Нод е народна играчка във 2-ра младша група. GCD във втора младша група „Руска народна играчка - матрьошка. Дидактическа игра "Допълнителна трета"

ПЛАНОВЕ НА УРОЦИТЕ

2 ПО-МЛАДА ГРУПА

ИГРАЧКА ДИМКОВО

Цел: Да запознаем децата с нов вид народна играчка - Димково.

Научете се да обмисляте глинени играчки, подчертавайте материал - глина, декорации за играчки, елегантност, яркост.

Възпитавайте интерес към народното творчество.

Материал: Играчки Димково, кукла Петрушка.

Ход на урока

Влиза ПЕТРУШКА.

Магданоз. Здравейте момчета!

Аз съм забавна играчка

И аз се казвам ... (Петрушка).

Точно така!

Аз съм най-смешният човек на света.

За това деца като мен.

не дойдох при теб сам,

И той доведе приятелите си.

Къде са те?

възпитател. Не се тревожи, Петрушка, знам къде са.

Магданоз. И аз го предположих. Те са на панаира. Панаирът е играчки, подаръци, игри, забавления. Преди това хората често ходеха там, за да купуват и продават играчки, да се забавляват, играят и релаксират.

Да отидем на панаира, ще те запозная с моите приятели.

В залата влизат деца. Звучи руска народна мелодия. На масите в залата беше организирана изложба на димковски играчки.

Магданоз. Не се срамувай! Опознайте ги по-добре, изберете своя собствена играчка.

Децата обикалят из залата и разглеждат играчки, назовават ги (птица, кон, млада дама и др.).

възпитател. Харесаха ли ви играчките? На галено и обичливо ги наричат ​​„мътнички“, защото тези играчки се произвеждат в село Димково, а се наричат ​​димковски играчки.

Как се казват тези играчки? (Димковски играчки.)

От какво са направени играчките Dymkovo? (От глина.)

Разглеждане на илюстрации с играчки Димково.

Какви модели използват занаятчиите от Димково за украса на играчки? (Пръстени, кръгове, ивици, точки и др.)

Какви цветове харесват майсторите на Димково? (Червено, оранжево, жълто - слънчево, зелено, синьо, черно.)

Магданоз. Какви ярки цветове, колко забавно от такъв кръг от цветове! Играчките също са украсени със злато: шапка, кокошник. Сега играчките са готови.

Децата избират играчки.

Магданоз (хвали стоките ):

Глинени коне се надбягват

На стойка, че има сила,

И не се хващай за опашката,

Ако сте пропуснали гривата.

През планинските отклонения

През покривите на селата

Червени крака, жълторога

Препуска се глинен елен.

И умен, като ситц!

Фу-ти, фу-ти, фу-ти, фу-ти!

Фу-ти, фу-ти, гледка към гнездо.

Вижте колко красиво

Това момиче е душа.

Алените бузи горят

Страхотно облекло:

Кокошникът седи гордо,

Младата дама е толкова красива!

Магданоз. Тук димковската въртележка ни кани на него!

Децата слагат играчки. Игра на въртележка.

Магданоз. Време е да сложим край на празника.

Пригответе се, деца!

Сега се разделяме с "мъглата",

Просто покажете на всички руския танц!

Съвет към възпитателя. Преди свободното време организирайте изложба на играчки от Димково. Изяснете името им, помислете за модели.

Живопис. Конска пътека

Софтуерно съдържание:

Продължете да представяте играчката Димково.

Научете се да подчертавате един от елементите на шаблона - кръг, направете шаблон върху лента от кръгове, украсете ги с черни точки, изберете цвят за кръговете.

Събудете интерес към играчката Димково.

Материал: Димковско конче, кукла Магданоз, бяла хартия 5х25 см, гваш червено, оранжево, жълто, зелено и черно.

Ход на урока

Магданоз. Здравейте деца, помните ли, че бяхме на панаира?

Просто забравихте какви играчки видяхме там? (Димковски играчки.)

от какво са направени? (От глина.)

Благодаря че ми напомни. Но днес не дойдох при теб сам. (Показва димковския кон .)

Ето кон и кон,

Той бие с копита,

Малкото дъвче!

Няма свобода, няма пространство

Няма къде да язди!

възпитател. Този кон не е прост, но приказен. Декорирана е с ярък десен.

Учителят избира елемент от шаблона – кръг. Предлага да го намерите на играчка, да определите цвета. Вижте какви други цветове обичат майсторите на Димково. (Червено, жълто, оранжево, зелено, синьо и черно.)

След това предлага да нарисува пътека за кон и да го украси с кръгове. Показва как да рисувате еднакви кръгове (с плавно движение, без да повдигате ръцете си, дрямката на четката върви след пръчката, която гледа нагоре). Пояснява, че всеки избира цвета за кръга самостоятелно. Забелязва как черните точки са разположени около кръга.

По време на урока учителят, заедно с магданоза, помага на децата да подреждат кръгове, в рисуване на кръгове, точки.

В края на урока изложете цялата работа и я обмислете заедно с Петрушка.

възпитател.

Кои са най-красивите пътеки?

Кой има всички кръгове еднакви?

По кои пътеки бихте искали да бягате?

Кои пътища ще избере конят?

Обобщавайки, Петрушка казва, че димковският кон галопира по всички пътеки. Всички те са красиви, ярки, украсени с кръгове и точки.

Провежда се играта „Коне”. Деца играят с Петрушка и Димковския кон.

Съвет към възпитателя. На изложбата на играчки от Димково ги разгледайте, назовете ги, подчертайте елементите на шаблона: кръгове, пръстени, прави линии, техния цвят и декорации - точки.


Автор: Елцина Ирина Владимировна, възпитател на Ирдановска детска градина "Колосок", област Вологда, район Николски
Описание на материала: Уважаеми колеги! Представям на вашето внимание обобщение на организираните образователни дейности за деца 3-4 години „Национална играчка – конче”. Внушаването на любов към родната земя, запознаването на децата с народното изкуство трябва да започне от ранно детство, но не цялата информация е достъпна за по-малките предучилищни деца. Можете да запознаете децата с народното изкуство, като използвате примера на народна играчка. Люлеещото се конче е една от най-старите играчки, която отдавна помага на децата да развиват баланс и координация в ранна възраст, съчетавайки тези „тренировки“ със забавна игра. Това резюме ще бъде полезно за родители на деца, възпитатели, ще помогне да се запознаят децата с част от нашата история и култура.

Конспект на организирани образователни дейности за по-малката група на тема: „Народната играчка е конче“.

Интегриране на образователни области:когнитивно развитие, развитие на речта, художествено и естетическо развитие.
Предварителна работа:четене и запаметяване („Отивам да видя жена, при дядо ми...“; „Какъв кон...“; „Дървен кон“ (Е. Ковина); „Моят кон“ С. Маршак) .
Цел: Запознаване със стара дървена играчка - хоби кон.
задачи:Да запознае децата с народното творчество на примера на народните играчки; Да дадат на децата представа за дървената народна играчка - кон; Разширете речника на децата (ролка, люлка, люлка, инвалидна количка, изработена от дърво, хартия); Продължаване на запознаване с устното народно творчество; Насърчете желание да играете с играчките от миналото.
Среда за развитие:
Демо материал:картината на Анна Бък "Момче на кон"; играчки: люлеещо се конче, търкалящо се конче; инструменти за играчки: дънер - дърво, дъска - тухла, самолет, трион, чук; памучни тампони, гваш червено, жълто, синьо зелено; цветни карти според броя на децата в групата (червени, жълти, сини, жълти). Раздаване:картонени кончета: люлеещи се кънки, памучни тампони, гваш червено, жълто, синьо, зелено.
Работен план:
1. Организационен момент. Учителят показва нова дървена играчка – конче.
2. Разглеждане на играчките: от какво са направени, сравнение на люлеещ се стол с количка.
3. Газирана.
4. Като се има предвид с какво е украсена играчката.
5. Практически занимания на децата. Модели за рисуване.
6. Отражение.
напредък на ООД:
Време за организиране:(учителят показва играчка - кънка)


Всеки обича да играе, дори и ние, възрастните, но вие можете да играете, да се люлеете и да се възхищавате на тази играчка от дърво. Вижте шарките, с които е украсен конят. (имайки в предвид). Имате ли такива играчки вкъщи? По-рано, много отдавна, всички деца играеха с такива играчки. Искате ли да имате такива играчки? (отговори на децата)
Част 2. Запознаване с дървена играчка.Тези играчки са изработени от дърво (учителят показва кънка - количка и кънка - люлеещ се стол). Първо трябва да изсушите дървото и след това да изрежете или изрежете от него с помощта на специални инструменти тялото на коня. (показване на играчки: самолет, брадва, трион ...) Иди, Дима, покажи ми как си пилил с пила? (дете показва) Покажи ми, Слава, как са рендосани дъските със самолет? (посочва дървена тухла) И как, Серьожа, изчукваха играчка с чук? Когато тялото е готово (показване на коня, без колела), какво друго трябва да се направи? (колела) (учителят прикрепя колела)


- Отивам- отивам при жената, при дядото
На кон с червена шапка.
По равна пътека
На единия крак.
В старата лапа
Над дупки, над неравности,
Всичко е право и право
И тогава изведнъж ... в дупката!
Бух! .. (децата повтарят познати думи, в детска стихчета, заедно с учителя)
А за друг кон все още беше необходимо да се направи люлеещ се стол.


Какъв кон, само го докоснете.
Заедно с ездача
Ще галопира на двеста мили.
(учителят показва конете)
-Какво е прикрепено към тялото на този кон? Колела
И така, как ще играем с нея? (езда)
-Ами този кон? (люлеещ се стол)
-Как ще играем с нея? (люлее се)
Когато конете били издълбани от дърво, те били боядисани със специални бои. Беше възможно да се играе с небоядисани кънки, защото не всеки имаше бои. Люлеещите се столове също бяха големи. (показва картината "Момче на кон") Може би сега кой има такива коне у дома?

(цветните карти са подредени в кръг на пода)
Fizminutka
Дървен кон. (Е. Ковина)
Дървен кон ………………. огъване и разгъване на ръцете в лактите (яздене на кон)
Татко ме доведе вчера ... ... протегнете ръцете си напред (татко дава кон)
Грабнах голям пул, ……………. .слагаме си въображаема шапка
Конят ме понесе напред ……………… .. яздене на кон
Карах по долините, ………………. галоп след учителя в кръг
Наоколо течаха планини, реки, …………………. бягане
И скачане по пътищата ………… .. скача напред
И ... малко уморен ................... .. вдигнете ръцете си нагоре и се наведете напред, спуснете ръцете си надолу
И когато станах сутринта ……………… .. опънете на пръсти
Дори не закусих, ……………. покажете, че ядат, клатете глави наляво, надясно
Карах отново ………………… ... скачане в кръг
През долини и хълмове.
-С какво е украсена играчката?
- С какъв цвят майсторите украсиха тези кончета (децата вдигат карти и назовават цвета) Света, покажи ми къде има цветя на коня и къде са листата? Серьожа, покажи ми къде са плодовете, къде са линиите, къде са кръговете? Искате ли да нарисувате люлеещите се кончета, които децата от по-голямата група направиха за вас?
3. Практическа дейност на децата. Модели за рисуване.Да си украсим конете, от дърво ли са? (не от хартия, картон) Ще ги украсим с кръгчета и точки. Кръгове и точки могат да се рисуват не само с четка, но и с памучни тампони. (учителят показва как се работи с памучен тампон, трябва да го смените, ако промените цвета).
отражение:(детските творби са изложени на рафта)


О, какви прекрасни модели имате! Каква красива изложба на народни играчки. Когато конете са сухи, можете да играете с тях. Ето как се правеха играчките преди! от какво бяха направени?
А сега да отидем да играем с дървени играчки: кънка - инвалидна количка; билото е люлеещ се стол. (можете да организирате играта за кого е кънката - количката ще върви по-бързо по пътеката, пътеката е направена от кубчета).
Или изпълнете игра - имитация на стихотворението "Моят кон", С. Я. Маршак.

Моят кон
Аз самият съм пъргав и смел,
И моят кон е целият в мен.
Обуздах се
И оседлана
И той претърколи коня си.

Аз самата пея -
И конят ми е пълен.
Отивам да спя -
И конят ми спи.

Карам кон по цял ден
А нощем конят ме носи.

На пълна скорост, повръщайки праха,
Той се втурва напред
И лек автомобил
Дава ни пътя.
(С. Маршак)

Ирина Лавришина
Проект "Народна играчка" (втора младша група)

Проект

« Народна играчка»

втора младша група

Завършено:

И. Г. Лавришина

Брянск 2015г

Проект« Народна играчка» .

„Ние сме уверени в това народна играчка е, с внимателното му изучаване, неизчерпаем източник на мъдра и творческа педагогика.“

Е. Флеерина.

Обяснителна бележка:

ИграчкаЧаст е от културата хората... Възникна много отдавна заедно с човешкото общество. Хората винаги са се грижили за красотата и забавленията. играчкипредназначени за детска игра. Следователно майсторите играчките влагат цялото си въображение в образа на играчка, изобретателност и изобретателност. Интерес към играчкастабилен при деца в предучилищна възраст.

Народна играчкае от голямо значение при възпитанието на всестранно развита личност. Народната играчка е оригинална, интересно. История народни играчкизапочва в древни времена. Тя е свързана с творчеството хората, С фолклорно изкуство, с фолклор. Играчка- една от най-древните форми на творчество, през вековете се е изменяла заедно с цялото народна култура, поглъщайки неговите национални особености и оригиналност.

Тип Проектът: познавателна и творческа.

Условия за изпълнение Проектът: краткосрочен (Две седмици).

Участници Проектът: деца втора най-млада група, учители, родители на ученици.

проблем: недостатъчен брой руснаци народни играчки в групатапри запознаване на децата с руски език фолклорно изкуство, липса на познания за свойства, качества и функционално предназначение играчки.

Въпроси за деца по предложеното Проектът:

Какво е това? (матрьошка)

Искате ли да знаете какво е все още в старите времена играчки? (да)

от какво бяха направени? Как играехте с тях? (да)

Уместност: проектнасърчава запознаването на децата с произхода на руския език народна културагенерира интерес стари играчки(до кукли, дървени играчки, Димковски и Филимоновски играчки). Проектнасочена към образоване на родителите, включването им в образователния процес, повишаване ролята на семейството в съвременното общество.

Цел Проектът: запознаване на децата с народни играчки и материалиот които са направени; привличане на деца да играят с тях; взаимодействие на деца, родители, учители; саморазвитие на всички участници в педагогическия процес на базата на запознаване на децата с руски език фолклорно изкуство.

Задачи Проектът:

Задачи за деца:

Запознайте децата с домашни народни играчки;

Допринасят за развитието на вербалната комуникация, обогатяване и разширяване на речниковия запас;

Да развиват игрови, познавателни, сензорни, способности, като се вземат предвид индивидуалните и възрастови особености на детето;

Да формира у детето емоционално, естетическо и уважително отношение към играчки, интерес към историята фолклорно изкуство, уважение към работещите хора;

Да формират способност да виждат красотата в живота и да я предават в творческите си произведения;

Задачи за родителите:

Създаване на условия за участие на родителите в образователния процес;

Насърчаване на родителите към съвместни творчески дейности с децата;

Събудете интерес към производството Направи си сам играчки.

Задачи за учителя:

Развитие на социална и професионална компетентност и личностен потенциал;

Попълнете средата за разработка на предмета домашни играчки, дидактически и настолни игри, библиотека с книги на А. Барто « Играчки» и албум « Народни играчки» .

Прогнозиран резултат:

В процеса на взаимодействие учител - деца - родители в изпълнение Проектът

деца:

Покажете интерес към народна играчка, фолк-приложни изкуства, занаяти;

Влагат частица от душата си в изработката Направи си сам играчки;

Овладейте елементите на рисуването;

Те придобиват знания за свойства, качества и функционално предназначение играчки;

Покажете доброта, грижа, уважение към играчки;

Повишава се речевата активност на децата в различни дейности;

Децата са формирали знания по руски език фолкприложно изкуство, народна играчка.

родители:

Овладейте производствената техника народни играчки;

Участват в съвместни познавателни и творчески дейности с децата, укрепват се семейните връзки;

Обогатяване на родителския опит с методи на взаимодействие и сътрудничество с дете в семейството;

Активно участие в живота на детската градина и група;

Развитие на креативността;

Повишаване на компетентността на родителите при избор играчки(предпочитание народни играчки) .

План за изпълнение Проектът:

Първият етап е подготвителен:

Дефиниране от учителя на темата, цели и задачи, съдържание Проектът, прогнозиране на резултата;

Изучаване на методическа литература;

Създаване на предметно-развиваща среда;

Подбор на художествена литература;

Подбор на илюстрации по темата, албуми;

Избор на настолни игри, дидактически игри, народни играчки;

Подготовка на материал за художествено творчество;

Дискусия с родителите Проектът, откриване на възможностите, средствата, необходими за изпълнението Проектът.

Втори етап – изпълнение на проекта

Работа с родители:

Консултации за родители „Реколта играчки на нашите предци» , "История народни играчки» ;

Бележка за родителите "Какви игри можете да играете с Matryoshka";

Съвместни игри на родители и деца с играчки;

производство играчки- собственоръчно изработени за изложбата « Народна играчка» заедно с деца.

Работа с деца:

Разглеждане на картини, илюстрации с изображения народни играчки(кукли за гнездене, дървени играчки-забавление, Димковски и Филимоновски играчки);

Разговори за народна играчка, имайки в предвид народни играчкиот различни материали;

Четене на художествена литература А. Барто « Играчки» , "Мечка", "топка", "Кон",

Изучаване на руснаци народни детски стихчета и песнички;

Отгатване на гатанки за играчки;

Сравнение на две играчки или снимки;

Разговор за играчки"Прекрасната ми играчка» , „Как да играем с играчки» , „Моят играчки» ,

Чуване на музикални парчета от "Детски албум"П. Чайковски, "О, да, ние сме гнездени кукли" sl. Петров, музика. З. Левин;

Ситуационни игри "Нашите кукли", "В магазина играчки» , „Град играчки» , „В групата донесе нова играчка, всеки иска да го играе ”;

Дидактика и дъска игри: "Съберете Матрьошка", "Съберете красива пирамида", "Който играчките ги няма» , "Прекрасна чанта", "Къща за гнездене", изрежете снимки "Руски модели";

Игрови ситуации за изграждане "Къща за гнездене".

Предмет - ролева игра игри: „Резултат играчки» , "детска градина";

Игри с играчки;

Обучение на децата да рисуват най-простите модели;

Страници за оцветяване "Приятелки-матрьошка", "Кон", „Петел;

художествено творчество: моделиране "Почерпка за Матрьошка", Живопис "Да украсим коня", „Филимоновски играчки» , "Престилка за матрьошка", апликация "Елегантна рокля на млада дама".

Третият етап е финалният:

Изложба на детски творби;

Изработка на домашна книга "Престилка за матрьошка";

Заключително събитие "Руски народна играчка» ;

Изложба на съвместни творчески работи на деца и родители « Народна играчка» .

Сазонова Светлана Александровна,

възпитател 1-ва квалификационна категория

МАУДО "Детска градина слънце"

с. Туртас, общинска област Уват

Паспорт на проекта

Тип проект: краткосрочен.
Време за изпълнение на проекта: 15.01 - 19.01.2018г
Участници в проекта: учители, родители, деца Целева група: ученици от първа младша група „Пчели”.
Основа за разработване на проекта: да се разшири разбирането на децата за народните играчки.

Неотложността на проблема

Най-важната част от средата за развитие са играта и играчките. Играчките за дете са „среда“, която ви позволява да изразявате чувства, да изследвате света около вас, да оформяте и реализирате творчески способности; играчките учат на общуване и самопознание. Сами по себе си играчките няма да означават нищо, ако бебето не знае как и какво да играе с тях.

На 2-3 години децата използват много играчки за други цели или изобщо не играят с тях. Запознаване с народното творчество чрез примера на народните играчки. Запознаване с устното народно творчество (песни, детски стихчета и др.)

Цел:Запознаване с народното творчество чрез примера на народните играчки. Запознаване с устното народно творчество (песни, детски стихчета и др.)

задачи:

Формиране на представите на децата за руските народни играчки: Чашка, Петрушка, Матрьошка, Играчка Димково. Насърчаване на развитието на произволна памет и избирателност при избора на народна играчка за определени игрови ситуации. Да възпитава интерес и уважение към народните занаяти.

Очаквани резултати:
Имат идеи за руски народни играчки - Чашка, Петрушка, Матрьошка.
Те се отнасят внимателно към околните предмети и играчки. Те използват детски стихчета в определени житейски ситуации, в игри.

назначаване
Обогатяване на знанията на децата от начална предучилищна възраст за народните играчки и тяхното предназначение. Активиране на речник.

Както няма човек без гордост, така

няма човек без любов към отечеството и тази любов

дава на образованието правилния ключ към сърцето на човек..."

К. Д. Ушински

Вековният опит на човечеството показа колко е важно децата да бъдат запознати с културата на своя народ, тъй като обръщането към бащиното наследство възпитава уважение, гордост към земята, на която живеем. Нашите деца трябва да познават и изучават културата и традициите на своите предци.

Народната играчка носи педагогическа стойност в развитието на децата в предучилищна възраст в почти всички видове детски дейности. С помощта на народни играчки се решават задачите за духовно възпитание, социална адаптация сред връстници и възрастни, руският народ е включен в традиционната култура с възприетите в нея ценности, идеи за закон, красота, ползи, морални идеали и етичните норми. Тъй като народната играчка със своя омайващ свят от ярки и живи образи, дълбоката духовност може да се превърне в това средство за обучение и възпитание, което намира емоционален отзвук в душата на детето, удовлетворявайки неговите нужди и интереси, и допринася за развитието на неговата личност. .

Проектът е разработен и реализиран в рамките на тематичната седмица „Нашите любими играчки, игри и занимания”. Състои се от три етапа:

I етап - подготвителен Изучаване и подбор на материал. Разработване на структурата на проекта. Организиране на предметно-развиваща среда: правене на дидактически игри. Страници за оцветяване на тема "Народна играчка". Подбор на методическа и художествена литература на тема "Национална играчка"

Изучаване и подбор на материал. Организиране на предметно-развиваща среда: правене на дидактически игри.

Изготвяне на тематично планиране.
II етап - основен

Разговори: „За какво са играчките?“, „От какво се правят играчките?“, „Магазин за играчки“, „Народна играчка“. Изложба на книги "Народни играчки". Провеждане на дидактически игри: „Намери по описание“, „Един - много“, „Какво се промени?“, „Подреди по размер“, „Чудесна чанта“. Разглеждане на илюстрации в албуми

Провеждане на дидактически игри "Един - много", "Сгънете матрьошката", "Чудесна чанта", "Познайте как звучи".

Разглеждане на илюстрации, изобразяващи народни играчки, разглеждане на илюстрации на книги.

GCD за моделиране "Сарафан за матрьошка".

GCD за приложението "Tumbler".

GCD за рисуване "Да украсим коня Димково."

Интегриран урок "Маданозът е забавна играчка".

Транспортна папка "Играчките в живота на детето" (консултация за родители).

IIIФинал

  • Мини - музей "Моята любима играчка".
  • Забавление "Народни играчки - Матрьошка, Чаша, Петрушка".

Целта на проекта е да обогати знанията на децата от начална предучилищна възраст за народните играчки и тяхното предназначение.

Работата по проекта е отразена в презентацията:

литература, интернет ресурси:

Деркунская В.А. Дизайнерски дейности за деца в предучилищна възраст. Учебно ръководство. - 2-ро изд., преработено и допълнено. - М .: Център за педагогическо образование, 2016 .-- 208 с.

h t t p: // w w w. 1 0 r u k. r u. / o b u c h. h t m & n b s p;

- Руска народна играчка Князева О.Л., Маханева М.Д. Въведение в произхода на руската народна култура: Програма. Учебно ръководство. - 2-ро изд., преп. И добавете. - SPb .: Детство - Преса, 2002 .-- 304 с .: Ил.

h t t p: // w w w. i n s m o l e n s k. r u / & N b s p; - скици на кукли

h t t p: // p o g o d k i. n a r o d. r u / m a s t e r i g r. h t m & n b s p; & N b s p; n a r o d n a & n b s p; и g r u w to a

h t t p: // p e r u n i c a. r u / t r a d i c i i / 1 5 2 7 - r u s s k i e - o... & n b s p ; руски и e & n b s p; за и традиции. Народна кукла

h t t p: // l e t o p i s i. r u / i n d e x. p h p / B e r и n I & n b s p; n a r o d n a i & n b s p; k u k l a & n b s p; - Letopisi.ru

h t t p: // o x a n a f a. r u / n a r k y k l a / & n b s p; N a r o d n a & n b s p; k u k la & n b s p; „Родителство и творчество.

Сертификат за публикация в средствата за масова информация „Серия А № 0004887

Каним учителите по предучилищно образование от Тюменска област, Ямало-Ненецки автономен окръг и Ханти-Мансийски автономен окръг-Югра да публикуват своя методически материал:
- Педагогически опит, авторски програми, учебни помагала, презентации за занятия, електронни игри;
- Лично разработени бележки и сценарии на образователни дейности, проекти, майсторски класове (включително видеоклипове), форми на работа със семейството и учителите.

Защо е изгодно да публикувате при нас?

По програма „От раждането до училище” продължава запознаването на децата с народната култура и творчество: песнички, приказки и играчки. Учителят обръща внимание на децата да разширят представите си за народната играчка, разширява и обогатява речника на децата по тази тема. Според Федералния държавен образователен стандарт на DO, темата за народните играчки се вижда във всички образователни области. Резултатът от седмицата е драматизирането на приказката "Пуф" и украсата на люлеещото се конче с димковски шарки. Подробно описание на разговори, познавателни игри, говорни и дихателни упражнения, селекция от игри за художествено-естетическо развитие можете да намерите в приложението към план „Тематична седмица” Народни играчки.

Социално и комуникативно развитие

Учителят разказва на децата за професията на медицинска сестра, организира ролеви игри, решава проблемната ситуация с децата „Какво ще се случи, ако ...“, което допринася за социалното и комуникативното развитие на децата.

Когнитивно развитие

Учителят предлага на децата разнообразни задачи с бутони за развитие на възприятието и способността за излагане по образец, организира самостоятелни дейности с магнити. Това ви позволява да решавате проблемите на когнитивното развитие по същия начин като игрите "Когато се случи", "Геометрична мозайка".

Развитие на речта

За развитие на речта възрастен подготвя децата за постановка на приказката "Пуф", говори за народни играчки, насърчава ги компетентно да изразяват мислите си, да комбинират правилно различни части на речта.

Художествено и естетическо развитие

В областта на художествено-естетическото развитие е предвидено гледане на презентацията „Колче люлка”, рисуване на играчки, слушане на народни песни и изучаване на играта „При чичо Яков”.

Физическо развитие

Физическото развитие продължава. Децата затвърждават правилата на познатите игри, повтарят думите. Учителят говори с децата за ползите от млякото и млечните продукти, развива дихателната система.

Вижте откъс от тематичната седмица

понеделник

OOКогнитивно развитиеРазвитие на речтаФизическо развитие
1 п.д.S.r. игра по избор на учителя. Цел: да допринесе за консолидирането на игровите умения в селото игри „Доктор”, „Семейство”, „Детска градина”, „Фризьор”.Разказът на учителя за народните празници. Цел: да се разшири разбирането за празничната култура.Упражнение "Вълшебна чанта" (народни играчки). Цел: обогатяване на детския речник с имената на народни играчки.Разглеждане на презентация „Народна играчка – конче”. Цел: да се разшири разбирането на децата за стари играчки, да се активира речника - количка, люлеещ се стол.Разговор "Какво ни дава една крава?" Цел: да разшири разбирането на децата за ползите от млечните продукти.
РазходкаФизика "Дървен кон" Е. Ковина. Цел: да продължи да запознае децата с руската народна култура чрез литература.Наблюдение на птици. Цел: формиране на знания за навиците на птиците.Разказът на учителя за това от какво са направени народните играчки. Цел: обогатяване на речника на децата.Внасяне на народната играчка "Петрушка" в театралния ъгъл на верандата. Цел: обмисляне на нова играчка.П. и. "Поток". Цел: запознаване с народната игра. П. и. „Ловита пътека“. Цел: формиране на способност за движение в колона, повтаряйки движенията на лидера.
OD
2 п.д.Упражнение „Гости дойдоха при нас“. Цел: да запознае децата с начините за изразяване на поздрави (здравей, добър ден, влезте, липсвахте ми толкова много, скучно ми беше без вас и т.н.).Игри с бутони "Изложи шаблона", "Постави картината", "Продължи реда" и т.н. Цел: развитие на сетивата и фините двигателни умения.Четене на А. Алферов "Март". Цел: обсъждане на стихотворението.Конструктивна и моделна дейност „Портата”. Цел: да продължи да учи децата как да правят плочи в сграда чрез шоу или проба.Физиотка за очите "Слънце и облаци". Предназначение: за укрепване на очните мускули.

вторник

OOСоциално и комуникативно развитиеКогнитивно развитиеРазвитие на речтаХудожествено и естетическо развитиеФизическо развитие
1 п.д.Разговор за работата на медицинска сестра. Цел: да продължи запознаването с професиите, да формира уважение към труда на възрастните.Играйте с блокове Gienesh "Lay out the track". Цел: развиване на логическото мислене.Упражнение „Магазин”. Цел: да се упражнява използването на винителни съществителни.Разглеждане на картината на А. Бък "Момче на кон". Цел: да продължи запознанството с играчката на люлеещото се конче.Упражнение „Бъгове“. Цел: да развие способността да се движите на четири крака.
РазходкаДизайн на албум "Народна играчка". Цел: запознаване на децата с народната култура.Наблюдение на пътното платно. Цел: разширяване на разбирането за транспорта.Произношение на чисти фрази. Цел: развитие на фонематичен слух и способност за звукоподражание.Ди „Поставете орнамента“ Цел: да се развие чувство за форма, способност за навигация в листа.П. и. "Кой ще се откаже следващия." Цел: да тренира децата в хвърляне. П. и. „Ловита пътека“. Цел: да зарадваме децата, да формираме способността да се движат в колона, повтаряйки движенията на лидера.
OD

Прочетете също: