Historia stworzenia odzieży dziecięcej. Asortyment odzieży dziecięcej. Stare ubrania dla dzieci

Irina Sukhova.
Zajęcia abstrakcyjne "Jak przyjdą ubrania?"

Miejski autonomiczny preschool Instytucja Edukacyjna Ogród Dziecięcy typu Pastujących z priorytetowym wdrażaniem działań wobec fizycznego rozwoju dzieci "Brzozowy"

Scenariusz sytuacji edukacyjnej na FCKM na ten temat "W jaki sposób była odzież

Sukhova I. V.

Pervomaisk, 2016.

Naknij głową - tworzenie holistycznego obrazu świata, przedłużenie horyzontu

Średnia grupa.

Przedmiot: "W jaki sposób była odzież

Obszar edukacji.: "Rozwój poznawczy"

Integracja regionów edukacyjnych: "Rozwój mowy", "Rozwój społeczno-komunikacyjny"

cel, powód: Tworzyć pomysły dla dzieci ubraniektóry ludzie noszą wcześniej.

Zadania edukacyjne:

Forma u dzieci ubraniektóry był noszony wcześniej;

Rozwijaj fantazję, wyobraźnię, asocjacyjnej myśli; uwaga słuchowa, poczucie rytmu;

Szkolenie operacji umysłowych - analiza, porównanie.

Edukować umiejętności współpracy, interakcji;

Tworzyć doświadczenie niezależnych przezwyciężenia trudności pod kierunkiem wychowawcy.

Logiczne podstawy sytuacji edukacyjnej:

1. Nowa wiedza - co odzież była wcześniejCo różniło się od dzisiaj?

2. Koncepcje, sposoby aktualizacji - znajomość przedmiotów ubranie(Nazwa, spotkanie).

3. Przyczyna trudności dzieci - nie wiem, do czego służy ubranie I dla których jest przeznaczony.

4. Cel działalności dzieci ( "Dzieci" Cel na etapie wprowadzenia do sytuacji gry) - pomóż Masha zrozumieć klatkę piersiową babci ubranie.

5. Celem działalności dla dzieci (Na etapie ONS) - Naucz się historii pozorne i spotkania.

6. Wynik - wykonanie "Dzieci" bramki.

Materiały K. lekcja:

Demonstracja:

Wideo (List z Maszki,

Slajdy z albumem Masza ( 5 sztuk: Patrz prezentacja "List od Maszki", slajdy "Studio" (6 sztuk: Patrz prezentacja "List od Maszki")

Dystrybucja:

bilety: ubranie;

Zdjęcia przedstawiające porę roku;

Zdjęcia z wizerunkiem przedmiotów ubrania mężczyźni i kobiety;

Zdjęcia z wizerunkiem przedmiotów ubraniektórzy ludzie nosili wcześniej i ubrania naszych czasów.

Środki techniczne: Laptop, ekran, projektor, 4 stoliki dla dzieci, 20 krzeseł (Pociąg).

Prześwit dźwiękowy.: Fonogram "Studge Wheel Pociągi".

Przebieg sytuacji edukacyjnych:

1. Wprowadzenie do sytuacji.

Zadania dydaktyczne.: Motywuj dzieci do włączenia do działań.

Czy masz babcia?

I gdzie mieszkają?

Co myślisz, że trzymają swoje ubranie?

Czy kiedykolwiek zdemontujesz jej rzeczy?

Guys dzisiaj przyszli do nas wideo przyszedł do nas. Chcę to zobaczyć?

"Cześć, kochani chłopaki! Prawdopodobnie dowiedziałeś mnie, jestem Maszą. Znalazłem skrzynię z babcią z rzeczami i albumem, ale nie wiem, co to jest dla rzeczy i dlaczego są potrzebne, ponieważ nie są wcale jak moje rzeczy. Pomóż mi radzić sobie z klatką piersiową babci. Będę ci bardzo wdzięczny za pomoc. "

- Chcesz pomóc Masza zrozumieć klatkę piersiową babci: Wyjaśnij wizytę obiektów ubranie?

Czy możesz?

2. Aktualizacja wiedzy.

Zadania dydaktyczne.: Aby uaktualizować wiedzę o dzieciach o historii wygląd na ubrania.

Dzieci wraz z wychowawcą siedzą na krzesłach.

Faceci nie są prostym albumem, ale mówiąc. Jego strony powiedzą nam o czasie, kiedy pojawiła się pierwsza odzież. Zapytajmy go o to. (Album, ćwiczenia ubrania) .

Słuchaj pierwszej strony. Starożytny człowiek zrobił ubranie Z skór dzikich zwierząt i umieścić na skórze, aby chronić przed zimnem. (Slajd 1. "Mężczyzna w skórach zwierząt").

Jak myślisz, co wygodne jest nosić takie ubranie? (nie)

Słuchajmy drugiej strony. Wtedy ludzie zaczęli korzystać z innych materiałów, takich jak słoma, gałęzie drzew. (Slide 2. "Mężczyzna B. słomiane ubrania» )

I to ubranie Czy możesz nosić przez długi czas? (nie)

Dlaczego tak myślisz? (ubrała, rzuciła się)

Słuchajmy trzeciej strony. Było dużo czasu, a ludzie nauczyli się tworzyć tkaninę z roślin, które następnie były noszone. (Slide 3. "Człowiek owinięty materiałem").

Czy to wygodne w noszeniu tkaniny? (nie)

Słuchaj czwartej strony. Ludzie uważali, że krawędzie tkaniny mogą być szyte do wątków. Kiedy ludzie nauczyli się robić tkaniny i szyć ją, była inna odzież: Sukienki, spódnice, spodnie. (Slajd 4. « odzież» )

Słuchaj piątej strony. Było trochę czasu, gdy na sukienkach było dużo tkaniny, ponieważ wykonali plisy, ruffles, dekoracje. Moda zmusiła ludzi do wymyślania wszystkich nowych i nowych szczegółów ubranie. (Slide 5. "Różne tematy ubranie» ).

Jest to interesująca podróż przez strony albumu, które popełniliśmy.

3. Trudność w sytuacji.

Czy możemy wyjaśnić Masha, za co to jest ubranie W klatce piersiowej i na co jest przeznaczone? (nie)

Dlaczego nie? (Nie znam jej imienia i umówienia)

Aby dowiedzieć się, co za to zrobić? (Znajdź nazwę i cel ubraniektóre ludzie noszone wcześniej).

4. Otwarcie nowej wiedzy.

Zadania dydaktyczne.:

1) aktualizowanie dobrze znanego sposobu działania w sytuacji trudności "Jeśli czegoś nie wiem, zapytam kogoś, kto wie";

2) tworzyć doświadczenie niezależnego otwarcia i emocjonalnego doświadczenia z radości Discovery;

3) Szkolenie operacji mentalnych, rozwijanie mowy, wyobraźni, kreatywności, inicjatywy.

Co musisz zrobić, jeśli coś, czego nie wiesz, ale naprawdę chcę wiedzieć? (Konieczne jest poprosić kogoś, kto wie lub próbuje odgadnąć)

Dowiedzieliśmy się, że nie znamy nazwy ubranie I na co jest potrzebne. A może są ludzie, którzy wszyscy wiedzą ubranie? Kim są Ci ludzie?

Prawy, krawcowa! Pracują w studiu i mają specjalny sprzęt do produkcji ubraniei na pewno wiedzą, co się nazywa ubranie Z klatki piersiowej babci.

Chłopaki, co możemy dostać się do studia? (Pociąg, autobus, samochód)

Dzisiaj proponuję, pójdziesz tam pociągiem. Musisz kupić bilety kolejowe. Bilet to karta, na której są narysowane ubranie. Każdy samochód leży kartę z obrazkiem, na którym przedstawiono czas roku. (Sprawdził bilet, dziecko musi znaleźć wagon z obrazem, dla którego jego temat ubranie. Dzieci siedzą w swoich wagonach.)

4.1. Gra "Idziemy, idziemy, idziemy ..."

Zadania dydaktyczne.: Organizuj aktywne wakacje dzieci, rozwijają fantazję, wyobraźnię.

powtarzają się dzieci (fonogram).

Oto nasz przystanek, który jest nazywany "Studio".

(Slide 6, na którym przedstawiono dwa manekiny na jednym ubranym Sirtuk, Kaftan, Tubette, a na drugim: Kokoshnik, sarafan i fartuch).

Cześć jak masz na imię?

Cześć dzieci. Jestem Marya Sergeyevna, pracujący w tej krawatom Atelier. W czym mogę pomóc?

Chcemy, abyś powiedział nam, jakie są takie elementy. ubrania jak.: Sarafan, kokoshnik, sutuk, fartuch, kaftan, tubete.

Chętnie ci pomogę. Chodźmy do sali i schodzę.

(Story Szwedzi)

Sarafan jest sukienką bez rękawów. Przód sundress został zapinany na długi przycisk przycisków, na ramionach znajdujących się szerokie paski. Sark Sarafany tkaniny ozdobiono koronką, srebrnym i pozłacanym przyciskami, koralikami, haftem. Włożyli na supragan na koszulę. (Slide7. "Obraz sarafan").

Stroik. Bardzo ważna część kostiumu. Na niego w dawnych czasach, jak w paszporcie, możesz wiele się nauczyć o kobiecie: Jej wiek, stan cywilny, warstwa społeczna, liczba dzieci. Dziewczyny noszą korony i opatrunki i miał prawo do proliferacji. Żonaty kobiety ukryły włosy pod Kokoshnikiem. (Slide8. "Wizerunek kobiety w Kokoshnik")

Fartuch, jest również nazywany fartuchem, aw dawnych czasach zwanej kurtyną. Jest wiele ciekawych haftu. Ten haft nie jest prosty - ona ze specjalnym wzorem mówi wszystko o kobiecie, z jakiego rodzaju wioski, ile ma lat, ile dzieci ma jej dzieci. Na przykład, jeśli na rysunku są konie - oznacza jej syn, jeśli ptaki oznaczają, córki. Fartuch był starożytny, jakby paszport kobiety. Patrzysz na niego - i wszyscy będą wiedzą o gospodyni. Fartuch strzeżony brzucha. Dla kobiety, brzuszne czasy były podstawą życia, symbol kontynuowania tego rodzaju. (Slide9. "Wizerunek kobiety ubranej w sundress, Kokoshnik i fartuchu"). To wszystko kobiece ubranie.

Caftan - mężczyźni ubraniektóry został umieszczony na koszuli. Dla bogatych, bardzo długich kaftanów, którzy sięgają najwięcej kostek, są szyte. Biedni ludzie nosił Kaftana Shorter, gdy poszła na stopę wzdłuż brudnych ulic. (Slide10. "Obraz Kaftana")

Tubetka jest męskim nakryciem głowy, został haftowany złotymi niciami i koralikami. (Slide11. "Obraz tubety")

SUTUK - To jest górne dopasowanie mężczyzn ubrania do kolana., z kołnierzem, z poprzeczkowym łącznikiem na przyciskach. Caftan, Tubette i Sutuk są przedmiotem ubrania dla mężczyzn. (Slide12. "Obraz mężczyzny w surpetuk").

Dziękuję bardzo Maryi Sergeevna, teraz możemy pomóc Maszi zrozumieć klatkę piersiową babci. I nadszedł czas, abyśmy wrócili do przedszkola.

Chłopaki, proszę, proszę, mieć własne miejsca w pociągu, wrócimy do naszej grupy.

Nauczyciel naśladuje ruch kołów, powtarzają się dzieci: Synchronicznie odciągnij rytm. Jednocześnie słyszy pukanie koła (fonogram).

Chłopaki przyjechaliśmy, tutaj i naszą grupę.

5. Włączenie nowej wiedzy.

Zadania dydaktyczne.: Zabezpieczyć wiedzę o dzieciach o nazwie i celu obiektów ubranie.

Gra dydaktyczna "W porządku" Zabezpiecz wiedzę dla dzieci na temat tematów i nazw ubranie w praktyce.

Nauczyciel prosi o dzieci do stołów.

Chłopaki, pomóżmy Maszi z klatką piersiową babci. Aby to zrobić, masz zdjęcia z wizerunkiem przedmiotów. ubranie i musisz je podzielić na przedmioty męskie i żeńskie ubrania i rozmowy.

Dzieci wykonują zadanie.

Dobra robota, bardzo dobrze się poradziłeś z zadaniem. Teraz dla ciebie nowe zadanie przed tobą na stole kłamiczne zdjęcia z obiektami ubranie Musisz je podzielić ubraniektórzy nosił ludzi przed i dalej ubranie Nasz czas i zadzwoń do nich.

Dzieci wykonują zadanie.

Dobra robota i z tym zadaniem najbardziej szybko i łatwo poradzisz.

Masha dziękuje za pomoc i zaprasza do odwiedzenia.

6. Usuń.

Zadania dydaktyczne.: Przywróć w pamięci dzieci, co zrobili zajęcia, stwórz sytuację sukcesu.

Educator zbiera dzieci blisko siebie.

Gdzie odwiedziliśmy dzisiaj?

Kto może pomóc?

Jaka nowa wiedza dała nam możliwość pomocy Maszi?

A historie modnej dzieci są stosunkowo małe - po raz pierwszy moda dla dzieci pojawiła się nieco ponad 200 lat temu w Anglii. Już w tamtych czasach rodzice nie chcieli nosić swoich dzieci jako dorośli, a zatem dla chłopców zaczynają produkować komfortowe kurtki dla dzieci i dla dziewczyn - lekka sukienka.

Obecnie moda dla dzieci

Ale bez względu na to, jak bardzo się zmieniła moda dla dzieci, niezależnie od etapów rozwoju wpłynęły na historię mody dzieci, tym samym, rodzice będą próbowali ubierać swoje dziecko pięknie i nowoczesne, ponieważ zadanie taty i matek - przypisz dobry smak swoich dzieci we wszystkim.

Obecnie młodzież są bardzo dobrze zorientowani w modzie, monitorują nowoczesne trendy i próbują nadążyć za czasami. Nowe kolekcje dla młodzieży nadają się do dzisiejszego rytmu życia i odzwierciedlają nastoletnią subkulturę.

Nastolatki, jak dorośli, chcą być modni, nowoczesny i pewny siebie. Sami decydują, co i podczas noszenia. Ale główną rzeczą w ubraniach dla dzieci jest wygoda i komfort.

W nowych ubraniach chcę się czuć swobodnie i piękna. W każdej sytuacji dziecko musi promieniować zaufanie.

Gdyby wcześniej uważano, że tylko dziewczyny podążają za maną, są zainteresowani historią dziecięcych i dorosłych mody i starają się zawsze wyglądać świetnie, teraz młodzi ludzie często zwracają uwagę na ich wygląd.

Wiele znanych firm zaczęło produkować kolekcje odzieży, które są zaprojektowane specjalnie dla młodszego pokolenia. Do szycia odzieży dziecięcej, bawełny, szyfon i poplin są używane - wygodne i bezpieczne materiały, a przy wyborze odzieży dziecięcej można zobaczyć różnorodność wszystkich kolorów tęczy.

Moda dla dzieci ma bardzo interesującą historię. Początkowo odzież dziecięca była tylko zredukowaną kopią dorosłych ubrań. Ale wkrótce moda dla dzieci stała się wyjątkowym zjawiskiem kultury z kanonami, tradycjami i prawami.

W Imperium Rosyjskiej moda dla dzieci opracowana na specjalnym scenariuszu. Samo koncepcja "mody" miał zastosowanie tylko do ubrań dzieci z bogatych rodzin. I na przykład, tradycje odzieży dziecięcej chłopskiej były znacznie pod wpływem. Shubah-Spindlers dla chłopców i sundressów dla dziewcząt we wszystkich prowincjach spojrzeli mniej więcej tak samo. Wykończenie było inne: zależało od rodzajów robótkach, popularnych w danym regionie.

Pierwsze kroki rosyjskiej mody dzieci wykonane w drugiej połowie XVIII wieku. Było to pełne kopiowanie europejskich trendów: garnitur dziecięcy prawie całkowicie powtarzał ubrania dla dorosłych. W ogrodach miejskich, mała młoda dama w luksusowych sukienkach z gorsetem i Krinolinem oraz maleńkich dżentelmenów w wąskich podkładach, a bardzo młodzi oficerowie w mundurach poszedł w miejskich ogrodach. Takie ubrania były pominięte ruchem, było niewygodne, ciasne, ciężkie.

W XIX wieku rodzice w końcu udało się rozwiązać pytanie, o które odzież dziecięca powinna być: piękna lub wygodna? Na szczęście wybrał wygodne. Stroje pojawiły się w różnych przypadkach: swobodne, do sportu, do pływania, garnitur przedni.

Ciekawe szczegół mody dla dzieci tego czasu: do sześciu lat i dziewcząt, a chłopcy nosili sukienki! Taka funkcja została zachowana do początku XX wieku. Istnieje ciekawe zdjęcie, na którym Emperor Nicholas Drugi i Empress Aleksander Fedorovna zostaje schwytany ze swoimi dziećmi: dziewczęta o różnym wieku w tych samych ciemnych sukienkach otoczone rodzicami. I tylko opiekuje się, w najmniejszej dziewczynie, możesz dowiedzieć się, że młody Cesarevich Alexey!

Przypadkowa sukienka dla dziewcząt była, jako reguła, biała, monofoniczna i ozdobiona wstążkami, koronki w tonie. Dla dzieci szyły sukienkę - trapezy z szerokim kołnierzami koronki i latarni rękawów, strój uzupełniony przez białe koronkowe pantalon. Dziewczyny starsze ubrani w sukienki z przytłoczoną talią. Była w takiej sukience na stronach "wojny i pokoju" przed nami po raz pierwszy pojawiła się trzynastoletni Natasha Rostov.

Schmarinov D.A. Ilustracja do powieści "Varia i World" L.N. Tolstoy.

W szafie chłopców prawdziwy hit był garnitur w stylu marynarza. Koszulka z kołnierzem marynarza, uzupełniona przez szorty lub spodnie - najwygodniejsza opcja chodzenia. Ten zespół przyszedł do nas z Anglii - niegdyś Queen Victoria przebrnął się jak jego synowie.

I nadal pakiet marynarza - obowiązkowe szczegóły letniej szafy młodej modeliści. Nawiasem mówiąc, pakiet marynarza jest przypadkiem, gdy trend mody dziecięcej przenika do dorosłości. Początkowo w 1930 roku Coco Chanel ubrany w pakiet marynarza, a następnie wszyscy słynni projektanci stworzyli kolekcje w podobnym stylu.

Na początku XX wieku wszystkie tendencje XIX wieku są przeszkolone w modzie dzieci. Inną cechą: W tym czasie studenci gimnazjum nosili kształt, jeśli nie tylko podczas zajęć - stało się odzieżą dla dzieci tego czasu.

W państwie radzieckim ubrania dla dzieci przeżyły całkowicie specjalny okres. A tendencje charakterystyczne dla mody dziecięcej w imperium rosyjskim są również śledzone w dziedzinie nowoczesnych projektantów.

Śpiewanie dziecka w ładnym garniturze z pięknymi butami, postrzegamy istnienie mody dzieci jako przyznanej. Tymczasem, a nawet niedawno nawet coś nie istniała zasadniczo. Medaboutme oferuje wycieczkę do historii odzieży i butów dla dzieci.

Umieść dzieci w społeczeństwie i odzieży dziecięcej

Postawa wobec dzieci kilka wieków temu była zupełnie inna niż dziś. Nie zostały uwzględnione przed pewnym wiekiem i ludźmi. Dzieci były własnością rodziców, nie ma prawa do własnej opinii ani w odniesieniu do ich osobowości i mowy nie może być. Byli tak ważnymi, że informacje o tym, jak dzieci zostały podniesione, w których ubrani i krzyknęli, bardzo mało. To prawie nie opisało historyków i pisarzy, dzieci nie malowali artystów - z wyjątkiem własnych potomstwa i potomków bogatych i szlachetnych współczesnych.

Sądząc przez portrety dzieci europejskich arystokratów, przez długi czas ubrany, jak również dorośli, zmniejszone kopie dorosłych ubrań. Ze wszystkimi niedogodnościami wynikającymi w postaci ciasnych i sztywnych gorsetów, sproszkowanych peruk, bujnych spódnic i butów na obcasach. Od lat do 4-5 było absolutnie niemożliwe, aby odróżnić ubrania chłopca z dziewczyny: wszystkie dzieci były ubrane w sukienkę i spódnice. Nawiasem mówiąc, ta praktyka została zachowana do początku XX wieku: na zachowanych zdjęciach można zobaczyć w sukienkach z łukami i łabędź, a Tsarevich Alexei Romanova i Franklin Delado Roosevelt. Chłopcy zaczęli chodzić w spodniach do 5-6 lat.

Słynny billionire John Rockefeller był jedynym synem w rodzinie. Ale był dumny ze wszystkich jego życia w tym do 8 lat, trzymała sukienki na siostry. Jego zdaniem taka tradycja przyczynia się do wzmocnienia rodziny i nauczał za rozsądne oszczędności. I bez tak przydatnego przyzwyczajenia niemożliwe jest stać się bogaty.

Przed Jean-Jacques, Rousseau nie wystąpił nikomu, a na głowie, że odzież dla dzieci nie powinna być zmniejszoną kopią dorosłego. Jakie sztywne gorsety i crinolines dla dziewcząt i wąskich okiennic dla chłopców nie są koniecznie i szkodliwe. Dzieci nie mogły nawet uciekać, wszystko, co były dostępne - "Usiądź i wygląd". Nie od tego, czy dzieci nie dbają o portrety tego czasu poważnie i ponuro. Ale Rousseau był w stanie zamienić europejską postawę w kierunku odzieży dziecięcej. Dzieci mają bardziej komfortowe stroje i możliwość poruszania się stosunkowo normalnie, biegać i grać.

Do ostatniego kwartału XVIII wieku dzieci w Europie poszły bez majtek. A kiedy wymyślili i pantalony wymyślili, ten szczegół odzieży był dwa oddzielne spodnie pantelalonalne, które były przymocowane do spojrzenia na pasie lub gorset i nie związany ze sobą. Oznacza to, że nogi były objęte, ale nie genitalni i tyłek. Pantalonians Dorosłych Panie były dokładnie takie same.

Dzieci szyły tych samych krawców, co dorośli, z tej samej tkaniny, zgodnie z tymi samymi wzorami, tylko zmniejszone. Z klap, podobne ubrania szyte do lalek, które wyglądały jak małe kopie dzieci jako dzieci, które powtarzały rodziców.

Pierwsza kolekcja mody dla dzieci pojawiła się tylko na początku XX wieku, w 1908 roku. Jego autorem był Zhanna Lanven, który został założycielem marki Lanvin. Kochająca matka zaczęła wymyślać piękne stroje dla córki, a potem dla innych dzieci.

Nazwa botków, miękkie buty dziecięce, jest w imieniu Pin Francuzów, Paryżskie Shoelaff. To był on, który zasugerował, aby zrobić dla dzieci jasne miękkie buty bez pięty, butów i butów. Szynął je z delikatnego zamszu, cienkiego lubi. Obuwie szpilki lubiły dzieci - ona przyjemnie spadła na nogę i łatwo się poruszyć.

Pod koniec XIX wieku styl marynarza pojawił się w modzie dzieci, która od wielu lat wygrała niezrównaną popularność. Szeroko przełożone kołnierze z biało-niebieskimi paskami, przypominającą formę brytyjskich żeglarzy, zdobione wolne bluzki. Chłopcy noszone krótkie spodnie lub spodnie płótno, dziewczyny - spódnica. Sailor Suites nie straciły znaczenia do końca XX wieku.

W bogatych domach dzieci były ubrane, a także dorośli, a nawet do europeizacji Petrovskaya. Rosyjska folkwear wyróżniała się wielowarstwowa. Podstawą kostiumu była koszulą. Chłopcy zostali odeszli chłopców starszych niż 7 lat, na szczycie Shubah, Zipun, Caftan, Calf, Okun, futro zostały umieszczone na szczycie koszuli. Dziewczyny wkładają sarafan, połysk, żeński wariant promu lub futra. Na nogach szyty butów wykonane z miękkiej skóry.

Dzieci biednych biegły naga lub w jednej koszuli. Lekko dojrzałe, chłopcy od ludzi otrzymanych do koszuli portów i subdoskop, a dziewczyny zaczęły nosić na szczycie długiej koszuli spódnicy lub fartuch, Słowian - Sarafan lub uderzenia (kawałek tkaniny, owinięty wokół bioder jak spódnica).

Różnica między ubraniami bogatych i biednych klas składała się jako tkanina: proste osoby szyte ubrania dla siebie i dzieci z lnianej wiedzy lub konopi, z wełnianej tkaniny (tkane lub filcowane). A boyary i bogaty kupcy udali się do aksamitu, jedwabie, łopatę złotych strojów.

Nikt nie pomyślał o butach dla dzieci dla chłopskich dzieci. Latem boso biegał, a zimą potrząsnęli, którzy utrudniają, z kościoła kory i makaron do feldowych lub skórzanych butów.


Tak więc historycznie rozwinęło się, że w Rosji była tradycja noszenia dzieci w kształcie. W mundurach, liceum i gimnazjach, uczniowie szkół rzemieślniczych i mieszkańców schronisk dla dzieci. Ta tradycja była przed rewolucją, zachowała się w czasach sowieckich.

Dzieci, z reguły nienawidził formularza. Kto chciałby zawsze chodzić w tym samym, zawsze wyglądać jak dziesiątki innych dzieci w tej samej formie? Szczególnie cierpiało dziewczęta.

Forma panieńska miała miejsce, z reguły ze skromnej sukienki i fartucha. Na przykład uczniowie Instytutu Smolnego nosili formę kilku kolorów. Młodszy - kolorowy kawa, najbardziej "nieistotność". Starsze dziewczyny - szare, a następnie niebieskie, a najstarsze, absolwenci, poszli do białych strojów. I tylko oddziały cesarzowej, którzy byli na specjalnym koncie, cały okres studiów poszedł w zielonych sukienkach.

Tradycja ubierających się dziewcząt w różowo, a chłopcy na niebiesko pojawili się tylko w środku ubiegłego wieku. Do tego czasu kolor ubrań dzieci nie zależał od podłogi dziecka. A na początku XX wieku wierzyliśmy nawet, że różowy i czerwony jest bardziej odpowiedni dla chłopców jako bardziej aktywnych i jasnych. I niebieski i niebieski - dziewczęta, ponieważ bardziej skromne i wyrafinowane.

Radziecki kształt szkoły w dużej mierze skopiował strój Smoleakoków młodszych klas: brązowe sukienki z długimi rękawami, wymiennymi białymi kołnierzami i mankietami, przypadkowi czarne i eleganckie białe fartuchy. Ta forma trwała do momentu załamania związku, aż do lat 90. ubiegłego wieku. Tak silna była tradycja.

Po krótkim okresie braku obowiązkowych mundurów, w wielu szkołach są zwracane do tego pomysłu. Prawda, teraz każda szkoła wybiera własną formę, koordynując wybór z rodzicami i studentami.


Na początku okresu sowieckiego idea jednolitości była silna. Dziecko uczyło nie wyróżniać się z równorzędnego medium, każdy powinien być ubrany mniej lub mniej równo. Kształt dosłownie wszystko zaczyna się od przedszkola.

W lekcjach wychowania fizycznego dzieci były w tych samych ciemnych majtkach i białych odwilży i dziewcząt i chłopców. W tych samych panamach i piaskownicach były łapily. W tych samych sukienkach poszli na scenę konkursu amatorskich spraw, by śpiewać refren. W tych samych strojach sportowych uczestniczył w imprezach sportowych, "piramidy" zostały zbudowane na "Raz, zrób dwie, zrób trzy".

Sandplaes zwane krótkie spodnie na paskach. Dno spodni zostało zebrane na gumie, aby piasek nie dostał. Zostały one umieszczone na nagie ciało lub na koszulkę, z jakiegoś powodu uważano, że dzieci były wygodne na spacer. Panamka polegała na piasku.

Och, ile dziewcząt Physkulture Spodnie nie kochały z cienkiego dzianiny z knitą ... nie tylko, że te bezkształtne spodnie mogą emitować dowolny kształt. Natychmiast wyciągnął kolana, zdobywając całkowicie niewygodne spojrzenie. I byli straszną pościelą. Ale nie było innych.

Z pewnością wszyscy zwracali uwagę na klapę tkaniny, która jest przymocowana do nowych ubrań. Wiele osób uważa, że \u200b\u200bzatem producentów opieki, że jeśli nabywca jest potrzebny, była klapa patchworku. W rzeczywistości tak nie jest. Ten kawałek tkaniny jest zaprojektowany, aby sprawdzić go, ponieważ produkt będzie zachowywać się podczas prania - nie woda, czy kolor nie zostanie zmieniony, gdy ciśnienie proszku lub plam jest narażony, czy nie ukrywa się w wysokich temperaturach. Mała kolba może być zapisana z pierwszym umyć nową rzecz.

Ale oprócz kształtu dzieci były noszone przez inne ubrania. A ponieważ nie było specjalnej różnorodności w sklepach, konieczne było pracę matek i babci ze złotymi rękami. To prawie wszyscy, którzy wiedzieli, jak szyć i dzianiny, a dzięki temu dzieci mogły nosić piękne i oryginalne rzeczy. Zdolność do tworzenia piękna dosłownie z niczego nie była charakterystyczną cechą radzieckich kobiet.

Dzieci z szyte i dzianiny dosłownie wszystko, z bielizny i kostiumy kąpielowej do odzieży wierzchniej i butów. Z futra mojej matki, na której rękawy i dno Podolu były skrzydłem z długoterminowych skarpet, okazało się, że jest doskonałym futra dla dzieci z kapeluszem. Z tatuskiego płaszcza szyła Palishko dla syna. Suknia ślubna Maminka zamieniła się w delikatny świąteczny strój dla swojej córki, a strój tatusia został przeniesiony, a w formie odrodzonej wyglądała dość elegancko na swoim synu.

Osobiste doświadczenie

My w naszym rodzinie IgleWomen byli dosłownie wszystkie kobiety. I nie pamiętam całkowicie żadnych kompleksów związanych z brakiem pięknych ubrań w dzieciństwie. Babcia dzianina wspaniałe rajstopy, podczas gdy rajstopy w zasadzie nie zostały sprzedane, ona ma styl. My i moja siostra mieliśmy ciepłe wełniane rajstopy z wytłoczonego krycia na zimową i białą ażurą na lato. Dzitujemy i szyję wspaniałe sukienki, bluzki, kapelusze i rękawiczki. Mieliśmy spodnie na dziedzińcu na dziedzińcu - mamy szyte. Poszliśmy do pięknych płaszczy i oryginalnych kapelusze, zszyty z futra mamy i babci.

A potem same nauczyliśmy się igliwi. Nadal pamiętam zazdrości w oczach kolega z klasy, kiedy przyszedłem pierwszy wrzesień w niesamowitym pięknie białego fartucha, uszył starszą siostrę, a na moim własnym tkanym kołnierzu koronki na pięknej sukni szkolnej, stworzonej przez moją matkę Cienka ciemnoniebieska tkanina.

Przemysł nie pozwolił obfitości przedszkola odzieży dziecięcej. Na przykład czapki dla dzieci futra były jednym modelem dla dziewcząt, a dla chłopców. Oznaczanie podłogi dziecka w zimowych ubraniach może być ponad gwiazdką lub kakadem na nagłówku chłopca, lub na ciele matki na kapeluszu dziewczyny.

Obuwie dziecięce kosztują grosza, ale zwykle był zgrubny i brzydki. Ale prawidłowe i szyte z dobrej trwałej skóry jest to, że z aktywnym stylem życia radzieckich dzieci było bardzo ważne. Na zimę dzieci kupiły buty lub UNT w północnych regionach. W sezonie poza sezonem, bękart został przeniesiony na kałużach w gumowych butach. I nikt nie napiął brakiem drogich strojów.


  • Najtrudniejsze, prawdopodobnie nosiło dzieci w Japonii. Tak i nadal noszone, co najmniej kilka razy w roku, w dniach święta narodowego. Zdolność do noszenia krajowych strojów specjalnie uczy chłopców i dziewcząt z pierwszego wieku. Jest w tradycyjnym kimonie, że dzieci stają się centrum uwagi na 5 maja, w dniu chłopców, a 3 marca, w dniu dziewcząt.

Ale w instytucjach edukacyjnych dla dzieci, małe japońskie są kształtowane i bardzo szczęśliwe. Jednolita odzież umożliwia poczucie członka grupy, a dla Japończyków jest bardzo ważny. Chętnie noszą formę w przedszkolu, w szkole, uniwersytet, a następnie w pracy.

  • Chińskie dzieci wciąż niespodzianki turystów z określonym stylem spodni dla dzieci - Kaidanka. Te spodnie pozostawiają dupę i genitalia otwarte. I latem, a zimą. A chiński rodzice są całkowicie zdezorientowani. Ale można bezpiecznie zaoszczędzić na pieluchach i dbać o ekologię - wyobraź sobie, ile pieluch wyrzuciłby codziennie w Chinach, z jego dwoma milionem ludnością?

Prawda, ostatnio Kaidanka daje stanowiska, zwłaszcza w dużych miastach. Odpady dla dzieci istotnej działalności Kaidanka pozwalają opuścić w dowolnym miejscu od chodników do siedzeń w transporcie, a to nikogo nie lubi. Dlatego też reklamy pieluchy są przeprowadzane wszystkie najbardziej nalegające, a spodnie "Holoopop" mogą być teraz postrzegane głównie w wiosce lub małych miastach.

  • Kuntov dzieci wciąż łopata w futrzanych kocach i klapkach z odzieży Noszenopodobnej. A dorosła ubiera się w ubrania z berrés w lecie, aw tradycyjnych odzieży futra w zimie. Dziewczyny są przeszkolone z robótki z pierwszego wieku: już na 2-3 lata dziecka może zbierać bransoletkę z koralików i udekorować ich uchwyt.
  • Interesujące tradycje istnieją w Wielkiej Brytanii, w szczególności - w kręgach arystokratycznych. Chłopcy Noble Childbirth nadal tam prowadzą do pewnego wieku tylko w szortach. Nawet w zimie tylko ciepłe golfy są umieszczane na szorty. I wszystko, ponieważ istnieje sprawdzona reguła: spodnie - należące do dorosłych mężczyzn lub ... dzieci średniej klasy. Dlatego książę korony idzie w spodenki nawet w zimnej i deszczowej pogodzie.

A w Anglii Saforn nie ma tradycji do pieprzenia w domu w zimie. Jest drogi, a nawet w tych domach, w których zainstalowane są indywidualne systemy grzewcze, starają się nie dołączać. Dlatego dzieci z dzieciństwa są zaangażowane w zimno: chłopcy idą w szorty i golf, dziewczyny nie noszą rajstop się pod spódnicami i niewielu zaskoczonych, widząc nastolatek w jednym swetrze, bez kurtki.

Train Larisa.
Abstrakcyjny węzeł dla dzieci grupy starszych "znajomych z historią odzieży"

Abstrakcyjny

Bezpośrednie zajęcia edukacyjne

Przedmiot: « Znajomość z historią odzieży»

Dla dzieci grupy starszych

cel, powód:

Przedstaw dzieci z historią tworzenia odzieży; Zintensyfikować aktywność poznawczą.

Zadania:

Nauczanie: Indiscover. dzieci poruszaj się w przeszłości ubranie; Spowodować odsetki w procesie zmian i transformacji ubranie. Uczyć, aby zrozumieć, że osoba tworzy ubrania dla twojego życia.

Rozwój: Pomóż sobie sprawę, że wszystkie rzeczy są tworzone przez ludzi; Rozwijać zdolność do konwertowania działań. Popraw mowę ovidential, zdolność do uogólnienia, wyciągnąć wnioski. Ćwiczenie dzieci W koordynacji rzeczowników w naturze, wybór przymiotników opisowych, w użyciu Antonimy.

Przybierka: Wywołuje umiejętności i umiejętności komunikacyjne; Krótka życzliwość, troskliwa, miłość, uczucia do innych.

Materiał do lekcji: "Wehikuł czasu", kostiumy ludzi przeszłości, wyciąć zdjęcia z obrazem ubranie, Obraz Kopciuszek.

1. część wprowadzająca

Dzieci stoją w kręgu

Pedagog: Faceci, co jesteś piękna, elegancka, schludna. I za to, czego potrzebują ludzie ubranie?

Co ubrania noszą dziewczyny?

Co ubrania noszą chłopców?

Gra dydaktyczna "Mój, mój, mój"

Dzieci przekazują sobie piłkę

Pedagog: Rolish rozochoconej piłki

Szybko, szybko dłoń

Kto ma wesołą piłkę,

wszystko o twoim ulubionym ubranie

Szybko nam powiedz.

Raz dwa, trzy - powiedzmy!

Dziecko: Moja ulubiona koszulka, zielona, \u200b\u200błatwa

Dziecko: Moja ulubiona sukienka.

(Gra jest powtarzana kilka razy)

2. Główna część

Dzieci siedzą na krzesłach (dwa zespoły)

Pedagog: Wiem, że wszyscy lubisz podróżować. Nasza dzisiejsza podróż będzie bardzo niezwykła: Pójdziemy do przeszłości samochodem. Potrzebuję dwóch zamachów.

Nauczyciel zaprasza dwa dzieci siedzą"Wehikuł czasu" I stawia na nich kostiumy prymitywnych ludzi wykonanych z liści i ze skór zwierząt.

Pedagog: Seryozha i Vanya okazali się w naszej odległej przeszłości, a widzisz je ubrania prymitywnych ludzi. Opowiedz nam o swoim ubranie.

Pedagog: Co było dobre ubrania z liściA co źle?

Odpowiedzi dzieci. Ubranie Z liści łatwo jest produkować, jest lekki, nie jest w nim gorąco, jest niezwykłe; Szybko przychodzi w ruinach, krótkotrwałych, szybko pędzi, liście suche i rozproszone, należy często zmienić.

odzież Z skóry zwierząt jest ciepły, może być noszony przez długi czas, można to zrobić zróżnicowane; Trudno go było, musisz śledzić i złapać zwierzę, usunąć skórę itp.; Ciche zwierzęta

Pedagog: Zaprasza następny odważny i wkłada go na następny kostium (Okłada kawałek tkaniny)

Dużo czasu minął, zanim ludzie nauczyli się robić tkaniny. Początkowo mężczyzna owinął się kawałkiem tkaniny. Tkanina była znacznie silniejsza niż liście, ale była wygodna ubranie.

Odpowiedzi dzieci. Taki. ubranie Nie dał wolnego ruchu, ona cały czas decyduje, niewygodne

Pedagog: Wtedy osoba szyła krawędzie tkaniny przez wątki, stało się to odzież podobna do naszego. Kiedy ludzie nauczyli się robić tkaniny i szyć ją, pojawiły się różne ubranie. Jakie rodzaje ubrania, które znasz?

Odpowiedzi dzieci.

Pedagog: Co ciekawe, czy twój nastrój zależy od tego, co nosić dla ciebie ubrania?

Etiuda "Mój nastrój"

Spróbuj pokazać, co myślisz, jeśli masz piękną sundresję lub letni garnitur, blisko ubranie, miękki puszysty futro, spódnica miętowa lub spodnie, suknia balowa lub kostium wieczorowy ...

Pedagog: Teraz w tych kostiumach balowych i przejdź do naszego "Wehikuł czasu" W bajce

Ciche, spokojniejsze, milczenie.

Opowieść o nas idzie

Breeze Cool Veins.

W bajkowej opowieści drzwi się otworzyły ... bajki

Litery te przyniosły nam prawdziwą wspaniałą bajkę. Jeśli umieścisz je w tej samej kolejności, co kolory tęczy, dowiemy się, która bajka spadnie.

H - czerwony

O - Orange.

L - żółty.

Y - zielony

Sh - Blue.

Na błękit

A - fioletowy

Dzieci na flanelhemphs odkładają nazwę bajki

Pojawi się Kopciuszek.

Kopciuszek. Cześć chłopaki! Dziś moja macocha i siostry idą do piłki do pałacu. Chcesz zobaczyć, jak będą się dobrze bawić. Ale nie mogę. Macochild zadał mi dużo pracy, a ja nigdy nie usiadłem przez cały dzień.

Pedagog: Cute, Kopciuszek, co możemy ci pomóc

Kopciuszek. Magia rozkazała mi szyć trzy sukienki towarzyskie w jeden wieczór. Obawiam się, że nie będę miał czasu

Pedagog: Faceci, chętnie ci pomogę.

Gra "Zbierz zdjęcie"

Dzieci zbierają trzy sukienki z kolekcji zdjęć.

Kopciuszek Dzięki. dzieci.

Gra dydaktyczna "Powiedz przeciwnie"

Pedagog: Krok po zła, chciwy. I Kopciuszek ...

Smażdowa macocha i Kopciuszek (Delikatny, rodzaj)

Megmother Bludpy i Kopciuszek (schludny)

Magiczna leniwa i Kopciuszek (Pracownianie, praca)

Macocha rozproszony i Kopciuszek (uważny)

Krok i Kopciuszek. (Delikatny)

Pedagog: A jak się masz, Kopciuszek, co robisz?

Kopciuszek: Powiem, co robię, a ty dodasz

Gra "Dodaj słowo"

Kopciuszek: Gotuję. (obiad)

Czyszczę. (naczynia)

myję (Bielizna)

Prasuję (sukienki, koszule)

Szyję. (ubranie)

I Pink. (skarpety)

Ja Woda (ogród)

Calasz. (drewno kominkowe)

Umyję. (podłogi)

Pedagog: Co przysłowie pasuje do Kopciuszki?

Dzień jest kupowany wieczorem, jeśli nie ma nic do roboty.

Wiarygodne ręce nie znają nudy.

Case - czas, zabawa - godzina.

Wybieraj dzieci "Uręczne ręce nie znają nudy"

Pedagog:Znam innego przysłowie: "Kogo pracuje, że wszystko się spełni!" Pamiętaj, że to proszę.

Dzieci powtarzają przysłowie kilka razy.

Pedagog: Kopciuszek, nasi faceci są doskonale zdemontowani w tkankach i wiedzą, z których tkanki szyły ciepło ubranie.

Dzieci. Z serwisu, wełny, dzianiny, aksamitu, flaneli.

Pedagog: Jakie tkaniny szyją światło, elegancki ubranie.

Dzieci. Od jedwabiu, Capron, nylonu, aksamitu, satyny, brokuadowania.

Kopciuszek: Pomóż mi wybrać tkaninę do sukienek towarzyskich (Dzieci wybierają razem)

Kopciuszek: (dostaje torbę do szycia). Zgadnij, bez żadnych asystentów, nie mogę zrobić. Zgadnij zagadki. Dzieci zgadują, że zagadki, Kopciuszek zabiera przedmioty z torby.

Ptak - nonwork,

Stal nosa,

Pościel.

(igła z wątkiem)

Narzędzie jest doświadczone

Nie duży, nie mały,

Jest pełen zmartwień,

Przecina się i cięci

(nożyce)

Na palcu jeden

Wiadro do góry nogami.

(naparstek)

Kot łapę Mne pręt

Wszystkie wątki rozwinęły się

(Cewka z niciami)

Udarszy wszystko, co dotyczy

I dotyk - ugryzienie

(żelazo)

Gra słowna "Nieskończona oferta"

Kopciuszek siedzi i zaczyna szyć.

Pedagog: Co robi Kopciuszek?

Dzieci: Kopciuszek Sews.

Pedagog: Ile słów w tym zdaniu?

Dzieci: Dwa słowa.

Pedagog: Czym jest Kopciuszek?

Dzieci: Uprzejmy, pracowity, schludny.

Pedagog: Rodzaj, pracowity, schludny Kopciuszek szyć co?

Dzieci: Sukienka.

Pedagog: Zwiększ tę ofertę. Powiedz mi, co sukienka szyje Kopciuszek?

Dzieci: Rodzaj, pracowity, schludny Kopciuszek Sews elegancka, piłka, jedwabna sukienka.

Pedagog: Kogo to robi?

Dzieci: Do siostry machemus.

Pedagog: Dlaczego te sukienki potrzebują.

Dzieci: Ubierz je na piłkę.

Pedagog: Rodzaj, pracowity, schludny Kopciuszek szyć jedwabnych sukienek do macochy i sióstr, aby ubrać je na piłkę

Pedagog: Faceci, witamy Kopciuszek.

Gra "Wymyśl z nelpitsa"

Opiekun ma dwa przedmioty używane do szycia, na przykład nożyczki i tkaniny.

Pedagog: Wymyśl propozycję na temat tych dwóch przedmiotów.

Dzieci: Nożyczki wycinają tkaninę.

Pedagog: A teraz wymyślić bezprecedensową rzecz o tych przedmiotach.

Dzieci: Tkanina cięta nożyczki. (Naparstkowa igła kłuta. Nici szyte itp. Itd.)

Pedagog: Faceci, ale nie chcesz robić czegoś przyjemnego dla Kopciuszki.

Odpowiedzi dzieci.

Pedagog: Letujmy prawdziwi projektanci mody dla swojej prawdziwej sukni. A co pomoże nam znać tę tabelę i sześcian.

(Na krawędziach liczb pisanych kostek (1 – 5) . Jedna twarz jest pusta).

Dzieci na zmianę rzucają kostkę, wybierz tkaniny, bramy, rękawy, szczegóły wykończenia, wyciągnąć wynikowy model.

Uzyskany rysunek jest układany "wehikuł czasu" A po chwili wyciąga piękną suknię kulową.

3. Praca końcowa.

Kopciuszek Dzięki. dzieci.

Pedagog: Drodzy chłopaki, dzisiaj byli prawdziwą bajką i czarodzą. Twoja przyjaźń pomogła Cuteushka stać się szczęśliwym.

Zobacz też: