

Deti dostávajú pokyny: „Pozrite sa pozorne na plán. Navrhuje sa určiť, koľko poschodí je v dome, koľko vchodov; zapamätajte si a pomenujte hlavné časti domu (základ, steny, strecha); aké detaily potrebujeme (kocka, hranol (tehla), trojuholníkový hranol (strecha) “.

Konštruktívna hra "Stavba domu"

Deti si samostatne vyberajú diely na stavbu a stavajú domy v súlade s plánom. Vychovávateľ poskytuje potrebnú usmerňovaciu pomoc, keď sa objavia ťažkosti.

Hudobný sprievod (veselá hudba).

Minúta oddychu

Póza "obrie"- v stoji na špičkách vytiahnite ruky nahor.

Póza "Trpaslíci"- podrep, natiahnite ruky dopredu, chrbát je rovný.

Cvičenie s obručou alebo gymnastickou palicou "Builder"

(pohyby rúk hore, do strán, dole)

Pozri, toto je čo

Dom je vysoký a veľký

Všetky budú vyhovovať priateľom

V dome, ktorý som postavil!

4. Analýza a hodnotenie prác

Deti sú vyzvané, aby zhodnotili kvalitu vykonanej práce a porovnali výsledok s kresbou. Detské stavby sú diskutované z hľadiska vernosti, pevnosti.

Pozrime sa, koho budova sa ukázala byť silnejšia a odolnejšia.

Vova, ktorý sa ti páči najviac?

A ty, Olya, koho si mal rád?

Výborne chlapci!

Veľmi ste sa snažili pomôcť malým obyvateľom. Všetky budovy sa ukázali ako silné, odolné a veľmi krásne. Myslím, že budú šťastní.

5. Upevnenie učiva a zhrnutie výsledkov vyučovacej hodiny

Pre koho sme stavali domy?

Aké sú hlavné časti domu?

Aké detaily sme potrebovali na stavbu domov?

Výborne chlapci. Ste veľmi pozorní a pohotoví, zvládate náročnú úlohu - veľmi rýchlo ste dokázali postaviť nie jeden dom, ale celé mesto pre malých obyvateľov vzdialenej krajiny.

Malí obyvatelia vám ďakujú za pomoc a darujú vám tieto zošity, aby ste si do nich mohli načrtnúť nové projekty, schémy domov.

Téma: "Snehuliak".

Obsah softvéru:

Vývojové úlohy:

    Zoznámte deti s technikou kirigami, ktorá zahŕňa použitie nožníc na vytváranie papierových figúrok.

    Naučte deti robiť remeslo pomocou schémy.

    Rozvíjať priestorová predstavivosť, konštruktívne myslenie.

    Posilnite svoje nožnicové zručnosti.

Vzdelávacie úlohy:

    Výchova k samostatnosti.

    Pestovanie úcty k papieru.

    Výchova k presnosti v práci.

Vybavenie: biele listy papiera pre deti vo formáte A4, nožnice, nákres remesla, šablóny (príloha 1).

Práca so slovnou zásobou: obohatiť slovnú zásobu o slová: kirigami, diagram, šablóna.

Samostatná práca: formovanie zručností samostatnej práce.

Priebeh lekcie:

(deti sedia na koberci okolo učiteľky)

Vychovávateľ: Chlapci, aby ste zistili, čo budeme na lekcii robiť, musíte najprv vyriešiť hádanku.

Objavil sa na dvore

Je chladný december.

Nemotorné a vtipné

Stál na klzisku s metlou.

Na zimný vietor som si už zvykol

Náš priateľ ... (snehuliak)

Presne tak, je to snehuliak. Vypočujme si o ňom niekoľko ďalších hádaniek.

Aký smiešny muž

Dostal som sa do dvadsiateho prvého storočia.

Mrkvový nos, v ruke metla,

Strach zo slnka a tepla. (snehuliak)

Býval som uprostred dvora

Kde sa deti hrajú

Ale zo slnečných lúčov

Premenil som sa na potok. (snehuliak)

Vychovávateľ: Chlapci, v ktorom ročnom období vyrábame snehuliakov? (V zime).

- A čo s nimi bude, keď príde jar? (Snehuliaci sa roztopia.)

- Správne, roztopia sa a zimné radovánky nám všetkým budú chýbať.

- Dnes vám navrhujem, aby ste si vyrobili papierovú figúrku snehuliaka nová technika- kirigami. Kirigami je druh origami. Toto umenie vzniklo v Japonsku len pred 30 rokmi. Na kirigami sa používa papier alebo tenká lepenka. Na nich sa robia rezy a potom sa skladajú zložité tvary. Táto technika je široko používaná pri výrobe pohľadníc, v interiérovom dizajne, v darčekovom obchode.

- Naše zoznámenie sa s kirigami začne jednoduché schémy... Teraz si sadneme za stoly a začneme pracovať.

(Učiteľ ukáže schému a vysvetlí postup práce).

- A teraz si oddýchnime!

Fyzická minúta:

Vychovávateľ: Oddýchni si? Teraz poďme do práce.

V prípade potreby pomáha dieťaťu učiteľka.

Po skončení práce deti predvedú vypracovanú prácu.

Vychovávateľ: Zoraďme našich snehuliakov! Budú nám pripomínať, že Nový rok sa blíži!

Rozbor vyučovacej hodiny učiteľa

Stavebná lekcia v seniorská skupina na tému "Snehuliak"

1. Analýza cieľov úloh. Obsah programu sa vyberá v súlade s programom, podľa ktorého sa deti venujú, zodpovedá úrovni rozvoja detí tejto skupiny (deti už poznajú techniku ​​origami), objemu programového obsahu hodiny zodpovedá veku detí, dávkovanie materiálu je dobre premyslené.

2. Analýza štruktúry a organizácie vyučovacej hodiny. Lekcia je relevantná a načasovaná na prípravu na Nový rok, hry a hádanky zodpovedajú téme a obsahu lekcie.

4. Organizácia samostatnej práce detí. Každé dieťa bolo zapojené do vyučovacej hodiny, deti nemali problémy so zvládnutím programovej náplne vyučovacej hodiny. Pri odpovedaní na otázky bola práca frontálna. Deti to zaujalo.

5. Rozbor metodiky vyučovacej hodiny. Didaktický materiál- relevantné, zaujímavé, s efektom novosti, deti si ich so záujmom prezerali, porovnávali ich diela. Každému dieťaťu bola poskytnutá šablóna, v prípade potreby učiteľ poskytoval pomoc každému dieťaťu individuálne.

6. Rozbor práce a správania detí v triede. Hodina je zaujímavá, relevantná, premyslená, deti sa zaujímali o techniku, pracovali aktívne, so záujmom, sústredene. Remeslo zároveň nebolo veľmi ťažké a všetky deti mali z výsledkov radosť. Disciplína v triede je dobrá.

7. Celkové hodnotenie vyučovacej hodiny. Hodina bola vedená na vysokej pedagogickej a metodickej úrovni. V práci nie sú žiadne negatívne aspekty. Pri práci s nožnicami môžete pridať iba opakovanie bezpečnostných opatrení.

Bibliografia

    Arapova S.V. Vzdelávanie výtvarného umenia... Integrácia umeleckého a logického. - SPb .: KARO, 2004.

    Brykina E.K. Kreativita detí pri práci s rôznych materiálov". - M.: Pedagogika Ruska, 1998.

    Volchkova V.N., Stepanova N.V. Súhrny tried v skupine seniorov materská škola... Praktická príručka pre vychovávateľov a metodikov predškolského výchovného zariadenia. - M .: Učiteľ, 2004.

"Materská škola kombinovaná typ č. 61" Medvezhy Stan

vytvorené nezávisle

Karpenko Svetlana Serverovna

Vychovávateľ

Murino-2016

Synopsa zábavnej lekcie stavania v staršej skupine „Magic Bricks“.

Ciele:

- Formovať schopnosť detí pracovať v podskupinách.

Upútajte pozornosť detí na drevenú stavebnicu.

Úlohy:

Upevniť vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach.

Zlepšiť schopnosť detí navrhovať podľa schém.

Rozvíjať schopnosť detí koordinovať svoje činy navzájom.

Rozvíjajte vo svojej práci fantáziu, predstavivosť, kreativitu.

Objasniť vedomosti detí o častiach budov, stavbách, ich účele.

Podporujte vzájomnú pomoc a vzájomný rešpekt.

Prípravné práce.Sledovanie karikatúry založenej na rozprávke z Afanasyevovej zbierky “ Magický prsteň", triedenie konštruktora pre prácu v podskupinách, vytváranie diagramov na konštrukciu mosta s rôznym stupňom zložitosti, príznaky iná farba, stavanie palácov a hradov počas voľných hier.

Materiály a vybavenie:drevená stavebnica (štyri sady), schémy mostov pre každú podskupinu, viacfarebné papierové vlajky, ilustrácie hradov a zámkov.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Vychovávateľ ... Ahojte deti.

deti . Ahoj.

Vychovávateľ ... Dnes ráno prišiel našej skupine list. Poďme si to prečítať.

„Drahé deti, Martynka vám píše z ruštiny ľudová rozprávka"Čarovný prsteň". Ak si pamätáš, kráľ podsvetia mi dal prsteň za záchranu jeho dcéry pred smrťou. Prsteň nebol ľahký, ale magický. Ak hodíte prsteň z ruky do ruky, objaví sa dvanásť ľudí, ktorí splnia akúkoľvek túžbu. Splnil som teda kráľovo želanie - postavil som cez rieku krištáľový most a na brehu palác, a preto som sa oženil s jeho dcérou Ulyankou. Len ma vôbec nemilovala, v noci vstala, ukradla prsteň a s ním aj krištáľový most a palác. Takže teraz sedím v žalári a nemá mi kto pomôcť. Deti, pomôžte mi dostať sa z žalára, prosím, postavte most cez rieku a palác."

Chlapi, pomôžeme Martynke, dostaneme ho z žalára?

deti. Pomôžeme vám!

Vychovávateľ ... Mám pre vás magické tehly, z ktorých postavíme most a palác. A aby bol most krásny a stabilný, mám pre vás tipy – toto sú schémy. Skúsme postaviť most podľa schémy, ale navrhujem, aby ste postavili viac ako jeden most, štyri naraz, preto sa teraz rozdelíme do štyroch stavebných tímov.

Deti sa s pomocou učiteľa rozdelia do tímov a zaujmú miesta v laviciach. Učiteľ rozdelí schémy mostov rôzneho stupňa zložitosti pre každý tím.

Vychovávateľ ... Pred začatím prác sa pozrime na schémy a ujasnime si, na čo sa most zvyčajne stavia a z akých častí sa skladá.

Odpovede detí.

Vychovávateľ. Je to tak, most sa stavia tak, aby ste mohli prejsť cez rieku alebo roklinu. Mostovka je podopretá piliermi.

Takže vám pripomínam, že musíte spolupracovať, spoločne sa snažiť dodržiavať schému. Najkrajší most odfotíme a pošleme Martynke. Začať.

Deti stavajú mosty podľa schémy. V prípade potreby pomáha opatrovateľka.

Vychovávateľ ... Máte nádherné mosty. Zdá sa, že vaše tehly boli naozaj kúzelné. A spolupracovali ste. Ktorý most je podľa vás najlepší?

Odpovede detí.

Vychovávateľ. No asi odfotíme všetky mosty a pošleme ich Martynke, nech sa rozhodne, ktorý dá cez rieku.

Učiteľka odfotí všetky mosty, ktoré deti postavili.

Vychovávateľ. Asi ste trochu unavení. Poďme si trochu oddýchnuť a pohnúť sa.

Telesná výchova" Vstali sme, aby sme sa spolu zohriali."
Vstali sme, aby sme sa zohriali
A ohnite chrbát.

Nespadni, pozri. (Deti sa opierajú a dlane si opierajú o spodnú časť chrbta, aby sa poistili.)
Naklonený dopredu.
Kto dosiahne podlahu?
Táto tvrdá práca
Robíme to aj podľa počtu. (Predklony.)

Raz-dva, raz-dva, raz-dva-tri
Nespadni, pozri.

Vychovávateľ ... Trochu sme sa zohriali, môžeme pokračovať. Deti, no Martynka mala na nás ešte jednu prosbu. Požiadal o postavenie paláca, ktorý Ulyanka vzala so sebou do iného kráľovstva. Ideme stavať?

deti. Áno!

Vychovávateľ. Navrhujem, aby ste rozobrali svoje mosty a pokúsili sa postaviť paláce s pomocou našich magických tehál. Tentoraz nebudete mať žiadne schémy ani výkresy na stavbu. Skúsme s vami fantazírovať a stavať paláce či hrady, aby obsahovali všetko, čo by sa v takejto stavbe malo vyžadovať. Mám pre vás tip - toto sú ilustrácie palácov-hradov. Pripomeňme si ich najdôležitejšie časti.

Deti si prezerajú obrázky palácov.

deti ... Vysoké steny. okno. Dvere. Strecha. Vežičky. Rebríky. Stĺpce.

Vychovávateľ. Správny. A tiež na palácoch, ak ste si stihli všimnúť, vlajky vždy vejú, pretože v palácoch zvyčajne bývajú vládcovia. Mám aj tieto rôznofarebné vlajky pre vaše paláce-hrady. Tieto vlajky potom pripevníme na veže vašich palácov. Teraz môžete začať stavať.

Deti stavajú paláce vo svojich podskupinách.

V prípade potreby im pomáha učiteľ.

Vychovávateľ. Takže vaše paláce sú pripravené. Všetky sú skvelé. Poďme skontrolovať, či máte všetky podrobnosti o paláci vo svojich budovách?

Učiteľ kontroluje paláce.

Vychovávateľ ... Poďme teraz určiť, ktorý palác bol najlepší a prečo?

Odpovede detí.

Učiteľ pripevňuje vlajky na strechy palácov.

Vychovávateľ ... Myslím, že nafotíme aj paláce a pošleme list Martynke. Všetky dopadli výborne.

Učiteľka fotí detské paláce.

Vychovávateľ ... Naša lekcia sa teda skončila. Povedzte mi, prosím, či sa vám páčila spolupráca? Bolo zaujímavé stavať mosty a paláce z dreveného konštruktéra?

Odpovede detí.

Mestská predškolská vzdelávacia rozpočtová inštitúcia

"Kombinovaná materská škola číslo 61" Medvezhy Stan

Sľubný

plánovanie

o dizajne

seniorská skupina

1

septembra

Lekcia 1

téma: "domy".

Cieľ:

Prog. úlohy:

(3, s. 5-12)

relácia 2

téma: "Palác pre rozprávkových hrdinov".

Cieľ:

Prog. úlohy:

(5, s. 38-41)

relácia 3

téma: "Autá".

Cieľ:

Prog. úlohy:

Rozvíjať pozornosť, pamäť.

(3, s. 13-18)

relácia 4

téma: "Mosty".

Cieľ:

Prog. úlohy:

(3, s. 30-36; 5, s. 41)

októbra

Lekcia 1.

téma: "kolaudačné bábiky".

Cieľ: Posilnite schopnosť detí postaviť nábytok z drevenej stavebnice.

Prog. úlohy: - naďalej sa učiť spolupracovať, vyjednávať, akú časť práce bude každý vykonávať;

Rozvíjať zručnosti tímovej práce.

(5, s. 161)

lekcia 2

téma: "Práca s konštruktérom".

Cieľ: Rozvíjajte zručnosti v práci s konštruktérom.

Prog. úlohy: - naučiť deti porozumieť kresbám znázorňujúcim štruktúry a spolu s učiteľom určiť fázy práce;

Naučiť sa dotiahnuť začatú prácu do konca.

(5, s. 106)

relácia 3

téma: "Mesto majstrov"

Cieľ: Naučte sa rozlišovať a pomenovať stavebné materiály.

Úlohy: - Skontrolujte staviteľské zručnostirôzne kusy nábytkupre bábiky nezávislá transformácia budov na dĺžku a šírku v závislosti od veľkosti bábik;

Naučte sa pracovať vedľa seba bez toho, aby ste si navzájom prekážali.

(5. strana 26)

relácia 4

téma: "Domy pre hostí"

Cieľ : Naučte sa stavať domy.

Úlohy: - naučiť sa transformovať známu konštrukciu na novú;

Pokračujte vo výučbe samostatne, aby ste našli nové konštruktívne riešenia pri dokončovaní zadania podľa stavu a v súlade so všeobecnou myšlienkou

(5. strana 30)

Zasadnutie 5

téma: "Výstava strojov"

Cieľ: Cvičí deti v stavbe rôznych strojov zo stavebných materiálov a konštruktérov.

Prog. úlohy: - formovať predstavy detí o rôznych strojoch, ich funkčnom účele, štruktúre;

Formujte detské predstavy o kolesách a nápravách, o tom, ako ich pripevniť;

Rozvíjať pozornosť, pamäť.

(5. strana 35)

novembra

relácia 2

téma: "Autá".

Cieľ: Cvičí deti v stavbe rôznych strojov zo stavebných materiálov a konštruktérov.

Prog. úlohy: - formovať predstavy detí o rôznych strojoch, ich funkčnom účele, štruktúre;

Formujte detské predstavy o kolesách a nápravách, o tom, ako ich pripevniť;

Rozvíjať pozornosť, pamäť.

(3, s. 13-18)

relácia 3

téma: "Mosty".

Cieľ: Cvičí deti v stavbe mostov.

Prog. úlohy: - rozšíriť predstavy detí o mostoch, ich účele;

Naučte sa transformovať svoju budovu na základe analýzy vzorky;

Vzbudiť u detí záujem o kreatívny dizajn;

Vzdelávať deti v zručnostiach tímovej práce.

(3, s. 30-36; 5, s. 41)

relácia 4

téma: "lietadlá, vrtuľníky"

Cieľ Rozšírte predstavy detí o rôznych lietadlách.

Úlohy: - vytvárať všeobecné predstavy o týchto typoch zariadení;

Rozvíjať dizajnérske zručnosti;

- cvičenie pri vytváraní schém budúcich budov

(3, s. 18)

December

Lekcia 1.

téma: „Ihrisko alebo rekreačný park“.

Cieľ:

Prog. úlohy:

(5, s. 104-106)

lekcia 2

téma: "Girland".

Cieľ: Naučte deti vyrábať girlandy a hračky na vianočný stromček.

Prog. úlohy: -;

Naďalej rozvíjať záujem o spoluprácu;

(5, s. 69)

relácia 3

téma: "List z mesta kvetov"

Cieľ : Naučte sa stavať najjednoduchšie budovy

Úlohy:

Pokračujte v učení, ako nájsť konštruktívne riešenie pre budovu v závislosti od jej účelu a názvu;

Naučte sa plánovať budovu;

Kultivovať schopnosť pracovať kolektívne, realizovať spoločný plán.

(5, s. 76)

relácia 4

Téma: Téma: "Mosty." (Opakovanie)

Cieľ: Cvičí deti v stavbe mostov.

Prog. úlohy: - rozšíriť predstavy detí o mostoch, ich účele;

Naučte sa transformovať svoju budovu na základe analýzy vzorky;

Vzbudiť u detí záujem o kreatívny dizajn;

Vzdelávať deti v zručnostiach tímovej práce.

(3, s. 30-36; 5, s. 41)

januára

lekcia 2

téma: "Železničná stanica alebo stanica".

Cieľ:

Prog. úlohy:

(5, s. 127)

lekcia 3

téma: "Roboty".

Cieľ: Cvičí deti v stavbe rôznych strojov zo stavebných materiálov a konštruktérov.

Prog. úlohy:

(3, s. 22-26)

relácia 4

téma: "Ihrisko alebo rekreačný park." (Opakovanie)

Cieľ: Pokračovať v učení, ako stavať budovy od významného staviteľa, kombinovať ich so spoločným konceptom.

Prog. úlohy: - naďalej učiť, ako nájsť konštruktívne riešenie pre budovu v závislosti od jej účelu a názvu;

Naučte sa plánovať budovu;

Kultivovať schopnosť pracovať kolektívne, realizovať spoločný plán.

(5, s. 104-106)

februára

Lekcia 1.

téma: „Náš mikroobvod“.

Cieľ:

Prog. úlohy:

(5, s. 163-166)

lekcia 2

téma: "Konštrukcia od konštruktéra."

Cieľ: Cvičte deti v stavbe od konštruktéra.

Prog. úlohy: - naučiť sa pracovať s rôznymi typmi konštruktorov, vykonávať jednoduché konštrukcie;

Posilniť dizajnérske zručnosti;

Posilniť zručnosti spájania častí;

Rozvíjať vynaliezavosť, priestorové myslenie.

(5, s. 81-82)

relácia 3

téma: "Mesto".

Cieľ: Pokračujte v učení, ako postaviť rôzne návrhy domov od veľkého a stredného staviteľa, v závislosti od ich účelu.

Prog. úlohy: - naučiť sa stavať domy spamäti, zvýrazniť hlavné časti budovy;

Naučiť stelesňovať to, čo bolo koncipované v stavebníctve;

Cvičiť deti v kreslení plánov;

Posilniť sebakonštrukčné schopnosti;

Zlepšite dizajnový zážitok, estetický vkus.

(5, s. 163-166)

relácia 4

téma: "Vlaková stanica alebo stanica." (Opakovanie)

Cieľ: Naučte deti postaviť železničnú stanicu.

Prog. úlohy: - naučiť sa stavať malý vlak;

Naučte sa kombinovať svoju budovu v súlade so všeobecným plánom;

Dohodnite sa, kto bude vykonávať akú časť práce;

Rozvíjať priestorové myslenie, fantáziu, predstavivosť;

Pokračujte vo výučbe kolektívnej práce.

(5, s. 127)

marca

Lekcia 1.

téma: „Tvoríme a ovládame (podľa dizajnu)“.

Cieľ:

Prog. úlohy:

(4, s. 44-46)

lekcia 2

téma: "Lode a lode".

Cieľ:

Prog. úlohy:

relácia 3

téma: "Roboty." (Opakovanie)

Cieľ: Cvičí deti v stavbe rôznych strojov zo stavebných materiálov a konštruktérov.

Prog. úlohy: - pozvať deti, aby postavili robota podľa predtým vytvorenej schémy;

Rozvíjať dizajnérske zručnosti detí a vlastnosti potrebné pre praktickú činnosť;

Vytvorte si predstavu o objemových telesách, ich tvare, veľkosti;

Rozvíjať predstavivosť, vynaliezavosť, inteligenciu.

(3, s. 22-26)

apríla

Lekcia 1.

téma: "Lietadlá, vrtuľníky, rakety."

Cieľ: Cvičí deti v stavbe lietadiel podľa nákresov, nákresov, schém, fotografií, hračiek.

Prog. úlohy: - rozšíriť predstavy detí o rôznych lietadlách, ich účele (osobné, vojenské, športové, nákladné atď.);

Podporovať rozvoj experimentovania a vynálezov (stará skupina);

Vytvárať všeobecné predstavy o týchto typoch zariadení;

Formovať kritický postoj k svojim činom, túžbu napraviť svoje chyby (podgr.);

Rozvíjať priestorové myslenie, schopnosť robiť závery.

(3, s. 18-21)

lekcia 2

téma: "List z Kvetinového mesta."

Cieľ: Pokračujte v učení sa, ako stavať rôzne budovy od veľkého a malého staviteľa.

Prog. úlohy: - pokračovať v učení stavať podľa výkresu, samostatne plánovať etapy výstavby;

Stavať rôzne budovy;

Nájdite konštruktívne riešenia na dokončenie budovy sami;

Rozvíjať Tvorivé schopnosti, estetický vkus.

(5, s. 76-78)

relácia 3

téma: "Domov." (Opakovať)

Cieľ: Cvičte deti pri stavaní rôznych domčekov.

Prog. úlohy: - objasniť predstavy detí o stavebných detailoch (tehla, kocka, tyč, doska, valec atď.), konštrukčných detailoch, vlastnostiach dielov a konštrukcií (vysoké konštrukcie musia mať stabilné základy);

Rozvíjať schopnosť uvažovať, vyvodzovať nezávislé závery;

Rozvíjať kreativitu, samostatnosť, iniciatívu, dizajnérske schopnosti.

(3, s. 5-12)

relácia 4

téma: "Lode a lode." (Opakovať)

Cieľ: Naučte sa stavať jednoduché konštrukcie námorných a riečnych plavidiel podľa nákresu.

Prog. úlohy: - rozšíriť predstavy detí o odlišné typy lode (typy, funkčný účel, konštrukčné vlastnosti);

Cvičenie pri stavbe rôznych lodí;

Rozvíjať predstavivosť, pozornosť, pamäť.

(5, s. 45-49; 3, s. 39-42)

Smieť

Lekcia 1.

téma: Avtozavod.

Cieľ: Upevniť schopnosť detí stavať autá podľa výkresu.

Prog. úlohy: - upevniť zručnosti plánovania budov;

Naučte sa samostatne vyberať diely pre konštrukciu;

Upevniť schopnosť samostatne stavať autá podľa vlastného návrhu na základe existujúcich vedomostí a zručností;

Rozvíjať vynaliezavosť, predstavivosť, vynaliezavosť.

(5, s. 130-132)

lekcia 2

téma: "Cirkus".

Cieľ: Naučiť odrážať dojmy z návštevy cirkusu v dizajne.

Prog. úlohy: - pokračovať vo výučbe kolektívnej práce, dohodnúť sa, akú časť práce budú robiť všetci;

Rozvíjať zručnosti tímovej práce.

(5, s. 181)

relácia 3

téma: "Palác pre rozprávkových hrdinov." (Opakovanie)

Cieľ: Naučiť, ako postaviť krásny dom - palác.

Prog. úlohy: - nájsť neobvyklé dizajnové riešenia;

Nájdite predmety na zdobenie palácov sami;

Naučte sa byť kreatívni pri riešení konštruktívnych problémov;

Rozvíjať záujem o invenciu, tímovú prácu.

(5, s. 38-41)

Lekcia 4.

téma: “Tvoríme a ovládame (podľa dizajnu).” Opakovanie

Cieľ: Cvičte deti v dizajne dizajnom.

Prog. úlohy: - rozvíjať detská kreativita, dizajnérske zručnosti;

Schopnosť samostatne organizovať svoju prácu;

Vykonávať rôzne intelektuálne činnosti;

Posilnite schopnosť uvažovať, dokázať svoj názor.

(4, s. 44-46)

Bibliografia:

    M.A. Vasilyeva, V.V. Gerbovoy, T.S. Komarová.-M.: Mozaika - Syntéza, 2005.

    Kutsaková, L.V. Triedy o projektovaní zo stavebných materiálov vo vyššej skupine materskej školy. - M.: Mozika-Sintez, 2008.

    Kutsaková, L.V. Triedy projektovania zo stavebného materiálu v prípravnej skupine materskej školy pre školu.-M .: Mosaika-Sintez, 2006.

    Tarlovskaja, N.F., Toporková, L.A. Vyučovanie detí predškolskom veku navrhovanie a manuálna práca... - M .: Vzdelávanie; Vladoš, 1994.

Irina Baranová

Úlohy: Predstavte deťom pre ne nový spôsob projektovanie- skladanie listu papiera "Akordeón"... Naučte sa robiť remeslá na základe tejto metódy. Podporovať tvorivý prejav detí, ich iniciatívu.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: - Chlapci, hádajte hádanku.

Prišiel, naplnil vane

Záhony usilovne polievali

S hlukom som umýval okná

Tancovalo sa na verande

Putoval po streche na slobodu

A odišiel cez mláky na poli. (dážď)

Vychovávateľ: - Chlapci, navrhujem, aby ste si zahrali hru "Aké položky sú potrebné v daždivom počasí"

Valenki - sandále - gumáky

Sveter - kožuch - plášť

taška- dáždnik- slnečné okuliare

Dieťa číta báseň « Dáždnik»

Kúpila ma mama skutočný dáždnik

Je to malé, samozrejme, ale skvelé.

Budem v mlákach s chodiť s dáždnikom

Bude pršať zábava dáždnik do vody

Skáčem cez mláky, hrám sa, zabávam sa

A jesenného dažďa sa vôbec nebojím.

Vychovávateľ: - Chalani, aby sme sa nebáli dažďa, navrhujem spraviť nášivku « dáždnik» ... Kým sa však pustíme do práce, pohneme si prsty.

Hra s prstami: "dážď"

Kvapka je jedna, kvapka sú dve

Najprv klesajte pomaly (Deti rytmicky prstami pravá ruka klepanie po prstoch toho druhého)

Kvapky začali dozrievať

Drop dohnať pokles. (Deti rytmicky klopkajú prstami ľavej ruky po prstoch druhej)

Dáždnik otvoríme čo najskôr,

Ukryjeme sa pred dažďom! (Deti zdvihnú ruky hore, do strán)

Praktická časť. Na koniec triedy hrať.

Hra "Slnko a dážď"

Deti na verbálny signál učiteľa "dážď" skrýva pod dáždnik a dráždi dážď,

Dážď, lei, lei, lei,

Aby to bolo zábavnejšie.

A na signál "dážď" "Chôdza" na skupinová miestnosť.








Súvisiace publikácie:

Deti staršieho predškolského veku majú vždy túžbu s niečím hrať, a ak učiteľ navrhne zvážiť „zakázané“ predmety:

Zhrnutie lekcie dizajnu papiera v seniorskej skupine "Pes" Obsah programu: - naučiť deti vyrábať hračky na základe valca; - cvičenie v schopnosti spojiť hárok obdĺžnikového papiera.

Abstrakt lekcie dizajnu papiera v seniorskej skupine "Cat Show" (origami) Obsah programu: Pokračovať v učení detí sprostredkovať obraz mačky pomocou papiera ako konštruktívneho a obrazového materiálu.

Zhrnutie lekcie dizajnu papiera v seniorskej skupine "Snežienky" Softvérový obsah. Naučte deti vyrábať origami papierové remeslá, poctivo dodržiavajte pokyny učiteľa. Rozvíjať pamäť,.

Zhrnutie hodiny v prípravnej školskej skupine "Dáždnik - strecha pred dažďom a slnkom" Zhrnutie hodiny v prípravnej školskej družine „Dáždnik – strecha pred dažďom a slnkom“ Zostavil: Gaberman I. V., učiteľ MBDOU pre deti.

Abstrakt lekcie dizajnu v seniorskej skupine „Železničná stanica alebo stanica“ Zhrnutie tried v skupine seniorov. Stavebníctvo. "Železničná stanica alebo stanica" (z veľkého stavebného materiálu) Synopsa.

Účel: zlepšiť schopnosť vytvárať z papiera objemné remeslá... Ciele: naďalej učiť deti skladať list v rôznych smeroch.

Prečítajte si tiež: