Príbeh o rodine zhrnutie nápravnej lekcie. Synopsa nápravnej hodiny občianskej náuky na tému „rodina, človek v rodine“. Cvičenie Barometer nálady

Metodický týždeň

Rodina je to, čo je vždy s vami.

(scenár)

Špeciálna (nápravná) vzdelávacia inštitúcia mestskej samosprávy pre študentov, žiakov so zdravotným znevýhodnením „Yaya špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia internátna škola VIII. typu“.

Miroňová L.N.

Vychovávateľ.


(scenár)
Zostavila: Larisa Nikolaevna Mironova, vychovávateľka Mestskej štátnej špeciálnej (nápravnej) vzdelávacej inštitúcie pre študentov, žiakov so zdravotným znevýhodnením „Špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia škola Yaya – internátny typ VIII.

Larisa Nikolaevna Mironova // "Rodina je to, čo je vždy s vami." -

Práca predstavuje mimoškolskú hodinu rodinnej výchovy. Lekcia sa uskutočnila v rámci metodického týždňa.



Zhrnutie lekcie ………………………………………………………… s. 4-8
Bibliografia................................................... .................................S. 9

Príloha 1 ………………………………………………………………… s.10-11

"Rodina je to, čo je vždy s vami."

(ústny denník)
Cieľ: výchova dospievajúcich, aby považovali rodinu za základnú hodnotu spoločnosti.
Úlohy: 1) Prispievať k formovaniu morálnej povinnosti detí voči rodičom.

2) Podporovať rozvoj komunikačných schopností.

3) Správne vizuálne – efektívne myslenie na základe súťaží.
Vybavenie: farebné listy, pravidlá pre prácu v kruhu, slnko s lúčmi, tabuľky, frázy, tehly so slovami, strecha na dom, čisté lístie.
Na tabuli povedzme:"Šťastný je ten, kto je šťastný doma." L.N. Tolstoj.


Priebeh vyučovacej hodiny.
Úvod.
Nebolo to náhodou, že som vás spojil, aby ste sa porozprávali o rodine. Ste dospelí chlapci a dievčatá, prejde trochu času a každý z vás si vytvorí svoju rodinu. Tento čin musíte brať zodpovedne, aby bola vaša rodina priateľská a šťastná. Čo znamená šťastná rodina? Ako sa správať, aby bol váš rodinný život šťastnejší? Na tieto otázky budeme hľadať odpovede.
1 strana: Odraz nálady: "Strom pocitov".
Pokúste sa vyjadriť svoju náladu a emocionálny stav pomocou listov stromu. Ktorá nálada zodpovedá ktorej farbe poznáte. Červená je nadšená; oranžová - radostná, teplá; žltá - svetlá, príjemná; zelená - pokojná; modrá - nespokojná, smutná; fialová - úzkostná, napätá; čierna - pokles, skľúčenosť (študenti prikladajú letáky).

Strana 2: Ktorá rodina je považovaná za šťastnú?
Žiadam vás, aby ste si sadli do dvoch kruhov (dve rodiny). Rodiny zodpovedajú podstatnému menu neba definícií. (modrá, zamračená, nekonečná, azúrová). Tí, ktorí zodpovedajú viacerým definíciám, tvoria dvojicu (rodinu). Je jednoduchšie viesť otvorený rozhovor v kruhu. Toto je príležitosť byť chvíľu spolu, vidieť si do očí. Kruh je zárukou vašej bezpečnosti.
Pravidlá pre prácu v kruhu.


  1. V kruhu sú si všetci rovní, takže môžete prejaviť akýkoľvek názor, no bez ujmy na dôstojnosti prítomných.

  2. Jeden hovorí, každý počúva bez prerušenia.

  3. Na otázky nemusíš odpovedať, ak nechceš alebo nepoznáš odpoveď.

Každá rodina si vyberá svoju hlavu.

L.N. Tolstoj povedal: Šťastný je ten, kto je šťastný doma. Odpovedzte prosím na otázku: "Z čoho pozostáva rodinné šťastie?" (metódou brainstormingu). O tom, kto bude riadiť, rozhoduje hlava rodiny. (Hlavné kritériá šťastnej rodiny: vzájomná láska, lojalita, úprimnosť, tolerancia, spravodlivosť, schopnosť odpúšťať, spoločné vedenie domácnosti, materiálne bohatstvo, rešpektovanie záujmov druhého, riešenie konfliktných situácií, mať deti, láskavosť, nežnosť atď.)

V lúčoch slnka sú napísané slová, ktoré charakterizujú skutočnú rodinu: lojalita, spravodlivosť, starostlivosť, trpezlivosť, porozumenie, láska, jednota, dôvera.


3 strana: Rozdelenie povinností v rodine.
Každý z nás potrebuje miesto, kde nemusíš predstierať, kde sa nenecháš oklamať, kde sa cítiš pokojne a dobre, kde si oddýchneš.

Dúfam, že váš domov je teplý, slnečný a útulný. Koho pričinením sa to vo vašich rodinách dosahuje? Ako sú rozdelené povinnosti vo vašej rodine?

TO
Uvádzajú sa tieto slovné spojenia: umývanie riadu, umývanie podláh, umývanie topánok, utieranie prachu, umývanie, príprava jedla, starostlivosť o domáce zvieratá, vysávanie domu, polievanie kvetov, vynášanie smetí, chodenie do obchodu, opravovanie oblečenia, pribíjanie niečoho, práca s deťmi...

Stoly sú rozdelené do každej rodiny


mama

Ocko

deti

1.

1.

1.

2.

2.

2.

3.

3.

3.

4.

4.

4.

5.

5.

5.

6.

6.

6.

Môžete prevziať niektoré povinnosti mamy alebo otca. Existuje také príslovie: "Šťastie nie je vták - nebude lietať samo." Ak je každý člen rodiny zaneprázdnený vlastným podnikaním, potom v dome vládne pohodlie, teplo, harmónia. Tam, kde všetky domáce práce ležia na jednom plecia, spravidla býva podráždenie a nedorozumenie.


4 strana: Doplňte príslovia:
Dom viesť - nie .... (trepať fúzy).

Stavať dom nie je ... (na hlavu si nasaďte klobúk).

Hosteska v dome, čo ... (palacinky v mede).

Keď je rodina spolu, a .... (duša je na mieste).

Vo vlastnej rodine a .... (kaša je hustejšia).

„House, ako všetci už dávno vedia,

Toto nie sú steny, ani okno.

Ani stoličky pri stole, toto nie je dom.

Domov je miesto, kde ste pripravení vracať sa znova a znova,

Zúrivý, jemný, láskavý a zlý, sotva živý.

Domov je tam, kde vám bude rozumieť

Kde dúfajú a čakajú

Kde zabudnete na zlé -

Toto je váš domov." (Pilkin).


Naša škola je pre našich žiakov druhým domovom. Toto je veľká školská rodina. Máme veľa tradícií - športové, sviatočné, pracovné, hrané.

Postavme si dom - šťastie z láskavých a čistých slov (láska, deti, starostlivosť, trpezlivosť, zodpovednosť, úcta, čistota).

5 strana: energizér "Impulz"

Postavme sa do kruhu. Spojme ruky. Vzájomným stláčaním rúk prenesieme „impulz“ tela. Pošlem "impulz". Prenášam „impulz“ tepla (láskavosť, radostná nálada, šťastie). Oddýchli sme si, nabrali nové sily. Obráťme stranu časopisu.


6 strana Je u vás doma vždy dobré počasie?

Konflikty vždy vznikali. Napodiv tvoria neoddeliteľnú súčasť medziľudských vzťahov. Konflikt je kolízia

opačné strany, názory, sily.

Vypočujte si podobenstvo (poučný príbeh). V starovekej Číne žila úžasná 100-členná rodina. Vládla v nej harmónia, láska a úcta.

Sláva rodu sa dostala až k samotnému cisárovi, ktorý tento rod navštívil.

Cisár sa uistil, že povesť nič nepreháňa, a spýtal sa staršieho: „Ako sa vám darí žiť v mieri a harmónii, bez hádok a bez toho, aby ste sa navzájom urážali?“ Ako odpoveď starší napísal 3 slová. Hádajte, čo sú to za slová? (láska, trpezlivosť, odpustenie).

Rodina je to, čo zdieľame pre všetkých,

Postupne: slzy aj smiech,

Vzostup a pád, radosť, smútok,

Priateľstvo a hádky, tlač ticha.

Rodina je to, čo je vždy s vami.

Nech sa ponáhľajú sekundy, týždne, roky

Ale steny sú drahé, dom tvojho otca -

Srdce v ňom zostane navždy!

7 strana: odraz nálady "Strom pocitov".

Vráťme sa k „stromu pocitov“, pomocou kúskov papiera nám povedzte, ako sa zmenila vaša nálada a emocionálny stav? chcem končiť

slová V.A. Suchomlinského.

Ďakujeme za vašu účasť, za vašu aktivitu. Rád som s vami komunikoval.

Bibliografia

1. Časopis "Vzdelávanie školákov" č.3, 2009, str.21-23

Anna Nikonová
Zhrnutie psychologickej lekcie "Rodina a rodinné hodnoty."

Zhrnutie psychologickej lekcie

„Rodina a rodinné hodnoty“.

Vysvetľujúca poznámka a.

Rodina je jednou z najväčších hodnôt, ktoré ľudstvo vytvorilo v celej histórii svojej existencie. Bez rodiny sa nezaobíde ani jeden národ, ani jedno kultúrne spoločenstvo.

Rodinné hodnoty sú hodnoty-normy a fungujú ako ideálny základ pre orientáciu, ideálne kritériá, na základe ktorých sa posudzuje realita a robí sa výber konania a konania (I. F. Dementyeva, O. G. Drobnitsky, O. V. Dybina, N. N. Nikitina, NS Rozov).

Ideálna rodina je nemysliteľná bez lásky. Láska je teplo, neha, radosť. To je hlavná hybná sila rozvoja ľudstva, pre čo všetci existujeme, čo tlačí človeka k neuváženým hrdinským činom. "Milujem, a to znamená, že žijem ..." (V. Vysockij)

Táto lekcia je určená pre žiakov základných škôl, aby pomohla deťom uvedomiť si, že rodiny sú ľudia, ktorých spája pocit lásky a zodpovednosti jeden za druhého.

Vytvorenie pohodlnej situácie pre tvorivé sebavyjadrenie študentov, prejavenie ich činnosti.

Lekcia je organizovaná podľa nasledujúceho plánu:

1. Rituál pozdravu.

2. Osvojenie si pravidiel práce skupiny.

3. Postoj k práci.

4. Práca na téme.

5. Získavanie spätnej väzby.

6. Rituál ukončenia triedy.

Cieľ: Definujte pojem „rodina“, vytvorte pojem „šťastná rodina“.

Úlohy:

1. Rozšírte pojmy „rodina“ a „šťastná rodina“, identifikujte jej znaky.

2. Rozvíjať reč, pozornosť, myslenie, pamäť. Vytvorte pohodlnú situáciu pre tvorivé sebavyjadrenie študentov, prejav ich činnosti.

3. Pestovať úctu k členom svojej rodiny, ľuďom staršej generácie, estetický vkus.

4. Podporovať súdržnosť a rozvoj nóbl kolektívu.

Vek detí: 7-10 rokov

Vybavenie: listy papiera, farebné ceruzky, fixky, pracovné listy s pravidlami pre prácu v skupine, kartičky s prísloviami v obálkach, diapozitív.

Priebeh vyučovacej hodiny.

Uvítací rituál.

Účel: Zoznámiť účastníkov navzájom, vytvoriť pozitívne emocionálne pozadie.

Technika:

1. Každý účastník sa osloví menom a povie o sebe pár slov. Vie pomenovať svoje motto alebo svoju hlavnú vlastnosť (dôstojnosť, osobitosť, záľuby atď.)

2. Úloha je nastavená - pomenovať, "odovzdanie úlohy v kruhu", toľko variantov názvu každého (postupne).

Inštrukcie:

„Teraz sa každý z vás predstaví skupine (povedzte sa menom) a povie o sebe pár slov. Môžete pomenovať svoje motto alebo svoju hlavnú vlastnosť (dôstojnosť, zvláštnosť, záľuby atď.). Potom, keď všetci pomenovali svoje mená, je potrebné „pri odovzdávaní úlohy v kruhu“ pomenovať čo najviac variantov mena každého (postupne) “.

1. Každý povie skupine, ako sa cítil, keď ho zavolali ostatní.

2. Akú farbu si spájate s náladou v skupine?

2. Cvičenie „Naše pravidlá“

Materiál: listy so základnými pravidlami práce.

Inštrukcie:

„Pri komunikácii je dôležité dodržiavať pravidlá. Vždy sa nájde niekto, kto hovorí, a ten, kto počúva. Existujú pravidlá, ktoré sú pri skupinovej práci a interakcii najdôležitejšie. čo je pre teba dôležité? Poďme sa pozrieť na pravidlá našej skupiny.”

1. Hovorte si menom.

2. Rešpektovať rečníka, vedieť počúvať, mať právo byť vypočutý.

3. Hovorte o tom, čo si myslíte a cítite tu a teraz – v rámci komunikácie v skupine.

4. Hovorte vo svojom mene („Myslím.“, „Myslím.“).

5 Aktívne sa zapájajte do toho, čo sa deje.

3. Cvičenie „Asociácie“.

Účel: aktivizovať tvorivú činnosť študentov, naladiť sa na prácu na téme hodiny.

Vytvorenie asociatívneho poľa so slovom „rodina“.

Na tabuli je slovo „rodina“. Študenti vyslovujú slová, ktoré odrážajú asociácie so slovom (mama, otec, obed, televízia, starostlivosť, láska atď.).

Inštrukcie:

Aké asociácie máte, keď počujete slovo „rodina“?

1. Aký obrázok naznačuje vaša fantázia?

2. Aké myšlienky, pocity, vnemy vznikajú v tomto prípade?

3. Aká je vaša rodina?

Práca na téme.

Čo myslíte, prečo človek potrebuje rodinu? (v rodine si všetci rozumejú, ľúbia sa, rešpektujú; starajú sa o seba, pomáhajú si).

"Ako sa objavila priateľská rodina."

Dávno tu bola rodina, v ktorej bolo 100 ľudí, no nebola medzi nimi zhoda. Sú unavení z hádok a sporov. A tak sa členovia rodiny rozhodli obrátiť na mudrca, aby ich naučil žiť v harmónii. Mudrc pozorne počúval prosebníkov a povedal: "Nikto ťa nenaučí žiť šťastne, ty sám musíš pochopiť, čo potrebuješ ku šťastiu, napíš, aká chceš, aby bola tvoja rodina." Táto obrovská rodina sa zhromaždila na rodinnej rade a rozhodli sa, že rodina je priateľská, je potrebné sa k sebe správať a dodržiavať tieto vlastnosti:

Pamätajte, chlapci, túto legendu.

Ak každý člen rodiny dodržiava tieto pravidlá, potom bude rodina vládnuť: mier a harmónia. To znamená, že každý bude šťastný.

"Populárna múdrosť hovorí"

Až do začiatku 20. storočia žilo v rodine spolu niekoľko generácií (nie náhodou vzniklo slovo: „sedem“ a „ja“). V rodine boli starí otcovia, staré mamy, mama, otec, deti, vnúčatá, pravnúčatá. Žili spolu, vždy si pomáhali. Niektorí sa zaoberali poľnohospodárstvom, iní pracovali na poli, starší bratia a sestry sa starali o mladších. Žili veselo, ctili si starobu, chránili mladých. Rodiny boli veľké a silné.

Príslovia a príslovia potvrdzujú, že v Rusku bola rodina priateľská. Pripomeňme si ich spoločne. Napríklad: "Celá rodina je spolu a duša je na mieste", "Poklad nie je potrebný, keď je rodina v poriadku."

Cvičenie "Atómy".

Účel: zhromaždenie elegantného tímu, rozdelenie do skupín.

Predstavte si, že každý človek je malý atóm a atómy, ako viete, sa dokážu spájať a vytvárať molekuly, ktoré sú pomerne stabilnými zlúčeninami.

Inštrukcie:

Teraz sa začnete nepravidelne pohybovať v priestore. Na môj signál (signál sa vyjednáva) sa spojíte do molekúl, počet atómov, v ktorých budem aj menovať.

Účastníci sa začnú voľne pohybovať v priestore a po vypočutí signálu od vodcu sa spájajú do molekúl. Potom sa molekuly opäť rozpadajú na jednotlivé atómy. Prednášajúci dá opäť signál, účastníci sa opäť spoja atď.

Skupinová práca.

Inštrukcia: každá skupina musí vytvoriť príslovie zo sady slov.

príslovia:

Rodina v hromade nie je strašidelná a oblak.

V rodine - a kaša je hustejšia.

Nebude nič dobré, ak bude v rodine nepriateľstvo.

Deti nie sú záťažou, ale radosťou.

Konverzácia.

Cieľ: formovať u žiakov chápanie rodiny, pomáhať pri porozumení medziľudských vzťahov vo vlastných rodinách.

Kto je vám vo vašej rodine bližší a drahší ako ktokoľvek iný na svete? (rodičia, mama a otec).

Prečo sú mama a otec najbližší na svete? Povedzte nám, aké sú vaše mamy? Čo robí matka pre svoje deti?

mama. Vždy sa bojí a stará sa o svoje deti. Bez ohľadu na to, akú má náladu, bez ohľadu na to, aká je unavená, mama ťa vždy nakŕmi, dá ti niečo na pitie, vypočuje a pohladí. Dá vám dobrú radu. Nieje to?

Pamätajte: keď ste chorí a ležíte v posteli a máte vysokú teplotu, aká pozorná a starostlivá je s vami v týchto dňoch mama! Dá vám liek. Nanášanie horčicových omietok a teplomeru. A šepká - hovorí ti také milé - láskavé slová, z ktorých bolesť ustúpi a choroba odíde.

A koľko rôznych vecí stihnú matky urobiť len za jeden deň! Ráno si pripravte raňajky. Sprac zo stola. Ukážte sa do školy. Mama je veľa hodín v práci. Ale ešte sa im podarí ísť do obchodu a uvariť večeru. Dajte všetko do poriadku v dome. Čítajte s vami knihu a hrajte sa. Umy sa a ulož ťa do postele. Potom vyperte, ušite a upletite a pozerajte televíziu. Toľko vecí za deň nezvládne ani jedna rozprávková čarodejnica! Aj keď má čarodejnica čarovný prútik... Ale moja mama taký prútik nemá. Avšak... Možno by moja matka nezvládla všetky tieto záležitosti, keby jej nepomohli... Kto? (otcovia)

- Oteckovia sú múdri, milí, silní. Vedia o všetkom na svete. Môžu veľa naučiť, niečo navrhnúť.

Nehnevajte svoje mamy a otcov, starajte sa o nich.

- Každý z vás vďačíte za svoje narodenie svojej mame a otcovi a oni sa zase objavili vďaka vašim starým rodičom a vaše prababičky a prastarí otcovia sa objavili na Zemi skôr ako vaše staré mamy a dedovia. Každá rodina má staršiu generáciu. Žili oveľa dlhšie ako vy a vaši rodičia, videli a vedia viac.

Zdvihnite ruky, ktorí máte starých rodičov. Ako často ich vidíš? ako komunikujete? (odpovede študentov)

Áno. Starších členov vašej rodiny – starých rodičov a možno aj prababičky a pradedov – musíte milovať a rešpektovať, správať sa k nim s úctou, nie rozčuľovať a starať sa o nich. Svoje vnúčatá majú predsa veľmi radi.

Zadanie: pokračujte v myšlienke b.

Mama a otec sú najviac...

Verím svojim tajomstvám...

Milujem svoju babičku za...

Považujem svoju rodinu za...

Chcem zaželať svojim príbuzným ...

Cvičenie „Kreslenie rodiny“.

Účel: rozvoj kreativity,

Inštrukcie:

A teraz vás chcem požiadať, aby ste nakreslili svoju rodinu. Deti kreslia na tému „Moja rodina“. (Výkresy sa potom môžu použiť ako základ pre skúšobný výkres).

Cvičenie "Barometer nálady".

Účel: zhrnúť lekciu, získať spätnú väzbu.

Pokyny: Účastníci sú vyzvaní, aby ukázali svoju náladu (ako barometer ukazuje počasie) iba rukami: zlá nálada - dlane sa navzájom dotýkajú, dobrá - ruky sú roztiahnuté.

Rituál ukončenia triedy.

Cvičenie "Laskavé teplo"

Účel: podporiť súdržnosť skupiny, ukončiť triedu vrúcnou, priateľskou nôtou.

Inštrukcie:

Postavte sa do kruhu, držte sa za ruky. Teplo pôjde odo mňa doprava, to znamená, že susedovi sprava zľahka potrasiem rukou, bude ďalší a tak ďalej v kruhu. Vyskúšajme. Teraz so zatvorenými očami.

Mám pocit, že je tu viac tepla, keďže každý z vás pridal kúsok svojho tepla. Nech vás neopúšťa a nehreje. Zbohom!

Ciele: systematizovať vedomosti detí o pojme „rodina“, upevniť myšlienku zloženia rodiny. Zlepšite schopnosť zostaviť príbeh o vašej rodine podľa schémy (eidetickej). Rozvíjať schopnosť tvoriť prídavné mená od podstatných mien. Pomôžte deťom správne používať rodové a číselné podstatné a prídavné mená. Pokračujte v rozvíjaní schopnosti odpovedať na otázky učiteľa celými vetami. Aktivizovať slovnú zásobu detí na základe prehĺbenia vedomostí o ich rodine. Zlepšiť dialogickú formu reči. Povzbudzujte deti, aby sa pokúsili vyjadriť svoj názor. Pokračovať v používaní zdraviu prospešných technológií (medzihrová masáž a prstová gymnastika). Pokračujte v učení detí deliť slová na slabiky, určovať prvú a poslednú hlásku v slove. Opravte ordinálny a kvantitatívny účet, čísla do 10, priestorové vzťahy (vľavo, vpravo, hore, dole). Pokračujte v učení detí strihať symetrické predmety z papiera preloženého na polovicu (okvetné lístky). Rozvíjajte pocit hrdosti na svoju rodinu, emocionálnu citlivosť, tvorivú nezávislosť, estetický vkus. Pestovať lásku a úctu k svojej rodine, príbuzným a priateľom, túžbu postarať sa o nich.

Materiál: usporiadanie domu, obrázky členov rodiny; opravná tabuľka "Rodina", schéma opisného príbehu o rodine (eidetická); hádanky, príslovia o rodine; oblak a slnko (podľa počtu detí); krabica, červený štvorec; kartón rôznych farieb (d = 20x20cm), žltý štvorec (d = 3x3cm), obdĺžnik (d = 8x3cm), obrúsky, štetce, handričky, lepidlo, nožnice, ukazovátko.

Prípravné práce:

1. Pozorovať a pamätať si, aké povinnosti a akú prácu robia členovia rodiny doma.

2. Rozprávať sa doma s rodičmi o svojej rodine, učiť sa naspamäť príslovia a porekadlá o rodine.

3. Príbehy detí o členoch ich rodiny.

4. Učenie sa prstovej hry „Rodina“, hra medzimasáže (slová).

2. Kto ťa naučí zatĺcť klinec

Dám auto riadiť,

A on vám povie, ako byť odvážny

Silný, obratný a šikovný?

Všetko, čo viete

Toto je náš obľúbený ... (otec)

3. Voňavý džem, pochúťkové koláče,

Vynikajúce palacinky od vašej milovanej ... (babičky).

4. Nepracoval z nudy,

V rukách má mozole

A teraz je starý a šedý,

Môj drahý, milovaný ... (dedko).

5. Kto je ten vtipný malý

Rýchlo sa plaziť po bruchu?

Úžasný chlapec -

Toto je môj najmladší ... (brat).

6. Kto miluje mňa a môjho brata

Ale miluje sa viac obliekať?

Veľmi módne dievča

Moja milovaná sestra).

Vychovávateľ: Poďme teraz na zoznam všetkých členov rodiny (zoznam detí)

Vychovávateľ: Koľko členov rodiny je v tomto dome?

Vychovávateľ: Len 7 členov rodiny.

Vychovávateľ: K číslu 7 pridám „ja“, čo sa stane? ...

Vychovávateľ: rodina.

Vychovávateľ: Rodina je skupina ľudí, ktorí žijú spolu.

Vychovávateľ: Kto môže povedať, kto je najstarší v rodine Petit?

Vychovávateľ: Kto môže povedať, kto je z Petitovcov najmladší?

Vychovávateľ: Koľko detí je v rodine? Uveďte ich.

Vychovávateľ: Koľko dospelých je v rodine? Uveďte ich.

Vychovávateľ: Ako sa dá nazvať mama a otec jedným slovom?

Vychovávateľ: Koľko mužov je v Petitovej rodine? Pomenujte ich

Vychovávateľ: Uveďte zoznam žien. Koľko ich je celkovo?

Vychovávateľ: Chlapci, povedzte mi, akú rodinu má Petya: veľkú alebo malú?

deti: Veľký.

Vychovávateľ: Správny. Rodiny s tromi, štyrmi, piatimi deťmi sú veľké rodiny.

Vychovávateľ: Máme v našej skupine deti, ktoré majú v rodine veľa detí?

Vychovávateľ: Rodina, v ktorej vyrastá jedno dieťa, sa nazýva malá.

Vychovávateľ: Zdvihnite ruky, kto má v rodine jedno dieťa? Tu máte malú rodinu. Ale nič, čoskoro možno budeš mať brata alebo sestru.

Vychovávateľ: Chlapci, pozerajte pozorne, na koho sme zabudli? (Upozorňujem deti na povalu, kde sedí mačka Murka). Je podľa vás aj kocúr Murka Petina rodina? (Detské zdôvodnenie). Mačka je obľúbené domáce zviera, ale nie člen rodiny. Murka má vlastnú rodinu: mačku a mačiatka. Aké ďalšie domáce zvieratá poznáte? (Zoznam detí)

Vychovávateľ: Chlapi, čo myslíte, prečo človek potrebuje rodinu? (Detské úvahy)

Je pravda, milovať sa navzájom, starať sa o seba, vychovávať a vzdelávať deti, hovoriť k sebe láskavo.

Vychovávateľ: Na príklade Peťovej rodiny sme videli, že má priateľskú a veľkú rodinu. Teraz sa porozprávajme o našej rodine, ktorá používa túto schému.

Kto chce hovoriť o svojej rodine?

(Schéma eidetickej „rodiny“ - povedia 3-4 ľudia.)

Vychovávateľ: Je dobré, že všetci máte rodinu. Ste tie najšťastnejšie deti na svete, pretože vaše rodiny sa milujú, starajú sa o seba, žijú spolu šťastne a priateľsky. A je jedno, či je vaša rodina veľká alebo malá, hlavné je, aby v rodine bol vždy pokoj, priateľstvo, úcta, láska k sebe navzájom.

Vychovávateľ: Chlapci, chcete sa hrať s prstami? (Áno)

Postavíme sa do kruhu (Deti urobia kruh).

- Čo mám? (Prsty)

- Koľko prstov je na jednej ruke? (Päť)

- Koľko prstov je na 2 rukách?

- Zapamätajme si meno každého prsta na ruke a toho, ktorý z členov rodiny sa dá nazvať týmto prstom (Deti si pamätajú meno každého prsta a každý prst sa nazýva jeden člen rodiny).

Vychovávateľ: Teraz si spomeňme prstová hra "Rodina"

Tento prst je starý otec

Tento prst je babička

Tento prst je ocko

Tento prst je mama

Tento prst som ja

Priateľská rodina spolu.

Vychovávateľ: Chlapci, teraz sa pozrime na túto tabuľku. Zavolajme
predmety, ktoré sú zobrazené na stole (Deti vypisujú predmety, ukazuje učiteľka).

- Nájdite mamu na stole. Kde stojí mama? Ktorý riadok?

- Ukáž mi veci, ktoré môže mama použiť?

- Pozri, ktorý ďalší rodič je zobrazený na stole? V ktorom pruhu je otec?

- Nájsť na stole veci, ktoré otec chce?

- Pozri a povedz mi, kto sa môže hrať s bábikou? V ktorom pruhu je vaša dcéra? Kde to je?

- Aké veci potrebuje vaša dcéra?

- Ukáž mi panvicu? Kto sa nachádza nad panvou? Kto je pod panvou? Kto je vľavo? kto je vpravo?

- Nájdite si plavky. Aký je prvý zvuk v tomto slove? Aký je posledný zvuk?

- Ukáž mi auto? Koľko slabík obsahuje slovo písací stroj? Aký je prvý zvuk?

- Nájsť matriošku? Aký je prvý zvuk v tomto slove? Koľko slabík obsahuje toto slovo?

Vychovávateľ: Tu je počet položiek, ktoré potrebujete pre rodinný život.

Vychovávateľ: Deti, aké je ročné obdobie? (jeseň).

Správny. Doprajme si teraz masáž hry, aby sme boli na jeseň silní a zdraví.

Hra vzájomná masáž.

(Deti stoja v kruhu vo dvojiciach jeden po druhom)

Dážď, dážď! Potrebujeme

Rozptýliť domov

(S dlaňami)

Hrom, hrom! Ako delá

Dnes je sviatok u žabiek

(s kamerami)

Zdravas, zdravim! Leje krúpy

Všetci sedia pod strechami

(prst)

Len môj malý brat v mláke

Ryba pre nás na večeru

(hladkanie po chrbte dlaňami)

Vychovávateľ: Chlapci, ako sa cítite po masáži?

Vychovávateľ: Mám pre teba darček. Chcete vedieť, ktorý? Potom sa postavte vedľa seba. Toto je krabica. Táto škatuľka nie je jednoduchá, ale magická "Krabica milých a láskavých slov." Chlapci, volajú vás láskavo doma? (Áno). Voláte svojim blízkym láskyplne? (Áno). Takže mám štvorčeky na tanieri, sú čarovné. V každom poli je potrebné povedať milé a láskavé slovo a vložiť ho do rakvy a rakva si tieto slová ponechá (Deti striedavo volajú milé a láskavé slová, vložte políčka do rakvy).

Vychovávateľ: Výborne, chlapci, poznáte veľa milých a láskavých slov. Zatvorme našu škatuľku, aby sa slová nepoplietli a nezabudli.

Vychovávateľ: Chlapci, sadnite si na stoličky. miluješ svoju rodinu? (Áno) Ako im vyjadrujete svoju lásku? (Detské úvahy)

Vychovávateľ: Je pravda, že robíme dobré skutky a zlých by sme mali robiť čo najmenej, aby sme nepohoršili svojich rodičov. Aký je podľa vás smútok? (Odpovede detí). Teraz si zahráme hru dobrých a zlých skutkov. Každému dám slnko a obláčik. Ak pomenujem dobrý skutok, zdvihneš slnko, ak zlý - oblak. Buďte pozorní.

Hra Dobré a zlé skutky

Vychovávateľ: Rob viac dobrých vecí ako zlých, aby si neznepokojil svojich rodičov.

Vychovávateľ: Rodina je to najdôležitejšie, čo človek má, a preto je v každej dobe ruština. Ľudia si vymýšľali príslovia a príslovia o rodine. Postavme sa do kruhu, podáme si loptu a pomenujeme príslovia a porekadlá o rodine (v kruhu si deti podajú loptu a pomenujú príslovia a porekadlá o rodine).

Vychovávateľ: Koľko prísloví a prísloví poznáte o rodine!

Vychovávateľ: Chlapci, čo to môže byť za rodinu?

Vychovávateľ: Veľký aj malý, priateľský, veselý, silný, šťastný, pracovitý, starostlivý. Ako chápete slová „šťastná rodinka“? Toto je rodina, kde sa milujú, starajú sa o seba, pracujú a odpočívajú spolu, spomínajú na svojich predkov; žiť v radosti a priateľstve.

Vychovávateľ:Šťastná rodina je ako krásny kvet, teraz sme s vami
prilepíme tento čarovný kvietok. (Deti sedia pri stoloch).

Vychovávateľ: Pripomeňme si, z čoho kvet pozostáva?

deti: Zo stredu a okvetných lístkov.

Vychovávateľ: Aký geometrický útvar budeme lepiť do stredu?

deti: Z Námestia

Vychovávateľ: Aká farba?

deti:žltá

Vychovávateľ:Čo je potrebné urobiť, aby ste získali kruh?

deti: Odrežte rohy a zaokrúhlite.

Vychovávateľ: A z akého tvaru urobíme okvetné lístky?

deti: Z obdĺžnika

Vychovávateľ: Okvetné lístky nášho kvetu sú rôznej farby a každý okvetný lístok bude predstavovať kúsok šťastnej rodinky.

Ako vidíš svoju rodinu, toľko lístkov a lepidla. Nie je potrebné brať všetky obdĺžniky v tanieri. Na konci práce pomenujete každý lupeň kvetu, čo pre vás znamená. Teraz vám pripomeniem, ako odrezať okvetné lístok. Obdĺžnik musíte zložiť na polovicu, orezať rohy tak, aby zodpovedali, prejdite prstom pozdĺž línie skladania, aby ste získali 2 symetrické polovice obdĺžnika. Prstami ľavej ruky vezmite obdĺžnik zo záhybu, dvoma prstami vezmite nožnice do pravej ruky: palcom a ukazovákom, odstrihnite rohy dole a zaoblete, potom odstrihnite roh hore a zaokrúhlite vypnuté. Odhaľujeme. Čo sa stalo? (Okvetný lístok). A taký je každý okvetný lístok.

Ty doma lepíš kvietok a ja kvietok tiež. Dostať sa do práce. (Deti lepia kvietok).

Vychovávateľ: Aký krásny kvet sa z každého stal. Darujte doma rodičom kvetinu, povedzte im to. Čo znamená každý okvetný lístok. Postarajte sa o svoj kvet, uchovajte ho. Nechajte ho byť talizmanom vašej šťastnej rodiny.

Vychovávateľ: Chlapci, o čom sme sa dnes bavili v triede? (Rodine) Čo treba urobiť, aby bola rodina silná a priateľská, šťastná? (Odpovede detí).

Na konci hodiny deti tanec na pieseň Ermolova „Moja rodina“.

Zhrnutie lekcie „Rozdelenie povinností v rodine“ (vek 14-16 rokov)

Zaripova Fairuza Amirovna, vychovávateľka
Miesto výkonu práce:Štátna inštitúcia Republiky Komi "Sirotinec č. 4" v Usinsku
Pre tých, ktorí prežili detstvo medzi múrmi sirotinca, je vytvorenie vlastnej rodiny možno tým najmilovanejším snom. Preto je príprava žiakov na vytváranie rodiny a rodinného života jedným z hlavných smerov v práci učiteľa detského domova. V triede sa žiaci pri individuálnych rozhovoroch oboznamujú s historickými tradíciami rodinných vzťahov, modernými pohľadmi na rodinu, základmi rodinného práva. Tu je jedna z tých lekcií o rodinných vzťahoch.
Cieľ: formovať túžbu žiť v harmonickej, priateľskej rodine.
Úlohy:
správne učiť, rozdeľovať povinnosti v rodine;
pomôcť vytvoriť správny postoj k rodine;
pestovať u žiakov zodpovedný prístup k vytváraniu vlastnej rodiny v budúcnosti;
formovanie duchovných a morálnych vlastností jednotlivca;
pestovanie lásky a úcty k rodine.
Aktivity: rozhovor - dialóg, hra.
Inovatívne technológie: využitie IKT na podujatí (prezentácii), osobnostne orientované technológie, technológie šetriace zdravie.
Priebeh podujatia.
Úvodné slovo vychovávateľky:
Dobré popoludnie, milí chlapci! Dnes pokračujeme v cykle lekcií venovaných rodine. Pred niekoľkými rokmi vedci v rámci rozsiahlej štúdie položili dospievajúcim otázku: čo je pre vás najcennejšie. A na prekvapenie vedcov, najväčšou hodnotou pre dospievajúcich bol „šťastný rodinný život“. Áno, práve v rodine sa ľudia o seba starajú, zdieľajú radosti i strasti. Zrodenie rodiny je dôležitou etapou života každého z nás. A aby nám rodinný život prinášal šťastie, je potrebné vedieť správne budovať vzťahy. Dnes si povieme niečo o povinnostiach manželov v rodine.
Vypočujte si podobenstvo s názvom „Rozdelenie povinností“.
(snímka 1)
(deti počúvajú podobenstvo, diskusia podľa obsahu)
- Je vaša žena spokojná so svojím rodinným životom? prečo?
-Posudzuje manžel manželkine domáce úlohy správne?
- Aká je hlavná myšlienka podobenstva?
(odpovede detí)
Vychovávateľ: Základom priateľskej rodiny je kompetentné rozdelenie rolí, práv a povinností. Ako to, že?
Napríklad existuje rodina MY a rodina JA + JA a v týchto rôznych rodinách sa otázka rozdelenia domácich prác a povinností rieši po svojom.
Rodina MY - zodpovednosť v podstate každého, kto môže a vie viac: robí to rád. Uveďte príklady.
(odpovede detí)
Rodina I + I - veľká rodinná záťaž pre toho, kto sa viac zaujíma o vzťah, kto je viac závislý a kto iný môže byť viac zaťažený...
(snímka 3)
Existujú tri hlavné pravidlá pre rozdelenie rodinných povinností:
individuálne preferencie (kto chce, chce viac);
zručnosti a schopnosti (kto vie, čo je najlepšie, to robí);
prospech (dieťaťu v rodine zveríme to, čo bude pre neho užitočnejšie ovládať pre jeho budúci dospelý život)
(snímka 4)
Individuálne preferencie sú najjednoduchšie a najzreteľnejšie. Niektorí ľudia napríklad radi viac umývajú riad ako vynášajú smeti. A tento odpad môže niekto ľahko chytiť aj cestou do práce. Pre ženu je ťažké ísť na trh pre ťažké nákupy, ale pre muža je zábavné natiahnuť si nohy: páči sa mu to a je to užitočné.
Historicky sa zároveň muži v rodine v princípe viac venujú zarábaniu peňazí. A ženy - upratovaním: v tom je určitý význam: muži a ženy sa navzájom líšia nielen navonok, ale aj charakterom a preferenciami. Pre mužov je jednoduchšie, príjemnejšie a zaujímavejšie robiť prácu a zarábať peniaze. Pre ženy - výchova detí a nastolenie útulnosti.
(snímka 5)
Je normálne, ak sú všetky domáce práce na žene a muž len pozerá televíziu? Alebo je správne, ak manžel robí všetko spoločne a rovnako: manžel a manželka pripravujú jedlo, umývajú podlahy a perú oblečenie?
(snímka 6)
(odpovede detí)
Vychovávateľ: Alebo by možno všetky domáce práce mal robiť manžel, zatiaľ čo manželka je v tomto čase zaneprázdnená sama sebou, ako v modernej Číne? Neexistuje jediná správna odpoveď pre všetkých. Odpovede na túto otázku do značnej miery závisia od toho, ako ste boli vychovaný, v akom prostredí sa nachádzate a aké vzťahy máte vo svojej rodine. Preto sa už v dospievaní musíte pripraviť na rodinný život, zapojiť sa do sebavzdelávania.
Teraz si vyberte tie výroky o rodinných vzťahoch, ktoré sú vám najbližšie. Vysvetlite svoj výber.
1. Muž nájde v živote správny cieľ a žena nájde muža so správnym cieľom.
2. Byť ženou znamená naučiť sa byť „nasledovateľkou“, nie „riaditeľkou“.
3. Rodina je tam, kde je muž ctený, žena milovaná, deti sú bezstarostné a šťastné.
4. Zárukou rodinného šťastia je láskavosť, úprimnosť, ústretovosť.
(snímka 7)
(deti vysvetlia svoj výber)
Vychovávateľ: Pozorovania ukázali, že v šťastných rodinách, kde je vzťah medzi manželmi vynikajúci, nie je pochýb o tom, kto by mal robiť akú prácu ktorému manželovi. K rozdeleniu povinností manžela a manželky tam dochádza prirodzene, akoby „automaticky“, a preto nie je spor o to, kto má aké povinnosti v rodine vykonávať.
(snímka 8)
A teraz si zahráme hru s názvom „Budem ...“.
(Na túto hru potrebujete niekoľko malých papierikov, na ktorých sú napísané povinnosti. Každý papierik je poskladaný tak, aby to, čo je napísané, nikto nevidel. Deti by sa mali striedavo vyberať zo zásobníka a papieriky rozkladať, čítať na ňom, aký osud ich čaká. V tomto prípade každé rozloženie papiera sprevádzajú slová: "Budem ..." - a to, čo je napísané, bude pokračovaním frázy. Zodpovednosti môžu byť nasledovné : umývať riad, vynášať smeti, zarábať peniaze atď.)
(hra, zovšeobecnenie na základe výsledkov hry)
Vychovávateľ: Spomeňme si, o čom sme hovorili v lekcii? Čo si pamätáš? Tiež dúfam, že vaša rodina bude súdržná rodina a ako v správnej rodine v nej bude vládnuť rešpekt a vzájomné porozumenie a interakcia. Rád by som vám pripomenul úžasné slová: "Ten dom je dobrý tam, kde sú dobrí jeho obyvatelia." Prajem vám všetkým vzájomný rešpekt a harmóniu. Nech je v každom z vašich domov a v našom spoločnom veľkom dome teplo, slnečno a útulne.

Téma: "Moja rodina"

Cieľ... Formovanie pocitu spolupatričnosti k vašej rodine; kreatívne sebavyjadrenie.

Úlohy: naďalej formovať pozitívny obraz sveta a pojem „rodina“. Uvedomenie si úlohy rodiny.

Priebeh lekcie:

pozdravujem.

Žiaci vyslovujú slovo „ahoj“ s rôznou intonáciou. Ak je pre niekoho ťažké vybrať určitú intonáciu, potom to učiteľ zavolá. Uistite sa, že posledná intonácia je pozitívna.

Učiteľ: „Ahoj! V minulej lekcii sme hovorili o tom, prečo človek potrebuje svoju rodinu a dnes vás chcem pozvať na pokračovanie tejto témy. Poďme si s tebou zahrať hru."

Hra "Pravda - Nepravda!":

Učiteľ: „Poviem vám pár fráz, a ak so mnou súhlasíte, zdvihnite obe ruky a ak nesúhlasíte, pokojne si sadnite.

- Rodina sú všetci moji priatelia a známi.

- Rodina som ja.

- Moji rodičia môžu byť mladší ako ja.

- Babička je mama mojej mamy.

- Dedko je otec môjho otca.

- Rodina sú ľudia, ktorí sa majú radi.

- Moji starí rodičia sú moji rodičia.

- Som dcéra mamy a otca.

- Všetci ľudia potrebujú rodinu.

Učiteľ: "Dnes budeme maľovať našu rodinu." Deti kreslia tri obrázky: "Moja rodina", "Moja rodina na obrázkoch zvierat", "Moja rodina na obrázkoch rozprávkových hrdinov." Počas kreslenia si môžete zapnúť pokojnú hudbu. Keď sú kresby pripravené, deti o nich hovoria.

Konverzácia "Čo znamená milovať svojich rodičov?":

Prečo je dôležité v rodine sa milovať?

Ako môžete vyjadriť svoju lásku svojim rodičom?

Ako sa naučiť nerozčuľovať blízkych?

Ako sa správať pri vine?

Ako sa naučiť porozumieť nálade rodičov?

Ako zlepšiť náladu otcovi, mame?

Ako pomôcť mame s upratovaním?

Aké rodinné sviatky spoja rodinu?

Ako môžu muži v rodine zariadiť skutočnú dovolenku pre mamu a sestru?

Ako prejaviť osobitnú pozornosť matke, aby cítila pozornosť a starostlivosť svojho syna?

Myslíte si, že skutočný chlap, majster, zvládne všetky domáce práce?

Výsledok lekcie.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Téma: "Moja rodina"

Cieľ ... Formovanie pocitu spolupatričnosti k vašej rodine; kreatívne sebavyjadrenie.

Úlohy: naďalej formovať pozitívny obraz sveta a pojem „rodina“. Uvedomenie si úlohy rodiny.

Priebeh lekcie:

pozdravujem.

Žiaci vyslovujú slovo „ahoj“ s rôznou intonáciou. Ak je pre niekoho ťažké vybrať určitú intonáciu, potom to učiteľ zavolá. Uistite sa, že posledná intonácia je pozitívna.

Učiteľ: „Ahoj! V minulej lekcii sme hovorili o tom, prečo človek potrebuje svoju rodinu a dnes vás chcem pozvať na pokračovanie tejto témy. Poďme si s tebou zahrať hru."

Hra "Pravda - Nepravda!":

Učiteľ: „Poviem vám pár fráz, a ak so mnou súhlasíte, zdvihnite obe ruky a ak nesúhlasíte, pokojne si sadnite.

- Rodina sú všetci moji priatelia a známi.

- Rodina som ja.

- Moji rodičia môžu byť mladší ako ja.

- Babička je mama mojej mamy.

- Dedko je otec môjho otca.

- Rodina sú ľudia, ktorí sa majú radi.

- Moji starí rodičia sú moji rodičia.

- Som dcéra mamy a otca.

- Všetci ľudia potrebujú rodinu.

Učiteľ: "Dnes budeme maľovať našu rodinu." Deti kreslia tri obrázky: „Moja rodina“, „Moja rodina na obrázkoch zvierat“, „Moja rodina na obrázkoch rozprávkových hrdinov“. Počas kreslenia si môžete zapnúť pokojnú hudbu. Keď sú kresby pripravené, deti o nich hovoria.

Konverzácia "Čo znamená milovať svojich rodičov?":

Prečo je dôležité v rodine sa milovať?

Ako môžete vyjadriť svoju lásku svojim rodičom?

Ako sa naučiť nerozčuľovať blízkych?

Ako sa správať pri vine?

Ako sa naučiť porozumieť nálade rodičov?

Ako zlepšiť náladu otcovi, mame?

Ako pomôcť mame s upratovaním?

Aké rodinné sviatky spoja rodinu?

Ako môžu muži v rodine zariadiť skutočnú dovolenku pre mamu a sestru?

Ako prejaviť osobitnú pozornosť matke, aby cítila pozornosť a starostlivosť svojho syna?

Myslíte si, že skutočný chlap, majster, zvládne všetky domáce práce?

Výsledok lekcie.


Prečítajte si tiež: