Origami na tému jar v prípravnej skupine. Synopsa otvorenej lekcie dizajnu v seniorskej skupine na tému: "Loď" (origami). Zhrnutie GCD pre deti na tému "Glade s kvetmi a motýľmi": kolektívna práca v technike origami

Svetlana Bojko
Náčrt hodiny origami pre prípravnú skupinu „Čakáme na jar“

Téma: „My čakanie na jar» .

Ciele: Na zovšeobecnenie vedomostí chlapov o jar, o prebudenej prírode, o jej jemných farbách, o prvých jarných hrách a zábave.

Naučiť deti, ako vyrobiť loď pomocou technológie origami.

Vštepovať zručnosti presnosti a pozornosti v práci, rozvíjať tvorivé schopnosti.

Vizuálne pomôcky: ilustrácie lodí a člnov, čln vyrobený technikou origami.

Nástroje a materiály: papier pre origami alebo farebný papier, nožnice, karta s pokynmi.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Organizačný moment.

Pozdravy, témy správ a ciele triedy.

2. Hlavná časť triedy.

Rozhovor s chalanmi o jar(vpredu).

Otázky:

1. Prišiel Jar... Čo to znamená, že príroda ožila?

2. Aké farby sa maľujú Jar?

3. Aké hry najobľúbenejší na jar?

4. Radi spúšťate člny pozdĺž potokov a rozmrazených čiar?

Príbeh učiteľa.

Mnohí sú prekvapení, keď to slovo počujú « origami» ... Medzitým každý človek pravdepodobne aspoň raz v živote vytvoril najjednoduchší výrobok zo štvorcového listu papiera - loď alebo lietadlo.

Toto umenie sa zrodilo v Japonsku. V "Japonské kroniky" hovorí sa, že jeho začiatok sa datuje do 610. roku. Kto by si pri pohľade na jednoduchú loďku pomyslel, že spočiatku sa veľa významu investovalo do výrobkov vyrobených z papierového štvorca. Aj Japonci sa k papieru správali s úctou, ako ku všetkému krátkodobému, krehkému, živému na chvíľu. Verili, že v každom takom – motýli, kvapke rosy, tenkom papieriku – žije dych večnosti a človek ho musí vedieť zachytiť.

Štvorec je teda symbolom Kozmu, z ktorého veci prichádzajú na Zem a nadobúdajú tvar a papier, moment, v ktorom je uzavretý dych večnosti, sa stal rodičmi. ORIGAMI.

Dnes je veľa ľudí po celom svete zanietených pre umenie. origami.

Teraz si vyrobíme veľmi jednoduchú hračku – čln.

Učiteľ ukazuje ilustrácie lodí a člnov, skúma s deťmi kartičku s návodom na výrobu člna, hovorí, ako pracovať s papierom, aby ste si pri náhlych pohyboch neporezali prsty.

Praktická časť triedy.

Učiteľ dohliada na organizáciu pracovísk žiakov, dodržiavanie pravidiel bezpečnej práce, poskytuje individuálnu pomoc deťom, ktoré majú problém splniť úlohu.

3. Záverečná časť triedy.

Zhrnutie výsledkov práce, ukážka najlepších lodí, odstránenie nedostatkov v práci.

učiteľ: No, chlapci, vaše lode sú pripravené a môžete sa na nich plaviť. Aké to je vzrušujúce!

Na malej rieke

Vždy sa pobavím.

Voda tečie, tečie

Trblieta sa ako sľuda.

Znie to ako prúd ľadu

V rokline, pod horou,

V hustej zelenej tráve

Zakryla sa hlavou...

Potok krúti krúžky

Chveje sa na kamienkoch...

Je vo veľkej rieke

Beží s loďou.

Šťastnú plavbu vám! Do ďalšieho povolanie pripravte si krátky príbeh o tom, akú vzrušujúcu plavbu máte za sebou.

Súvisiace publikácie:

Náčrt plánu komplexnej hodiny s deťmi prípravnej skupiny "List od Dunna" Cieľom je podporovať rozvoj schopností detí v komunikácii a spolupráci. Úlohy na rozvoj emocionálne pozitívnej komunikácie, na upevnenie.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči pomocou metód a techník TRIZ a RTV "Terem-teremok" Metodický rozvoj synopsie "Terem - Teremok" Rozvoj reči metódami a technikami TRIZ a RTV + angličtina. Cieľ:.

Mestská predškolská výchovná inštitúcia materská škola všeobecného rozvojového typu s prednostným vykonávaním aktivít v smere.

Vypracovanie plánu rodičovského stretnutia „Vitajte“ METODICKÝ VÝVOJ na tému: "Interakcia medzi rodinami a predškolskými vzdelávacími inštitúciami." FORMOU VYPRACOVANIA PLÁNU RODIČOVSKÉHO STRETNUTIA. Téma: "Vitajte".

Vypracovanie fragmentu kalendárneho plánu jedného pracovného dňa Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola č. 126", Nižný Novgorod 2015 Vývoj fragmentu kalendára.

Téma týždňa "Prileteli vtáky" (II. juniorská skupina) Obdobie ___ ___ 8.04.15.-12.04.15 ___ Finále (názov, forma).

Vypracovanie kalendárneho plánu na jeden deň "Divoké zvieratá" 2. juniorská skupina. PLÁNOVANIE VÝCHOVNEJ PRÁCE 2. skupina mladší Téma: „Naši bratia“, „Divoké zvieratá“ Ciele: Obohatiť vedomosti.

Na tému „Jar“ pre materskú školu. Obišli sme celý internet a našli sme 20 neprerušených, ale zároveň jednoduchých jarných remesiel, ktoré si deti môžu vyrobiť vlastnými rukami.

Nielen materská škola potrebuje remeselné nápady s jarnou tematikou. Drotárstvo milujú aj deti, ktoré nechodia do škôlky a pravdepodobne ich bude zaujímať robiť niečo nové a nezvyčajné vlastnými rukami, napríklad jarný obláčik, objemovú dúhu z papiera, príp.

Mnohé z týchto remesiel môžu byť perfektným darčekom pre mamu alebo babičku 8. marca 2019 alebo na Deň matiek. Koniec koncov, nie je nič príjemnejšie ako remeslo, ktoré dieťa robí vlastnými rukami s myšlienkou, ako šťastná bude s ňou mama alebo babička. Čo zatajíme, niektorí to nosíme aj na ulici, aby sme sa pochválili, aký úžasný darček dieťa vyrobilo.

20 nápadov na jarné remeselné práce do škôlky

Hurá, sneh skončil. A pred nami sú tri mesiace s dažďami, búrkami, farebnými dúhami a nádhernými kvetmi. Že budeme zobrazovať remeslá na tému „Jar“, ktoré si deti vyrobia vlastnými rukami v materskej škole.

Na začiatok vám odporúčame vytvoriť oblak s dúhovým dažďom. Prevedenie a detaily závisia od vašej fantázie a vekových vlastností detí. Napríklad pre menšie deti ponúknite, že zo stužiek (tenších alebo hrubších) vyrobíte obláčik s dažďom, ale v staršej skupine môžete skúsiť vyrobiť objemné kvapky z farebného papiera.

A tu je niekoľko nápadov s objemnou dúhou z viacfarebného papiera pre remeslá na tému „Jar“. Návod ako na ne je na fotke.

Jednoduché remeslo pre deti, dokonca aj deti z mladšej skupiny to dokážu vlastnými rukami, za predpokladu, že pedagógovia vopred pripravia polotovary.

Takúto kyticu papierových hyacintov je možné vyrobiť vlastnými rukami ako darček pre mamu 8. marca alebo Deň matiek.

Jarné remeslo pre mladšiu a strednú skupinu materských škôl - kvety zo stužiek, papiera a zmrzlinových tyčiniek. Namiesto textilných stužiek môžete použiť papierový had, ktorý zostal po Novom roku.

Všetko je tu jednoduché: z farebného papiera vystrihnite srdiečka (tri na kvietok, jedno na papier), do každého z nich prepichnite dieru a navlečte ich na slamku na nápoje. Voila a „jarné“ remeslo je pripravené. Zostáva len priniesť do škôlky viac slamiek.

Pre toto remeslo musíte najskôr kresliť a rezať papierové kvety. Potom zo zeleného papiera poskladáme vejár a nalepíme naň pripravené kvety.

A takéto kvety vyrobené z drevených tyčiniek zvládnu aj batoľatá v škôlkarskej skupine, no budú im musieť trochu pomôcť lepidlom.

Motív papierových kvetov zakryjeme origami. Kliknite na odkaz a nájdite schému origami tulipánov.

Keď deti omrzí tvorenie, zašpinia sa od hlavy po päty lepidlom a strihajú nožnicami aj to, čo sa nedalo, vyzvite ich na kreslenie jarných kvietkov. Tu je niekoľko príkladov jednoduchých kresieb, ale púpavy a hyacinty naozaj treba kresliť prstami. Ak si želáte, môžete tieto kresby premeniť na aplikácie vyrezaním niektorých prvkov z farebného papiera.

A nakoniec - jarný strom s vtákmi, ktoré sa vrátili z teplých krajín. Kmeň stromu je kartónový rukáv z toaletného papiera alebo papierových utierok. Korunku, listy a vtáčiky sme vystrihli z farebnej lepenky a z vlnitého papiera „vyrezali“ hniezda a kvety, ktoré zmačkali.

Teraz máte veľa nápadov, ktoré zvládne každé dieťa. Veľa šťastia a inšpirácie!

Účel programu- rozvoj tvorivých schopností a kognitívnej sféry detí staršieho predškolského veku oboznamovaním sa s umením modulárneho origami.
Program krúžku „Modulárne origami“ je koncipovaný na 33 hodín (1 rok štúdia v prípravnej skupine, 1 vyučovacia hodina týždenne po 1 hodine), počas ktorých sú obe skupinové hodiny a poskytovanie individuálnej asistencie každému dieťaťu zo strany pedagóga. sa predpokladajú.
Obsah programu
  1. Teoretická lekcia "Zoznámenie sa s origami" (história smeru, typy).
  2. Oboznámenie sa s pojmom "základné formy" a ich aplikáciou v technike origami.
  3. Výroba základného tvaru "štvorec" a výrobkov z neho.
  4. Oboznámenie sa s konvenciami origami.
  5. Podmienky origami. Vrecko (peňaženka).
  6. "Štylizovaný kvet". Práca so základným tvarom „Trojuholník“.
  7. "Líška a pes". Naučte sa rozkladať ohýbaním. Oboznámenie sa s pojmom grafické obrázky, ich účelom. Plánovanie práce na základe grafických kariet s pokynmi.
  8. "Jachta a parník". Oboznámenie sa s technikami čítania origami diagramov. Cvičenia na rozdelenie obdĺžnikového a štvorcového obrobku v rôznych smeroch na rovnaké a nerovnaké časti.
  9. "Sklo". Zhotovovanie výrobkov technikou origami na základe inštruktážnych kariet (predmetových a grafických).
  10. "Sýkorka a Hýľ". Vytvorenie kompozície „Vtáky v lese“. Plánovanie práce na komponovaní kompozície. Dizajn produktu. Výstava prác.
  11. "Králik a šteňa". Oboznámenie sa s novým základným formulárom. Čítanie skladacích vzorov pomocou techniky origami. Zabezpečenie skladania papiera a techniky skladania.
  12. "Kačka". Opakovanie názvov základných tvarov. Opakovanie pravidiel používania nožníc. Remeselná výroba. Produktový dizajn, výstava.
  13. "Rozprávkové vtáky". Zostavte obrázky báječných vtákov a usporiadajte kompozície s týmito báječnými postavami.
  14. Vytvorenie kompozície "Hydina na trávniku". Obstarávanie produktov a zostavovanie panelov.
  15. Ryba a motýľ. (Teória a prax.) Opakovanie naučených základných foriem. Náčrt konvenčných značiek a schém skladania pre základné formy.
  16. "Lily". Produkt zložený z rovnakých dielov - modulov.
  17. Vytvorenie kompozície "Nádrž". Opakovanie naučených základných foriem. Náčrt konvenčných značiek a schém skladania pre základné formy.
  18. Ropucha. (Teória a prax.) Oboznámenie sa s konvenčnými symbolmi používanými v origami a základnými technikami skladania. Základné formy. Inštruktážne karty zobrazujúce proces skladania. Skladacie výrobky založené na jednoduchých základných tvaroch.
  19. "Vážka". Výber základného tvaru. Hovorte o hmyze žijúcom v blízkosti vodných plôch. Dekoratívny dizajn produktu.
  20. Vytvorenie kompozície "Ostrov v rybníku". Vytvorte kompozíciu prácou v skupine. Usporiadanie výstavy detských prác.
  21. "Parník". Skladanie obrobku pozdĺž a naprieč, vkladanie strán. Dekorácia diel vzormi podľa vlastného výberu.
  22. "Ponorka". Na základe základných tvarov ohýbaním menších strán obdĺžnika smerom k stredu. Lepenie ďalších častí špecifických pre produkt.
  23. Vytvorenie kompozície „Na mori“, príprava na výstavu.
  24. Zhotovenie pohľadnice "Kytica karafiátov" skladaním kvetov na základe preštudovaných základných foriem. Registrácia skladieb a pohľadníc.
  25. Vytvorenie kompozície "Ružové puky" skladaním kvetov na základe študovaných základných foriem. Registrácia skladieb a pohľadníc.
  26. "Snežienka" skladaním kvetov na základe naštudovaných základných tvarov. Registrácia skladieb a pohľadníc.
  27. "Plachetnica". Práca so základnými tvarmi a technika ohýbania menších strán obdĺžnika smerom do stredu. Lepenie doplnkových ozdobných dielov, charakteristických pre výrobok.
  28. "Veselý list". Skladanie tvarov diagonálne uchopením malého trojuholníka bez použitia základných tvarov.

Výroba snežienok technikou origami v seniorských skupinách materských škôl

Autor: Bogdanova Marina Alekseevna, vychovávateľka, GBOU Stredná škola č. 821 (predškolské oddelenie)
Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn priamo edukačných aktivít pre deti seniorskej, prípravnej skupiny (5-7r.) na tému "Jarná kytica". Tento materiál bude užitočný pre pedagógov starších skupín. Táto aktivita rozvíja estetické cítenie, ekologické myslenie, detskú kreativitu a lásku k prírode.

Zhrnutie GCD v seniorskej skupine na tému "Jarná kytica"

Integrácia vzdelávacích oblastí: "Poznanie", "Komunikácia", "Hudba", "Čítanie beletrie", "Umelecká tvorba"
Cieľ: Naučte sa vyrobiť kvetinu "Snežienka" pomocou techniky origami. Prostredníctvom poézie, hudby naučiť vidieť poetický obraz prírody. Rozvíjať estetické cítenie, ekologické myslenie. Podporujte lásku k prírode. Vzdelávacie úlohy:
Opakujte príznaky jari s deťmi;
Poskytnúť vedomosti o "snežienke" - ako prvosienka;
S pomocou poézie, hudby, naučte vidieť poetický obraz prírody;
Naučiť deti, ako vyrobiť snežienku pomocou techniky origami;
Naučte sa dodržiavať ústne pokyny;
Posilniť schopnosť čítať produktové diagramy;
Komunikatívne:
Upevniť slovník na jarné témy;
Naučte sa vyberať definície pre vlastnosti kvetov - snežienky;
Rozvíjať súvislú reč;
Vývojové úlohy:
Rozvíjať estetické pocity;
Ekologické myslenie;
tvorivé schopnosti;
Komunikačné schopnosti;
Jemná motorika rúk, očí;
Pamäť, pozornosť, priestorová predstavivosť;
Vzdelávacie úlohy:
Pestovať lásku k prírode;
Schopnosti spolupráce.

Vybavenie a materiály:

Demo: balík s listom, fotografie snežienok, 3 stojany, košík vyrobený z listov snežienky, 2 schémy "snežienka - origami", P.I. Snežienka Čajkovského.
Výdaj: lepidlo, obrúsky na lepidlo, štvorce so stranou 6 cm pre snežienky: modrá, ružová, biela.

Metodické techniky

: moment prekvapenia, zvažovanie ilustrácií, rozhovor, otázky deťom, čítanie beletrie, počúvanie hudby, predvádzanie a vysvetľovanie techniky produktu, produktívne činnosti detí, analýza a zhrnutie.

Prípravné práce:

Rozprávanie o jari, pozorovanie jarných javov, čítanie rozprávok „Dvanásť mesiačikov“ a „Snežienka“ od G.Kh. Andersen, ktorý vyrába listy pre snežienky pomocou techniky origami.
GCD ťah

Organizačná časť:

Deti sedia na vysokých stoličkách
- Tento balík nám poslali na jar z lesa.
Otvorí balík, vyberie list:
- „Drahé deti! V našom lese prišla skutočná jar. Rozkvitli prvé kvety. ktoré? Hádajte, či počúvate moju hádanku:
Prvý sa dostal z podzemia
Na rozmrazení.
Nebojí sa mrazu,
Malý
Posielam vám obrázky mojich obľúbených prvých jarných kvetov. Keďže si myslím, že nie sú v Moskve, a ak sa neobjavia, stará žena Zima sa môže vrátiť do mesta. Ak v meste nájdete snežienky, zima sa nevráti. Snežienky sú predsa poslami jari.
Učiteľ vystaví obrázky snežienok rôznych farieb

Čo myslíte, aké náznaky jari sme videli v našom meste.
- Čo myslíte, kde v meste zoženieme snežienky?
- Spomeňme si, kde sme počuli o týchto farbách?
- Aké rozprávky sme čítali o týchto kvetoch? ( „Dvanásť mesiacov“ od S. Marshaka, „Snežienka“ od G. H. Andersena)
- Pamätajte, prečo sa tak volá táto kvetina. Začína rásť pod snehom a objavuje sa skoro na jar. Hovoria mu tak – posol jari. Spod snehu sa objavili biele, modré alebo svetloružové kvety a ľudia vidia, že prišla jar. A potom v lete sa snežienka ukryje vo svojej cibuľke a naberie silu prezimovať a prebudiť sa hneď na budúcu jar.
- O týchto úžasných kvetoch bolo napísaných veľa básní. Pozývam vás, aby ste si vypočuli báseň Zoyi Alexandrovej „Snežienka“:
Číta báseň Z. Alexandrovej "Snežienka"
Na hrboľach pokrytých snehom,
Pod bielou snehovou čiapkou,
Našli sme malý modrý kvietok
Napoly zmrazené, mierne živé.
Muselo byť horúco
Dnes je ráno slnko
Kvet sa stal dusným pod snehom,
A myslel si, že je čas
A dostal som sa von ... A všetko okolo je ticho,
Nie sú tu žiadni susedia, je tu prvý.
Zajac ho videl,
Voňal, chcel jesť.
Potom pravdepodobne oľutovala:
"Si bolestivo schudol, priateľ môj!"
A zrazu bol našuchorený, biely
Studený marcový sneh.
Spadol, pošmykol sa na cestách...
Opäť zima, nie jar.
A z kvetu na tenkej stopke
Viditeľný je len uzáver.
A on, zo studenej modrej,
Ohýbanie slabej hlavy,
Povedal: „Zomriem, ale neľutujem:
Koniec koncov, jar sa so mnou začala!"
- Čo sa hovorí v tejto básni?
- Čo je to snežienka v tejto básni, ako ju opisuje autor?
- Myslíte si, že snežienka je v tejto básni slabá alebo silná?
- Dokonca aj skladatelia písali hudbu o týchto úžasných farbách. Ruský skladateľ P.I. Čajkovskij napísal hudbu, ktorá sa volá „Snežienka“. Vypočujte si, či sa táto hudba hodí k básni, alebo či má skladateľ nejakú inú snežienku.
Deti počúvajúce hudbu
- Akú snežienku vyrobil skladateľ?

Mnoho ľudí chce zbierať tieto jemné kvety, ktoré vyzerajú ako zvončeky. Ľudia zbierajú tieto jemné kvety do kytíc a neboja sa, že tieto kvety v zajatí bez cibúľ rýchlo odumrú. Obsahuje totiž všetky živiny pre kvety a kvety bez nej dlho nevydržia.
- Aké kvety môžete zbierať a aké nie?
- Existujú kvety, ktoré sa špeciálne pestujú na kytice. Hovorí sa im záhradníctvo. Sú narezané, odvezené do kvetinárstva. A kvety, ktoré rastú na poliach, lúkach, v lesoch, sa nesmú trhať. Rýchlo miznú. Mnohé sú uvedené v Červenej knihe a potom,
Ak vyberiem kvet
Ak vyberiete kvet
Ak si všetko ty a ty,
Ak všetci zbierajú kvety
Nezostanú žiadne kvety
A nebude tam žiadna krása. (T. Sobakina)
- Ako si myslíš, že môžeš obdivovať tieto kvety bez toho, aby si ich zbieral? Áno, dajú sa odfotiť, nakresliť, vyrezať alebo vyrobiť z papiera. Dnes si vyrobíme papierové snežienky. Kým sa však pustíme do práce, poďme sa zohriať.
Deti vstávajú.
Telesná výchova (E. Terpugová)
Snežienka sa prebudila (spoj dlane hore)
A natiahol sa, (rozpaž ruky)
Usmial sa na slnko (ruky do strán)
Dotkol sa zeme matke (ruky dole, naklonenie doľava a doprava)
Uklonený slnku, (nakloniť sa dopredu - dole)
Prekvapilo ma moje šťastie. (ruky na stranu)
Kvapky rosy ho zmyli, (imitácia pohybu - umýva)
Zvieratá a vtáky okamžite rozpoznali: (ruky na opasku, otáčanie zľava doprava)
"Snehulienka sa zobudila...
Sľubuje jar." (spojte dlane hore)
Snežienka, snežienka
Kvitne v lese. (rozpaž ruky)

3. časť - praktická

Deti sedia pri stoloch.
- Pozri, budeme robiť snežienky z papiera, ale nemáme nožnice. prečo? Áno. Dnes budeme skladať kvety z papiera. A ako sa volá táto technika? To je pravda - "origami". Vyrábame snežienku technikou origami. Tento košík naplníme kvetmi. Listy kvetov ste už vyrobili a dnes vyrobíme samotné kvety.
- Skutočné snežienky sú len biele, ale ľudia nazývajú snežienky všetky prvosienky, ktoré sa objavia na začiatku jari z cibúľ. Vyrobíme si viacfarebné snežienky. Aké farby papiera máte? Toto sú jemné kvety, ktoré budeme mať.
- Vezmite štvorec a zložte ho z rohu do rohu.
- Ohnite spodnú časť trojuholníka nahor. Záhyb nezabudneme dobre vyžehliť.
- Prevráťte figúrku jej rubovou stranou
- Ohnite konce rohov smerom nahor od stredu.
- Dostávame takú snežienku.
- A teraz sami vyrábate viacfarebné snežienky podľa tejto schémy alebo podľa inej schémy, podľa ktorej sme robili kvety.
Odhaľuje schémy.

Deti robia prácu. Potom ich učiteľ vyzve, aby strčili svoje snežienky do spoločného košíka, natrhali kvety, aby vytvorili krásnu kyticu a kyticu obdivovali.

Záverečná časť.

Aké snežienky máme s vami. Teraz už nemusíme zbierať snežienky, aby sme ich obdivovali. Máme vlastnú kyticu snežienok. A teraz môžete o týchto krásnych kvetoch nielen rozprávať, ale aj pozvať ich obdivovať. Takto sme splnili úlohu jari. A teraz môže pokojne kraľovať v našom meste.
Jar, jar! Prišla jar!
Teplo na krídlach prinieslo
A teraz na samom slnku
So vztýčenou hlavou
Modrá snežienka rozkvitla.
Je celý našuchorený, striebristý,
Malý stojí na slnku.
Je spoľahlivým poslom jari,
Nebojí sa chladného počasia.
Iné kvety prídu pre neho,
Je prvorodený medzi kvetmi.
(V. I. Kovalko Mladší žiaci v triede; 1000 vzdelávacích hier, cvičení, telovýchovných minút. - M.: Eksmo, 2007)

Zhrnutie GCD pre deti prípravnej školskej skupiny "Glade s kvetmi a motýľmi" (kolektívna práca v technike origami)


Autor: Safonova Olga Vladimirovna
Miesto výkonu práce: učiteľ, MBDOU "Materská škola" Camomile "kombinovaný typ", Kovylkino, Mordovská republika

Cieľ: zlepšiť kreativitu detí prostredníctvom origami.

Úlohy:
- oboznámiť deti s vývinovými fázami motýľa, zvláštnosťami jeho životného štýlu.
- upevniť schopnosť detí vytvoriť remeslo (motýľa) zo základného tvaru „dvojitého trojuholníka“ a doplniť obraz o potrebné detaily;
- upevniť schopnosť poskladať tulipánový kvet technikou origami s použitím základných tvarov "obálka" a "draka";
- rozvíjať jemné motorické zručnosti;
- rozvíjať oko, schopnosť pozorovať symetriu pri vytváraní vzoru na krídlach motýľa;
- rozvíjať zručnosti kolektívnej tvorivej činnosti;
- rozvíjať záujem o život hmyzu;
- rozvíjať schopnosť všímať si krásu prírody, túžbu ju obdivovať,
postarať sa o to.

Materiály na lekciu:
jarná lúka nakreslená na papieri Whatman;
zvonček;
ilustrácie s fázami vývoja motýľa;
motýľ;
operačné karty;
hudba „Waltz of the Flowers“ od P.I. Čajkovskij;
papier rôznych farieb;
nožnice;
lepidlo;
foto motýľov.

Prípravné práce:
rozhovor na tému: "Na našej ulici je jar"
prezeranie fotoilustrácií jarnej prírody.
čítanie príbehu G. Skrebitského „Na lesnej čistinke. Jar".
memorovanie poézie o jari.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Ahojte deti! Venujte pozornosť hosťom. Pozdravte ich. Dnes vás chcem pozvať na zaujímavú cestu na lesnú čistinku.
Aby sme tam mohli byť, musíme splniť jednu podmienku. Teraz sa bude musieť každý pohodlnejšie usadiť, zavrieť oči a neotvárať ich, kým nezačujete zvoniť čarovný zvonček.
Vychovávateľ:
Takže ... mihalnice idú dole
Oči sú zatvorené.
Ideme na jarnú lúku...
(znie pokojná hudba, vystavená je jarná lúka)
Tu prichádza mierny vánok
Dotýka sa našich líc
Žiariace slnko sa na nás všetkých usmieva.
Ľahko sa nám tu dýcha
Presne, rovnomerne, hlboko.
Tu prichádza vietor, náš priateľ
Všetkým privodil zimomriavky.
Dotkol sa zvončeka,
Zvonček zvoní (zvonček zvoní)
Vychovávateľ:
Deti, sme tu s vami a ocitli sme sa na jarnej lúke.
Povedz mi, aký je mesiac?
Čo sa v apríli zmenilo v prírode? (Slnko svieti jasnejšie, ohrieva zem, sneh sa roztopil, objavila sa zelená tráva, na stromoch napuchli puky, vyrástli malé listy, rozkvitli kvety, prileteli vtáky z teplých krajín, prebudil sa hmyz)
Aký druh hmyzu poznáte?
Pozval som vás na túto lúku, aby som vám porozprával zaujímavý príbeh. A o kom, sa dozviete uhádnutím hádanky.
Vypočujte si hádanku:
Chlpaté, zelené
Schováva sa v listoch
Aj keď existuje veľa nôh
Aj tak nemôžem bežať (Caterpillar)
Vychovávateľ: Takýto príbeh sa stal našej húsenici.
Bola raz jedna húsenica. Vyliahla sa zo semenníka, liezla po listoch a veľa jedla. Všetci sa jej smiali, bola taká škaredá. Raz sa húsenica rozhodla schovať sa do zámotku, aby ju nikto nevidel. Pohodlnejšie sa usadila na konári a zamotala sa do lepkavých nití.


Sadla si do nej, sedela a zaspala. Kým spala, prešla zima a prišla dlho očakávaná jar.
Slnko teraz vychádzalo veľmi skoro, zapadalo neskoro a svietilo tak horlivo pre každého na zemi a tak hrialo, že sa život stal zábavou. Svetlozelená hmla zahalila všetky brezy, všetky osiky v lese.
Čo si myslíte, že to bolo?

Správny. Boli to listy, ktoré začali kvitnúť. Tu sa začali lesné prázdniny.
Slávik pískal, cvakal v kríkoch, pri rieke hlasno kvákali žaby, medzi konármi bzučali májové chrobáky.
Húsenica sa tiež prebudila, vystrčila antény a len čo sa chcela úplne vyhrabať zo svojho kukly, cítila, že jej niečo na chrbte prekáža...
Vychovávateľ: Deti, čo jej bránilo pred húsenicou na chrbte?
deti: Krídla!
Vychovávateľ: Teraz sa pozrime, či je to tak?
Vychovávateľ:Čím sa stala naša húsenica?
deti: Do motýľa!
Na tohto krásneho motýľa sa premenila naša húsenica.


Počúvaj rozprávku ďalej... Otriasla sa a zrazu... odletela. Preletela nad jazierkom, pozrela sa doň ako do zrkadla a uvidela krásneho ... (motýľa). Áno, motýľ s obrovskými jasnými krídlami. "Kto je táto kráska?" - pomyslela si, - "Ach, to som ja! Som motýľ!" Letela nad lúkou a každý, kto ju videl, obdivoval: "Aký krásny motýľ!" Motýľ pocítil hlad a rozhodol sa nájsť lúku plnú žiarivých, voňavých kvetov. Na lúku priletel motýľ ... a bola tam len zelená tráva.
(zobrazuje lúčne zelený papier Whatman)
Vychovávateľ: Chlapci, ako môžeme pomôcť motýľovi?
deti: Kvety sa dajú vyrobiť.
Vychovávateľ:Čo ešte môžeš urobiť?
deti: Vytvorte motýle.
Aké jarné kvety poznáte?
Navrhujem, aby ste urobili tulipánový kvet pre motýľa. Tieto kvety rastú na jar nielen na našich záhonoch, ale nájdeme ich aj vo voľnej prírode na juhu našej krajiny.
Vychovávateľ: Deti, ale najprv si oddýchnime.

Fizminutka "Butterfly"
Ráno sa motýľ zobudil.
Natiahla sa a usmiala sa.
Raz - rosou si umyla tvár.
Dva - elegantne zakrúžkované.
Tri - sklonil sa a posadil sa.
O štvrtej odletela.
A o piatej - na mieste dediny.
(Deti vykonávajú pohyby v súlade s textom)

Vychovávateľ: Posaďte sa na svoje miesta.
Urobme jej kvetinovú lúku.

Budeme pracovať v podskupinách: "motýle" a "tulipány".

Pripomíname spôsoby výroby motýľa a tulipánu, zvážte operačné karty.



Pripomeniem symetrické usporiadanie vzoru na motýlích krídlach.
Pripravme si prsty na prácu.

Prstová gymnastika.
Húsenica, húsenica,
(dlaň jednej ruky sa „plazí“ ako húsenica po vnútornej strane druhej)
Motýlova dcéra,
(dlaň sa „plazí“ späť k ramenu na vonkajšej strane ruky)
Plazenie sa po steblách trávy
(to isté na druhej strane vertikálne)
Jedáva listy:
Om!
Om!
Om!
Om!
(jedna dlaň kĺže po druhej dlani a „uhryzne“ prsty druhej dlane na každej am
Jedol som, chcelo sa mi spať
(jedna ruka zovrie v päsť, druhá ju zakryje)
Zobuď sa (roztiahni dlane)
Otočený ako motýľ
(prekrížte si ruky v zápästiach)
Letel, lietal, lietal!
(mávajte prekríženými dlaňami ako krídlami)

Vychovávateľ: Poďme do práce. Pamätajte, že je potrebné vyhladiť každú líniu obrobku prstom, aby boli všetky remeslá čisté.

Kreativita detí. (Znie pokojná hudba. "Kvetový valčík" od PI Čajkovského).

Vychovávateľ: Na lúke tak rozkvitli krásne kvety. A teraz spolu s kamarátkami motýľ poletuje z kvetu na kvet celý deň. Niekedy sediaca na kvete úhľadne rozprestiera zamatové svetlé krídla
obzrie sa a hovorí: „Ako je tu dobre! Aký som šťastný, že tu žijem!"
Vychovávateľ: Deti, bavilo vás štúdium? Čo si mal rád?
deti: odpovede detí.
Vychovávateľ:Čo nové ste sa dnes naučili?
Si rád, že si pomohol motýľovi?
Výborne! Opatrujte sa, zľutujte sa nad všetkým živým, deti! Peer. počúvajte pozorne, ponorte sa do krásy prírody, starajte sa a zveľaďujte ju!
Analýza práce detí.
A ako darček pre vás ako spomienku na našu lekciu, fotografie motýľov!




Spôsob výroby motýľa




Otvárame námestie.


Otočíme štvorec.


Štvorec preložíme na polovicu, hornú a spodnú stranu spojíme farebnou stranou dovnútra.


Otvárame námestie.


Zatlačte na stred štvorca, vložte bočné trojuholníky a zložte ich na polovicu. Základný tvar dvojitého trojuholníka je teraz hotový.


Preložte dvojitý trojuholník na polovicu, aby ste určili stredovú čiaru.


Ohnite strany horného trojuholníka k stredovej čiare.


Strany susediace so stredovou čiarou ohýbame na opačné strany.


Na veľkom trojuholníku urobíme zárez, ozdobíme motýľa symetrickým vzorom, prilepíme antény.
Spôsob výroby tulipánov.


Budeme potrebovať štvorcový list papiera v jasnej farbe.


Štvorec preložte diagonálne (šálkou) bielou stranou dovnútra.


Otvárame námestie.


Každý roh listu zahneme do stredu, vznikne nám menší štvorec alebo základný tvar "Obálka".


Ohnite vnútorné rohy k vonkajším stranám štvorca. Obrobok teraz vyzerá ako okno s otvorenými okenicami.


Zložte obrobok na polovicu tak, aby všetky rohy tvorili rovnomerný rad okvetných lístkov.


Obrobok zložíme kužeľom. Tulipánový kvet je pripravený.


Vezmite štvorcový list zeleného papiera.

Prečítajte si tiež: