Ранен групов урок. Конспект на урока в първа група ранна възраст. Рефлексивен – етап на оценка

Организация: MBDOU Kalinisky d/s "Solnyshko"

Населено място: Кемеровска област, с. Калинински

Цел: да се затвърдят знанията, придобити през годината

задачи:

  • Укрепете способността да разпознавате животно по неговия вик
  • способността да пълзи на четири крака в определена посока зад учителя
  • Укрепване на способността за поздравяване и сбогуване;
  • група и име строителен материал - кубчета и топки
  • способността да използвате познати форми на строителен материал при изграждане на собствени сгради; поставете тухла на ръба и прикрепете друга тухла към нея;
  • за консолидиране на способността за сравняване на обекти по размер (голям - малък);
  • развиват слухово и зрително внимание, памет, мислене;
  • култивирайте активността в работата, желанието да помогнете на героя трудна ситуация; съпричастни към героя.
  • обогатете речника със съществителни имена, обозначаващи имената на предметите. Прилагателни: забавен, тъжен, мек, пухкав, голям - малък.
  • за реализиране на визуалната творческа дейност на децата

Оборудване: 2 топки с различни размери, мека играчка коте, кутия с тухли, торбички с кубчета и топки, бои за пръсти, купа с вода, кърпа, тапет за рисуване.

Реализирани направления за развитие на детето:

  • Физическа посока: възпитание на такива физически качества като сръчност, бързина, зрително-моторна координация на движенията, последователно развитие на двигателни умения и способности, пространствена ориентация;
  • Когнитивна посока: които допринасят за активирането и подобряването на ориентиращата дейност, развитието на възприятието (зрително, слухово, тактилно-моторно) и предметно-игрови действия;
  • Развитие на речта : овладяване на речта като средство за общуване, обогатяване на речника;
  • Художествено направление : чиято основна цел е получаванедете на естетическо удоволствие.
  • Социално и комуникативно развитие е насочена към усвояване на нормите и ценностите, приети в обществото, включително морални и морални ценности; развитие на общуването и взаимодействието на детето с възрастни и връстници; формирането на независимост.

Ход на урока

  1. Безплатна игра с топка. Изведнъж голяма топка се търкаля в кръг.

Момчета, какво е това? (Топка) Може би някой знае какъв цвят? (жълт)

откъде е дошъл? Никой не е наоколо.

(от другата страна на групата мяука коте)

Чуваш ли? Кой вика това? (коте, коте, котка)

Момчета, може би това коте си играеше с топка, но просто се претърколи далеч от него? Може ли това да бъде? (да)

Сигурно сега плаче и не може да го намери?!

Да го потърсим, за да му върнем топката? (пълзене на четири крака)

  1. Намерихме коте, връщаме се на килима.

Той е забавен, много мек
Обича да атакува маратонки.
Той е хитър като лисица
Хей, коте: KITTY KITTY KITTY!

Нека го приветстваме. - Здравей коте! (преминаване в кръг)

Как се казваш? (Шепне - Кеша)

Това твоята топка ли е, Кеша?

Какво стана?

Кеша: „Много се уплаших от голямо куче, избягах и топката се търкулна към теб“ (плаче)

Момчета, той плаче. Да го пожалим?! ( Съжалявам)

Не плачи!

Путката ще дойде бавно
И погалете бебето.

Кити - коте не плачи

Ще ви подарим топка!

Не плачи, виж каква топка имаме.

Какво е той? Голям или малък? (Малко)

(Сравнете две топки)

И за да не се страхувате, ние ще ви построим къща. И ще се скриеш в него. (Поставяме тухлите на ръба, поставяме ги един към друг)

(Построи и пренесе котето)

Сбогуваме се с котето.

А котето също ни подари две чанти

Какво има в тях? Показване (кубчета и топки)

Да си поиграем с тях?!

Изсипвам го на пода. Ние съпоставяме обекти по форма

В една торба носим кубчета в друга топки.

Игра страхотно! Много добре!

Вижте колко гости имаме и нека да им дадем топки ?!

Гимнастика с пръсти « Пръстите се изправиха"

Този пръст иска да спи
Този пръст - скочи в леглото,
Прехапа този пръст,
Този пръст вече е заспал.
Пръстите се изправиха - "Ура!"
V детска градинавреме е да тръгваме!
(М. Калцова)
Свийте пръстите си към дланта един по един, като започнете от малкия пръст. След това с палеца докоснете всички останали – „събудете се“. Едновременно с възклицанието "Ура!" Разстегнете камерата, като разперете пръстите си широко встрани.

Рисуваме топки върху тапета с пръстови бои.

Библиография

  1. Научно-методическо списание "Предучилищно възпитание"
  2. http://ped-kopilka.ru/igry-konkursy-razvlechenija
  3. http://detstvogid.ru

Цел: Формиране и развитие на сетивни умения при децата 1 младша групачрез тактилно възприятие.

задачи:

  1. Научете децата да различават четири основни цвята: червен, син, жълт, зелен.
  2. Да формира знания за основните форми: кръг, квадрат, триъгълник.
  3. Дайте понятието за количества: голямо-малко.
  4. Да научим децата да различават чрез докосване състоянието на обект: твърд, мек.

Материали и оборудване: дидактическа играчка: "Весел слон"; аудиозапис на рев на слон, илюстрация на слон, дървени кубчета различни цветове; триъгълници, изработени от дърво и меки; топки с различни размери и цветове.

Напредък на играта:
Децата седят на килима в полукръг. Учителят влиза в групата и поставя пред тях играчка „Весел слон“.

възпитател:Момчета, вижте кой дойде да ни посети днес. Това е слонче, виж какъв дълъг хобот и големи уши има (сочи части от тялото). Слонът пие вода с хобота си и се излива като чешма. Слонът живее в далечна гореща страна в Африка, където винаги е топло и лято. Знаете ли какви звуци може да издава слонът?
Децата отговарят.

възпитател:Нека разгледаме внимателно картината и да чуем как слоновете могат да говорят (показва на децата илюстрацията „слон“ и включва аудиозаписа на „Ревът на слона“).

възпитател: Ето го нашият гост!Донесе ни подарък - много интересни артикули. Тук има кубчета, те са с различни цветове: зелено, жълто, червено и синьо (показва за всеки артикул). Тук също има триъгълници, те са твърди и меки. И слонът също ни донесе топки, вижте, те различни размери, големи и малки. Слонът се отегчи и иска да си играе с вас. Да си поиграем със слон?
Децата отговарят.

възпитател:Сега ще скрием всички кубчета и топки в слон (поставя предмети в играчка). Сега на свой ред ще го извадим и ще видим какво е скрил нашия слон в себе си.
Детето прокарва ръката си през хобота в телето на слона и изважда един предмет.

възпитател:Какво е излязло от слона? Какъв цвят е кубът? Какъв размер?
Децата отговарят.

възпитател:Браво, ще върнем неговото нещо на слона и ще опитаме отново.
Играта се повтаря в кръг.
възпитател: о, момчета, толкова дълго играхме, че сами се изморихме и изморихме госта си. Да се ​​раздвижим малко.

Физическа минута:
Ние ритаме топ-топ
Пляскаме-пляскаме с ръце
И тогава скок-скок
и още веднъж.
Ще тичаме по пътеката
Едно две три!
И плеснете с ръце
Едно две три!
И клатим глави
Едно две три!
Всички танцувайте с нас
Едно две три!

Децата отново сядат на килима.

Също интересен синопсис за деца ранна възраст:
възпитател:Ето колко славно скачахме и танцувахме. А сега ми кажи кой дойде да ни посети днес?
Децата отговарят.

възпитател:Точно така, слонче. Какво донесе със себе си?
Децата отговарят.

възпитател:Браво, слончето ни донесе кубчета и топчета. Какви цветове бяха? Да си спомним с теб.
Децата отговарят.

възпитател:Точно така, те бяха зелени, червени, сини и жълти. И кой може да ми каже какъв размер бяха кубчетата и топките?
Децата отговарят.

възпитател:Точно така, те бяха големи и малки. И сега е време слонът да се върне у дома, да кажем благодаря за играта и да кажем довиждане.

Децата благодарят на слончето и се сбогуват с него.


Учителят отнема играчката.

Работата представя система от предметно-тематични комплексни уроци за малки деца и техните родители, препоръчва се за използване от учители в предучилищна възраст образователни институции, в центрове за ранно развитие.

Рецензент Олга Константиновна Сечкина, кандидат на психологическите науки, доцент в катедра „Социални и хуманитарни науки“.

Съставител: педагогически психолог

Скобелева Алина Андреевна

Въведение

21-ви век, в който ние и децата ни се случи да живеем, е много динамичен. И това е именно динамиката на живота в съвременен святкара родителите да мислят за съдбата на собственото си дете още в първите години от живота. Значението на развитието на детето на възраст между 1 и 3 години трудно може да бъде надценено. Така, според някои наблюдения на психолози, дете на 3-годишна възраст придобива 60–70% от информацията за света около себе си, а до края на живота си 30–40%. В момента учените са доказали, че най-благоприятното развитие на детето протича под влиянието на внимателно възпитание и образование, извършено, като се вземат предвид възрастовите особености на децата. След първата година от живота на детето започва нов етап в развитието му. Детската възраст "въоръжи" детето със способността да гледа, слуша и контролира движението на ръцете си. Оттогава детето е изключително активно в действията си и в желанието за общуване. По това време настъпват най-важните промени в умственото развитие на децата: формира се мисленето, активно се развива двигателната сфера, появяват се първите стабилни личностни черти.

В ранна възраст детето има повишена внушаемост, стреми се да имитира. Детето е зависимо от възрастен, родителите и учителите са главните авторитети за него. Проучванията показват, че съвременните родители, отглеждайки децата си, все повече се нуждаят от помощта на специалисти. Съвременните специалисти предоставят на родителите възможност сами да разберат нуждите и възможностите на детето си с подкрепата на професионалисти, които познават и обичат работата си. Съвременни научно обосновани идеи за развитие на дететопредполагат не ускоряване на напредъка му по отношение на овладяване на нови умения, а обогатяване с нови възможности и развитие на способности в естествени дейности за детето - в общуването, манипулирането на предмети и играта. Най-ефективните средства в развитието на малките деца са средствата за символизация – цвят, музика, художествени и графични форми, изразителни движения. Те стимулират познавателната активност на детето и насърчават включването в процеса на дейност. При посещение на центрове и клубове за ранно развитие децата впоследствие се адаптират по-добре и по-бързо към всякакви занимания за по-големи деца; по-малко вероятно да изпитват трудности при установяване на контакти с възрастни и връстници; имат различни постижения в развитието на познавателната сфера; речта се развива активно, количеството на вниманието се увеличава, овладяването на различни методи за разглеждане на предмети, децата с помощта на учители се научават по-бързо да сравняват, разграничават, намират прилики, установяват връзка между предмети и явления, което допринася за развитие на визуално ефективно мислене.

Целтаот разработените от нас комплексни сюжетно-тематични занимания е хармоничното интелектуално и личностно развитие на малкото дете.

Комплексните часове са насочени към решаване на следните задачи:

Развитие на чувство за ритъм;

Адресати на сложните уроци са малки деца (от година и половина до три години) и техните родители.

Резултатът от провеждането на уроците са положителни промени в интелектуалното и личностното развитие на малките деца, които са предпоставка за формирането на двигателна култура, успешното овладяване на графични умения, което ще осигури успешната подготовка на учениците за училище; родителите се чувстват компетентни във възпитанието и развитието на децата си.

Апробацията на примери от класове се проведе на базата на детския център за развитие "Чудесна страна" g. Толиати за три години.

Обяснителна бележка

При разработването на комплексни класове са използвани препоръки на Министерството на образованието Руска федерация(Инструктивно-методическо писмо „За хигиенните изисквания за максимално натоварване на децата предучилищна възраств организирани форми на обучение „от 14.03.2000 г., бр. 65/23-16 г.), според което се дава предимство на интегрираните паралелки, в т.ч. музикални способности, реч, движение, когнитивна дейностсъс здравословна насоченост.

Целта на разработените от нас комплексни сюжетно-тематични занимания е хармоничното интелектуално и личностно развитие на малкото дете.

В хода на провеждането на занятията в съответствие с поставената цел се решават следните задачи:

Развитие на умствени операции: анализ, синтез, класификации, обобщения;

Развитие на координация на движенията, обща и фина моторика, ориентация в собственото тяло;

Развитие на зрителното възприятие (цвят, форма, размер);

Развитие на вниманието, речта, въображението, креативността;

Развитие на слухово внимание, произвол;

Развитие на чувство за ритъм;

Разработване на пространствени представи, възможност за показване според инструкциите;

Развитие на тактилното възприятие;

Развитие на способността за имитация на движенията на възрастен;

Създаване на положително емоционално настроение в групата.

Работата с деца включва развиващи дейности за деца чрез набор от упражнения и игри, насочени към интелектуалното и личностно развитие на детето. Координацията на движенията, фините двигателни умения, чувството за ритъм се развиват чрез използването на музикални игри на открито в класната стая, гимнастика за пръсти, чрез провеждане на образователни игри с помощта на дребни предмети, както и с помощта на продуктивни познавателни и творчески дейности.

При създаването на класове са използвани следните методически принципи:

Принципът на последователност, последователност и постепенност;

Принцип индивидуален подход;

Етнопедагогически принцип;

Принципът на действения подход;

Принципът на взаимодействие между детето и родителите с участието на специалист (учител-психолог).

Принципът на последователност, последователност и постепенност,че часовете са подредени от учителя по систематичен, структуриран начин. Принципът се основава на идеята от просто към сложно. Благоприятните емоционални взаимоотношения между възрастен и дете създават основата за хармоничното развитие на малкия човек, неговата познавателна активност, самостоятелност, любопитство и развитие на творческия потенциал.

Принципът на индивидуалния подходнаблюдава се във факта, че развитието на личността като основна идея се разглежда в единство и връзка с физическото и общото умствено развитиедете, което се отразява в задачите и съдържанието на сложните уроци. Възпитанието се основава на естествения процес на саморазвитие на наклонностите и творческия потенциал на личността на детето, признаване на ценността на личността, нейната уникалност и правото на уважение. От своя страна подобно развитие на личността на малък човек е възможно само при създаване на положителни емоционални взаимоотношения между всички участници в педагогическия процес.

Етнопедагогически принциппредполага, че детето расте и се развива в специфична социокултурна среда. Образованието трябва да се основава на народни традициив широк смисъл, култура, която включва богат опит от ритуали и обичаи. Народната култура е изградена върху идеите за съответствие с природата. В съответствие с това уроците включват детски стихчета, песушки, приказки, народни песни.

Принципът на действения подходизразява се в това, че обективната дейност и общуването са водещи в ранна възраст. Взаимодействието между дете и възрастен относно предмет или играчка е невъзможно без топла емоционална комуникация. Реализира се принципът на дейностния подход: в игри със сюжетни играчки (кукли, коли, животни и др.) и с естествен материал(камъчета, черупки, шишарки, кестени, жълъди) в производствени дейности (рисуване, моделиране, апликация). Във всеки урок се проследява връзката между различни видове дейности, насочени към решаване на проблеми в развитието и възпитанието.

Принципът на взаимодействие на дете с родителите с участието на специалист (учител-психолог)наблюдава се във факта, че ранното развитие и възпитание при взаимодействието на детето с родителя е насочено към постигане на две цели:

- създаване на оптимални условия за интелигентни и психомоторно развитиедете (развитие на координация на движенията, фини двигателни умения и чувство за ритъм);

- създаване на оптимални условия за социални и емоционално развитиедете и формирането в него на такива личностни черти като независимост, самочувствие, активност, доброжелателно отношение към хората.

Основното и необходимо условие за постигането на тези цели е връзката между майката и детето. В съвременния модел на взаимодействие „родител-дете-специалист” на родителя (майката) е възложена водещата роля, той принадлежи на инициативата. На специалиста е възложена ролята на консултант, предоставящ на родителя необходимата информация и обучаващ родителя на някои специални умения, техники за взаимодействие с детето. Така специалистът и родителят са на едно ниво на партньорство. Този модел дава възможност за по-ефективно решаване на поставените задачи на развитието на детето.

Наред с материалите на съвременната домашна и традиционна народна педагогика, програмата използва елементи от чуждестранна педагогика: идеите на М. Монтесори за създаване на подготвителна среда и специални материали за развитие на общите и фините двигателни умения на детето.

Практическите дейности са структурирани групи от часове. Всички уроци са подредени в една тематична линия, линията се поддържа през целия урок. Часовете са структурирани под формата на ролева игра, която е единствената подходяща форма на обучение и развитие за децата от тази възраст. Всеки тематичен урок съдържа около десет задачи и упражнения, насочени към решаване на поставените задачи.

Резюмета на петнадесет урока (включително два празнични) са дадени в разширен вид. Това дава възможност да се проследи логиката на урока и да се види връзката на съставните му части. Последващите очертателни планове са дадени в сбита форма, предоставяйки възможност за творческо изпълнение на практика.

Занятията се изчисляват за един час, но в зависимост от правилата, големината на групите и оборудването на вашия клуб, те могат да се провеждат като час и половина. Също така в отделна глава се предлагат опции за поздрави, сбогувания в кръг, както и опции за игрови масаж и гимнастика с пръсти, които не бяха включени в предложените часове, но се тестват и активно използват от учителите на нашия център . Структурата на развиващия урок е представена в таблицата.

Структурата на развиващия урок

Кратко описание на основните части на урока

Поздравления, всеки урок е непроменен или можете да използвате един герой (кукла, слънце ...), като сменяте стихчето. Поздравът настройва децата и родителите за урока, той е организационен момент. Децата с помощта на майките си говорят за присъствието си. Това начало настройва детето за по-нататъшно общуване и му дава възможност да осъзнае себе си като личност.

Гимнастика с пръстие важна част от урока. Докато децата не са уморени, те могат да се концентрират върху сложни движения на ръцете. Той насърчава развитието на фината моторика, координацията на движенията на ръцете, чувството за ритъм, развитието на речта и музикалността.

Изучаване на зададена тема, насочено към интелектуалното и личностно развитие на детето(използвайки техниките на Зайцев, Монтесори, Савичев и др.) този блок е най-обширният в цялата структура на урока. Тя е насочена към развитие на умствени операции – анализ, синтез, класификации, обобщения, към развитие на координацията на движенията, общата и фината моторика, ориентиране в собственото тяло. Също така, използвайки техниката на Зайцев, запознаваме децата с четенето и основите на математиката.

Музикално-ритмична частизвършва се по избор на учителя, което е поле за творчество. Можете да използвате доказаните уроци по музика на Е. Железнова, можете да използвате курс с препятствия или ортопедични пътеки. Музикално-ритмичните движения са най-удобната форма за развитие на координацията.

Визуална дейностпо темата на урока включва: рисуване с восъчни пастели, рисуване с акварел, гваш, моделиране от пластилин и солено тесто, апликация от цветна хартия, занаяти от различни материали... Децата се занимават с визуални дейности заедно с майките си под ръководството на учител-психолог.

Приказка по тематаили играйте на масаж. Извършва се по избор на учителя, гледането на приказка, която продължава не повече от 5-7 минути, постепенно възпитава у децата такива качества като внимание и постоянство, чувствителност. Близка комуникация с приказни герои, облекчава страха на детето от тях.

Играйте на масажосигурява сензорно развитие... Детето възприема и оценява студа и топлината, силата на натиск, естеството на докосването, посоката на движение, гладкостта или грапавостта на материала и т. н. Благодарение на масажа децата започват да различават лопатките, задната част на главата, краката, прасците и други части на тялото. По време на масажа децата извършват разнообразни движения с пръсти и ръце, което добре развива големи и фини двигателни умения.

Раздяла, подобно на поздрава, е организационен момент в урока. Децата усвояват определени норми на поведение, като по този начин се постига един вид ритъм и предвидимост в изграждането на урока, така че децата да се чувстват комфортно и уверено в урока.

Необходими ресурси за ефективни дейности за развитие

Изисквания към домакина... Специалисти, провеждащи занятия в ранно развитие, трябва да има специализирано образование, (за предпочитане по-високо), също да има опит в работата с малки деца и техните родители, вземете предвид възрастови особеностималки деца, овладяват игрови технологии с малки деца, непрекъснато подобряват уменията си, следят най-новото в областта на образованието.

Списък с учебни и учебни материализа провеждането на класове е достатъчно голям, но всичко, от което се нуждаете, е във всеки център за развитие на деца: кубчетата на Зайцев, Пълнени играчки, куклени и настолни театри, фланелограф, спортно оборудване. За обучение с насипни материали използваме грах, боб, елда, ядки, копчета, щипки, топки. Необходимо е да имате канцеларски материали за извършване на творчески дейности. Допълнителните материали са описани подробно в бележките към уроците.

Резултатът от комплексните уроци са положителни промени в интелектуалното и личностното развитие на малките деца, положителна динамика в развитието на психомоторните свойства. Тези критерии могат да бъдат проследени с помощта на структурно наблюдение, методологията на E.A. Стребелева, както и анкета на родителите.

Резюме на сюжетно-тематични развиващи дейности

Урок номер 1
на тема "Асистенти на доктор Айболит"

задачи:

Дайте обща представа за понятията аптечка, болница, медицина;

Включване на децата в игрови дейности;

Активирате развитие на речтадеца;

Развитие на емоционална връзка между майката и детето;

Развитие на общи и фини двигателни умения;

Развитие на умствените операции: анализ, синтез, класификации, обобщения.


Необходими материали и ръководства:Телефони играчки според броя на децата или един за вас, лекар играчка, аптечка за играчка, пластир според броя на децата, заготовки за творчество, героите на приказката Доктор Айболит (начало), кукла, мече, гумена или пластмасова жаба, зайче, комплект моркови за броене, многоцветни камъни и буркани в съответните цветове (можете да използвате аквариумни), лед (ако не можете да донесете истински, можете да ги замените с чаши за аквариуми), чаши според броя на децата, зрънце играчка или големи мъниста, бурканчета с аскорбина, според броя на децата.

Поздравления, (по ваш избор можете да използвате слънцето с придружаващ текст и манипулации)

Ход на урока:

Учител: " Момчета, вижте, кой дойде в нашия клас с мен??? Това е куклата Маринка!" Учителят показва куклата. „Маринка, да кажем здравей на децата. - О, ама главата ме боли, а нямам сили изобщо да се поздравя.Учителят докосва главата на куклата. - О, Маришка, гориш, сигурно си настинал. Не се притеснявайте, момчетата и аз ще ви наречем добър лекар!"

На децата се раздават телефони играчки, които могат да бъдат предварително сгънати в развиваща чанта с ципове, закопчалки, копчета и др., за развитие на фината моторика. Децата разглеждат чантите, търсят какво има вътре, изваждат телефона си. Всички заедно слагаме телефони до ушите си, учителят озвучава разговора с Айболит, кани го да посети куклата Маринка.

Учител: "Е, момчета, докато нашият добър лекар идва при нас, нека изпеем песен на куклата ..."

Раздаваме су-джоки на децата, с помощта на майки правим масаж на ръцете, краката, главата.


Нашата кукла се разболя
Цял ден не яде нищо.
Добрият лекар Айболит
Бягайки към нас по улицата.

Лекарят поставя куклата
Ръцете на гърба си и чакате.
Куклата се чувства топла
И куклата си отиде.
Докторът слага две ръце
На главата й и чака.
Куклата се чувства топла
И куклата си отиде.
Гладене на гърба: Браво,
Най-накрая сте здрави.
Махайки към куклата
И отива в дома си.

Доктор Айболит идва, среща се с децата, показва аптечката си, можете да кажете на децата за какво за какво, след това измерва температурата на куклата, предписва чай със сладко и почивка.

Учителят: „О, да сготвим чай и сладко за Маринка, както каза докторът, за да се оправи със сигурност“.

На всяко дете даваме чаша, лъжица. За всяка, предлагана в отделна купа, горски мъниста, в количество от 8 броя, можете да поставите 2 зеленчука, за да усложните задачата. Първо броим всички предмети, после казваме, че сме объркали нещо и случайно сме сложили зеленчуци, децата ги отнемат. Пребройте колко плодове са останали, преместете ги с лъжица, едно по едно в чаша и разбъркайте.

Редувайте се да третирате куклата.

Кукла: „О, благодаря, момчета. Сега ми е много по-лесно. Просто исках да спя, може би можеш да ми изпееш приспивна песен, тогава ще спя и определено ще се оправя.

Включваме песента на Е. Железнова „Кукла“, децата застават в кръг, люлеят куклата на свой ред, разклащайки я и я предават на следващото дете. Последният поставя куклата в подготвено легло.

Учителят превключва вниманието на децата:

Учител: "момчета, чувате ли нечии стъпки,чука по тамбурата зад гърба кой би могъл да бъде: толкова шумен, тежък и неудобен,показва кукла - ръкавица на мече. Здравейте, мили мои, позволете ми да ви кажа здравей за ръката.»

Поздравява всяко дете.

Плюшено мече: "Представете си, вървях през гората, събирах шишарки както винаги и изведнъж един конус пада точно на челото ми !!!"

Учителят е изненадан, кани децата да застанат в кръг и да инсценират стихотворение, мечка косонога, разхожда се из гората.

Учител: "Да, Мишенка нямаше късмет за теб, но момчетата и аз знаем едно лекарство, определено ще ти помогне."

Учителят раздава на децата предварително приготвен лед в чаша, децата разглеждат, докосват, запознават се със свойствата. Ако не е възможно да се покаже истински лед, можете да го замените с камъчета от аквариумно стъкло. Ако условията позволяват, те могат да бъдат предварително охладени. Покажете на децата какво се случва с леда, когато стои, обърнете внимание, че се получава вода, за да ускорите процеса, можете да използвате солена нагревателна подложка.

учител: « Нека да. По-скоро ще приложим лед върху челото на мечката, докато се разтопи напълно."

Тук можете или да покажете процеса на учителя, или да го приложите към всеки един на свой ред, но тогава има смисъл да използвате имитация на лед.

Учител: „Вижте, момчета, подутината на мечката почти изчезна !!! Да се ​​сбогуваме с мечката. Докато мечете, внимавайте сега!"

Децата махат на плюшеното мече, ние говорим. За да бъдем по-внимателни.

"Ква, ква..."

Учителят: „О, момчета. И там някой друг се втурва към нас за помощ. Кой е това ...? "

Показваме играчката жаба, поздравяваме всяка поред. Предлагаме да опитате да кажете здравей на жабата. Децата се опитват да квакат с майките си.

Жаба: „Халопнах към вас, деца за помощ, така ми се случи… Реших да скоча от водна лилия на дънер. За да се припича на слънце, но не забеляза малка клонка и се почеше малко. Може би знаеш как да ми помогнеш?"

Учител: "вижте, момчета, доктор айболит ни остави някои вълшебни неща, да видим какво е..."

Показваме на децата мазилката, показваме, че е лепкава, как може да се залепи и за какво служи. Децата с майките си застават в кръг и танцуват танца „Четири жаби” от Е. Железнова, а децата скачат на импровизирани подутини. За по-големи деца можете да използвате "подутини" с изучаваната буква или цифра за фиксиране.

Учител: „Вижте, докато ти и аз танцувахме, едно ушато зайче дойде да ни посети. Той също донесе нещо."

Зайчето носи кошница с моркови, но киха (имитираме) и изсипва всички моркови.

Учителят: „Да, ти, зайче, вероятно настина, но момчетата и аз знаем как да победим болестта ти“.

Предлагаме на децата да помогнат на зайчето да събере моркова, фиксираме проучената фигура, в този случай 8.

Учител: "Зайче, сега ще ти направим вълшебни бонбони, с тях определено ще спреш да кашляш"

Раздаваме бурканче на всяко дете, добре е бурканът да е аптечен, например от под аскорбинова киселина и т.н.

Изсипете многоцветни камъни в центъра, можете да използвате камъни за аквариуми. Даваме на всяко дете жетон с определен цвят и инструкции всеки сам да събира своите таблетки за кашлица за зайчето.

Предаваме ги на зайчето, зайчето благодари на всички.

Да обобщим:

Учител: „Момчета, какви добри хора сме с вас днес, на колко животни помогнахме, и Маринка беше излекувана, и мечка, и зайче, и жаба. Сега сме истински айболити!"

След това децата се преместват в друга зала, където в продължение на 10-15 минути или тичат в кръг по ортопедични пътеки, преодоляват препятствия и т.н. под весела музика, или танцуват по музиката на Е. Железнова със сценични песни, или учат в зала Монтесори, в зависимост от това с какво е оборудван вашият клуб.


Създаване

Комплект за първа помощ

Изработка на комплект за първа помощ. За да направите това, имаме нужда от червени листове според броя на децата, можете да използвате картон, бели ивици за кръст, картонени заготовки под формата на буркани с аскорбинова киселина с предварително залепен надпис "Аскорбинова киселина", според брой деца, жълти топчета пластилин с големината на аскорбинова киселина, картонен термометър със скала, червени маркери според броя на децата, касети за хапчета според броя на децата, цветни пластилинови топчета с диаметър около 1 см, лепило за всеки.


Даваме указания, че днес бяхме асистентите на д-р Айболит и сега, ако някоя играчка у вас се разболее, трябва да имате вълшебна аптечка.

Сгъваме червения картон или листовете като плик, можете да го подготвите предварително и изрязваме ъглите, така че да изглежда като дамска чанта. Вътре или залепваме, или закрепваме с телбод към всяко дете, или предварително залепваме ленти от двустранна лента, детето ще трябва само да премахне защитния слой и да залепи по краищата. След това залепете белите ивици върху дамската чанта под формата на кръст.

Започваме да пълним аптечката: начертайте червена скала върху термометрите, залепете жълти топки върху бурканите с аскорбинова киселина, залепете пластилинови топчета в касетите за хапчета, поставете всичко в аптечката - готово!

Не забравяйте, че всички материали трябва да бъдат подготвени предварително, изрязани и подредени в контейнери според броя на децата.

Учителят трябва да направи занаята си с децата за проба или да предостави вече направено копие.

Децата се редуват да духат свещта под аплодисменти.

Не забравяйте, че успехът на всяка дейност зависи от вашата емоционалност и артистичност, както и от способността ви да се адаптирате към ситуацията!

раздели: Работа с деца в предучилищна възраст

Програмни задачи:

  • Дайте представа за птиците, развийте вниманието, речта, паметта.
  • Да възпитава любов към живите същества и желание да им помагаш.
  • Продължете да запознавате децата с фолклорни произведения.
  • Формирайте познавателна дейност.
  • Развийте слухово внимание; слушане на звуците, които издават различни птици.
  • Да обогатят речника на децата, да затвърдят способността да имитират гласовете на птиците.
  • Развийте фините двигателни умения на ръцете.
  • Укрепете уменията си за рисуване с длани.
  • Продължете да запознавате децата с тестото и неговите свойства.
  • Насърчавайте децата да проявяват инициатива.

Материал и оборудване:

1 ден:

  1. звукова песен „Гласовете на птиците“;
  2. играчка за птици;
  3. плетена кошница от слама;
  4. "Трева" (от цветна двустранна хартия жълт цвятнавийте тръбите и нарежете на тънки пръстени);
  5. престилки за всяко дете;
  6. статив;
  7. голям лист хартия с залепени силуети на птици (две или три птици без крила!);
  8. бои за пръсти и чинии за еднократна употреба за всяко дете, мокри кърпички;
  9. листове хартия А4 със снимка на птица за всяко дете;
  10. жълт гваш и клечки за уши.

2-ри ден:

  • лото "Птици" (тематични снимки);
  • птици (оригами от бяла хартия);
  • моливи (восъчни пастели или маркери);
  • пръстени по броя на децата (или обръчи, един обръч за две деца);

Ден 3:

  • Играчки за шоуто: пате, пате, кокошка, пиле, петел, бухал, врана;
  • солено тестоза всяко дете (парче тесто с големината на детски юмрук);
  • елда крупи.

1 ден. Ходът на урока.

децаседнал на килима, учителят включва записа на „Гласът на птиците“ (славей).

възпитател: - Чувате ли кой пее тази песен? Кой може да назове? Нека заедно потърсим този, който пее толкова красиво.

Намираме птицата (предварително я прикрепете към завесата), внимателно я разглеждаме.

възпитател: - Една птица дойде при нас! Вижте колко е малка, красива, какви пера има (червено, жълто, синьо, зелено), крила, малки очи и клюн. Искате ли да кажете здравей на птицата? След това протегнете ръка и изправете дланта си.

децапротегнат ръцете си, а учителят на свой ред поставя птицата на дланта си, казвайки:

Птицата летя, летя,
Тя седна на дланта на Саша.
Седна, седна
Тя отлетя при Аня!

възпитател: - Така птичката поздрави всички деца и как лети птицата (децата махат с ръце), и как пее песни? (Децата повтарят „туит-туит“). Сега ще бъдем птици!

децазастанат един зад друг и "летяха" в кръг.

Долетяха птици „Fly“, размахвайки крилете си
Малки птици
Размахват криле
Отлетяха към пистата клякам
Зърната кълват
Клу-Клу-Клу, Клу-Клу-Клу,
Семената кълват.

Играта се повтаря 2-3 пъти.

възпитател: - Птицата полетя, полетя, уморена. Птицата трябва да си почине, къде живее птицата, къде ще спи? Кой може да назове? Птицата живее в гнездото! Птицата прави гнездо от клонки и суха трева. Нека направим гнездо и за нашата птица.

възпитателдава на децата „суха трева” и плетена кошница от слама, децата поставят „тревата” в коша и засаждат птицата в гнездото.

възпитател: - Докато нашата птичка си почива, ще рисуваме с вас.

децаоблечете престилки и отидете до статива. Учителят привлича вниманието на децата към птиците върху лист хартия.

възпитател: - Виж, кой е? (птици). Какво правят птиците: седят или летят? (седнете). Птиците искат да летят, какво им трябва за това? Трябва да си отворят крилете, вижте, сега ще им помогна.

възпитателпотапя дланта си в пластмасова чиния с бои за пръсти и поставя върху хартия първо един отпечатък върху гърба на птицата, а след това още един по-нисък.

възпитател: - Това са крилата, сега птицата ще лети!

Показва отново метода за отпечатване на длан.

възпитател: - Друга птица размаха криле и полетя! Искате ли и вашите птици да летят? След това седнете на масите.

децаседнете на масите. Учителят раздава на децата листове А4 с залепен силует на птица (без крила!). Разпределя чинии с бои за пръсти и при необходимост помага на децата да поставят отпечатъци от ръцете си.

Когато децата са измили ръцете си, можете да ги поканите да нахранят птиците и да нарисуват семената с клечки за уши, като използвате метода „мушкане“ (жълт гваш).

Докато рисува, учителят повтаря на децата стихотворението "Птици долетяха, малки птици ..."

2-ри ден. Ходът на урока.

децаседнал на килима, учителят включва записа на „Гласовете на птиците“ (кукувица, бухал, кълвач, врани, врабчета).

възпитател: - Кой пее песен сега? Ето колко птици долетяха до нас днес!

Показва снимки на птици. Предлага детски лото "Птици" (тематични картинки).

възпитателпоказва на децата птицата в гнездото от последния урок.

възпитател: - Нашата птица седна в гнездото, почина, искаше да яде. Да нахраним ли птицата? След това протегнете ръка и изправете дланта си.

децапротегнат ръцете си, а учителят от своя страна с човката на птицата „кълве“ дланта на детето. Чете стихотворение:

Една малка птичка долетя до нас.
Ще дам на птичето малко семена.
Малка птица кълве зърна.
Птичка пее песен:
- Чик-църк, чик-чърк!

възпитател: - Благодаря ви деца, цялата птица беше нахранена! Сега си представете, че на дланта ви е седнала птица, нека я погалим, добра птица! ( игра с пръсти)

Малка птица гладете дланта
Ето малко вода за вас потупайте с показалеца си върху дланта на ръката си
Ето малко трохи за вас барабанете с пръсти по дланта си.
На дланта ми.

децаседнете на масите. Учителят раздава птиците (оригами от бяла хартия).

възпитател: - Вижте какви интересни птици имате! Покажи ми къде са крилата, главата, клюна на птицата? Много добре! И нека направим птиците красиви, красиви, сега ще ви дам моливи и вие ще нарисувате крилата на вашите птици!

възпитателраздава моливи, пастели или флумастери на децата. При необходимост помага на децата.

възпитател: - Много добре! Ето няколко интересни и забавни птици! Да си поиграем с птиците.

Игра на открито "Котка и птици".Учителят поставя пръстени (или обръчи) върху килима. Показва на децата играчка котка.

възпитател: - Котката е хитра, иска да хване птиците, а птиците ще се скрият от котката в гнездото!

децас оригами птици в ръцете си „летя“ из групата.

Долетяха птици „Fly“, размахвайки крилете си
Малки птици
Размахват криле
Отлетяха към пистата клякам
Зърната кълват , три пръста заедно, чукат на пода - "кълват"
Клу-Клу-Клу, Клу-Клу-Клу,
Семената кълват.
Изведнъж котката дотича
Птиците изплашени: мяу мяу, мяу мяу.

Котката настига „птиците“ и те „отлитат към гнездата“ (седят на пръстени или обръчи на килима). Играта се повтаря 2-3 пъти.

3-ти ден. Ходът на урока.

Децата седят на високи столчета в редица.

Учителят на маса с екран.

възпитател: - Ай-ай-ай, каня всички на приказка!

Куклен спектакъл "Познай кои сме?"

(Герои: патица, пате, пиле, пиле, петел, бухал, врана)

възпитател: - Това е малко патенце, казва се Квак. Веднъж патето Кук избяга от майка си и се изгуби. Огледах се - нямаше никой. Патенцето се уплаши, хукна да търси мама и изведнъж чу: "Ко-ко-ко!"

Деца, според вас кой е това? (Деца: - Кокошка!)

Пиле - Ryabushechka, къде отиде?

До реката.

Пиле - Ryabushechka, защо отиде?

За малко вода.

Пиле - Ryabushechka, защо имате нужда от малко вода?

За поливане на пилетата.

Пиле - Ryabushechka, как пилетата се молят да пият?

Пи-пи-пи-пи-пи-пи!

Кой е това? — попита патицата.

Деца, кой е това? (Деца: - Петел!)

петел, петел,
Златна мида,
маслена глава,
Шчелков брада,
Че ставаш рано
Пейте силно
Не оставяш ли децата да спят?
— Ку-ка-ре-ку!

Кой е това? — попита патицата.

Деца, кой е това? (Деца: - Бухал!)

бухал-бухал,
Голяма глава,
Седи на пън
Главата се върти,
Гледа във всички посоки,
Да, ка-а-ак ще лети!

Бухалът отлетя, а патето Шарлатан отново изтича да търси мама и изведнъж чу: „Кар! Кар!”.

Деца, кой е това? (Деца: - Гарван!)

Врана от сврака
Сготвих каша,
Децата бяха хранени:
Дадох това в лъжица,
Дадох този на чиния,
Дадох този на чиния,
Тя даде този в купа.
Но тя не даде нищо на това:
- Не си пилил дърва,
Не съм носил вода!

Враната отлетя, а патето Кряк отново изтича да търси мама и изведнъж чу: „Кук-к-к!“.

Деца, кой е това? (Деца: - Пате!)

Това е майката на патицата! Той се зарадва и хукна към майката-патица: „Кук-к-к!“.

Нашите патици сутрин -
Кряк-квак-квак! Кряк-квак-квак!

Това е краят на приказката, но кой слушаше добре!

След представлението учителят дава на децата героите да играят с играчки.

Игра на открито "Птици"музи. Екатерина и Сергей Железнови "Игри на открито-песни за деца" (движения към думи):

Ще поръсим птиците с трохи
Ще отворим всички прозорци
Лети при нас да ядем,
Играйте на птици с нас!
Птиците влетяха в къщата
Песни изпя веднага,
кълнат-кълнат,
На раздяла казаха:
- Благодаря за храната, деца,
Но няма да живеем в клетка,
Ние летим обратно
Но обещаваме да се върнем!

След активна игра учителят кани децата да нахранят птиците (оригами).

децаправят плочи от осолено тесто: между дланите се разточва топка, сплесква се и се разстила върху дъска за моделиране, върху получената чиния се поръсва елда и се притиска с пръст. Хранят птиците си.

Софтуерно съдържание:

Консолидирайте знанията на децата за нещата, които ги заобикалят.

Да се ​​засили използването на думи-наименования на предмети от бита и хигиенни предмети, играчки.

Развийте способността да отговаряте на въпросите на учителя, да изграждате истории от 2 изречения.

Научете се да разбирате речта на възрастен и да извършвате подходящи действия.

Формирайте правилното произношение на съскащите звуци.

Развиване на яснотата на движенията, фините двигателни умения на пръстите, очите, фонематичния слух, паметта.

Насърчавайте самостоятелността, желанието за създаване, съвместна работа с връстници, бъдете креативни при изпълнение на задачите с помощта на учител.

Насърчавайте положителни емоции.

Материал и оборудване: кукла Маша, играчка мече, изрязани снимки на хигиенни принадлежности, кърпа, четка за зъби, гребен, сапун.

Ходът на урока в ранна възрастова група на детската градина

Org. момент

Гимнастика с пръсти"Добро утро"

Нашите червени цветя

Отворете венчелистчетата

Бризът едва диша

Венчелистчетата се люлеят

Нашите червени цветя покриват венчелистчетата

Главите кимат и заспиват сладко

Влиза куклата Маша

Нека кажем здравей на куклата, деца: "Здравей."

Децата идват до куклата, разглеждат, докосват.

Деца и лицето, ръцете и роклята на нашия гост са мокри. И има някои петна по бузите...

Какво стана с куклата? (изцапа се)

Вероятно не знае как да се поддържа чиста и затова се е изцапала.

И децата ни знаят какви неща са необходими, за да бъдат чисти и подредени.

Дидактическа игра "Събери картинката"

(хигиенни артикули)

възпитател

Деца, запознайте се с нашите приятели – помощници, които ни помагат да бъдем чисти.

Влиза сапунът.

Давам ти чистота и пяна

И намалявам постепенно.

възпитател. - Какъв помощник е този, който помага на децата да бъдат чисти?

сапун:

Знаете, деца, че не можете да се миете без мен, колкото и вода да има. В крайна сметка сапунът е най-големият враг на мръсотията.

Учителят слага сапун на масата, предлага да помирише. О, колко миризливо!

Деца, как изглежда едно здраво, измито лице? (Румен е, бял, чист)

Нека покажем на нашата Машенка как можем и обичаме да си мием ръцете.

Триене на длани, дори със сапун, и дори прегръщане

Дясната ръка мие лявата, а лявата - дясната.

Учителят издухва балончета.

Игра на открито "Сапунени мехурчета"

Четката за зъби тече

Костен гръб,

Твърди косми

Приятели с ментова паста

Обслужва ни усърдно.

възпитател. - Деца, какво помага за почистване на зъбите? (Четка за зъби)

Нека покажем как си мием зъбите (имитация)

Не ни мързи да си мием зъбите

Ще ги почистваме два пъти на ден

Четка нагоре и надолу

Е, микроби, внимавайте!

Деца, а в зеления ни кът се е настанил крокодил. Много го болят зъбите.

Какво трябва да направи? (Измий си зъбите)

Нека вземем голяма четка и да си измием зъбите, за да не болят никога.

Крокодилът благодари на децата.

Цялата е в косата си

Разхожда се тук и ходи там

Където отива, бавно

Косата е там, добра е!

възпитател. - Кой има тези големи зъби, които не хапят никого, и поддържат космите си в ред?

(четка за коса)

Пристигането на мечката (играчка)

Деца, мечката отиваше при нас толкова бързо, че забрави да си среше косата. Нека ви покажем как да срешете косата си.

Разпределете гребени (Фиксирайте цветовете)

Четкане на мечката (с деца)

Мечката благодари на децата.

Децата рецитират стихотворения на Мишка.

Само слънцето ще грее

Котките се мият.

Рано сутринта на планетата

Вие също трябва да сте чисти.

Лисиците се мият

Слоновете се мият.

Всичко в света на това лице

Сутрин трябва да е чисто.

възпитател. - Деца, нека нашата кукла Машенка избърше лицето и ръцете си, така че и тя да е чиста.

Понякога, когато няма вода в чешмата и когато няма сапун наблизо, мокрите кърпички могат да дойдат на помощ.

(Момичето избърсва бузите и ръцете на куклата.) Куклата благодари.

Учителят обръща внимание на ярка кутия, която е на масата.

Отваря го.

О, колко интересни и полезни неща има?

Какво е това? (Хавлиена кърпа)

За какво е кърпата?

Какво е чувството? (Пухкава, мека).

Ето колко неща трябва да знаете и как да ги използвате сами.

Детски стихчета

Тук водата тече (докосване с пръсти)

Ще си измия лицето (измия лицето си)

Ще започна да се подсушавам с кърпа (избършем лицето си)

Тогава ще се погледна в огледалото (имитирам)

Сресвам косата си гладко (имитация)

Ще бъда добър човек (ръцете на колана, станете прав)

Да дадем на Маша кърпа

Упражнение "Щипки"

(Децата прищипват ресните към макета на хартиената кърпа: многоцветни щипки за пране)

възпитател. Маша ще се изсуши и запомни за нас, винаги ще бъде чиста и подредена.

А вие деца, ако си миете ръцете, миете лицето си, миете зъбите си, ще болите по-малко.

И сега ще покажем на Машенка как можете да танцувате.

Танцова игра

В крайна сметка. Отражение

За какво говорихме в час?

Прочетете също: