Hodina miestnej histórie v druhej juniorskej skupine. Zhrnutie lekcie miestnej histórie na tému „Moje mesto. Informatívny rozhovor „Zoznámenie sa s divou zverou“ v II ml

Oľga Matveeva
Abstrakt hodiny miestnej histórie v druhej juniorskej skupine „Zvieratá nášho regiónu“

Cieľ: Zoznámte deti s zvierat ktorí žijú v lesoch južného Uralu, aby si upevnili poznatky o zvierat.

Softvérový obsah:

1. Rozširovanie vedomostí detí o zvieratžijúci na južnom Urale.

2. Naučte sa rozlišovať zvierat vonkajším popisom než zvieratá sa živia v lese

3. Rozvíjať pozornosť, vychovávať zvedavosť

5. Pestovanie lásky k vlasti, hrdosti, vlastenectva.

Predbežné práce s deti: prezeranie obrázkov s div zvieratá južného Uralu;

čítanie beletrie les a jeho obyvatelia južného Uralu; zapamätanie si básní a hádaniek o divočine zvierat.

Materiály (upraviť): obrázky zobrazujúce medveďa,

ježko, zajac, veverička a ich domčeky (dutina, nora, brloh, figuríny: stromy, jedle.

Aktivácia slovníka: Dutina, brloh

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, dnes nás prišla navštíviť bábika Káťa. Poďme ju všetci pozdraviť.

Najprv si zatlieskame

A potom a potom

Budeme dupať.

Teraz sa otočíme

A všetci sa spolu budeme usmievať.

Vychovávateľ: Chlapci, bábika Káťa k nám prišla z nejakého dôvodu. Nevie, v akom meste žije?

Vychovávateľ: Chlapi, kto vie, ako sa volá naše mesto?

deti: Troitsk.

Vychovávateľ: Výborne, u náš mesto má krásne meno - Troitsk. A naše mesto sa nachádza na Urale. Žijeme na nádhernom a krásnom mieste, je tu veľa lesov. A v lese je toho veľa zvierat.

Vychovávateľ: Chlapci, chceli by ste vedieť čo zvieratá žijú v našich lesoch? A zistiť, čo to je zvierat, bábika Káťa navrhuje, aby sme sa vybrali na cestu do nášho lesa.

Vychovávateľ: Čo myslíš, že tam pôjdeme? A pôjdeme s vami na parnej lokomotíve. Spomeňme si na pesničku o parnej lokomotíve. (Pieseň sa spieva "lokomotíva").

Vychovávateľ: „Tu to je, nádherný les! A kto je toto stretnutie s nami? Hádaj hádanku.

Kto žije v dutine

Hryzie orechy

Hraby na stromoch

Nebojíte sa spadnúť?

Nadýchaný chvost

Záblesky na oblohe

A s ňou

Zmizne na borovici. (veverička)

Vychovávateľ: Áno, deti, v v našom lese žijú veveričky.

Kde žije veverička? (v dutine).

A na ktorom strome si veverička postavila domček? (Na borovici).

Aká veverička? (Je malá, šikovná, vyvádza na konároch, má nadýchaný chvost.)

Veverička zbiera orechy, šišky, huby. Kde ich skrýva? (Zhromažďuje ich vo svojej dutine.)

Deti veveričky v domčeku pomiešali všetky oriešky a šišky, ako to nazvať, keď sa všetko pomieša, všetko sa povaľuje? (Je to neporiadok.) Pomôžeme jej dať veci do poriadku v priehlbine? (Hra sa hrá "Úžasná taška".)

Vychovávateľ: Výborne! Veverička je veľmi šťastná a ďakujem vám!

Hrudka páperia

Dlhé ucho

Obratne skákať

Miluje mrkvu! (zajac)

Vychovávateľ: Deti, aký zajac? (Zajačik je zbabelec, dlhé uši, rýchle nohy, neboj sa, zajačik, neurazíme ťa.)

A čo rád jedáva zajac? (Zajac miluje jesť mrkvu.)

Vidíš, pod ktorým stromom sedí zajac? (Pod stromom.)

Poďme sa hrať so zajačikom (hra sa hrá "Rozložte mrkvu").

Vychovávateľ: Ďakujem, pomohli ste zajačikovi!

Deti, lokomotíva nás už čaká a volá. Ako nás volá motor?

Chuh! Chuh! Chuh!

Vychovávateľ

Šelma sa kolíše

Na maliny a med.

Veľmi miluje sladkosti,

A keď príde jeseň

Lezie do diery až do jari,

Kde spí a sníva. (Medveď.)

Vychovávateľ: Toto je, samozrejme, medveď. Aký druh medveďa? (Veľký, nahnevaný, PEC, nemotorný.)

A čo rád jedáva medveď? (Bobule, zlato.)

Kde býva? (V brlohu).

A čo je to za strom, pod ktorým si medveď urobil brloh? (Toto je breza.).

Hra sa hrá: Zbierajte hrbole.

Ďakujeme za pomoc medveďovi.

Vychovávateľ: Aký je dom vpredu? Kto v ňom býva, pozri?

Nadýchaný chvost chráni

A stráži zvieratá:

V lese poznajú ryšavku -

Veľmi prefíkaný (líška)

Vychovávateľ: Toto je, samozrejme, líška.

Aký druh líšky? (Sly, ryšavka.)

A čo rada jedáva líška? (bobule)

Kde býva? (v diere).

Vychovávateľ: Zaberáme miesta v náš malý vláčik... Ako hučí lokomotíva?

Chukh-Chukh! Poďme do škôlky!

Videli sme dosť zázrakov

Čakaj nás znova na návštevu, les!

Vychovávateľ: Tu sme s vami a prišli do škôlky. Kam sme s tebou išli? Na čom sme jazdili do lesa? Kto išiel s nami do lesa? Koho sme stretli v lese? Chlapci, aké zvieratá žijú v lese? Ako sme pomohli veveričke? Akí ste dobrí ľudia, zvieratá potrebujú pomoc, nemožno ich uraziť!

Vychovávateľ: Chlapci, bábika Katya je čas odísť.

deti: Zbohom.

Súvisiace publikácie:

Vývoj ilustrovaných albumov na tému: liečivé rastliny, živočíchy nášho regiónu a stromy pre deti 4-5 rokov. Vývoj údajov.

Cieľ: Oboznámiť deti so zvykmi, správaním voľne žijúcich zvierat nášho regiónu, ich prínosom pre prírodu. Úlohy: - Upevniť a zovšeobecniť.

Účel: Rozvoj kognitívneho záujmu o okolitý svet a zhromažďovanie vedomostí o rozmanitosti voľne žijúcich zvierat. Ciele: Rozšíriť vedomosti detí.

Účel: pokračovať v oboznamovaní detí s voľne žijúcimi zvieratami hravou formou. Ciele: Edukačné: pokračovať v oboznamovaní detí s charakteristikou.

Účel lekcie: zhrnúť vedomosti detí o voľne žijúcich zvieratách. Ciele vyučovacej hodiny: 1. Naučiť deti popísať charakteristické črty, životný štýl a návyky.

Zhrnutie lekcie o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v seniorskej skupine „Divoké zvieratá našej krajiny“Účel lekcie: zhrnúť vedomosti detí o voľne žijúcich zvieratách. Ciele lekcie: Vzdelávacie Priraďte mená divokých zvierat a ich mláďat.

Zhrnutie lekcie o oboznámení sa s ostatnými v prípravnej skupine „Vtáky našej krajiny“ Vtáky našej krajiny Obsah programu: Rozšíriť vedomosti detí o rozmanitosti sveta vtákov. Naučte sa rozoznávať a správne pomenovať žijúce vtáky.

Zhrnutie lekcie v strednej skupine „Stromy našej krajiny“ (zoznámenie sa s brezou a borovicou)Účel: rozšíriť vedomosti detí o stromoch ich rodnej krajiny: breza a borovica. Úlohy: 1. Vytvárať predstavy o živote stromov; 2. Rozbaliť.

Projekt pre kognitívny a kreatívny rozvoj "Divoké zvieratá nášho regiónu" Problém: V jednom z rozhovorov s deťmi prezradila, že deti ťažko definujú pojem „divoké zvieratá“. Relevantnosť: Kaliningrad.

Projekt „Divoké zvieratá našej krajiny“ Organizácia projektových aktivít pre deti strednej skupiny

Vzdelávacia synopsa

miestne historické aktivity

v druhej mladšej skupine

"Lesnoy Teremok"

téma:"Les Teremok".

1. Integrácia oblastí: vývin reči, kognitívny vývin, sociálno - komunikatívny vývin.

2. Formulár aktivity: spoločná aktivita dospelého a detí.

3. Programové úlohy:

a) náučné: hravou formou zovšeobecniť poznatky o hlasoch vtákov a vzhľade stromov v strednom pruhu. Posilniť schopnosť rýchlo vstať vo dvojiciach, prestavať sa v kruhu;

b) rozvíjanie: podporovať rozvoj zvedavosti, sluchového vnímania. Naučte deti rýchlo prepínať pozornosť.

c) výchovné: pestovať lásku k prírode rodnej krajiny.

4. Práca so slovnou zásobou: aktivovať slová v reči detí, (ďateľ, škorec, sova, veverička, včelí roj, medveď.

5. Forma vykonávania: vzdelávacia hra.

6. Materiály a vybavenie:

Ilustrácie zobrazujúce pravidlá správania sa v lese; flanelograf, obrázky pre flanelograf, dub z dvoch polovíc s otváracou dutinou (ďateľ, škorec, sova, veverička, včelí roj, medveď);

Dve drevené palice pre každé dieťa;

Štyri koše so zásobami veveričiek (orechy, huby, šišky, bobule - v rovnakých množstvách);

Päť rovinných farieb, tamburína;

Nádoba s medom.

Priebeh podujatia.

Vychovávateľ. Prišiel najteplejší a najkvitnejší jarný mesiac, máj.


Konvalinka rozkvitla v máji

Na samotný sviatok - v prvý deň.

Máj sprevádzajúci kvety,

Kvitnú orgován.

(S. Marshak)

Účinkuje Song of Spring (voliteľné)

Nemali by sme ísť na prechádzku do lesa? Budeme obdivovať kvety, počúvať spev vtákov. Poďme chlapci? Potom poďme.

Deti vykonávajú motorické cvičenia „Držme sa za ruky“:

Vezmime priateľa za ruku

Kráčajú vo dvojiciach v kruhu.

Poďme po cestičke do lesa.

Tu sme videli koňa,

Zobrazte rovný cval v kruhu (jeden po druhom).

Ako kone cválali.

Chodník sa kľukatí ako had (deti bežia ako „had“ o vedenie SCH oni.)

Cez lúky, cez polia.

Môžete spustiť hada jeden po druhom, priatelia.

Vidíme ich skákať na okraji

Skočte na dve nohy vpred.

Dve zelené žaby.

Skok-skok, skok-skok,

Musíte skočiť na palec na nohe.

Pozeráme sa pred potok.

Kráčajte po špičkách, ruky rozpažte do strán.

Prejdime si to čoskoro.

Cez potok je poleno

Je veľmi šmykľavý.

Ideme jeden za druhým

Pochodovať ďalej.

Nahlas spievame pieseň.

Starý muž-Lesovičok

Kto chodí v mojom lese?

Kto tu spieva pesničky? Oh, áno, toto sú deti. Vtipné dievčatá,

Smiešni chlapci.

Ahojte chalani!

deti. Ahoj!

Starý muž-Lesovičok.

Spoznali ste ma, deti?

Ja som starý muž-Lesovičok.

Kto ničí prírodu

Na to som prísny.

A kto si váži les,

Rastliny neurazia, pomáha šelmám,

Je u mňa vítaným hosťom.

Vychovávateľ. Starý muž-Lesovichok, naši chlapci milujú prírodu. Starý muž - Lesovichok. Trháš kvety?

(Odpovede detí.)

Pomáhate vtáčikom v zime?

Deti hovoria Starej Lesovičke o tom, ako sa starajú o prírodu.

Starý muž - Lesovichok . Dobre, dobre! potom sa s tebou zahrám. Poznáte pravidlá správania sa v lese?

Starý muž-Lesovičok ukazuje obrázky a deti sa rozprávajú.

Dobre, dobre, poznáte všetky pravidlá. A poviem vám rozprávku o dube.

Starý muž-Lesovičok, ktorý rozpráva rozprávku, posadí hrdinov na konár pred priehlbinou.

V lese bol dub, starý, starý, hustý a obézny. Priletel pestrý ďateľ, červený klobúk, ostrý nos. Ťukal som nosom po kufri a počúval

a urobme dieru. Pomôžte mu zaklopať.

Koná sa hra „Rytmická ozvena“. Lesovichok vyťukáva dvojtaktový rytmus formule na paličkách, deti ich opakujú. (Pod každou stoličkou sú dve palice.)

Ďateľ vyhĺbil priehlbinu v dube. (Otvorí priehlbinu na dube.) Leto v ňom

žil, vzal deti von a odletel. Prešla zima a na jar priletel škorec do priehlbiny. Pýta sa: "Terem-teremok, kto žije v tereme?" Žiadna z prázdnych odpovedí. Prázdna veža. Priviedol škorca do dutiny sena a slamy, začal žiť v dutine a vyvádzať deti. Mláďatá sa vyliahli, začali počúvať spev susedov, aby sa zoznámili s inými vtákmi.

Koná sa hra „Hádaj, kto spieva“. Deti počúvajú fonogram so spevom vtákov (kukučky, vrabce, vrany, sovy). Chlapci by mali pomenovať vtáky podľa ich hlasu.

Škorec žil niekoľko rokov v dutine. Starý dub sa rozpadá, dutina je väčšia

hotový. V treťom ročníku sa o tom dozvedela sova žltooká. Priletel a spýtal sa: "Terem-teremok, kto žije v tereme?" - „Žil pestrý ďateľ - ostrý nos, teraz žijem ja - škorec - prvý spevák v háji. A kto si ty?" -"Ja som sova." Ak padneš do mojich pazúrov, nefňukaj. Priletím v noci! - a ja to prehltnem. Vypadnite z veže, kým ste v bezpečí!


Škorec vystrašil sovu a odletel. Teraz žije sova v dutine. Cez deň spí a v noci letí na lov, všetkých vydesí.

Koná sa hra „Dni a noci“.. Deti, ktoré počúvajú zvuk veselej hudby, sa voľne pohybujú po sále a napodobňujú pohyby králikov, myší, vtákov. So zmenou charakteru hudby deti mrazia. „Sova“ letí medzi nimi a odnáša tých, ktorí sa s ňou pohli.

Sova žila dva roky v dutine. Starý dub sa rozpadá, dutina sa zväčšuje. Do úžľabiny odcválala veverička, pýta sa: Terem-teremok, kto býva v komore? - „Žil pestrý ďateľ s ostrým nosom, žil škorec, prvý spevavec v háji. Teraz žijem - sova. Ak ma udrieš do pazúrov, nefňukaj. A kto si ty?" - „Som veverička - lano pozdĺž konárov, sestra v dutinách. Moje zuby sú v dlhoch, ostré ako ihly. Vyjdite z veže, kým ste v bezpečí!

Sova sa zľakla a odletela. A urobme veveričku. Pomôžme jej

pripraviť zásoby na zimu.

Koná sa hra „Veverička špajza“. V hre sa zúčastňujú štyri deti. V každom rohu haly je umiestnený kôš. Na podlahe sú rozhádzané zásoby veveričiek. Prvý účastník zbiera huby do košíka,

druhé sú orechy, tretie šišky, štvrté bobule. Víťazom sa stáva účastník, ktorý ako prvý vyzbiera svoje zásoby. Množstvo šišiek, húb, bobúľ a orechov by malo byť rovnaké.

Veveričke sa v dutine dobre žilo. Ale starý dub sa rozpadal, dutina bola čoraz viac. Včelám sa to páčilo. Prileteli včely, krúžili okolo priehlbiny a pýtali sa: "Terem - teremok, kto býva v komore?" - "Žil pestrý ďateľ - akútny nos, žil škorec - prvý spevák v háji, žil

Sova - padneš do jej pazúrov - nefňukaj. Teraz žijem, veverička - lano po konároch, sestrička v dutinách. Kto si?" - „Sme roj včiel jeden pre druhého hora. Točíme sa, bzučíme, štípeme, vyhrážame sa veľkým aj malým. Choď von z veže, kým si v bezpečí!" Včielka sa zľakla a utiekla. A včely priniesli vosk, začali žiť v dutine, aby zachránili med.

Koná sa hra „Včely a kvety“.. Na podlahe sú položené hladké kvety. Deti – „včielky“ na svetelnú hudbu „lietajú“ roztrúsené po sále. Po údere na tamburínu sa postavia na kvet.

Ale medveď prišiel k dubu a chcel si pochutnať na mede. "Prišiel som -

medveď, tvoje sídlo je zakryté!" Vyliezol na dub, strčil hlavu do priehlbiny a ako ju stlačil! Dub je starý, napoly a zrútený. Teremka bola preč. A medveď si doprial med a išiel ďalej.

To je celá lesná rozprávka. A vy chlapci, pohostím vás medom z toho domčeka. (Podá vodcovi košík medu.)

deti.Ďakujem, starý muž-Lesovichok!

Starý muž - Lesovichok... Pomôž si zlato a vráť sa domov.

Koná sa komunikatívny tanec „Merry Round Dance“.

Vychovávateľ:

Vstaňte, chlapci, rýchlo do okrúhleho tanca.

Deti sa držia za ruky, chodia v kruhu. Hudba nás nenechá nudiť..

Spojme sa za ruky, kráčajme v kruhu a spievajme veselú pieseň.

Dvakrát im zatlieskajte rukami.

Odvážne dupať!

Prešľapujú.

Dvakrát im zatlieskajte rukami.

Tlieskajte priateľsky!

Dvakrát im zatlieskajte rukami.

A točiť!

Krútenie na prstoch.

Dvakrát im zatlieskajte rukami.

Usmejte sa všetkým!

Natiahnite ruky dopredu a usmejte sa

Poďme sa prejsť po hale,

Deti sa rozutekali po chodbe s rukami na opasku.

Pieseň nás nenechá stáť na mieste.

Ideme sa prejsť a nájdeme si kamaráta

Vstaňte vo dvojiciach a prejdite sa vo dvojiciach.

Vstaneme vo dvojiciach a zaspievame si spolu.

Refrén. Jeden alebo dva!

Odvážne dupať!

Prešľapujú.

Dvakrát zatlieskajte partnerovi.

Tlieskajte priateľsky!

Štyrikrát udrite do kolien dlaňami.

Dvakrát zatlieskajte partnerovi.

A točiť!

Vírenie vo dvojiciach.

Dvakrát zatlieskajte partnerovi.

A objímte sa!

Objímajú sa s priateľom.

Deti skáču vo dvojiciach v kruhu a opúšťajú sálu. Starý Lesovičok im máva na rozlúčku.

Cieľ: Rozšírte predstavy detí o ich meste.

Podporujte lásku k svojmu mestu.

Úlohy:

Vzdelávacie:

- zoznámiť sa s pamiatkami mesta Jaroslavľ

vyvíja sa:

- rozvíjať predstavivosť žiakov,

- rozvíjať verbálne komunikačné schopnosti.

Vzdelávacie e:

- podporovať vlastenecké cítenie, lásku k vlasti;

- pokračovať v budovaní priateľských vzťahov medzi deťmi.

Materiály a vybavenie: Hračka s veľkou veveričkou, pohľadnice a/alebo ilustrácie s pohľadmi na Jaroslavľ, model "Bus", nápis "River tram".

Priebeh lekcie:

Deti stoja v polkruhu.

- Radi cestujete? Kam si chodil s rodičmi?

(Odpovede detí).

Na stoličke pri vchode sedí malá veverička.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, kto k nám prišiel? Veverička!

Veverička: Ahoj chlapci! Prišiel som ťa navštíviť! A žijem ďaleko - ďaleko od vášho mesta. Vieš kde bývam? (V lese, v norkách) Presne tak priatelia, bývam v lese, ale dnes som vás prišiel navštíviť, aby som počul o vašom meste! Ako sa volá mesto, v ktorom bývaš? (Jaroslavl) Povieš mi o svojom meste?

pedagóg: Chlapci, povieme Belochke o našom krásnom meste?

A aké krásy a pamätihodnosti nášho mesta poznáte? (odpoveď detí: cirkus, múzeum, divadlo pomenované po F.G. Volkovovi, planetárium, nábrežie rieky Volgy atď.) Tak priatelia, ideme na prehliadku mesta?

BELOCHKA: Kam pôjdeme najskôr?

TRÉNER: Najprv pôjdeme na najzábavnejšiu a najobľúbenejšiu atrakciu pre všetky deti - to je cirkus! A pôjdeme tam autobusom!

Deti nastupujú do provizórneho autobusu.

Vychovávateľ: Toto je prvá zastávka. Toto je cirkus Jaroslavľ. Postavili ho v roku 1963. V jeho aréne vystupovali najlepší cirkusoví umelci: klauni Oleg Popov a Karandash, tréner Jurij Durov. Pravdepodobne ste už všetci videli túto krásnu budovu alebo ste tam boli so svojimi mamami a otcami? Vždy sú tu zábavné vystúpenia kúzelníkov, akrobatov a množstva rôznych zvieratiek!

(improvizované predstavenie: box "opice", kocky + pes).

(Opatrovateľ odstráni autobus a pripevní plagát River Tram na stranu stoličiek. Deti sedia na stoličkách.)

TRÉNER: Aké úžasné je pre nás chlapov jazdiť pozdĺž našej krásnej rieky Volga. Volga je veľká ruská rieka, pramení vo Valdajských výšinách a svoje vody nesie cez celé Rusko do Kaspického mora. A keď už budeme jazdiť, poďme sa s vami trochu zohriať.

Telesná výchova "Dievčatá a chlapci"

Dievčatá a chlapci: tlieskať, tlieskať, tlieskať, (tlieskať rukami)

Skáču ako lopty: skok-odskok, skok-odskok. (klopať dlaňami na kolená)

Nášľap na nohy: hore, hore, hore! (dupnúť nohami)

Veselo sa smejú: ha, ha, ha!

Žmurkanie očí (rytmické zatváranie očí,

Po odpočinku (voľné ruky).

TRÉNER: Takí ste skvelí chlapi! A kým sme sa zohrievali, naša električka odplávala na ďalšiu zastávku!

(Deti sa spoja za ruky a nasledujú učiteľa vo dvojiciach)

Vychovávateľ: Odkiaľ sme prišli? Viete, čo je to za budovu?

Deti sa snažia hádať. Učiteľ im pomáha.

Vychovávateľ: Chlapci, toto je divadlo. F.G.Volkovej. Jaroslavľ je rodiskom prvého ruského divadla. Založil ju v roku 1750 Fjodor Grigorievič Volkov. Teraz nesie jeho meno Jaroslavľské divadlo.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Ako pekne sme sa s vami prešli, ale je čas vrátiť sa do našej škôlky.

Deti stoja po jednom v rade a kráčajú na mieste podľa slov učiteľa:

Ideme, ideme domov (pohyby napodobňujúce volant)

Autom

Išli sme do kopca: tlieskať, (ruky hore, tlieskať nad hlavou)

Koleso išlo dole: stop. (ruky cez boky dole, sadni si)

TRÉNER: Tak sme sa vrátili do našej rodnej záhrady!

(Opatrovateľ pomáha usporiadať stoličky do polkruhu. Všetci si sadnú na stoličky.)

Pedagóg: Chlapci, pripomeňme si, aké pamiatky nášho mesta sme dnes „navštívili“?

(cirkus, "kotúľaný" pozdĺž rieky Volga, divadlo pomenované po FG Volkovovi). A spýtajme sa Belochky, kde sa jej páčilo najviac?

BELOCHKA: Aké krásne a zábavné všade vo vašom meste Jaroslavľ! Naozaj sa mi páčilo chodiť s vami! Najviac sa mi však páčil cirkus, je tam veľa rôznych zvierat, ktoré so mnou žili v lese. Môžem zostať žiť v cirkuse? Veľmi sa mi tu páči!

TRÉNER: Veverička, môžeš bývať v našej Jaroslavľskej zoo. Naozaj chlapci?

Veverička: Máte v meste vlastnú zoologickú záhradu? Rád v ňom zostanem.

Vychovávateľ: Zostaň a nabudúce pôjdeme s chalanmi do zoo a navštívime ťa. Zbohom, veverička, čoskoro sa uvidíme.

Názov: Zhrnutie lekcie miestnej histórie na tému „Moje mesto“

Pozícia: vychovávateľ, dodržiavanie zastávanej funkcie
Miesto výkonu práce: MDOU "Materská škola číslo 102"
Miesto: Jaroslavľ, ul. Saltykov-Shchedrina, 29

Lekcia miestnej histórie pre staršiu skupinu

Téma „Na návšteve u babičky na dedine“

Integrácia vzdelávacích oblastí:"Kognitívne", "Reč", "Umelecko-estetické, spoločensko-komunikačné"
Typy detských aktivít: hravý, produktívny, komunikatívny.
Cieľ: vštepovať pocit lásky k obci, jej kráse, prirodzenosti, neodmysliteľnému spojeniu s prírodou; pestovať úctu k vidieckym robotníkom, na ktorých pleciach leží ťažká, no ušľachtilá práca.
Úlohy:
- formovať elementárne predstavy o minulosti malej vlasti;
- rozvíjať kognitívny záujem o vedomosti o rodnej krajine;
- pestovať úctu, záujem o ľudí, ktorí robia všetko vlastnými rukami.
Plánované výsledky rozvoja integračných vlastností predškoláka: odpovedá na otázky učiteľa, zapája sa do rozhovoru pri prezeraní diapozitívov, aktívne odpovedá na otázky z predchádzajúcich materiálov. Pri plnení úlohy prejavuje pozitívne emócie.
Materiály a vybavenie. Prezentácie na lekciu: „Úvod do ľudových prameňov“ „Kto čo dáva“, „Darčeky lesa“, „Minulosť a súčasnosť“. Listy s úlohou, fixky. 1. Moment prekvapenia... Na šmýkačke sa pri tajomnej hudbe objaví sušienka.
Brownie. Ahojte chalani. Prišiel som k vám, aby som vám povedal, ako moja stará mama žije na dedine.
Vychovávateľ. No radšej nám povedz, aké zázraky si videl v dedine?
Brownie. Videl som tam niečo, čo som v meste ešte nevidel!
Vychovávateľ. Čo ste videli, čo vás tak potešilo?
Prezentácia.
Videl som husté lesy, zelené lúky, nekonečné polia, veľa kvetov a rôznych tráv, videl som tam veľa rôzneho hmyzu, že som ich nevedel všetky spočítať. Dedina mojej starej mamy sa rozprestierala pozdĺž brehov rieky, za dedinou je veľký les. V blízkosti rieky a lesa sa dlho budovali dediny. Prečo si myslíš?
Úloha číslo 1. Čo napája les a rieku? Výpovede detí. (Ryby, raky, kačice, zajace, lesné plody, huby a pod.) Zovšeobecnenie odpovedí detí. Zobraziť prezentáciu „Darčeky lesa“
Je to tak, les a rieka živia človeka. Ľudia hovorili: "Žiť blízko lesa - nebyť hladný." Les človeka nielen živí, ale aj lieči. Moja stará mama vie, aká burina, z akej choroby. Ukážte deťom herbár.
Úloha číslo 2. Na snímke sú rôzne rastliny. Vymenujte iba liečivé byliny. (Matka a macocha, plantain, oregano, ľubovník bodkovaný, jahodové listy, malinové listy.) A snehobiela, obrovská, štíhla breza lieči deti i dospelých svojimi listami, kôrou a púčikmi. A koho bolí hlava, toho ľudia pristupujú ku kmeňu a bolesť čoskoro ustúpi.
2. Minulosť a súčasnosť.
Vychovávateľ. Brownie a naše deti vedia trochu o minulosti a súčasnosti. V dedinách sa už dlho stavajú drevené domy s vyrezávanými platňami a domy v meste sú postavené z tehál. Odporúčam vám zahrať si hru „Minulosť a súčasnosť“
Úloha číslo 3. Ukážem vám obrázky predmetov z minulosti a nájdete obrázky zo súčasnosti.
Ruská chata - moderný tehlový dom
Koberce - koberce
Starožitná žehlička – elektrická žehlička
Metla - vysávač
Kôň - auto
Lavica - pohovka
3. Domáce zvieratá.
Na dedinskom dvore žije veľa rôznych vtákov a zvierat. Moja babka ich má veľmi rada, ale každý po svojom.
Úloha číslo 4. Pred každým dieťaťom je úloha na papieri. Zamyslite sa nad výhodami, ktoré tieto domáce zvieratá prinášajú ľuďom. Pomocou fixky spojte obrázok zvieratka s príslušnými obrázkami a vysvetlite svoj výber.
Výsledok úlohy. Zobraziť prezentáciu „Kto čo dáva“
(Krava pre mlieko, koza pre nadýchanú vlnu, sliepka pre vajíčka, husi pre mäkké páperie.) Ale aby ste toto všetko mali, musíte tvrdo pracovať.
Telesná výchova. Pokojný rým. Deti vykonávajú vhodné pohyby.
1, 2, 3, 4, 5!
Všetky zázraky sa nedajú spočítať.
Červená, biela, žltá, modrá,
Meď, železo, hliník,
Slnko, vzduch a voda
Práca, zábava, sladký sen,
A nech vyjde vojna!
4. Žiť vlastnou prácou. Prezentácia.
A koľko ľudí so zlatými rukami žije v dedine! Každý majster robil všetko sám od začiatku až do konca.
Úloha číslo 5 Spomeňte si na príslovia o práci.
- Obchod pred potešením.
- Nesúdia podľa slov, ale podľa skutkov.
- Obchod pred potešením.
- Deň je nudný až do večera, ak nie je čo robiť.
Predtým tu obchody neboli, remeselníci nosili na jarmok všetky svoje výrobky. Ľudia tam nielen predávali svoje výrobky, ale vymieňali si aj skúsenosti z remeselnej výroby. Na jarmoku bolo všetko.
Prezentácia.
- Z dreva - drevené hračky a riad, nábytok.
- Z brezovej kôry - tuyeski, krabice, ozdoby.
- Z konárov osiky - košíky.
- Z hliny - keramika.
Ale leniví ľudia nemali radi, smiali sa im: "Spi, spite a nemám čas odpočívať."
Šmykľavka. Brownie.
Vychovávateľ. No, rozlúčme sa s Browniem. Povedal nám veľa zaujímavých vecí a mňa by zaujímalo, aký pozorný si bol na dnešnej lekcii.
Reflexia.
- Povedz mi, kam nás ten Brownie pozval?
- Čo nové ste sa dnes naučili?
- Čo sa ti najviac páčilo?
- Stále sa chceš stretnúť s Browniem?

Bibliografický zoznam
Stepanova N. V. Kognitívny vývoj. - 2005 g.

I. Vysvetlivka Detstvo je každodenným objavovaním sveta. Je potrebné, aby sa tento objav stal predovšetkým poznaním človeka a vlasti, aby do mysle a srdca detí vstúpila krása skutočnej osoby, veľkosť a neporovnateľná krása vlasti. Detstvo je rozhodujúce etapa formovania osobnosti a jej mravnej sféry. Včas vytvorené priaznivé pedagogické prostredie prispieva k výchove základov vlastenectva a občianstva u detí. Stiahnite si projekt Pojem vlastenectvo je obsahovo rôznorodý - je to úcta ku kultúre svojej krajiny, pocit neoddeliteľnosti s okolitým svetom a hrdosť na svoj ľud a vlasť.Od prvých rokov života by dieťa malo milovať svoju rodnú zem, kultúru, hrdosť, ktorej sa hovorí „zakoreniť v rodnej zemi“. Predškolský vek je podľa psychológov najlepším obdobím na formovanie lásky k malej vlasti.Sme veľmi hrdí na našu malú domovinu a našich krajanov, oboznamujeme deti s históriou a kultúrou našej krajiny, pestujeme lásku a úctu pre to. 1. Odôvodnenie relevantnosti programu O dôležitosti zoznámenia dieťaťa s kultúrou jeho ľudu sa toho napísalo veľa, pretože odvolanie sa k vlasti, dedičstvu, podporuje úctu a hrdosť na krajinu, na ktorej žijete. Preto deti potrebujú poznať a študovať kultúru svojich predkov. Práve dôraz na poznanie histórie ľudu, jeho kultúry pomôže v budúcnosti rešpektovať kultúrne tradície iných národov s úctou a záujmom.Pocit k vlasti ... začína sa u dieťaťa s postojom k rodine, k najbližším ľuďom - k mame, otcovi, babke, dedkovi. To sú korene, ktoré ho spájajú s domovom a bezprostredným prostredím.Pocit vlasti začína obdivom k tomu, čo bábätko pred sebou vidí, nad čím žasne a čo vyvoláva odozvu v jeho duši... A hoci mnohé dojmy ešte nie sú hlboko pochopené, prešli detským vnímaním, zohrávajú obrovskú úlohu pri formovaní osobnosti vlastenca, pre vzbudenie záujmu a lásky detí k rodnej krajine nemá malý význam bezprostredné okolie . Postupne dieťa spoznáva materskú školu, svoju rodinu, svoju ulicu, mesto a následne aj krajinu, jej hlavné mesto a symboly.. Rodné mesto... Musíme dieťaťu ukázať, že ich rodné mesto je známe svojou históriou, tradíciami, atrakcie, pamiatky, najlepší ľudia.občan, patriot - je nevyhnutné byť internacionalistom. Pestovanie lásky k vlasti, hrdosti na svoju krajinu by sa preto malo spájať s formovaním zhovievavého postoja ku kultúre iných národov, ku každému jednotlivo, bez ohľadu na farbu pleti a náboženstvo. 2. Účel a ciele programuCieľ: Formovať u detí predškolského veku vlastenecké postoje a city k rodine, mestu, prírode, kultúre na základe historických a prírodných charakteristík ich rodnej krajiny. Výchova k vlastnej dôstojnosti ako reprezentanta svojho ľudu, úcta k minulosti, prítomnosti a budúcnosti rodnej zeme, tolerantný postoj k predstaviteľom iných národností. Úlohy:

Formovanie morálnych kvalít osobnosti u predškolákov prostredníctvom oboznámenia sa s ich rodným mestom. Formovanie občianskeho postavenia a vlasteneckého cítenia k minulosti, súčasnosti a budúcnosti rodnej zeme, pocit hrdosti na svoju malú vlasť. Vychovávať v dieťati lásku a náklonnosť k rodine, domovu, zemi, kde sa narodilo. Vychovávať lásku a úctu k svojim ľuďom, ich zvykom, tradíciám. Formovanie základov ekologickej kultúry, humánneho prístupu ku všetkému živému. Formovanie umeleckého vkusu a lásky ku kráse, rozvoj tvorivých schopností. Rozvíjať u predškolákov pocity úcty a starostlivosti o ochrancov vlasti. Pestovanie zdravého životného štýlu Pestovanie úcty k povolaniam a práci dospelých.

II. Štruktúra programu Program je organizovaný podľa vekových skupín. Zahŕňa štyri vekové obdobia pre vývoj detí: mladší vek (3-4 roky, druhá mladšia skupina), stredný vek (4-5 rokov, stredná skupina), starší predškolský vek (5-7 rokov, senior a prípravná skupina do školy).Program určuje postupnosť riešenia súboru úloh, je určená v častiach.1 časť „Spolu družobná rodina“ (rodina, materská škola).
Časť 2 „Táto ulica, tento dom“.
Časť 3 „Mesto, v ktorom žijem“.
4 sekcia „Naša špajza“. 1 sekcia "Spolu priateľská rodina." Rodina a škôlka sú prvým kolektívom dieťaťa a v ňom by sa malo cítiť ako rovnocenný člen, ktorý každý deň prináša svoj, aj keď skromný príspevok do rodinného podnikania. V tejto časti sa deti zoznámia s históriou svojej rodiny, povedia, kde sa narodili a žili starí rodičia dieťaťa, ich prastarí otcovia, u koho pracovali, aké mali záľuby, aké ťažkosti museli prežívať. Cieľ: Vychovávať lásku a úctu k rodine, príbuzným a priateľom. Úlohy:
    Zaviesť pojem „rodina“. Naučte deti pomenovať členov rodiny; vštepovať deťom pocit hrdosti na svoju rodinu; vštepovať úctivý a starostlivý prístup k starším príbuzným. Budujte záujem o svoj pôvod. Nech deti chcú chodiť do škôlky, stretávať sa s kamarátmi. Pestovať u detí úctu k personálu materskej školy, úctu k práci dospelých, chuť poskytnúť všetku možnú pomoc. Oboznámiť deti s históriou materskej školy.
Časť 2 „Táto ulica, tento dom“. Vznikla potreba pestovať úctivý vzťah k malej vlasti prostredníctvom jej poznávania, ktorého hlavnou úlohou je formovať u detí predstavu o geografických črtách ich malej vlasti. Obsah materiálu k sekcii prezrádza témy: poloha mesta, klíma, príroda a nerastné suroviny, symbolika rodnej zeme. Úlohy:
    Formovať predstavy detí o geografických, klimatických, sociálno-ekonomických charakteristikách malej vlasti, symbolike rodnej zeme. Rozšíriť predstavy o prírodných zdrojoch Sachalinskej krajiny, najmä o meste: flóra a fauna; minerálne. Podporovať lásku k prírode rodnej krajiny a pocit spolupatričnosti k jej ochrane. Uveďte pojem rezervy.
Časť 3 „Mesto, v ktorom žijem“.Cieľ: Poskytnúť základné predstavy o histórii, priekopníkoch, hrdinoch práce a Veľkej vlasteneckej vojne, o obrancoch vlasti, pamiatkach mesta, sociálno-ekonomickom význame mesta. Úlohy:
    Urobte si predstavu o historických koreňoch mesta. Rozšíriť predstavy o pamiatkach, sociálno-ekonomickom význame mesta. Podporovať úctu k ľuďom, priekopníkom, hrdinom práce, Veľkej vlasteneckej vojne, obrancom vlasti.
4 sekcia „Naša špajza“.Cieľ: Poskytnite predškolákom prehľad o ľuďoch žijúcich v meste a kultúre, ktorú zastupujú. Úlohy:
    Vytvoriť si predstavu o hlavných profesiách obyvateľov mesta. Vzbudiť záujem o život ľudí rôznych národností a domorodých obyvateľov okresu, ich život, každodenný život, kultúru, jazyk, tradície. Vzbudiť záujem a chuť dozvedieť sa čo najviac o svojej malej domovine.
III. Očakávaný výsledok implementácie programu Deti majú vedomosti o histórii mesta, jeho zaujímavostiach, prírodných zdrojoch, sociálno-ekonomickom význame, symbolike rodnej zeme; vznik vytrvalého záujmu o minulosť, prítomnosť a budúcnosť rodného mesta, zmysel pre zodpovednosť, hrdosť, lásku a vlastenectvo. Zapojenie rodiny do vlasteneckej výchovy detí. Interakcia s rodičmi Pri riešení problémov vlasteneckej výchovy má osobitný význam úzky kontakt s rodinou žiaka. Rodičia poskytujú veľkú pomoc, aktívne sa zapájajú do života materskej školy, prejavujú invenciu, fantáziu, nadšenie. Za ich účasti:
    Výstavy kresieb, vlastnoručne vyrobených predmetov: "Moja mama je najlepšia", "Moja rodina" atď. Výzdoba skupinových izieb. Zlepšenie predškolskej vzdelávacej inštitúcie. Domáca práca v prírode. Matiné, prázdniny, exkurzie, súťaže. Environmentálne akcie „Zasaď kvet“, „Vyrobte si kŕmidlo“ atď.
Vlastenecká výchova sa uskutočňuje vo všetkých oblastiach práce s deťmi: zoznámenie sa s ostatnými a s beletriou, rozvoj reči, hudba, výtvarné umenie. Taktiež sa veľa pracuje na štúdiu úrovne vedomostí, zručností a kognitívnych, sociálnych a morálny rozvoj žiakov. Diagnostické vyšetrenie (začiatok, koniec školského roka). Použité knihy

Volchkova V. N., Stepanova N. V. "Poznámky z prednášok v druhej juniorskej skupine materskej školy", Voronezh: TC "Učiteľ", 2007. Deryagina LB My Motherland Rusko. Séria "Deťom o vlasti" Petrohrad: Vydavateľstvo "Litera", 2007. Dybina OB Dieťa a svet okolo. M: Mozaika - Syntéza, 2005. Jevtušenko S., Veselova L. Vzdelávanie veľkého občana Ruska. // Predškolská výchova 2007 №6, s.118-121. Igushentseva A. Múzeum vojenskej slávy // Predškolská výchova 2006 №5, s.11-13. Komarova T. Umenie ako faktor pri pestovaní lásky k rodnej krajine // Predškolská výchova 2006 №2, s.3-8. Komratova N. O občianskej výchove predškolákov // Predškolská výchova 2006 №5, s.3-10. Kazakova N.V. Veľká rieka začína prameňom, láskou k vlasti od škôlky // Vychovávateľ predškolskej vzdelávacej inštitúcie 2008 №12, s.31-36.

Prečítajte si tiež: