Отворен клас по емоционално развитие. Резюме на урока за емоционалното развитие на децата: Пътуване до страната „Емоции. Упражнение „Капан на страха“.

Цел:Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

задачи:

Засилване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето.

Развиване на саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.

Създайте комфортен психологически микроклимат в групата, весело и радостно настроение;

да формира положително отношение към другите, баланс на емоциите;

да формира приятелски и равноправни отношения между връстниците;

упражнявайте в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Материал за урока:

"Вълшебна топка";

Икони и снимки на емоции: страх, радост, гняв и др.

Магнитна дъска; Емоционални хора;

Хартия за рисуване, моливи;

Използвани технологии в урока:

Музикален съпровод: Магнетофон със спокоен запис на музика; Аудиозапис "Радост" от селекцията на T.D. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“; екран, проектор.

Методически техники:разговор, групово обсъждане на различни чувства; въпроси за деца; икони на емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически дейности на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основните емоции: страх, радост, гняв, тъга

- слушане на музика

Ход на урока:

Поздравления. "Вълшебна топка".

Здравейте момчета! Радвам се да ви видя всички! Какво е настроението ти сега? Как изглежда: като слънце или като тъмен облак?
(отговори на децата)

Деца, какво е в ръцете ми? (отговори на децата)Но това не е обикновена плетеница, а магическа. Предавайки "магическата топка", нека се поздравим.

Учителят подава кълбото конец на детето, той навива конеца около пръста си и нежно нарича седящото до него дете по име или произнася „вълшебната учтива дума“, след което подава топчето на друго дете и т.н.

- Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. Ще посетим "Царството на емоциите". Жителите на това кралство ни канят на гости и ни изпращат летящ килим. Децата седят на килима и летят под музиката. Звучи песента „По пътя на доброто“.

Какво е настроението на тази песен (весело, весело, мило, светло).

Как разбирате думите „По пътя на доброто“.

Как се почувствахте, когато слушахте тази песен? Момчета, имам карти с лица. Те се наричат ​​пиктограми. Нека да ги разгледаме. Те изобразяват хора с различни изражения на лицето. Какво е изражението на лицето на този човек, този? (Раздава пликове с пиктограми на всяко дете.) - Коя пиктограма ще покажете, чуйте тази песен? (покажи).

Летящият килим каца. Децата са поздравени от герои на приказките.

Възпитател: - И сега ще си спомним героите от любимите ни приказки.
- Какви чувства изпитват героите от тези приказки?
1. Честити зайчета и катерици,
Момчетата и момичетата са щастливи.
Прегръщат и целуват косоногата:
— Е, благодаря ти, дядо, за слънцето! (радост)
2.Сивото врабче плаче:
- Излез, скъпа, побързай!
Нм без слънце, жалко
Зърното не се вижда на полето! (тъга)
3.И докторът му зашие краката
И зайчето отново скача.
И с него майката на заека
И аз отидох да танцувам (радост)
4 заекът дотича
И тя изкрещя: „Ай-ай!
Моето зайче беше блъснато от трамвай
А сега е болен и куц
Моето малко зайче!" (страх)
Възпитател: - Деца, навярно познахте за какво ще говорим в час? (отговори на децата)
- Да, ще говорим за чувства. Как разбирате този израз
"чувствата"? (отговори на децата)

Децата отиват на поляната.

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)

Какво е настроението му?

Деца, какво е радост?" (отговори на децата)

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."

"Радостта е, когато всички имат празник."

„Радостта е, когато никой не плаче.

"Радостта е, когато няма война."

"Радостта е, когато всички са здрави."

„Радостта съм аз, защото майка ми казва: „Ти си моята радост“.

- Какво правиш, когато се забавляваш? (Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва" Децата стоят в кръг. Учителят ги кани да изобразят, покажат без думи как се радват, когато срещнат майка си, когато срещнат гости на рождения си ден, когато съвместни разходкис родители или когато ходите в зоологическа градина, цирк.

Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение „Нарисувай емоция“

Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема – „Радост“. Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както си иска.

(След това децата са помолени да седнат в кръг и да говорят за това, което са нарисували.

Възпитател: Сега нека да играем игра, внимавайте.
Игра "Кажи обратното"
Вие сте тъжни момчета - Ние сме забавни момчета.
Вие сте мързеливи - Ние сме трудолюбиви.
Ти си зъл - Ние сме добри.
Вие сте разпръснати - Ние сме внимателни.
Вие сте помия - ние сме спретнати.
Вие сте груби - Ние сме учтиви.
Ти си зъл - Ние сме добри.
Възпитател: - Браво! А сега ви каня на разходка из улиците
този град. Искам да се уверя, че можете да усетите настроението на тези
хора, които ще ни срещнат по пътя

На моста децата отиват на острова. Среща ги Мъжът на тъгата.

Какво е тъга?

Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)

Вижте това момче. Какво е изражението на лицето му... Какво се е случило с устата му? Вежди? Какво е изражението в очите? Каква е тази емоция? (отговори на децата)

- Как позна? (на лицето, очите, веждите са събрани, устните са надолу)

Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Кажи ни. (детски приказки)

На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта "Мило животно".Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно. (Започва спокойна музика.)Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и чуем как бие голямото му сърце. Почукайте - направете крачка напред. Почукайте - отстъпете назад.

На път « Пещерата на страха"

Стигнахме до пещерата. (Учителят включва музиката.)

Упражнение "Страшни звуци" (звучи музика. Е. Григ „Процесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“)

- Познайте какви звуци чуваме? (отговори на децата)

- Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще гадаем кои са плашещи, страшни и кои са успокояващи или радостни. (обсъждане на деца)

Звукът винаги ли е бил страшен? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомните пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът си отива.

Какъв човек живее тук. (Човек - Страх)

Как позна? (отговори на децата)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искаш"

Децата вървят в кръг, хванати за ръце, и произнасят тези думи в хор. Когато шофьорът извика някакъв страшен герой (Кощей, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се „превърнат“ в него и да замръзнат. Водещият избира най-ужасния и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение „Страхът има големи очи“

Сега нека си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх. (Децата разперват широко ръце встрани). Всички, които се страхуват, имат големи очи от страх. (Изобразете големи, кръгли очи с ръце.)Но сега страхът намалява. (Децата движат ръцете си.)

И след това изчезва напълно. (Свиват рамене и вдигат ръце в недоумение.)

Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и следователно никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихнете се един на друг.

"Планината на гнева"

Кой живее на тази планина? (Мъж-Гняв)

Как позна?

Какво се случва с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да бъде изкривена в злия човек.

Какво се случва с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се сбръчка.

Какво се случва с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.

- Деца, в какви случаи изпитват такива емоции? (да измислят житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.

Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да тъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.

Ще ви кажа, когато майките се ядосват и ще познаете дали го казвам правилно.

Майките се ядосват, когато закъсняват за работа.

Майките се ядосват, когато ядат сладолед.

Майките се ядосват, когато им викат.

Майките се ядосват, когато получават подаръци.

Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.

Майките се ядосват, когато кажат „лошо“ за майките.

Майките се ядосват, когато вземат личните им вещи, без да искат разрешение.

Майките се ядосват, когато са обичани.

Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнение „Завършете изречението“.

Помислете внимателно и завършете изречението "Радвам се, когато ..."

Ядосвам се, когато ... и т.н.

- Момчета, вижте какви са емоциите и какви пиктограми отговарят на тях. (снимки и пиктограми)

Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Чат с деца:

И сега е време да се върнем в детската градина. Те седят на бърз самолет.

Какво научихте в клас днес? (отговори на децата)

Какво ви хареса най-много? (отговори на децата)

Браво момчета! Бяхте приятелски настроени, активни, справихте се с всички задачи!

На мен също много ми хареса пътуването ни. Пожелавам ти Имайте добро настроение, и че си казвате само добри и мили думи.

клас"радост"

(за развитието на емоционалната сфера при по-възрастните деца в предучилищна възраст)

(с помощта на иновативни технологии)

Цел:

1. Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст. 2. Да запознае децата с чувство на радост, да научи да изразяват емоционално състояние с помощта на мимики, жестове. 3. Да се ​​развива способност за разбиране на емоционалното състояние на друг човек и способност да се изразява с мимики, скици, жестове.
4. Разширете представите на децата за емоциите на радостта, формирайте положителни чувства и емоции чрез усмивка.

задачи:

Насърчаване на сближаването детски колективи създаване на положително емоционално настроение в групата.

Оборудване : слънце, плик със задача, картина "Радост", празни листове (формат А4), цветни моливи.

Ход на урока

I Въведение

1. Упражнение "Слънцето в кръг"

Добро утро, деца! Да застанем в кръг. Имам играчка "слънце" в ръцете си. Слънцето е светлина, топлина, радост, добро настроение. Предлагам да го предадем и да си подарим най-красивата усмивка. Много се радвам, че си подарихте усмивка един за друг, защото когато човек се усмихва, той също иска да се усмихне в замяна. И това кара душата ми да се чувства по-топло. Слънцето се върна при мен.

Психолог: Деца, темата на нашия урок, една гатанка ще ви каже, чуйте я и кажете отговора.

Така е, това е радост, днес деца ще се срещнем и ще си говорим за радост. Чувствата ни помагат да разберем себе си и са част от нас. Някои чувства като любов, радост, щастие ни карат да се чувстваме топло. Други чувства като страх, тъга, гняв, срам ни карат да се чувстваме безпомощни и тръпки преминават през телата ни. Много е важно да се научим да ги разпознаваме и да разбираме какво ни казват.

II Основна част.

1. Упражнение "Съберете слънцето" (за запознаване на децата с емоцията на радост, картина на слънцето с емоцията на радост)

Момчета, вижте, днес слънцето грее на улицата и това ни кара да сме в добро настроение. Но има дни, когато навън е облачно и вали, а на всички ни наистина не ни достига топлина и усмивки. Получих писмо по пощата. Нека го отворим и да видим какво има в него. (Кръг с емоцията на радост и ивици, лъчи). Деца, нека се опитаме да го съберем сега, скъпи. Трябва да вземете лъч и да кажете желанието си. Вижте какво слънце имаме. Как се почувствахте, когато изпълнихте задачата? Нека изобразим емоция на радост и да се усмихнем един на друг.И това, че "Мрачен ден е по-светъл от усмивка!" - това е вярно, наистина! Вие, всички малки слънца, които греят и излъчват доброта.Браво, много добра работа!

2. Разговор

Предлагам да седнем на столовете в кръг и да продължа изреченията:

Когато съм щастлив, аз... (усмихване, скачане, смях, танци, пеене ...)

Радвам се, когато видя... (подаръци, лицето на мама, торта, сладки, клоуни ...)

Какво е радостта?... (Радостта е като фойерверки, фойерверки, като празник, радостта е, когато всички са щастливи, когато видиш майка си, плуваш в реката и т.н.)

Как можеш да угодиш на човек? (дава подарък и др.)

Психолог. Браво, деца, усетихте: когато заговорихме за радостни моменти, и душите ни се зарадваха.

3. Проучване "Коте, което искаше да зарадва майка си"

Учителят обръща внимание на децата, че човек може да се усмихва и да се радва не само когато му подариха нещо или изпълниха някое негово желание, но и когато самият той направи нещо добро за друг. В подкрепа на думите си учителят чете приказка:

„Имало едно време малко котенце. Имаше всичко: много играчки, сладкиши, моливи, бои и дори компютър. По цял ден тичаше, играеше, без да забелязва нищо наоколо. И тогава му омръзна. Всичко беше уморен и нищо не беше доставено.Той спря да се усмихва и мама се притесняваше дали синът й е болен.

Веднъж котето чакаше мама от работа и, като нямаше какво да прави, се скиташе из къщата. Влязох в кухнята и видях много мръсни чинии в мивката. „Мама ще дойде уморена от работа и пак ще трябва да мие тази планина от чинии“, помисли си хлапето. - "Може би ще се справя с тази работа?" И той го опита. Когато майка ми дойде, радостното коте я завлече в кухнята. „Виж, мамо, подарих ти“ и посочи чиста мивка. Мама се усмихна: "Какъв добър човек си, благодаря!" И котето също се усмихна - оказва се, че е толкова хубаво да донесеш радост на някого."

След като прочете приказката, учителят кани всяко дете да изобрази на свой ред коте, а самият той влиза в ролята на майка-котка. Важно е децата да изпитват радостта да помагат на майка си. В края на упражнението можете още веднъж да привлечете вниманието на децата колко е приятно да направите нещо за другия.

4. Упражнение "Радост"

Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема: „Радост“. С какъв цвят можете да рисувате радост.

Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както иска. Разкажете ни за вашата радост: кой беше до вас или кого бихте искали да видите в радостен момент; какво са чувствали и какво са правили, когато са били щастливи. Може би някой би искал да нарисува "Портрет на радостта". Разкажете ни за радостта си: къде живее, с какво се занимава, обича ли да посещава или често седи сама вкъщи, има ли приятели, а може би и врагове

III Заключителна част

    Упражнение „Подарете усмивка“

Психолог: Затворете очи и се усмихнете. Срещнете радостта си в тялото си, намерете я, това място трябва да излъчва топлина. Запомнете това място. А, сега отворете очи и се усмихнете един на друг. И подарете на своя съквартирант най-красивата усмивка.

Психолог:

Днес научихме за радостта.

Кажи ми хубаво ли е или лошо да си щастлив?

Как можете да създадете добро настроение за себе си?

(Припомнете си лицето на любим човек, весел герой от приказка, измислете история за някакво радостно събитие, нарисувайте го). Децата помнят какво са правили, какво са научили.

Психологът хвали децата за приятно занимание, отбелязва положителни моменти, изказва пожелания към цялата група: „Нека се усмихваме по-често и светът ще стане по-светъл от нашите усмивки“.

Резюме на урока за емоционално развитиедеца

старша групапредучилищна възраст :

Пътуване до страната "Емоции".

Цел:Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

задачи:

Засилване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето.

Развиване на саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.

Създайте комфортен психологически микроклимат в групата, весело и радостно настроение;

Поддържане на здравето на учениците чрез психогимнастика и релаксация.

да формира положително отношение към другите, баланс на емоциите;

да формира приятелски и равноправни отношения между връстниците;

упражнявайте в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Състав на групата:

Възраст на участниците: 5 - 6 г. Брой деца в групата: 6-8 човека Продължителност на урока: 30 минути.

Материал за урока:

"Вълшебна топка";

Икони и снимки на емоции: страх, радост, гняв и др.

Магнитна дъска; Емоционални хора;

Хартия за рисуване, моливи;

Детски столчета според броя на децата;

Малка пясъчник, пясъчни рамки; четки;

Използвани технологии в урока:

С музикален съпровод на CD: Магнетофон и CD с тиха музика; Аудиозапис "Радост" от селекцията на T.D. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“;

Здравоспасяващи технологични елементи

Игри с пясък.

Психогимнастика.

Методически техники:разговор, групово обсъждане на различни чувства; въпроси за деца; икони на емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически дейности на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основните емоции: страх, радост, гняв, тъга

- слушане на музика

- провеждане на психологически игри и упражнения

Ход на урока:

Поздравления. "Вълшебна топка".

- Здравейте момчета. Радвам се да те видя!

Деца, какво е в ръцете ми? (отговори на децата)Но това не е обикновена плетеница, а магическа. Предавайки "магическата топка", нека се поздравим.

Психологът подава кълбото конец на детето, той навива конеца около пръста си и нежно нарича седящото до него дете по име или произнася „вълшебната учтива дума“, след което подава топчето на друго дете и т.н.

- Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. А в коя държава ще отидем, ще ми кажеш, след като ти прочета стихотворението.

Зверовете имат чувства В риби, птици и хора.Без съмнение засяга всичкиНие сме в настроение.Кой се забавлява!Кой е тъжен?Кой се уплаши!Кой е ядосан?Разсейте всички съмненияАзбуката на настроението.

(кратко обсъждане на стихотворението, повтаряне на имената на емоциите)

Настроението ни зависи от нашите действия, от това какво правим и как. От своя страна настроението ни влияе върху настроението на хората около нас и те изпитват различни емоции.

Момчета, знаете ли какво са емоциите? (отговори на децата)

- Какво мислиш, че ще правим днес? за какво ще си говорим?(отговори на децата)

- Момчета, сега ще отидем на пътешествие в страната на „Емоциите“. За да пътуваме, имаме нужда от транспорт. С какъв транспорт пътувахте? Нека построим страхотен влак. Застанете един след друг, вземете този пред този, който стои до колана. Нашият влак ще може да се движи с помощта на магически думи:

Нашият вълшебен влак носи всички приятели напред...

(Децата казват думите и се въртят в кръгизобразяващи трейлъри)

1 спирка. „Поляната на радостта» (звуци аудиозапис "Радост" от селекцията на Т.Д.Зинкевич-Евстигнеева)

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)

Какво е настроението му?

- Деца, какво е радост? (отговори на децата)

Например:

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."

„Има голяма радост, има и малка. Малко е, когато един човек го има, а голямо е, когато всички го имат."

"Радостта е, когато всички имат празник."

„Радостта е, когато никой не плаче. Никой".

"Радостта е, когато няма война."

"Радостта е, когато всички са здрави."

„Радостта съм аз, защото майка ми казва: „Ти си моята радост“.

- Какво правиш, когато се забавляваш? (Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва"Децата стоят в кръг. Психологът ги кани да изобразят, да покажат без думи колко са щастливи, когато срещнат майка си, когато срещат гости на рождения си ден, когато се разхождат заедно с родителите си или когато отидат в зоопарка или цирка.

Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение „Нарисувай емоция“

- Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема - „Радост“. Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както си иска.

(След това децата се канят да седнат в кръг и да говорят за нарисуваното.След това психологът, заедно с децата, залепва рисунките върху голям лист хартия - провежда се изложба (дискусия, избор на най-оригиналната рисунка, отговори на въпроса „Какво е радост?“ И най-интересните истории).

Психогимнастика « струйка радост" (звучи спокойна музика)

Децата седят на пода в кръг, държат се за ръце, отпускат се.

-Момчета, мПредставете си, че във всеки от вас се е настанила мила, весела струйка. Водата в потока е чиста, прозрачна, топла. Поточето е много малко и много палаво. Не може да седи дълго време на едно място. Нека си поиграем с него и мислено си представим как чиста, прозрачна, топла вода се излива през ръцете ви към приятел приятел в кръг.

Децата мислено предават радост един на друг.

2 Спри се. « островтъга"

Какво е тъга?

Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)

Вижте това момче.Какво изражение на лицето му... Какво се случи с устата му? Вежди? Какво е изражението в очите? Каква е тази емоция? (отговори на децата)

- Как позна? (на лицето, очите, веждите са събрани, устните са надолу)

Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Казвам. (Рдетски истории)

На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта« Мило животно."Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно. (Започва спокойна музика.)Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и чуем как бие голямото му сърце. Почукайте - направете крачка напред. Почукайте - отстъпете назад.

3 стоп. « Пещерата на страха"

Стигнахме до пещерата. (Психологът включва музика.)

Упражнение "Страшни звуци" (музика звучи.Е. Григ „Процесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“)

- Познайте какви звуци чуваме? (детски отговори)

- Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще гадаем кои са плашещи, страшни и кои са успокояващи или радостни. (Ообсъждане на деца)

Звукът винаги ли е бил страшен? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомните пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът си отива.

Какъв човек живее тук. (Човек - Страх)

Как позна? (отговори на децата)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искаш"

Децата вървят в кръг, хванати за ръце, и произнасят тези думи в хор. Когато шофьорът (първоначално може да е психолог) назове някакъв страшен герой (Кошчей, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се „превърнат“ в него и да замръзнат. Водещият избира най-ужасния и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение „Страхът има големи очи“

Сега нека си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх. (Децата разперват широко ръце встрани).Всички, които се страхуват, имат големи очи от страх. (Изобразиголямкръгли очи с ръце.)Но сега страхът намалява. (Децата движат ръцете си.)

И след това изчезва напълно.(Свиват рамене и вдигат ръце в недоумение.)

Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и следователно никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихнете се един на друг.

4 стоп. "Планината на гнева"

Кой живее на тази планина? (Мъж-Гняв)

- Как позна?

Какво се случва с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да бъде изкривена в злия човек.

Какво се случва с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се сбръчка.

Какво се случва с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.

- Деца, в какви случаи изпитват такива емоции? (да измислят житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.

Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да тъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.

Ще ви кажа, когато майките се ядосват и ще познаете дали го казвам правилно.

Майките се ядосват, когато закъсняват за работа.

Майките се ядосват, когато ядат сладолед.

Майките се ядосват, когато им викат.

Майките се ядосват, когато получават подаръци.

Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.

Майките се ядосват, когато кажат „лошо“ за майките.

Майките се ядосват, когато вземат личните им вещи, без да искат разрешение.

Майките се ядосват, когато са обичани.

Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнението "Довършете изречението».

Помислете внимателно и завършете изречението „Радвам се, когато ...“ (записват се изявленията на децата).

Ядосвам се, когато ... и т.н.

- Момчета, вижте какви са емоциите и какви пиктограми отговарят на тях. (снимки и пиктограми)

Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Чат с деца:

И сега е време да се върнем в детската градина.

Какво научихте в клас днес? (отговори на децата)

Какво ви хареса най-много? (отговори на децата)

Браво момчета! Бяхте приятелски настроени, активни, справихте се с всички задачи!

На мен също много ми хареса пътуването ни. Пожелавам ви добро настроение и да си казвате само добри и мили думи.

Наистина искам да знам какво настроение ви остава след нашето пътуване. И ви предлагам да нарисувате настроението си върху пясъка с четка!

И за да се запомни нашата среща, нека направим снимка за спомен.

Това завършва нашия урок. Благодаря! Чао.

цели:

· Осъзнаване на детето за емоционалните състояния на другите;

· Способност за разбиране и приемане на други хора;

· Актуализиране на опит и знания, свързани с емоционалната сфера.

задачи:

· Развитие на способността да предавате емоциите си с помощта на цвят;

· Развитие на въображението и фантазията;

· Създаване на мотивация за себепознание;

· Усъвършенстване на механизмите за саморегулиране;

· Развитие на способността да изразявате чувствата си с помощта на визуални средства;

· Стабилизиране на психичните процеси, облекчаване на стреса;

· Развийте способността да определяте изражението на лицето на човек.

Изтегли:


Визуализация:

Държавна бюджетна образователна институция на Самарска област Основно общообразователно училище № 9 на град Новокуйбишевск, градски район Новокуйбишевск, структурна единица Самарска област " детска градина"пролет"

Резюме на урок за развитието на емоционалната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст

"Земя на емоциите"

Провежда се от учител-психолог

Усова Ирина Викторовна

ж. Новокуйбишевск, 2014 г

"Земя на емоциите"

цели:

  • Осъзнаване от детето на емоционалните състояния на другите;
  • Способност за разбиране и приемане на други хора;
  • Актуализиране на опит и знания, свързани с емоционалната сфера.

задачи:

  • Развитие на способността да предавате емоциите си с помощта на цвят;
  • Развитие на въображението и фантазията;
  • Създаване на мотивация за себепознание;
  • Подобряване на механизмите за саморегулация;
  • Развитие на способността да изразявате чувствата си с помощта на визуални средства;
  • Стабилизиране на психичните процеси, облекчаване на стреса;
  • Развийте способността да определяте изражението на лицето на човек.

Необходими материали:

  • Записване на спокойна музика;
  • Карти, изобразяващи различни емоции от поредицата „Вълшебен сандък” на Мария Лебедева;
  • Форми с нарисувана човешка фигура;
  • Моливи, маркери, восъчни пастели.

Ход на урока:

1. Поздрави. Създаване на емоционално настроение.

Педагог-психолог: „Здравейте, момчета! Радвам се да те видя. Нека всички се хванем за ръце, да се усмихнем един на друг и да кажем "Добро утро"! Много добре! Моля, кажете ми в кой свят бяхме последния път? На последния урок с вас посетихме вълшебната земя на чувствата.

Днес искам да ви поканя да тръгнете на ново пътешествие, в страната на емоциите. Обитателите на света на емоциите, обръщайки се един към друг, изричат ​​името си с любов. Нека опитаме по този начин.

Упражнение "Любовно име"

Учителят-психолог пита името на детето, останалите молят да го кръстят в хор с любов. Ако децата не могат да измислят нежно име, психологът помага.

Преди да тръгнем на ново пътешествие, ще отговорим на обитателите на света на Емоциите какво е настроението ни днес.

Упражнение "Торба с настроения"

Учителят-психолог кани децата да определят какво настроение имат в клас днес, с което може да се сравни. Например; — Моето настроение е като бял пухкав облак, а твоето? Участниците в кръг казват кое време на годината, природен феномен, времето като тяхното текущо настроение. След това психологът обобщава – какво е настроението на цялата група днес: тъжно, смешно, смешно и т.н. и показва на децата чантата и казва, че е вълшебна и че в нея могат да се сложат всички ненужни чувства, например негодувание, гняв, страх и т.н. Ако детето е в лошо настроение, то е поканено да направи това, имитирайки сгъващи движения. Тогава психологът завързва чантата и кани децата да изхвърлят лошото си настроение в кошчето за боклук.

2. Основната част на урока.

Педагог-психолог: „Момчета, жителите на този свят са много заинтересовани да ви видят. И за да ви помогнат да ги запознаете, те предадоха карти, изобразяващи обитателите на света на емоциите. Винаги ли знаем как да разберем друг човек? Възможно ли е да се разбере настроението на човек от лицето на човек? Нека сега се опитаме да отгатнем в какво настроение са тези лица."

Игра Познай настроението

Психологът показва на децата карти с нарисувани изображения на различни емоционални състояния на лицето на човек. „Ето лицата на хора с различни настроения. Какво настроение според вас е изобразено тук? Какво се случва с веждите, когато сме ядосани или щастливи? Когато се страхуваме, изненадани, ядосани? Ами устните? Как устата изразява нашите емоции, нашето настроение? Разговорът се провежда.

„Браво, момчета, наистина можете да познаете какво е настроението на другия човек по лицето му. Сега нека се опитаме да приложим „магическите“ средства за разбиране, които вече сме срещнали.

Играта "Повтаря"

Обитателите на света на емоциите играят една вълнуваща игра, в която ви канят да играете. На децата се дават карти с различни емоции и те питат детето кой е изобразен на тях и каква емоция изпитва този герой. Помолете детето да покаже тази емоция на лицето си.

А сега трябва да си починем. Седнете удобно и затворете очи. Поемете три дълбоки вдишвания и издишвания..."

Релаксиращо упражнение "Усмивка"

Педагог-психолог: „По време на всяко издишване можете да усетите как твоето лицевсе повече отпуска. Нека устата, носа, ушите, челото, очите ви се отпускат при всяко издишване. Сега поемете дълбоко, дълбоко въздух и задръжте дъха си. Хвърлете главата си назад, издишайте силно, издухвайки въздуха възможно най-високо, така че да стигне до тавана. Направете това още веднъж. Сега вдишайте отново. И когато издишате сега, опитайте се да се усмихнете. Почувствайте как устните ви се разтягат, докато се усмихвате и как мускулите на бузите ви се стягат. Направете го отново и се опитайте да се усмихнете по-широко. Представете си, че виждате красиво слънце пред себе си на рисунката, чиято уста се разтваря в широка приятелска усмивка.

Важно е да виждаме усмивката на лицата на всички деца. Когато се усмихнете отново, почувствайте как усмивката отива в ръцете ви, достига до дланите ви. Дишайте и се усмихвайте... и почувствайте как ръцете и дланите ви са изпълнени с усмихнатата сила на слънцето. Когато се усмихнете отново, почувствайте как усмивката ви потъва все по-ниско, надолу до краката ви, до самите върхове на краката ви. Усетете топлината на слънцето под стъпалата на краката си. Почувствайте усмивката по цялото си тяло. Усмихвайки се, вие се чувствате добре от главата до петите, изпитвате радост с всички клетки на тялото си. Обичате и приемате себе си. Сега се разтегнете малко и се изправете. Отворете очи и се озовете отново с нас в тази стая.

Упражнение „Изследване на настроението си“

Педагог-психолог: Момчета, в магическата земя на емоциите, живейте радост, удоволствие, страх, вина, негодувание, тъга, гняв и интерес. Жителите на вълшебната земя обичат да се посещават, да разказват различни истории и да правят общи неща. Те ви канят да мечтаете и да се опитате да се научите как да изследвате себе си.

За да направите това, затворете очи и почувствайте къде живеят вашите чувства: радост, гняв, гняв, негодувание и т.н. На готови форми с образа на мъж

децата са поканени да се прегледат и да нарисуват с цветни моливи къде какви чувства живеят, с кого съжителстват? Децата изпълняват задачата. Отражение. Беше ли ви трудно или лесно да изпълните задачата? Какво беше трудно? Какво е лесно? Хареса ли ви да изследвате себе си? Беше ли хубаво или не? Провежда се колективна дискусия, по време на която децата споделят впечатленията си.

Крайният етап. Обобщавайки.

Педагог-психолог. Момчета, нашето пътуване свършва. Нека подарим за спомен на жителите на страната на емоциите обща снимка с нашите усмивки.

Упражнение "Пожелания в кръг"

Децата са поканени да изразят своите желания за бъдещия урок, както и да разкажат какво им е харесало и какво не е харесало на участниците в урока. Посещавали сме различни магически светове, срещнах невероятни хора. Сега нека се усмихнем, да си благодарим за работата и да се сбогуваме със следващата среща.


Цел:Развитие на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст.

задачи:

  • Засилване на способността за разпознаване и изразяване на емоции, емоционални състояния в израженията на лицето.
  • Развиване на саморегулация на учениците чрез слушане на музикални композиции.
  • Създайте комфортен психологически микроклимат в групата, весело и радостно настроение;
  • Поддържане на здравето на учениците чрез психогимнастика и релаксация.
  • да формира положително отношение към другите, баланс на емоциите;
  • да формира приятелски и равноправни отношения между връстниците;
  • упражнявайте в способността да поддържате разговор, участвайте в групов разговор.

Състав на групата:

Възраст на участниците: 5 - 6 години.
Брой деца в група: 6-8 човека
Продължителност на урока: 30 минути.

Материал за урока:

  • "Вълшебна топка";
  • Икони и снимки на емоции: страх, радост, гняв и др.
  • Магнитна дъска; Емоционални хора;
  • Хартия за рисуване, моливи;
  • Детски столчета според броя на децата;
  • Огледало;
  • Малка пясъчник, пясъчни рамки; четки;

Използвани технологии в урока:

  • CD музикален съпровод: Магнетофон и CD с тиха музика; Аудиозапис "Радост" от селекцията на T.D. Зинкевич-Евстигнеева; музи. Е. Григ „Шесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“;
  • Здравоспасяващи технологични елементи
  • Игри с пясък.
  • Психогимнастика.

Методически техники: разговор, групово обсъждане на различни чувства; въпроси за деца; икони на емоционални състояния; Преглед; показване; обяснение; практически дейности на децата.

Предварителна работа:

- запознаване с основните емоции: страх, радост, гняв, тъга
- слушане на музика
- провеждане на психологически игри и упражнения

Ход на урока:

Поздравления. "Вълшебна топка".

Здравейте момчета. Радвам се да те видя!
- Деца, а какво е в ръцете ми? (отговори на децата)Но това не е обикновена плетеница, а магическа. Предавайки "магическата топка", нека се поздравим.
Психологът подава кълбото конец на детето, той навива конеца около пръста си и нежно нарича седящото до него дете по име или произнася „вълшебната учтива дума“, след което подава топчето на друго дете и т.н.
Момчета, днес ще отидем на пътешествие с вас. А в коя държава ще отидем, ще ми кажеш, след като ти прочета стихотворението.

Зверовете имат чувства
В риби, птици и хора.
Без съмнение засяга всички
Ние сме в настроение.
Кой се забавлява!
Кой е тъжен?
Кой се уплаши!
Кой е ядосан?
Разсейте всички съмнения
Азбуката на настроението.

(кратко обсъждане на стихотворението, повтаряне на имената на емоциите)

- Настроението ни зависи от нашите действия, от това какво правим и как. От своя страна настроението ни влияе върху настроението на хората около нас и те изпитват различни емоции.
- Момчета, знаете ли какво са емоциите? (отговори на децата)
- Какво мислиш, че ще правим днес? за какво ще си говорим? (отговори на децата)
- Момчета, сега ще отидем на пътешествие в страната на „Емоциите“. За да пътуваме, имаме нужда от транспорт. С какъв транспорт пътувахте? Нека построим страхотен влак. Застанете един след друг, вземете този пред този, който стои до колана. Нашият влак ще може да се движи с помощта на магически думи:

Нашият вълшебен влак
Той води всичките си приятели напред...

(Децата произнасят думите и вървят в кръг, имитират ремаркета)

1 спирка. „Поляната на радостта» (аудиозапис "Радост" звучи от селекцията на Т. Д. Зинкевич-Евстигнеева)

Кого виждате на тази поляна? (Човек-радост)
-Какво е настроението му?
- Деца, какво е радост? (отговори на децата)

Например:

"Радостта е, когато всички са щастливи, всички се забавляват."
„Има голяма радост, има и малка. Малко е, когато един човек го има, а голямо е, когато всички го имат."
"Радостта е, когато всички имат празник."
„Радостта е, когато никой не плаче. Никой".
"Радостта е, когато няма война."
"Радостта е, когато всички са здрави."
„Радостта съм аз, защото майка ми казва: „Ти си моята радост“.

- Какво правиш, когато се забавляваш? (Отговори на децата.)

Етюд "Кой как се радва" Децата стоят в кръг. Психологът ги кани да изобразят, да покажат без думи колко са щастливи, когато срещнат майка си, когато срещат гости на рождения си ден, когато се разхождат заедно с родителите си или когато отидат в зоопарка или цирка.
Изразителни движения: прегръдки, усмивки, смях, възклицания на радост.

Упражнение „Нарисувай емоция“

- Сега си представете, че сме художници и трябва да нарисуваме картина на тема - „Радост“. Вземете листа и моливи и оставете всеки да нарисува радостта както си иска.
(След това децата се канят да седнат в кръг и да говорят за това, което са нарисували. След това психологът, заедно с децата, залепват рисунките върху голям лист хартия - провежда се изложба (дискусия, избор на най-оригиналните рисунка, отговори на въпроса „Какво е радост?“ И най-интересните истории).

Психогимнастика "Поток на радост" (звучи спокойна музика)

Децата седят на пода в кръг, държат се за ръце, отпускат се.

-Момчета, мислено си представете, че във всеки от вас се е настанил мил, весел поток. Водата в потока е чиста, прозрачна, топла. Поточето е много малко и много палаво. Не може да седи дълго време на едно място. Нека си поиграем с него и мислено си представим как чиста, прозрачна, топла вода се излива през ръцете ви към приятелприятел в кръг.

Децата мислено предават радост един на друг.

2 стоп. "Островът на тъгата"

Какво е тъга?
-Момчета, кой живее на този остров? (Човек-тъга)
Вижте това момче. Какво изражение на лицето му... Какво се случи с устата му? Вежди? Какво е изражението в очите? Каква е тази емоция? (отговори на децата)
Как позна? (на лицето, очите, веждите са събрани, устните са надолу)
Момчета, вие също вероятно имате тъжно настроение? Кажи ни. (детски приказки)
На острова може да живее не само човек, но и животно. И сега ви предлагам да изобразите животно.

Играта "Мило животно".Застанете в кръг и се хванете за ръце. Сега ще проверя как можете да дишате заедно. Ще се превърнем в едно голямо, мило животно. (Започва спокойна музика.)Да чуем как диша.

Сега нека дишаме заедно. Вдишайте - всички заедно направете крачка напред. Издишайте - отстъпете назад.

Нашето животно диша много равномерно и спокойно. Сега нека си представим и чуем как бие голямото му сърце. Почукайте - направете крачка напред. Почукайте - отстъпете назад.

3 стоп. « Пещерата на страха"

Стигнахме до пещерата. (Психологът включва музика.)

Упражнение "Страшни звуци" (звучи музика. Е. Григ „Процесия на джуджетата“ или „В пещерата на планинския крал“)

Познайте какви звуци чуваме? (отговори на децата)
Чуваме много звуци, някои от които са страшни. Ще слушаме звуци и ще гадаем кои са плашещи, страшни и кои са успокояващи или радостни. (обсъждане на деца)
Звукът винаги ли е бил страшен? Звукът на влака също ви звучи страшно, но ако си спомните пътуването с влак на почивка, което беше забавно и интересно, тогава страхът си отива.
Какъв човек живее тук. (Човек - Страх)
-Как позна? (отговори на децата)

Игра "Не се страхувам от истории на ужасите, ще се превърна в когото искаш"

Децата вървят в кръг, хванати за ръце, и произнасят тези думи в хор. Когато шофьорът (първоначално може да е психолог) назове някакъв страшен герой (Кошчей, вълк, лъв и т.н.), децата трябва бързо да се „превърнат“ в него и да замръзнат. Водещият избира най-ужасния и той става шофьор и продължава играта.

Упражнение „Страхът има големи очи“

- А сега да си поиграем със страха. Представете си, че имате голям, огромен страх. (Децата разперват широко ръце встрани).Всички, които се страхуват, имат големи очи от страх. (Изобразете големи, кръгли очи с ръце.)Но сега страхът намалява. (Децата движат ръцете си.)
И след това изчезва напълно. (Свиват рамене и вдигат ръце в недоумение.)
Погледнете се и се уверете, че никой друг няма големи очи и следователно никой от вас не се страхува от нищо, тъй като страхът е изчезнал. Усмихнете се един на друг.

4 стоп. "Планината на гнева"

Кой живее на тази планина? (Мъж-Гняв)
-Как позна?
-Какво става с устата? Покажи! Устата е отворена, зъбите са свързани. Устата може да бъде изкривена в злия човек.
-Какво става с веждите? Покажи! Веждите са спуснати, между тях има гънки. Носът се сбръчка.
-Какво става с очите? Покажи! Очите станаха тесни като цепки.
- Деца, в какви случаи изпитват такива емоции? (да измислят житейска ситуация с децата).

Упражнение "Огледало"

Децата се насърчават да изобразяват гнева пред огледалото.
Децата седят на столове в полукръг. Водещият задава въпрос, който децата трябва да тъпчат, ако искат да отговорят с „да“. Ако "не", тогава краката са на мястото си.
Ще ви кажа, когато майките се ядосват и ще познаете дали го казвам правилно.
Майките се ядосват, когато закъсняват за работа.
Майките се ядосват, когато ядат сладолед.
Майките се ядосват, когато им викат.
Майките се ядосват, когато получават подаръци.
Майките се ядосват, когато закъснеят с детето си на детска градина.
Майките се ядосват, когато кажат „лошо“ за майките.
Майките се ядосват, когато вземат личните им вещи, без да искат разрешение.
Майките се ядосват, когато са обичани.
- Браво момчета. Познахте какви събития обича Гневът.

Упражнение „Завършете изречението“.

Помислете внимателно и завършете изречението „Радвам се, когато ...“ (записват се изявленията на децата).
-Ядосвам се, когато ... и т.н.
- Момчета, вижте какви са емоциите и какви пиктограми отговарят на тях. (снимки и пиктограми)
Пиктограмите са схематично представяне на емоциите.

Отражение. Чат с деца:

И за да се запомни нашата среща, нека направим снимка за спомен.
Това завършва нашия урок. Благодаря! Чао.

Прочетете също: