Урок по краезнание във втора младша група. Конспект на урока по краезнание на тема „Моят град. Информативен разговор „Запознаване с диви животни” във ІІ младши години

Олга Матвеева
Реферат от урок по краезнание във втора младша група "Животните от нашия край"

Цел: Запознайте децата с животникоито живеят в горите на Южен Урал, за да затвърдят знанията за животни.

Софтуерно съдържание:

1. Разширяване на знанията на децата за животниживее в Южен Урал.

2. Научете се да различавате животнипо външно описание отколкото животните се хранят в гората

3. Развивайте вниманието, възпитавайте любопитство

5. Възпитаване на любов към родината, гордост, патриотизъм.

Предварителна работа с деца: разглеждане на снимки с wild животни от Южен Урал;

четене на художествена гора и нейните жители на Южен Урал; запомняне на стихотворения и гатанки за дивата природа животни.

Материали (редактиране): снимки, изобразяващи мечка,

таралеж, заек, катерица и техните къщи (хралупа, дупка, бърлога, манекени: дървета, ели.

Активиране на речник: Кух, ден

Ход на урока:

възпитател: Момчета, днес ни дойде на гости кукла Катя. Нека всички й кажем здравей.

Ще ръкопляскаме първи

И тогава и тогава

Ще тропнем.

Сега ще се обърнем

И всички ще се усмихнем заедно.

възпитател: Момчета, куклата Катя дойде при нас с причина. Тя не знае в кой град живее?

възпитател: Момчета, кой знае как се казва нашия град?

деца: Троицк.

възпитател: Браво, у нашитеградът има красиво име - Троицк. И нашият град се намира в Урал. Живеем на прекрасно и красиво място, има много гори. И в гората има много животни.

възпитател: Момчета, искате ли да знаете какво животните живеят в нашите гори? И да разбера какво е то животни, кукла Катя предлага да отидем на пътешествие до нашата гора.

възпитател: Какво мислиш, че ще отидем там? И ние ще отидем с вас на парен локомотив. Нека си спомним една песен за парен локомотив. (Песента се пее "Локомотив").

възпитател: „Ето я, прекрасна гора! И кой е този среща с нас? Отгатнете гатанката.

Който живее в хралупа

Гриза ядки

Забавлява се по дърветата

Не се страхувате да паднете?

Пухкава опашка

Светкавици в небето

И с нея

Ще изчезне на бор. (катерица)

възпитател: Да, деца, в в нашата гора живеят катерици.

Къде живее катерицата? (в хралупата).

А на кое дърво катерицата си направи къщичка? (На борово дърво).

Каква катерица? (Тя е малка, пъргава, веселува се по клоните, има пухкава опашка.)

Катерицата събира ядки, шишарки, гъби. Къде ги крие тя? (Тя ги събира в хралупата си.)

Децата на катерицата в къщата са объркали всички ядки и шишарки, как да го наречете, когато всичко е объркано, всичко лежи наоколо? (Бъркотия е.)Да й помогнем да подреди нещата в хралупата? (Играта се играе "Прекрасна чанта".)

възпитател: Много добре! Катерицата е много щастлива и ти благодаря!

Буца пух

Дълго ухо

Сръчно скачане

Обича моркови! (заек)

възпитател: Деца, какъв заек? (Зайчето е страхливец, дълги уши, бързи крака, не се страхувай, зайче, няма да те обидим.)

И какво обича да яде заекът? (Заекът обича да яде моркови.)

Вижте под кое дърво седи заекът? (Под дървото.)

Хайде да играем със зайчето (играта се играе "Разстилане на моркова").

възпитател: Благодаря, помогнахте на зайчето!

Деца, локомотивът ни чака и ни вика. Как ни вика двигателят?

Чх! Чх! Чх!

възпитател

Звярът се лашка

За малини и мед.

Той много обича сладко,

И когато дойде есента

Изкачва се в дупката до пролетта,

Където спи и сънува. (Мечка.)

възпитател: Това, разбира се, е мечка. Каква мечка? (Голям, ядосан, косокрак, тромав.)

И какво обича да яде мечката? (Плодове, скъпа.)

Къде живее той? (В бърлогата).

А що за дърво е това, под което мечката си е направила бърлога? (Това е бреза.).

Играта се играе: Съберете неравностите.

Благодаря ви, че помогнахте на мечката.

възпитател: Каква е къщата отпред? Кой живее в него, вижте?

Пухкавата опашка предпазва

И пази животните:

Те познават червенокоса в гората -

Много хитър (лисица)

възпитател: Разбира се, това е лисица.

Каква лисица? (Хитър, червенокос.)

А лисицата какво обича да яде? (Горски плодове)

Къде живее тя? (В дупката).

възпитател: Заемаме места в нашия малък влак... Как бръмчи локомотивът?

Чух-Чух! Да отидем на детската градина!

Виждали сме достатъчно чудеса

Чакай ни отново на гости, горо!

възпитател: Ето ни при теб и дойдохме на детска градина. Къде отидохме с теб? Какво карахме в гората? Кой отиде с нас в гората? Кого срещнахме в гората? Момчета, какви животни живеят в гората? Как помогнахме на катерицата? Какви добри хора сте, животните имат нужда от помощ, не могат да се обиждат!

възпитател: Момчета, време е куклата Катя да си тръгва.

деца: Довиждане.

Свързани публикации:

Изработване на илюстрирани албуми на тема: лечебни растения, животни от нашия регион и дървета за деца 4-5 години. Разработване на данни.

Цел: Да запознае децата с навиците, поведението на дивите животни от нашия край, техните ползи за природата. Задачи: - Да се ​​консолидират и обобщават.

Цел: Развитие на познавателен интерес към заобикалящия свят и натрупване на знания за разнообразието на дивите животни. Цели: Разширяване на знанията на децата.

Цел: да продължи запознаването на децата с диви животни по игрив начин. Цели: Образователни: Продължете да запознавате децата с характеристиката.

Целта на урока: да се обобщят знанията на децата за диви животни. Цели на урока: 1. Да научи децата да описват характерните черти, начин на живот и навици.

Резюме на урок за запознаване с външния свят в старша група "Дивите животни от нашата земя"Целта на урока: да се обобщят знанията на децата за диви животни. Цели на урока: Образователни Задайте имената на диви животни и техните бебета.

Резюме на урок за запознаване с другите в подготвителната група "Птиците от нашата земя"Птиците от нашата земя Съдържание на програмата: Разширете знанията на децата за разнообразието на птичия свят. Научете се да разпознавате и правилно назовавате птиците, които живеят.

Обобщение на урока в средната група "Дърветата на нашата земя" (запознаване с бреза и бор)Цел: да разшири знанията на децата за дърветата на родната им земя: бреза и бор. Задачи: 1. Да формират представи за живота на дърветата; 2. Разширете.

Проектът за познавателно и творческо развитие "Дивите животни от нашия регион"Проблем: В един от разговорите с деца тя разкри, че децата трудно определят понятието „диви животни“. Актуалност: Калининград.

Проект "Дивите животни на нашата земя"Организиране на проектни дейности за деца от средна група

Образователен синопсис

краеведска дейност

във втората по-млада група

"Лесной теремок"

тема:"Горски теремок".

1. Интегриране на области:развитие на речта, когнитивно развитие, социално – комуникативно развитие.

2. Форма за дейност:съвместна дейност на възрастен и деца.

3. Програмни задачи:

а) образователни: по игрив начин обобщете знанията за гласовете на птиците и външния вид на дърветата в средната лента. Укрепване на способността за бързо ставане по двойки, възстановяване в кръг;

б) развиващи: насърчаване на развитието на любопитство, слухово възприятие. Научете децата бързо да превключват вниманието.

в) възпитателна: да се възпитава чувство на любов към природата на родния край.

4. Работа с речник:активира думите в речта на децата (кълвач, скорец, бухал, катерица, пчелен рояк, мечка.

5. Форма на провеждане:образователна игра.

6. Материали и оборудване:

Илюстрации, изобразяващи правилата за поведение в гората; фланелограф, картини за фланелограф, дъб от две половини с отвор (кълвач, скорец, бухал, катерица, пчелен рояк, мечка);

Две дървени пръчки за всяко дете;

Четири кошници с запаси от катерици (ядки, гъби, шишарки, горски плодове - в равни количества);

Пет планарни цвята, тамбурин;

Контейнер с мед.

Ходът на събитието.

възпитател.Най-топлият, най-цъфтящият пролетен месец май дойде.


Момината сълза цъфна през май

На самия празник - на първия ден.

май придружаващи цветя,

Люляците цъфтят.

(С. Маршак)

Изпълнява се от Song of Spring (по избор)

Не трябва ли да се поразходим в гората? Ще се любуваме на цветята, ще слушаме пеенето на птиците. Да вървим момчета? Тогава да тръгваме.

Децата изпълняват двигателни упражнения "Да се ​​хванем за ръце заедно":

Да вземем приятел за ръка

Те вървят по двойки в кръг.

Да тръгнем по пътеката към гората.

Тук видяхме кон,

Изобразете прав галоп в кръг (един по един).

Как препускаха конете.

Пътеката се вие ​​като змия (децата тичат като „змия“ за преднината SCHтях.)

През ливадите, през нивите.

Можете да бягате една след друга змия, приятели.

Виждаме ги да скачат на ръба

Скочете на два крака напред.

Две зелени жаби.

Скок-скок, скок-скок,

Трябва да скочите на пръстите си.

Поглеждаме напред към потока.

Ходете на пръсти, ръце встрани.

Нека го разгледаме скоро.

От другата страна на потока има дънер

Много е хлъзгаво.

Вървим един след друг

Марширане на.

Пеем песен на висок глас.

Старец-Лесовичок

Кой ходи в моята гора?

Кой пее песни тук? О, да, това са децата. Смешни момичета,

Смешни момчета.

Здравейте момчета!

деца. Здравейте!

Старец-Лесовичок.

Познахте ли ме, деца?

Аз съм Старецът-Лесовичок.

Който унищожава природата

С това съм строг.

И който уважава гората,

Растенията не обиждат, помагат на зверовете,

Той е добре дошъл гост у мен.

възпитател.Старец-Лесовичок, нашите момчета обичат природата. Старец - Лесовичок.късаш ли цветя?

(Отговори на деца.)

Помагате ли на птиците през зимата?

Децата разказватНа старата Лесовичка за това как се грижат за природата.

Старец - Лесовичок . Е, браво! тогава ще играя с теб. Знаете ли правилата за поведение в гората?

Старец-Лесовичокпоказва снимки, а децата говорят.

Браво, знаеш всички правила. И ще ви разкажа една приказка за дъб.

Старецът-Лесовичок, разказвайки приказка, настанява юнаците на клон пред хралупата.

В гората имаше дъб, стар, стар, дебел и наднормен. Долетя пъстър кълвач, червена шапка, остър нос. Почуках с носа си по багажника, ослушах се

и нека пробием дупка. Помогнете му да почука.

Провежда се играта „Ритмично ехо”.Лесовичок чува двутактов ритъм на формулата на пръчки, децата ги повтарят. (По две пръчки има под всеки стол.)

Кълвач е издълбал хралупа в дъб. (Отваря хралупа на дъб.) Лято в нея

живял, извел децата и отлетял. Мина зимата, а напролет скорец отлетя към котловината. Пита: "Терем-теремок, кой живее в терема?" Нито един от кухите отговори. Празна кула. Вкара един скорец в хралупа от сено и слама, започна да живее в хралупа и да изведе деца. Пиленцата се излюпиха, започнаха да слушат пеенето на съседите, да се запознаят с други птици.

Провежда се играта „Познай кой пее”.Децата слушат фонограмата с пеене на птици (кукувици, врабчета, гарвани, сови). Момчетата трябва да назоват птиците по гласовете им.

Няколко години в една хралупа живее скорец. Старият дъб се руши, хралупата е по-голяма

Свършен. На третата година жълтоока сова научи за това. Той долетя и попита: "Терем-теремок, кой живее в терема?" - „Живеше пъстър кълвач - остър нос, сега живея - скорец - първият певец в горичката. А ти кой си?" – „Аз съм бухал. Ако попаднеш в ноктите ми, не хленчи. Ще долетя през нощта! - и ще го глътна. Излезте от кулата, докато сте в безопасност!


Скорецът изплашил бухала и отлетял. Сега бухалът живее в хралупата. Той спи през деня, а през нощта излита на лов, плаши всички.

Провежда се играта „Ден и нощ”.. Децата, слушайки звука на весела музика, се движат свободно из залата, имитират движенията на зайци, мишки, птици. С промяната в естеството на музиката децата замръзват. Между тях лети „бухалът“, като отвежда онези, които са се преместили с него.

Сова живеела в хралупа две години. Старият дъб се рони, хралупата става по-голяма. Една катерица препуска към хралупата, пита: "Терем-теремок, кой живее в стаята?" - „Живял пъстър кълвач с остър нос, живял е скорец, първият певец в горичката. Сега живея - бухал. Ако ме удариш в ноктите, не хленчи. А ти кой си?" - „Аз съм катерица – въже по клоните, медицинска сестра в хралупите. Зъбите ми са в дългове, остри като игли. Излезте от кулата, докато сте в безопасност!

Бухалът се уплашил и отлетял. И нека направим катерицата. Да й помогнем

подгответе зимни запаси.

Провежда се играта „Килерче за катерици”. Играта включва четири деца. Във всеки ъгъл на залата е поставена кошница. Запасите за катерици са разпръснати по пода. Първият участник събира гъби в кошницата си,

вторият е ядки, третият е шишарки, четвъртият е горски плодове. Победител е участникът, който първи е събрал консумативите си. Количеството шишарки, гъби, горски плодове и ядки трябва да е същото.

Катерицата живееше добре в хралупата. Но старият дъб се руши, хралупата ставаше все повече и повече. Пчелите го харесаха. Пчелите долетяха, кръжаха около хралупата и питаха: "Терем - теремок, кой живее в камерата?" - „Живял пъстър кълвач - остър нос, живял е скорец - първият певец в горичката, живял

Бухал - ще паднеш в ноктите му - не хленчи. Сега живея, катерица - въже по клоните, медицинска сестра в хралупите. Кой си ти?" - „Ние сме рояк пчели един за друг планина. Въртим, бръмчим, жилем, заплашваме големи и малки. Излезте от кулата, докато сте в безопасност!" Пчелната катеричка се уплашила и избягала. И пчелите донесли восък, започнали да живеят в хралупа, за да пестят мед.

Провежда се играта „Пчели и цветя”.. На пода са подредени самолетни цветя. Деца – „пчели” на лека музика „летят” пръснати из залата. Когато се удари тамбурата, те застават на цветето.

Но една мечка дойде при дъба и искаше да пирува с мед. "Дойдох -

мечка, твоето имение е покрито!" Качи се на един дъб, заби главата си в хралупата и как я натисна! Дъбът е стар, наполовина и рухнал. Теремка го нямаше. И мечката се почерпи с мед и продължи.

Това е цялата горска приказка. А вие, момчета, ще ви почерпя с меда от онази малка къщичка. (Раздава кошница с мед на водача.)

деца.Благодаря ти, Старче-Лесовичок!

Старец - Лесовичок... Помогнете си с мед и се върнете у дома.

Провежда се комуникативният танц „Весел хоровод”.

възпитател:

Ставайте, момчета, бързо в хорото.

Деца, хванати за ръце, вървят в кръг Музиката не ни позволява да скучаем..

Да се ​​хванем за ръце, да вървим в кръг и да изпеем весела песен.

Пляскайте с ръце два пъти.

Стъпвайте смело!

Те тъпчат.

Пляскайте с ръце два пъти.

Пляскайте приятелски!

Пляскайте с ръце два пъти.

И се върти!

Въртящи се на пръсти.

Пляскайте с ръце два пъти.

Усмихнете се на всички!

Протегнете ръцете си напред и се усмихнете

Да отидем на разходка из залата,

Децата се разпръскват из залата с ръце на коланите.

Песента няма да ни остави да стоим на едно място.

Ще се разходим и ще намерим приятел

Ставайте по двойки и се разхождайте по двойки.

Ще станем по двойки и ще пеем заедно.

Припев.Едно или две!

Стъпвайте смело!

Те тъпчат.

Плеснете на партньора си два пъти.

Пляскайте приятелски!

Ударете коленете с длани четири пъти.

Плеснете на партньора си два пъти.

И се върти!

Въртящи се по двойки.

Плеснете на партньора си два пъти.

И прегръдка!

Прегръщат се с приятел.

Децата скачат по двойки в кръг и напускат залата. Старият Лесовичок им маха за сбогом.

Цел:Разширете представите на децата за техния град.

Насърчавайте любовта към вашия град.

задачи:

Образователни:

- да се запознаят със забележителностите на град Ярославъл

Разработване:

- развиват въображението на учениците,

- развиват вербални комуникационни умения.

Образователнид:

- да възпитава патриотични чувства, любов към Родината;

- продължават да насърчават приятелските отношения между децата.

Материали и оборудване: Голяма играчка катерица, картички и/или илюстрации с гледки към Ярославъл, модел "Автобус", надпис "Речен трамвай".

Ход на урока:

Децата стоят в полукръг.

- Обичате ли да пътувате? Къде отиде с родителите си?

(Отговори на деца).

Малка катерица седи на стол на входа.

Възпитател: Момчета, вижте, кой дойде при нас? Катерица!

Катеричка: Здравейте момчета! дойдох да ви посетя! И живея далече - далече от вашия град. Знаеш ли къде живея? (В гората, в норката) Така е приятели, аз живея в гората, но днес дойдох да ви посетя, да чуя за вашия град! Как се казва градът, в който живеете? (Ярославъл) Ще ми разкажеш ли за твоя град?

Възпитател: Момчета, ще разкажем ли на Белочка за нашия красив град?

А какви красиви и забележителности на нашия град познавате? (децата отговарят: цирк, музей, театър на името на Ф. Г. Волков, планетариум, насип на река Волга и др.) Е, приятели, отиваме ли на обиколка на града?

БЕЛОЧКА: Къде ще отидем първо?

ТРЕНЬОР: Първо ще отидем до най-забавната и любима атракция за всички деца - това е циркът! И ние ще отидем там с автобус!

Децата се качват на импровизиран автобус.

Възпитател: Това е първата спирка. Това е Ярославският цирк. Построен е през 1963 г. На арената му се представиха най-добрите циркови артисти: клоуните Олег Попов и Карандаш, треньорът Юрий Дуров. Вероятно всички сте виждали тази красива сграда или може би дори сте били там с вашите майки и татковци? Винаги има забавни изпълнения на магьосници, акробати и много различни животни!

(импровизирано изпълнение: кутия "Маймуна", кубчета + куче).

(Грижащият сваля автобуса и прикрепя плаката на речния трамвай отстрани на столовете. Децата сядат на столовете.)

ТРЕНЬОР: Колко е прекрасно за нас, момчета, да караме по нашата красива река Волга. Волга е Великата руска река, тя произхожда от Валдайските височини и пренася водите си през цяла Русия до Каспийско море. И докато шофираме, да се стоплим малко с вас.

Физическо възпитание "Момичета и момчета"

Момичета и момчета: пляскат, пляскат, пляскат, (пляскат с ръце)

Те скачат като топки: скок-отскок, скок-отскок. (почукване на колене с длани)

Краката тъпчат: отгоре, отгоре, отгоре! (тупват с крака)

Те се смеят весело: ха, ха, ха!

Мигайки с очите си (ритмично затваряне на очите,

След почивка (свободни ръце).

ТРЕНЬОР: Ето какви страхотни хора сте! И докато се загрявахме, нашият трамвай отплаваше до следващата спирка!

(Децата се хващат за ръце и следват учителя по двойки)

Възпитател: Откъде сме дошли? Знаете ли коя е тази сграда?

Децата се опитват да отгатнат. Учителят им помага.

Възпитател: Момчета, това е Театърът. Ф. Г. Волкова. Ярославъл е родното място на първия руски театър. Основан е през 1750 г. от Фьодор Григориевич Волков. Сега Ярославският театър носи неговото име.

Възпитател: Браво, момчета! Колко хубаво се разходихме с вас, но е време да се върнем в нашата детска градина.

Децата застават в редица едно по едно и маршируват на място под думите на учителя:

Тръгваме, прибираме се (движения, имитиращи волан)

С кола

Карахме нагоре по хълма: пляскане, (ръцете нагоре, пляскане над главата)

Колелото се спусна: спри. (ръцете отстрани надолу, седнете)

ТРЕНЬОР: И така се върнахме в родната градина!

(Грижащият помага да подредите столовете в полукръг. Всички сядат на столовете.)

Възпитател: Момчета, нека си спомним какви забележителности на нашия град „посетихме“ днес?

(цирк, "търкален" по река Волга, театър на името на Ф. Г. Волков). И нека попитаме Белочка къде й хареса най-много?

БЕЛОЧКА: Колко красиво и забавно е навсякъде във вашия град Ярославъл! Наистина ми беше приятно да се разхождам с теб! Но най-много ми хареса циркът, има много различни животни, които живееха с мен в гората. Мога ли да остана да живея в цирка? Много ми харесва тук!

ТРЕНЬОР: Катерица, можеш да живееш в нашия зоопарк в Ярославъл. Наистина ли момчета?

Катерица: Имате ли свой зоопарк в града? С удоволствие ще остана в него.

Възпитател: Останете, а двамата с момчетата ще отидем в зоологическата градина следващия път и ще ви посетим. Сбогом, катериче, до скоро.

Заглавие: Конспект на урок по местна история на тема "Моят град"

Длъжност: възпитател, съответствие със заеманата длъжност
Място на работа: МДОУ "Детска градина номер 102"
Местоположение: Ярославъл, ул. Салтиков-Щедрина, 29

Урок по краезнание за по-старата група

Тема "На гости на баба на село"

Интегриране на образователни области:„Когнитивно”, „Реч”, „Художествено-естетическо, социално-комуникативно”
Видове детски занимания:игриви, продуктивни, комуникативни.
Цел:възпитават чувство на любов към селото, неговата красота, естественост, неразривна връзка с природата; да се възпитава уважение към селските работници, на чиито плещи лежи тежък, но благороден труд.
задачи:
- да формират елементарни представи за миналото на малката родина;
- да развиват познавателен интерес към знания за родния край;
- култивиране на уважение, интерес към хора, които правят всичко със собствените си ръце.
Планираните резултати от развитието на интегративните качества на предучилищното дете: отговаря на въпросите на учителя, участва в разговора, докато разглежда слайдовете, активно отговаря на въпросите от предишните материали. Показва положителни емоции при изпълнение на задачата.
Материали и оборудване. Презентации към урока: „Въведение в народните извори“ „Кой какво дава“, „Даровете на гората“, „Минало и настояще“. Тръгва със задача, флумастери. 1. Момент на изненада... Брауни се появява на слайда под мистериозна музика.
Брауни. Здравейте момчета. Дойдох при вас да ви разкажа как живее баба ми на село.
възпитател. Е, по-скоро ни разкажи какви чудеса си видял в селото?
Брауни. Там видях нещо, което никога не съм виждал в града!
възпитател. Какво видяхте, че толкова ви зарадва?
Слайдшоу.
Видях гъсти гори, зелени ливади, безкрайни полета, много цветя и различни треви, видях там много различни насекоми, които не можах да ги преброя всички. Селото на баба ми се е простирало по бреговете на реката, отвъд селото има голяма гора. Дълго време се строили села край река и гора. Защо мислиш?
Задача номер 1. Какво храни гората и реката? Изявления на деца. (Риби, раци, патици, зайци, горски плодове, гъби и др.) Обобщение на отговорите на децата. Покажете презентацията "Даровете на гората"
Точно така, гората и реката хранят човека. Народът казваше: „Да живееш близо до гората – да не си гладен”. Гората не само подхранва, но и лекува човека. Баба ми знае каква трева, от каква болест. Покажете на децата хербариума.
Задача номер 2. На слайда има различни растения. Назовавайте само лечебни билки. (Майка и мащеха, живовляк, риган, жълт кантарион, листа от ягода, листа от малина.) А снежнобялата, огромна, стройна бреза лекува с листа, кора и пъпки деца и възрастни. И който го боли глава, хората се приближават до багажника и болката скоро отшумява.
2. Минало и настояще.
възпитател. Брауни, а децата ни знаят малко за миналото и настоящето. Дълго време в селата се строят дървени къщи с резбовани плочи, а къщите в града са строени от тухли. Предлагам ви да играете играта "Минало и настояще"
Задача номер 3. Ще покажа предметни снимки от миналото, а вие ще намерите снимки от настоящето.
Руска хижа - модерна тухлена къща
Килими - килими
Антично желязо - Електрическа ютия
Метла - прахосмукачка
Кон - кола
Пейка - диван
3. Домашни любимци.
В двора на селото живеят много различни птици и животни. Баба ми много ги обича, но всеки за своето.
Задача номер 4. Пред всяко дете е задача на лист хартия. Помислете за ползите, които тези домашни любимци носят за хората. Използвайте флумастер, за да свържете картината на животното със съответните картинки и обяснете избора си.
Резултатът от задачата. Покажете презентацията "Кой какво дава"
(Крава за мляко, коза за пухкава вълна, пиле за яйца, гъски за мек пух.) Но за да имате всичко това, трябва да работите усилено.
Физическо възпитание. Спокойна рима. Децата извършват подходящи движения.
1, 2, 3, 4, 5!
Всички чудеса не могат да се преброят.
Червено, бяло, жълто, синьо,
мед, желязо, алуминий,
Слънце, въздух и вода
Труд, забавление, сладки сън,
И нека войната излезе!
4. Да живееш със собствената си работа. Слайдшоу.
А колко хора със златни ръце живеят в селото! Всеки майстор правеше всичко сам от началото до края.
Задача номер 5 Помнете поговорките за труда.
- Бизнесът преди удоволствието.
- Те съдят не по думи, а по дела.
- Бизнесът преди удоволствието.
- Денят е скучен до вечерта, ако няма какво да се прави.
Преди нямаше магазини, майсторите донасяха всичките си продукти на панаира. Там хората не само продаваха продуктите си, но и обменяха опит в занаятчийството. На панаира имаше всичко.
Слайдшоу.
- От дърво - дървени играчки и съдове, мебели.
- От брезова кора - tuyeski, кутии, орнаменти.
- От трепетликови клони - кошници.
- От глина - грънчарство.
Но мързеливите хора не се харесваха от хората, те им се смееха: „Спи, спи и няма време за почивка“
Пързалка. Брауни.
възпитател. Е, нека се сбогуваме с Брауни. Той ни каза много интересни неща и бих искал да знам колко внимателни бяхте в днешния урок.
Отражение.
- Кажете ми къде ни покани Браунито?
- Какво ново научихте днес?
- Какво ви хареса най-много?
- Все още ли искаш да се срещнеш с Брауни?

Библиографски списък
Степанова Н. В. Когнитивно развитие. - 2005 г.

I. Обяснителна бележкаДетството е ежедневно откритие на света. Необходимо е това откритие да стане преди всичко познание за личността и отечеството, за да влязат красотата на истинския човек, величието и несравнимата красота на Отечеството в ума и сърцето на децата. Детството е решаващо етап от формирането на личността и нейната морална сфера. Създадената навреме благоприятна педагогическа среда допринася за възпитаването на основите на патриотизма и гражданството у децата. Изтеглете проектаПонятието патриотизъм е разнообразно по своето съдържание - това е и уважение към културата на своята страна, и чувство за неразделност със заобикалящия ги свят, и гордост от своя народ и родината.От първите години от живота детето трябва обичат родната земя, култура, гордост, която се нарича „пусни корени в родната земя“. Предучилищната възраст според психолозите е най-добрият период за формиране на любов към малката родина.Много се гордеем с нашата малка родина и нашите сънародници, запознаваме децата с историята и културата на нашата земя, възпитаваме любов и уважение за него. 1. Обосновка на релевантността на програматаМного е писано за важността на запознаването на детето с културата на своя народ, тъй като обръщението към отечеството, наследството, възпитава уважение, гордост към земята, на която живеете. Следователно децата трябва да познават и изучават културата на своите предци. Именно акцентът върху познаването на историята на народа, неговата култура ще помогне в бъдеще да се уважават културните традиции на другите народи с уважение и интерес.Чувството за Родината...започва в дете с отношение на семейството, на най-близките хора - на майка, баща, баба, дядо. Това са корените, които го свързват с неговия дом и непосредствено обкръжение.Усещането за Родината започва с възхищение от това, което бебето вижда пред себе си, от какво се удивлява и което предизвиква отзвук в душата му... И въпреки че много впечатления все още не са дълбоко разбрани от него, те са преминали през детското възприятие, играят огромна роля във формирането на личността на патриот.Непосредственото обкръжение е от немалко значение за възпитанието на интереса и любовта на децата към родния край . Постепенно детето опознава детската градина, семейството си, своята улица, град, а след това със страната, столицата и символите й. Роден град... Трябва да покажем на детето, че родният му град е известен със своята история, традиции, атракции, паметници, най-добрите хора.гражданин, патриот - наложително е да си интернационалист. Затова възпитанието на любовта към родината, гордостта към родината трябва да се съчетава с формиране на добронамерено отношение към културата на другите народи, към всеки човек поотделно, независимо от цвета на кожата и религията. 2. Цел и задачи на програматаЦел:Да формират патриотични нагласи и чувства към семейството, града, природата, културата у децата в предучилищна възраст въз основа на историческите и природни особености на родния им край. Възпитаване на собствено достойнство като представител на своя народ, уважение към миналото, настоящето и бъдещето на родната земя, толерантно отношение към представители на други националности. Задачи:

Формиране на нравствени качества на личността при деца в предучилищна възраст чрез запознаване с родния им град. Формиране на гражданска позиция и патриотични чувства към миналото, настоящето и бъдещето на родния край, чувство на гордост за своята малка родина. Възпитаване на любовта и привързаността на детето към семейството, дома, земята, където е родено. Възпитаване на любов и уважение към своя народ, неговите обичаи, традиции. Формиране на основите на екологичната култура, хуманно отношение към всичко живо. Формиране на художествен вкус и любов към красивото, развитие на творческите способности. Възпитаване у децата в предучилищна възраст на уважение и грижа към защитниците на Отечеството. Възпитаване на здравословен начин на живот Възпитаване на чувство за уважение към професиите и труда на възрастните.

II. Структура на програматаПрограмата е организирана по възрастови групи. Тя обхваща четири възрастови периода за развитие на децата: по-малка възраст (3-4 години, втора по-малка група), средна възраст (4-5 години, средна група), старша предучилищна възраст (5-7 години, старша и подготвителна група за училище). Програмата определя последователността на решаване на набора от задачи, определя се в раздели.1 раздел „Заедно едно приятелско семейство“ (семейство, детска градина).
Секция 2 „Тази улица, тази къща“.
Раздел 3 "Градът, в който живея".
4 раздел "Нашият килер". 1 раздел "Заедно едно приятелско семейство."Семейството и детската градина са първият колектив на детето и в него то трябва да се чувства като равноправен член, като всеки ден прави свой, макар и скромен, принос към семейния бизнес. В този раздел децата се запознават с историята на своето семейство, разказват къде са родени и са живели бабите и дядовците на детето, техните прадядовци, за кого са работили, какви хобита са имали, какви трудности са изпитали. Цел: Възпитаване на любов и уважение към семейството, близките и приятелите. Задачи:
    Въведете понятието "семейство". Научете децата да назовават членове на семейството; възпитайте у децата чувство на гордост за семейството си; възпитавайте уважително, грижовно отношение към възрастните роднини. Изградете интерес към потеклото си. Накарайте децата да искат да ходят на детска градина, да се срещат с приятели. Да възпитава у децата уважение към персонала на детската градина, уважение към труда на възрастните, желание за оказване на всякаква помощ. Да запознае децата с историята на детската градина.
Секция 2 „Тази улица, тази къща“.Възникна необходимостта чрез познаването й да се възпитава уважително отношение към малкото отечество, чиято основна задача е да формира представите на децата за географските особености на тяхното малко отечество. Съдържанието на материала за раздела разкрива темите: местоположението на града, климата, природата и минералите, символиката на родния край. Задачи:
    Формиране на представите на децата за географските, климатичните, социално-икономическите характеристики на малката родина, символиката на родния край. Разширете представите за природните ресурси на земята на Сахалин, особено за града: флора и фауна; минерал. Да възпитава любов към природата на родната земя и чувство за принадлежност към нейното опазване. Дайте понятието резерви.
Раздел 3 "Градът, в който живея".Цел: Да даде елементарни представи за историята, пионерите, героите на труда и Великата отечествена война, за защитниците на Отечеството, забележителностите на града, социално-икономическото значение на града. Задачи:
    Създайте представа за историческите корени на града. Разширете представите за забележителностите, социално-икономическото значение на града. Да възпитава уважение към хората, пионерите, героите на труда, Великата отечествена война, защитниците на Отечеството.
4 раздел "Нашият килер".Цел: Дайте представа на децата в предучилищна възраст за народите, живеещи в града, и културата, която представляват. Задачи:
    Да се ​​формира представа за основните професии на жителите на града. Събудете интерес към живота на хората от различни националности и коренното население на областта, техния бит, бита, култура, език, традиции. Повишете интереса и желанието да научите колкото се може повече за вашата малка родина.
III. Очакван резултат от изпълнението на програматаДецата имат знания за историята на града, неговите забележителности, природни дадености, социално-икономическо значение, символиката на родния край; поява на постоянен интерес към миналото, настоящето и бъдещето на родния град, чувство за отговорност, гордост, любов и патриотизъм. Включване на семейството в патриотичното възпитание на децата. Взаимодействие с родителитеТесният контакт със семейството на ученика е от особено значение за решаването на проблемите на патриотичното възпитание. Родителите оказват голяма помощ, участват активно в живота на детската градина, проявяват изобретателност, въображение и ентусиазъм. С тяхно участие:
    Изложби на рисунки, ръчно изработени артикули: "Майка ми е най-добрата", "Моето семейство" и др. Декорация на групови стаи. Подобряване на предучилищното образователно заведение. Домакински труд в природата. Матинета, празници, екскурзии, състезания. Екологични акции „Засади цвете“, „Направа на хранилка“ и др.
Патриотичното възпитание се извършва във всички области на работа с деца: запознаване с другите и с художествена литература, развитие на речта, музика, изобразително изкуство.Също така се работи много за изучаване нивото на знания, умения и познавателни, социални и морално развитие на учениците. Диагностичен преглед (начало, край на учебната година). Използвани книги

Волчкова В. Н., Степанова Н. В. "Записки на лекцията във втора младша група на детската градина", Воронеж: ТК "Учител", 2007. Дерягина Л. Б. Моята родина Русия. Серия "На децата за родината" Санкт Петербург: Издателство "Литера", 2007. Dybina OB Детето и околният свят. М: Мозайка - Синтез, 2005. Евтушенко С., Веселова Л. Образование на велик гражданин на Русия. // Предучилищно образование 2007 №6, с.118-121. Игушенцева А. Музей на бойната слава // Предучилищно възпитание 2006 №5, с.11-13. Комарова Т. Изкуството като фактор за възпитание на любовта към родния край // Предучилищно възпитание 2006 №2, с.3-8. Комратова Н. За гражданското възпитание на децата в предучилищна възраст // Предучилищно образование 2006 №5, с.3-10. Казакова Н. В. Голямата река започва с извор, любов към родината от детската градина // Възпитател на предучилищна образователна институция 2008 №12, стр.31-36.

Прочетете също: